ADA
22.12.05,09:54
Rada by som poprosil skúsený mzdárov o pomoc. Momentálne mám 1 predavačku zamestnanú na TTP rada by som zamestnala ešte niekoho na výpomoc.
Nedochádzal by do práce pravidelne každý deň iba poľda potreby.
Možno tak 2 - 3 x do týždňa na 4 hod.
Prosím o pomoc aký pracovný pomer je možné uzavrieť a čo je najvýhodnejšie. Nemám s tým vôbec žiadne skúsenosti tak neviem čo je najvýhodnejšie.

Ďakujem za pomoc a prajem Všetkým ŠŤASTNÉ A VESELÉ
Luba2
22.12.05,08:57
pracovný pomer na kratší pracovný čas max. 19 hodín týždenne /aby si nemala problémy pri prípadnej výpovedi/. Ale aký počet hodín v zmluve dohodneš, v priemere ich musíš dodržať.
Jana Motyčková
22.12.05,10:00
Rada by som poprosil skúsený mzdárov o pomoc. Momentálne mám 1 predavačku zamestnanú na TTP rada by som zamestnala ešte niekoho na výpomoc.
Nedochádzal by do práce pravidelne každý deň iba poľda potreby.
Možno tak 2 - 3 x do týždňa na 4 hod.
Prosím o pomoc aký pracovný pomer je možné uzavrieť a čo je najvýhodnejšie. Nemám s tým vôbec žiadne skúsenosti tak neviem čo je najvýhodnejšie.

Ďakujem za pomoc a prajem Všetkým ŠŤASTNÉ A VESELÉ

Toto je problém, ktorý Zákonník práce nerieši - t.j. neumožňuje zamestnať pracovníka, ktorý by chodil do práce "podľa potreby". Ak aj s pracovníkom uzavrieš pracovný pomer na kratší pracovný čas, musí mat rozvrh smien vopred určený. Takže dá sa to robiť len obchádzaním ZP -
1. buď uzavrieš PP na kratši prac. čas ako píše Luba a budeš dúfať, že nepríde kontrola.
2. alebo ak to povaha práce umožní (ale u predavačky by to bol problém) zakaždým uzavrieš dohodu o vykonaní práce - ale bolo by s tým veľa papierovanie.
3. uzavrieš s ňou príkaznú zmluvu - netreba stanovovať a sledovať pracovný čas a nikde nahlasovať. Jediný problém obhájiť si povinnosť zo ZP (§7) - zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu.
4. uzavrieť PP na kratší prac. čas (napr.1hod mesačne), platiť zamestnankyni pohotovosť (napr. každý deň ráno 1/2 hodinu a keď je výkon práce potrebný zaplatiť jej nadčas - nevýhody = obmedzenia vzhľadom na nadčasové hodiny a na hodiny pohotovosti, nutný nadčasový príplatok a platenie pohotovosti aj keď práca nie je potrebná.