vogueestylee
11.03.11,12:22
zdravim Vas, rad by som sa poradil,

1) som zamestnany vo firme
2) chcem predavat aplikacie co si doma naprogramujem cez apple appstore
3)appstore strhne 30 percent z predajnej ceny a zvysok mi posle na ucet

a teraz:

1) musim zalozit firmu? nieje moznost ze dajme tomu za rok zarobim takto urcitu sumu a ta sa prizna do DP a tam bud sa zdani alebo to bude v poriaku?

2) ak musim zalozit firmu, ake su mesacne poplatky? je prvy rok zdarma alebo nejaka pomoc zacinajucim? co si kupim to si dam do nakladov a odratava sa mi dph? velmi sa v tom nerozumiem, mozem kupit auto aj ked napln firmy bude tvorba software?

DAKUJEM Vam za kazdu odpoved
vogueestylee
11.03.11,11:24
neviem kde sa tu edituje tak este: ta firma v ktorej robim nema s tym nic spolocne, ina napln prace, to programovanie robim vo volnom case, vo firme pracujem a ta za mna odvadza vsetko co treba
vogueestylee
11.03.11,20:38
..nikto z vas nevie mi poradit?
KEJKA
11.03.11,20:56
odpovede tu máš, len treba hľadať.
každá súvislá činnosť s cieľom "zarobiť si" je podnikanie.
Takže živnosť alebo sro.
Vzhľadom na odvody lepšie je sro.
a všetko čo s tým súvisí - ako som začala, použi vyhľadávač.
vogueestylee
11.03.11,21:19
zdravim, a nieje software ktory vytvorim povazovany ako za autorske dielo? alebo to uz neplati? aj vtedy je potrebna zivnost alebo s.r.o?
Onko
11.03.11,21:21
Keďže Ti nejde o jednorazový predaj niečoho, ale chceš to robiť dlhodobo, jedná sa o podnikanie a musíš si založiť firmu. Sú asi 3 možnosti:
1. živnosť - tam sú zrejme najnižšie počiatočné náklady na založenie, v súčasnosti je tam aj výhoda paušálnych výdavkov, ktorými sa dajú znížiť dane, ak by si výdavkov mal málo, resp. môžeš ako fyzická osoba uplatniť nezdaniteľnú čiastku, ale ako hlavnú nevýhodu vidím v legislatívnej nestabilite, teda je tam isté, že u živnostníkov sa budú zákony meniť a zatiaľ nie je jasné ako, je tam veľa odvodov, rôzne vymeriavacie základy, rôzne sadzby, atď.
2. s.r.o. - zrejme o niečo vyššie náklady na založenie, vždy sa platí daň zo zisku, ak zisk je a nie sú náklady, ale povedal by som, že väčšia legislatívna stabilita, tam si ako majiteľ s.r.o. vyplatíš dividendy, z ktorých v súčasnosti odvody neplatíš a v budúcnosti maximálne zavedú nejaký jeden odvod z dividendy v nejakej jednej sadzbe. Ak si dividendy nevyplatíš, zisk necháš vo firme a minieš ho na firemné náklady, odvody neplatíš a znižuješ si ďalší zisk, teda aj daň.
3. firma v daňovom raji - asi najvyššie počiatočné náklady a každoročné poplatky, ale výhoda toho, že neplatíš odvody, neplatíš dane, nevedieš účtovníctvo. Je možné využiť vtedy, ak neobchoduješ na slovensku, ale so zahraničím, čo asi pri appstore platí. Nevýhoda v komplikovanejšom spôsobe, ako previesť peniaze na seba ako súkromnú osobu, ak sa chceš vyhnúť daniam a odvodom pri vyplatení dividend. Opäť sa odporúča nechať zisk vo firme a míňať ako firma, alebo použiť finty ako pôžička, a pod.

Takže vybrať formu podnikania treba v prvom rade podľa očakávaných výnosov a nákladov, potom posúdiť, pri ktorej forme sa dá výsledný zisk najlepšie optimalizovať.
Onko
11.03.11,21:25
zdravim, a nieje software ktory vytvorim povazovany ako za autorske dielo? alebo to uz neplati? aj vtedy je potrebna zivnost alebo s.r.o?

