martinez
11.03.11,11:33
Neviem do akej temy tuto otazku zaradit, tak skusam v podvojnom uctovnictve.

Ked vediete nejakej sro podvojne uctovnictvo externe, ako zabezpecujete podpisovanie dokladov konatelom tejto sro ?
1/ raz za kvartal donesiete sanon a konatel do nemoty podpisuje vsetky doklady rad radom jeden za druhym?
2/ a ktore doklady konatelovi date podpisat ? vsetky (faktury dosle, vysle, interne doklady, pokladnicne doklady, inventarizacne zapisy a pod) alebo len niektore (napriklad nedavate podpisovat interne doklady, vyhotovene uctovnikom)?
3/ alebo si vytvorite nejaku malinku smernicu s nazvom kompetencny a podpisovy poriadok, tu smernicu mu date podpisat ... a v nej vymenujete ktore doklady ma podpisat konatel, a u ktorych dokladov staci, ak je tam podpisany iba uctovnik....

Dakujem za Vase skusenosti....
martinez
11.03.11,14:01
ale no.. urcite tu niekto vedie externe uctovnictvo a vie ako sa to robi..... :-)

dakujem moc
KEJKA
11.03.11,16:43
trvám na tom, aby doklady boli na spracovanie doručené už podpísané.
Väčšinou sú aj uhradené, alebo ich firma mieni uhradiť, tak nech to tam podpíšu.
Žiaľ, niektorí sú nepoučiteľní - tak potom nepodpisuje ani účtovník.
Nie je to správne - rieši sa to až sa ohlási kontrola.
Ale moderná doba prináša nové možnosti - nascanovaný podpis na pečiatke-šup-šup a pôjde to.
martinez
15.03.11,08:39
ok, dakujem.. a co napriklad s internymi dokladmi, ktore vyraba uctovnik..? tie nemozu prist od klienta podpisane... davaju sa mu podpisat dodatocne, alebo to podpise iba uctovnik ?
a_je_to
15.03.11,11:43
Iné je to u väčších auditovaných firiem so zabehnutým členeným obehom dokladov a presnou internou smernicou, ktorej nedodržanie je porušením pracovnej disciplíny. A iné u igelitkovej jednoosobovej s.r.o. ... aj keď zákon je vo veci podpisových záznamov iba jeden, pre obidve. Podpisy vyžadujú skôr audítori a interní kontrolóri. Daňoví kontrolóri na ne doslova kašlú ... aspoň taká je moja dlhoročná skúsenosť. Mám celé roky dokladov JÚ aj PÚ, aj po daňovej kontrole, bez podpisu osoby, vecne zodpovednej za účtovný prípad. Jednoducho ich nepodpíše ... a ja ako účtovník nato nemám žiadny dosah. Veď ... načo by mi aj bol... keď za podpis je zodpovedná účtovná jednotka, nie externý účtovník. Ja na každom doklade svoj podpis mám, aj prázdne políčko pre podpis zodpovedného zástupcu firmy. Ak podpísal účtovnú závierku a daňové priznania, tak tým akoby podpísal aj všetky doklady v nich zahrnuté .... nemám problém. Aj interný doklad vyhotovený účtovníkom je účtovný doklad ... s povinnosťou podpisu zástupcu firmy.
Kým nie je konflikt o doklade ... a s tým súvisiace problémy, tak podpis nie je až taký nutný. Horší by bol prípad, keby pri daňovej kontrole konateľ povedal ... nie, to nie je náš doklad, to účtovník odniekiaľ pripojil a zaúčtoval bez môjho vedomia ... nato je dobrý podpis. Ale ak by som pri účtovaní igelitkára ... lipol na podpise pred zaúčtovaním, asi by som prišiel .... ak nie o všetky zákazky, tak o časť určite. Skrátka ... riskujeme spolu, je to trochu aj o všeobecnej dôvere k druhej strane. Miesto pre podpis na mojich dokladoch je ... až po zaúčtovaní. A pred uzávierkou, aj kontrolou ... naháňame podpisy. Odovzdám fascikel na doplnenie chýbajúcich podpisov ... ak nepodpíše ... ja som urobil, čo som mohol .... aj dovtedy, aj vtedy.
KEJKA
15.03.11,16:00
ok, dakujem.. a co napriklad s internymi dokladmi, ktore vyraba uctovnik..? tie nemozu prist od klienta podpisane... davaju sa mu podpisat dodatocne, alebo to podpise iba uctovnik ?
interné doklady vyrábam na základe iných dokladov, ktoré dostávam podpísané.
martinez
16.03.11,12:38
super.. dakujem Vam velmi pekne za Vase skusenosti....