karacenka
11.03.11,07:32
Ahojte,

poraďáci, keďže som nevedela kam zaradiť otázku, tak som ju zaradila sem.

Chcem sa opýtať, či mi nevie niekto poradiť v tomto:

Ak sa poslanec obec. zastupiteľstva vzdá svojho poslaneckého mandátu , tak do akej doby by mal starosta obce zvolať zastupiteľstvo a uviesť do funkcie nového poslanca. Je tam určená nejaká doba, čas, termín?

Ďakujem a prajem pekný deň všetkým.
;)
Mária27
11.03.11,06:53
Zákon 346/1990 Zb. (o voľbách do samosprávy obcí)

§ 51
Náhradníci
(1) Ak sa uprázdni v obecnom (mestskom) zastupiteľstve mandát, nastupuje za poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva ako náhradník kandidát, ktorý získal najväčší počet hlasov vo volebnom obvode, v ktorom sa uprázdnil mandát, ale nebol zvolený za poslanca. V prípade rovnosti hlasov sa postupuje primerane podľa § 44 ods. 2 a 3.

(2) Nastúpenie áhradníka vyhlási obecné (mestské) zastupiteľstvo do 15 dní po tom, čo sa uprázdni mandát, a odovzdá mu osvedčenie o tom, že sa stal poslancom. Osvedčenie podpíše starosta obce (primátor).



Pozn. Ak by nebol náhradník, musel by predseda NR SR vyhlásiť nové voľby.
karacenka
11.03.11,07:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, pomohla mi :-):)
karacenka
06.04.11,09:25
Zdravím, som tu opäť. Tak môj problém so starostom dopadol asi tak, že mi vôbec neveril, dokonca ani keď som mu ukazala (fyzicky) zákon . No zastupiteľstvo zvolal, ale až cca 45 dní po tom ako sa predchádzajúci poslanec vzdal mandátu a odovzdal mandát ďalšiemu poslancovi, ktorý sa následne (hneď na zastupiteľstve) vzdal mandátu. Čo teraz, ak opäť nezvolá zastupiteľstvo do 15 dní ?? Mám mu poslať písomné upozornenie ako kontrolórka obce? Ak áno, tak ako by som to mala napísať? Ďakujem
Mária27
07.04.11,06:20
Zákon 369/1990 Zb. (o obecnom zriadení)

§ 12
Rokovanie obecného zastupiteľstva

(1) Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace. Ak požiada o zvolanie zasadnutia obecného zastupiteľstva aspoň tretina poslancov, starosta zvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva tak, aby sa uskutočnilo do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva zvolá starosta zvolený v predchádzajúcom volebnom období tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od vykonania volieb. Obecné zastupiteľstvo zasadá v obci, v ktorej bolo zvolené.
(2) Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 prvej vety, zvolá ho zástupca starostu alebo iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho ten, kto zvolal obecné zastupiteľstvo.
(3) Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 druhej vety, zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutoční 15. pracovný deň od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 tretej vety, zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutoční 30. pracovný deň od vykonania volieb. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho zástupca starostu; ak nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom.

§ 13a
3) Obecné zastupiteľstvo

a) vyhlási miestne referendum o odvolaní starostu, ak

1. o to petíciou požiada aspoň 30 % oprávnených voličov, 12)
2. hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti starostu, porušuje Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy,
karacenka
07.04.11,08:42
Zdravím, ďakujem za odpoveď. ...Takže ak sa zastupiteľstvo nezvolá do 08.04.2011 (čo je 15 deň od odstúpenia poslanca), tak poslanci požiadajú starostu,aby zvolal zastupiteľstvo a tam sa už dohodnú na ďalšom postupe - napomenutie starostu, príp. jeho odvolanie? Keďže je to už druhýkrát? Neviem, ako sa mám zachovať ako kontrolór obce.
Mária27
07.04.11,09:13
Predovšetkým si sama naštuduj všetky zákony o obci a pozri, čo máš ako kontrolór za povinnosti. Ak tam nemáš niečo vymenované, nemôžeš robiť nad rámec zákona.
Môžeš upozorniť poslancov a kandidáta, ktorý by na miesto poslanca mal nastúpiť.
AlaNR
07.04.11,10:24
Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva, zvolá ho zástupca starostu alebo iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho ten, kto zvolal obecné zastupiteľstvo.