Môže to byť považované ako autorské dielo, ale musel by si s odberateľom podpísať zmluvu o dielo, z ktorej by to vyplývalo.
vogueestylee
11.03.11,21:34
dakujem za odpovede ono je to problem ci to vobec pojde, nemusi sa to vobec ujat ten program a ak ano nemusi ist o zavratne cisla, mozno 100 euro mesacne zisk, takze taka moznost nieje si to proste "vyskusat"? dat do danoveho priznania na konci roka co to dalo a nech sa to potom zdani ako treba? mne sa zda ze je hranica cca 4000 euro rocne co sa prizna a nedani sa, a vsetko nad sa zdani, alebo to si s niecim mylim?
KEJKA
11.03.11,21:48
ano, to si s niečim pletieš.
Ice dive
11.03.11,21:50
dakujem za odpovede ono je to problem ci to vobec pojde, nemusi sa to vobec ujat ten program a ak ano nemusi ist o zavratne cisla, mozno 100 euro mesacne zisk, takze taka moznost nieje si to proste "vyskusat"? dat do danoveho priznania na konci roka co to dalo a nech sa to potom zdani ako treba? mne sa zda ze je hranica cca 4000 euro rocne co sa prizna a nedani sa, a vsetko nad sa zdani, alebo to si s niecim mylim?
no volá sa to nezdaniteľná časť na daňovníka, ktorá bola do konca roka 2010 cca 4025 € po novom je cca niečo okolo 3552 avšak túto ti sťahuje už zamestnávateľ vo výplate... t.j. toto si 2x uplatniť nemôžeš...

však založ živnosť... odvody v prvom roku neplatíš ak máš zamestnanie tak po roku v RZZP doplatíš rozdiel... a odvody do sociálnej poisťove platíš až, keď zarobíš viac ako cca 3800 € (čiastky sú však orientačné nepamätám si to presne.:D.)
vogueestylee
11.03.11,21:54
aha no ale ta zivnost ma odradza ze tam rucim celym majetkom, inac ked zalozim s,r.o a nepojde to, po roku sa da zrusit? a ten vklad co je tam 5000 euro sa mi vrati?
Onko
12.03.11,02:54
aha no ale ta zivnost ma odradza ze tam rucim celym majetkom, inac ked zalozim s,r.o a nepojde to, po roku sa da zrusit? a ten vklad co je tam 5000 euro sa mi vrati?

Tých 5000€ Ti nikto nezoberie, to bude majetok firmy a firma ich môže minúť. Keď firmu zrušíš, tak samozrejme peniaze, ktoré zostanú, sa ti ako majiteľovi vrátia.

Ale plánujú znížiť minimálne základné imanie na 1€, možno v rámci podpory podnikania znížia aj poplatky za založenie firmy a pod., čiže ak Ti to neponáhľa, môžeš chvíľu počkať, a možno sa to neskôr viac oplatí.
vogueestylee
12.03.11,07:51
Onko - dakujem , a nevies kedy cca to planuju? ja tak do 2 tyzdnov by som chcel zacat predavat...
KEJKA
12.03.11,07:57
to by si mal začať vybavovať, založenie sro od bodu 0 trva cca 2 týždne, živnosť o niečo menej.
vogueestylee
12.03.11,08:25
a co hovorite na tie firmy ze sro na kluc, nerobia podvody ze sa napisu ako tichy spolocnici a podobne? da sa im verit?
Ice dive
12.03.11,08:30
a co hovorite na tie firmy ze sro na kluc, nerobia podvody ze sa napisu ako tichy spolocnici a podobne? da sa im verit?
záleží od toho akú sro kúpuješ a taktiež od firmy čo to robí... sú seriozne aj neseriozne... tak ako v každej brandži... môže ti hroziť aj riziko, že kúpiš zadĺženú sro a to nebudeš začínať od nuly ale od riadneho mínusu...
vogueestylee
12.03.11,08:35
myslel som tie firmy co zalozia uplne novu sro za mna za 350 euro ja nic nevybavujem, co nieje zla cena ked len poplatok na sude je 330 euro alebo tak, ja si zvolim nazov firmy cize bude urcite nova
Onko
12.03.11,10:30
myslel som tie firmy co zalozia uplne novu sro za mna za 350 euro ja nic nevybavujem, co nieje zla cena ked len poplatok na sude je 330 euro alebo tak, ja si zvolim nazov firmy cize bude urcite nova

Ja môžem odporučiť http://www.baldomero.eu/, firmu som si založil cez nich a spokojnosť.

