1979
11.03.11,11:46
Dobry den,
chceli by sme sa opytat ako je to s vlastnikom bytu ktory sa sam od seba odpojil od dodavky teplej vody , vodomer doniesol bez slova vyjadrenia a teraz sme sa dozvedeli ze si sam zaviedol bojler na teplu vodu bez upovedomenia spolocenstva...co robit v tomto pripade...dakujeme...
ivka70
11.03.11,11:00
Podla mna jedine, za co ho mozete "trestat" je neopravnena manipulacia s vodomerom.

Keby ho nechal na mieste a zaviedol by si bojler, s tym nespravite absolutne nic, vo svojom byte si moze robit s vodu co chce, aj napojit na studenu vodu bojler.
Julian
11.03.11,11:17
Podla mna jedine, za co ho mozete "trestat" je neopravnena manipulacia s vodomerom.

a naúčtovať mu trojnásobok priemernej spotreby na osobu v dome podľa vyhlášky.
plada
11.03.11,11:34
Ak by sa odpojila čo len polovica vlastníkov, no neviem, neviem....
Ten trojnásobok spotreby ho vráti do reality. Veď býva v obytnom dome - paneláku, musí sa prispôsobiť, nie je vo vlastnom.
1979
11.03.11,11:38
no teda ja neviem ale podla mna by mal na to upovedomit aspon spravcu bytovky ci sa mylim?? a mala by mu to nadpolovicna väcsina schvalit ci nie?? keby to urobili vsetci tak neviem?? hmmm
ivka70
11.03.11,13:02
no teda ja neviem ale podla mna by mal na to upovedomit aspon spravcu bytovky ci sa mylim?? a mala by mu to nadpolovicna väcsina schvalit ci nie?? keby to urobili vsetci tak neviem?? hmmm

Preco by mal? Uz som to tu pisala:
co ak to urobi tak, ze kuchynu necha napojenu na teplu vodu a v kupelni si zavedie bojler, spotreba teplej vody mu radikalne klesne a napriek tomu nejaky, aj ked maly odber mat bude.
Ako jeho boler ovplyvni ostatnych?
Bude mat nizsiu spotrebu odoberanej teplej vody, ale nizsiu spotrebu bude mat aj bytovy dom.
On bude mat vyssie naklady na elektrinu a vyssiu spotrebu studenej vodu, ktoru zohrieva.

Tu nejde o odpojenie sa od tepla, kedy suhlas potrebuje, tu ide o to, co robi s vodou vo svojom byte.
To je skoro to iste ako keby mi niekto chcel branit aby som si ohrievala vodu v hrnci namiesto pustania teplej vody z kohutika.
sito
11.03.11,14:57
Dobry den,
chceli by sme sa opytat ako je to s vlastnikom bytu ktory sa sam od seba odpojil od dodavky teplej vody , vodomer doniesol bez slova vyjadrenia a teraz sme sa dozvedeli ze si sam zaviedol bojler na teplu vodu bez upovedomenia spolocenstva...co robit v tomto pripade...dakujeme...

Zákon 657/2004, § 17, odsek 3, písmeno b ukladá povinnosť pre správcu domu dať, mať v každom byte vodomer na teplu vodu.

Môžete mu napočítať trojnásobok priemernej spotreby, ako píše Julian. Ovplyvnil určené meradlo tým, že ho odpojil! Ak, by to bolo so súhlasom vlastníkov, bolo by to v poriadku. Ale, aj tak by musel zaplatiť podiel zo základnej zložky, 10 % nákladov domu.

Vyhláška 630/2005, § 9, odsek 7

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil
určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej
vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej
úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla,
alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa
tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný
údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných
údajov určených meradiel na meranie teplej
úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.
sito
11.03.11,15:16
Preco by mal? Uz som to tu pisala:
co ak to urobi tak, ze kuchynu necha napojenu na teplu vodu a v kupelni si zavedie bojler, spotreba teplej vody mu radikalne klesne a napriek tomu nejaky, aj ked maly odber mat bude.
Ako jeho boler ovplyvni ostatnych?
Bude mat nizsiu spotrebu odoberanej teplej vody, ale nizsiu spotrebu bude mat aj bytovy dom.
On bude mat vyssie naklady na elektrinu a vyssiu spotrebu studenej vodu, ktoru zohrieva.

Tu nejde o odpojenie sa od tepla, kedy suhlas potrebuje, tu ide o to, co robi s vodou vo svojom byte.
To je skoro to iste ako keby mi niekto chcel branit aby som si ohrievala vodu v hrnci namiesto pustania teplej vody z kohutika.

Teplo, merať nie je povinnosť zo zákona. Teplo je spoločné, aj rozvody tepla sú spoločné.

"tu ide o to, co robi s vodou vo svojom byte".

A s vodou vo svojom byte si môže robiť, čo chce. Môže ju aj zorhievať v hrnci a nalievať do vane.

Mohol si spraviť čo chcel! Ale mal nechať vodomer na mieste, dať si odpísať jeho nulový prírastok na spotrebe.

Uhradil by podiel zo základnej zložka a nulovú úhradu zo spotrebnej zložky.

Čo by mu mohli spraviť? Nič! Takto? Môžu! Ale nemusia ...
Julian
11.03.11,15:49
Ako jeho boler ovplyvni ostatnych?
Bude mat nizsiu spotrebu odoberanej teplej vody, ale nizsiu spotrebu bude mat aj bytovy dom.



no teda ja neviem ale podla mna by mal na to upovedomit aspon spravcu bytovky ci sa mylim?? a mala by mu to nadpolovicna väcsina schvalit ci nie?? keby to urobili vsetci tak neviem?? hmmm

Určite pri demontáži vodomeru by mal byť prítomný správca alebo zástupca vlastníkov pričom by sa riadne odpísal stav na meradle. Takže ak som napísal trojnásobok, tak by to bolo samozrejme za posledné obdobie.

Zabrániť sa mu v tom nedá, ale do budúcna mu môžte každý rok napočítať v súlade s vyhláškou 10% nákladov za teplo na prípravu TÚV ako základnú zložku aj keď vodu odoberať nebude.

Ak by to urobili všetci, tak by ste asi problém nemali. Horšie by to bolo v prípade, že sa TÚV pripravuje vo vašom dome a urobilo by to napr. 30% vlastníkov. Hospodárnosť výroby TÚV by bola žalostná (rozvody TÚV by viacej kúrili ako rozvádzali teplú vodu).
verkaz
11.03.11,20:10
Tú základnú zložku mu zarátajte v každom prípade, veď do bytu má zavedenú dodávku teplej vody, že ju neužíva, je jeho vec.