lubaja
22.12.05,09:58
Dobry den, prosim poradte ! Firma prepustila zamestnankynu z dovodu nadbytocnosti minuly rok k 30.11.2004 a vyplatila jej odstupne. Po roku si uplatnuje odchodne, pretoze hned od 1.12.2004 jej bol priznany predcastny dochodok. Sme povinny jej ho vyplatit ?
Dakujem
Luba2
22.12.05,09:03
Téma predčasného dôchodku tu bola diskutovaná už veľa krát. Skús si nájsť vo vyhľadávači. Ale väčšina ľudí sa zhodla na tom, že ak niekto začne poberať predčasný dôchodok, neznamená to, že by splnil podmienky pre priznanie riadneho dôchodku a teda na odchodné by nárok mať nemal.

A ešte v prípade, že o dôchodok požiadala až po ukončení pracovného pomeru, tak už vôbec nie.
Tweety
22.12.05,09:04
Dobry den, prosim poradte ! Firma prepustila zamestnankynu z dovodu nadbytocnosti minuly rok k 30.11.2004 a vyplatila jej odstupne. Po roku si uplatnuje odchodne, pretoze hned od 1.12.2004 jej bol priznany predcastny dochodok. Sme povinny jej ho vyplatit ?
Dakujem
Ak ste boli jej posledný zamestnávateľ pred nástupom do dôchodku tak môj názor je, že áno. Ale určite to nebude daňový náklad roka 2005.
lubaja
22.12.05,10:19
temu som si pozrela, ale nenasla som tam odpoved, lebo ide o dost specif. pripad. Ja si tiez myslim, ze nema narok na odchodne, ale nemam to nicim podlozene. Vie to niekto aj odborne zdovodnit ? Ci uz ano alebo nie.
Tweety
22.12.05,10:30
temu som si pozrela, ale nenasla som tam odpoved, lebo ide o dost specif. pripad. Ja si tiez myslim, ze nema narok na odchodne, ale nemam to nicim podlozene. Vie to niekto aj odborne zdovodnit ? Ci uz ano alebo nie.
Podľa ZP §76 odst.6- pri prvom skončení PP, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný alebo za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného zárokbu . :o ;)
Luba2
22.12.05,11:09
Podľa ZP §76 odst.6- pri prvom skončení PP, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok... . :o ;)
aj keby sme postavili na jednu úroveň starobný a predčasný starobný dôchodok /čo je dosť diskutované a sú na to protichodné názory/, tak nespĺňa podmienku pri prvom skončení po nadobudnutí nároku. Lebo on najprv skončil a až potom mu vznikol nárok...
Tweety
22.12.05,11:22
aj keby sme postavili na jednu úroveň starobný a predčasný starobný dôchodok /čo je dosť diskutované a sú na to protichodné názory/, tak nespĺňa podmienku pri prvom skončení po nadobudnutí nároku. Lebo on najprv skončil a až potom mu vznikol nárok...
Moja odpoveď bola rovnaká ako Tvoja, skús, prosím ešte raz prečítať.:o
Luba2
22.12.05,12:01
Juj Tweety, aká si pred sviatkami na mňa jedovatá. http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gifNech čitam, ako čítam, z Tvojich riadkov by som chápala opak. Ale som rada, že máme rovnaký názor.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Barbara
23.12.05,05:03
Dobry den, prosim poradte ! Firma prepustila zamestnankynu z dovodu nadbytocnosti minuly rok k 30.11.2004 a vyplatila jej odstupne. Po roku si uplatnuje odchodne, pretoze hned od 1.12.2004 jej bol priznany predcastny dochodok. Sme povinny jej ho vyplatit ?
Dakujem


Ahoj, tak na 100% pri predčasnom starobnom dôchodku nie je nárok na odchodné!!!!!!!!! podľa Zák. práce § 76 jasne hovorí, že len pri 1om skončení prac. pomeru má zamestnanec nárok na odchodné keď pôjde do S TA R OB NÉ HO tam vôbec nespomínajú predčasný starobný dôchodok.
NEVYPLATIŤ!!!!!!!!!! podľa môjho názoru

Barbara
vladan
23.12.05,09:21