Čo sa týka tých plánovaných legislatívnych zmien, tak to je otázka mesiacov, čiže toho sa už nedočkáš.
vogueestylee
12.03.11,12:12
pozeral som do baldomero nevyzera zle..

a este otazku mam jednu ak zalozim firmu potrebujem sidlo a ja byvam v byte co partri rodicom, dotkne sa ich nejako take zalozenie firmy? zmenia sa im nejake dane, nejake danove si budu musiet robit sami? byt pri pripadnej exekucii na firmu je nedoktnutelny vsak?
Onko
12.03.11,15:22
pozeral som do baldomero nevyzera zle..

a este otazku mam jednu ak zalozim firmu potrebujem sidlo a ja byvam v byte co partri rodicom, dotkne sa ich nejako take zalozenie firmy? zmenia sa im nejake dane, nejake danove si budu musiet robit sami? byt pri pripadnej exekucii na firmu je nedoktnutelny vsak?

Dotkne sa ich to iba tým, že Ti budú musieť podpísať súhlas s tým, že budeš mať v ich byte sídlo firmy. Ak im nebudeš za to platiť, nebudú mať žiadny príjem navyše, ich dane to neovplyvní.
Ice dive
12.03.11,15:27
Dotkne sa ich to iba tým, že Ti budú musieť podpísať súhlas s tým, že budeš mať v ich byte sídlo firmy. Ak im nebudeš za to platiť, nebudú mať žiadny príjem navyše, ich dane to neovplyvní.
no trošku ich to ovplyvní resp. je to trochu diskutabilné..... nakoľko ak bude byt využívaný na podnikanie, mali by platiť vyššiu daň z nehnuteľnosti, ale to záleží od konkrétnej obce...
vogueestylee
12.03.11,16:52
Onko dakujem, ja teda asi budem- konatel bez odmeny, teda vsetok zisk ostane vo firme a nic nebude danit? ked budem chciet minut 100 euro napisem to ako REPRO naklady a vydokladujem blockami za jedlo? dovolenka sa da tiez ako repro naklady?

ak budem chciet auto, len nove musi byt? jazdene od sukromnej osoby sa predpokladam neda kupit do firmy..

a ak budem chciet televizor domov dajme tomu vsetko take viem kupit ako prezentacna technika do firmy?

zdravotne a na ciganov odvadza moj zamestnavatel cize z firmy by som si nic neplatil ak nemusim..

a este - to podvojne ucto je zlozite alebo sa da naucit ked budem mat len 1 podnikatelksy ucet a tam budu chodit podiely za predany program, resp. kolko to tak vyjde v uctovnej externej firme..?

..viac otazok ale potrebujem sa poradit :)
Ice dive
12.03.11,17:13
Onko dakujem, ja teda asi budem- konatel bez odmeny, teda vsetok zisk ostane vo firme a nic nebude danit?
daniť sa bude ten zisk, aj keď zostane vo firme - daň zo zisku sa platí vždy...

ked budem chciet minut 100 euro napisem to ako REPRO naklady a vydokladujem blockami za jedlo? dovolenka sa da tiez ako repro naklady?
no musíš vedieť preukázať, že daný výdaj vecne a preukázateľne bol vynaložený na dosiahnutie zisku... dovolenku resp. obed v kempinsky by ti daňová kontrola asi vyhodila...

ak budem chciet auto, len nove musi byt? jazdene od sukromnej osoby sa predpokladam neda kupit do firmy..

môže byť aj jazdené, avšak musí byť kúpené za primeranú cenu, napr. kontrola z DÚ by ti neuznala, ak by si si kupil svoje staré auto sám od seba do firmy za 3x vyššiu cenu ako je jeho hodnota ak by si chcel vytiahnuť zisk z firmy týmto spôsobom...

