Pepa
22.12.05,10:54
Mám takýto prípad:
PO A uzatvorila s PO B zmluvu o dielo na 10 rokov /všetky práce spojené s udržiavaním areálu - teda služby/. Cena za práce je daná jednou sumou na 10 rokov /cena + DPH/. Zmluvné strany sa dohodli, že PO B dodá ako protihodnotu PO A tovar / v roku 2005/. Zmluva začína platiť od 1.1. Čo mám urobiť s DPH? Kedy vzniká zdaniteľné plnenie pre A a pre B?
Ďakujem za vaše rady.
Pepa
22.12.05,10:39
Nikto s takýmto niečím nemáte skúsenosti?
renča1
22.12.05,10:51
Pepa
22.12.05,11:05
Renča - vďaka, prečítala som to a .......... guláš mám z toho.
Ak mi za poskytnuté služby dodá tovar - napr. v januári - u neho je to zdaniteľné plnenie u mňa nárok na odpočet. Ale ja "nechcem" žiadny odpočet lebo mu poskytujem služby. Ale tie služby mu budem poskytovať 10 rokov a on mi dodá tovar len v roku 2006.Čo s DPH u zhotoviteľa poskytujúceho služby /teda v tomto prípade:) /
renča1
22.12.05,11:26
Prečo nechceš nárok na odpočet, ved ak ti dodá tovar na účely podnikania tak ti vzniká nárok na odpočet, ak ti dodá tovar, ktorý nesúvisí s podnikaním nárok na odpočet nemáš. Čo sa týka poskytovaných služieb pozri § 19-daňová povinnosť ods.3 zákon o dph v ktorom sa píše ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalend.mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12.mesiaca. Prečítaj si na základe tohto paragrafu aj zmluvu o dielo, aká tam je dohoda.
Pepa
22.12.05,11:34
Renča - nechcem bolo v úvodzovkách:D
Jasné, že nárok na odpočet si budeme nárokovať. Neboli mi jasné tie služby.
Tzn. že vlastne môžeme faktúrovať raz za rok /čo pomernu časť z celej sumy za 10 rokov - tzn. 1/1O?/.
Renča v tej dohode nie je nič také. Je tam len poskytovanie služieb - 10 rokov a za tie služby tovar v hodnote xxxx v 01/06.
renča1
22.12.05,11:52
Záleží na tom, ako je dohodnutá platba v zmluve o dielo. Ak je platba dohodnutá v priebehu roka napr. 10/2006 , tak vtedy vzniká daňová povinnosť, ak je platba dohodnutá dlhšie ako 12 mesiacov od 1.1.2006 , daňová povinnosť sa vzťahuje posledný deň v 12 mesiaci.
renča1
22.12.05,12:00
ak v zmluve o diele nie je dohodnutá platba, urobte dodatok k zmluve, aby sa dala určiť daňová povinnosť.
Pepa
22.12.05,12:18
Renča - nie je tam dohodnutá platba - ja by som to povedala asi tak, že TOVAR = PLATBA za služby, ktoré budú poskytované 10 rokov.K platbe tam vlastne ani nepríde. Renča rozumieš mi? Ďakujem, že máš so mnou trpezlivosť.
renča1
22.12.05,12:28
ja ti rozumiem, len ja neviem čo presne v tej zmluve je napísané. Tovar = platba, platba fyzicky nepôjde tak daňová povinnosť za poskytnuté služby ti vzniká dňom dodania tovaru od dodávateľa.:)
Jana Acsová
22.12.05,12:55
Mám takýto prípad:
Cena za práce je daná jednou sumou na 10 rokov /cena + DPH/.
Podľa môjho názoru môže v tejto oblasti nastať problém, nakoľko ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Pri nedostatočnej formulácii v zmluve by sa podľa môjho názoru mohlo stať, že vám daňová povinnosti vznikne z celej sumy práve v spomínaný posledný deň 12. mesiaca. Doporučujem v zmluve upresniť pomernú časť pripadajúcu na 12 kalendárnych mesiacov (prípadne jednotlivé roky) a vyšpecifikovať fakturačné obdobie vo vzťahu k predmetu zmluvy.
Jana Acsová
22.12.05,13:00
A dodáva službu.
B platí za službu tovarom, t.j. dodáva tovar.

Daňové povinnosti vznikajú podľa zmluvy. Je potrebné vyšpecifikovať dodanie služby a spôsob jej úhrady. Ak každá dodávka tovaru bude úhradou za služby, musíte sa prispôsobiť zmluve a tam určenému dodaniu služby. Dodávka tovaru tak môže byť počas roka platbou vopred a tam vám vznikne daňová povinnosť prijatím tejto platby, t.j. dodávkou tovaru. Následne dodávku služby musíte vysporiadať podľa vzniku daňovej povinnosti pri jej dodaní.
Pepa
22.12.05,13:01
Tzn. napr. 1 mil : 10 rokov /časť na l rok 100000/ a daňová povinnosť vznikne každý rok k 31.12.?
Jana Acsová
22.12.05,13:04
Tzn. napr. 1 mil : 10 rokov /časť na l rok 100000/ a daňová povinnosť vznikne každý rok k 31.12.?To by bol ideálny stav, keby bola dobrá zmluva. Inak môžete v decembri zdaňovať milión .-(
Pepa
22.12.05,13:05
A dodáva službu.
B platí za službu tovarom, t.j. dodáva tovar.

Daňové povinnosti vznikajú podľa zmluvy. Je potrebné vyšpecifikovať dodanie služby a spôsob jej úhrady. Ak každá dodávka tovaru bude úhradou za služby, musíte sa prispôsobiť zmluve a tam určenému dodaniu služby. Dodávka tovaru tak môže byť počas roka platbou vopred a tam vám vznikne daňová povinnosť prijatím tejto platby, t.j. dodávkou tovaru. Následne dodávku služby musíte vysporiadať podľa vzniku daňovej povinnosti pri jej dodaní.
Janka - dodávka tovaru bude len jedna. Služby môžem rozdeliť /teda v zmluve upraviť/ na 10 rokov. To znamená, že v 2006/01 budem mať uplatnenú DPH z tovaru /možno bude nadmerný odpočet - jedná sa o vysokú sumu/ a zdaniteľné plnenie za služby budem v DPH uplatňovať až k 31.12 - bez faktúry - len v zmysle zmluvy. Mohlo by to tak byť?
Jana Acsová
22.12.05,13:08
Janka - dodávka tovaru bude len jedna. Služby môžem rozdeliť /teda v zmluve upraviť/ na 10 rokov. To znamená, že v 2006/01 budem mať uplatnenú DPH z tovaru /možno bude nadmerný odpočet - jedná sa o vysokú sumu/ a zdaniteľné plnenie za služby budem v DPH uplatňovať až k 31.12 - bez faktúry - len v zmysle zmluvy. Mohlo by to tak byť?Nie. .-) Veľmi apelujem na zmluvu. Dajte si pozor.
Ale z toho, čo viem ... dodávka tovaru bude úhradou za služby, t.j. vám vznikne daňová povinnosť z dôvodu vopred prijatej platby. Budete daň odpočítavať a zároveň vám vznikne aj daňová povinnosť.
Pepa
22.12.05,13:16
Janka - pomóooc. Som vedľa.
Daň budem odpočítavať z dodaného tovaru tiež len pomernou časťou teda 1/10? Keď bude v januári dodaný tovar - nemôžem uplatniť celú DPH. DPH za služby až v 12/2006 na výstupe? Alebo január 2006 aj vstup aj výstup?
Jana Acsová
22.12.05,13:23
Janka - pomóooc. Som vedľa.
Daň budem odpočítavať z dodaného tovaru tiež len pomernou časťou teda 1/10? Keď bude v januári dodaný tovar - nemôžem uplatniť celú DPH. DPH za služby až v 12/2006 na výstupe? Alebo január 2006 aj vstup aj výstup?Trošku sa moceme, lebo neviem presne znenie zmluvy, ale ak sú podmienky dohodnuté tak ako uvádzate, že úhradou bude dodávka tovaru môže nastať situácia:
1) podľa zmluvy dodávka služby ešte nenastane,
2) prijmete platbu vopred na úhradu služby vo forme tovaru a to na 10 rokov dopredu,
3) nakoľko prijmete úhradu za službu pred jej dodaním, vznikne vám daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4, t.j. dňom prijatia platby, v tomto prípade dňom dodania tovaru,
4) budete musieť vystaviť faktúru za prijatú platbu vopred, t.j. vo výške zodpovedajúcej celej dodávke tovaru,
5) zároveň si budete môcť uplatniť odpočítanie dane z dodaného tovaru v prípade, že ho použijete za účelom svojho podnikania a teda splníte ostatné podmienky ZDPH,
6) vyúčtovaciu faktúru za dodávku služby vystavíte podľa zmluvne dojednaného dodania služby s odpočítaním prijatej úhrady, t.j. platbu vopred zrejme budete odpočítavať postupne.
Jana Acsová
22.12.05,13:26
Alebo január 2006 aj vstup aj výstup?Podľa toho čo vyššie uvádzam, ak dodávka tovaru bude zodpovedať zmluvnej cene za dodávku služby tak uplatníte:
- právo na odpočítanie dane 01/2006 z celej dodávky tovaru,
- vznikne vám daňová povinnosť 01/2006 z vopred prijatej úhrady za službu.

Vstup=Výstup
Pepa
22.12.05,13:37
Janka ďakujem pekne.
A aby som nezabudla na Renču - tiež ďakujem.