a ak budem chciet televizor domov dajme tomu vsetko take viem kupit ako prezentacna technika do firmy?

no musíš vedieť preukázať, že TV potrebuješ na výkon podnikania... počítač lcd monitor, notebook a pod ti asi skôr prejde ako TV...

zdravotne a na ciganov odvadza moj zamestnavatel cize z firmy by som si nic neplatil ak nemusim..

a este - to podvojne ucto je zlozite alebo sa da naucit ked budem mat len 1 podnikatelksy ucet a tam budu chodit podiely za predany program, resp. kolko to tak vyjde v uctovnej externej firme..?

no nie je to nič zložité čo by sa nedalo naučiť počas dlhých zimných večerov... konkrétne ti to asi nikto nepovie, koľko to asi stojí, záleží od počtu zaúčtovaných položiek a úkonov, ktoré musí účtovník urobiť...

..viac otazok ale potrebujem sa poradit :)

v texte
vogueestylee
12.03.11,17:26
ok, a co si mam dat ako cinnost podnikania aby som mohol aj auto, a to auto viem kupit uz z toho vkladu 5000 euro?

dovolenku resp. obed v kempinsky by ti daňová kontrola asi vyhodila.. - co to znamena ze za to nieje hned sud ale akesi napomenutie? oni podla coho to vyhodnotia? ako lepsie reprezentovat firmu ako ze jej kvazi zamestnanci chodia na dovolenky nou platene? :)

no a keby som si dal vyplatit odmenu raz rocne, co asi bude lepsie, tam teda sa to zdani a mam peniazky, je to zo zisku predpokladam cisteho pocitane a mozem zobrat vsetko,

ucet firemny si mozem zalozit az potom co mam s.r.o. predpokladam, ale mobil mozem mat na seba, nemusim mat firemny pausal, len si ho nedam do nakladov

a co benzin - ked bude sidlo firmy na adrese trvaleho pobytu ako ho dam do nakladov, vymyslim si este nejake aktivity ze som musel ist autom kazdy mesiac po nieco alebo ako? da sa dat benzin do sukromneho auta do nakladov?
Matthew DeWrong
12.03.11,19:22
zdravim, cely postup sa neda opisat sem do odpovede, a spravu Vam nie je mozne poslat..skor chcelo by to skor telefonicky vyriesit kontaktujte ma na mail: matthewdewrong@gmail.com, dohodneme postup..
220870
12.03.11,19:42
Nič v zlom.Chcete na verejnom webe vedieť od ľudí ako obchádzať zákon.To je nezákonné a trestné tak ako pre vás tak aj pre tých ktorý vám takto poradia.Ak by to tak nebolo tak by ste tu mali tisíce odpovadí ako vybabrať zo štatom a daňovými úradníkmi.Z vašich príspevkov sa dá vyčítať aj amatérovi ,že vám nejde o podnikanie ale o neplatenie daní.Pozor na to čo píšte nieje to celkom s kostolným poriadkom.Nájdite si dobrú účtovníčku-a tá vám bude vedieť odpovedať na všetky vaše otázky a bez rizika,porušenia zákonov.
vogueestylee
13.03.11,02:07
220870 - no pomali pomali, ja nechcem obchadzat zakon ale co najviac vyuzit moznosti, proste zistujem co a ako sa da z toho vytazit, robim to predsa hlavne pre svoj zisk a nie pre sponzoring statu a preto to chcem co najlepsie pre seba co je myslim si pochopitelne, nepytam sa na nic ako porusit zakon, skor ako sa mat co najlepsie ked uz budem mat s.r.o...
Danielle369
13.03.11,04:54
Najlepšie sa budeš mať ked nebudeš podnikať.
Onko
13.03.11,06:59
ok, a co si mam dat ako cinnost podnikania aby som mohol aj auto, a to auto viem kupit uz z toho vkladu 5000 euro?

Auto sa nekupuje podľa toho, čo máš v činnosti podnikania, ale čo reálne robíš. V nákladoch môžeš mať to, čo minieš na dosiahnutie skutočných príjmov, nie teoretických. Ak sa daňovej kontrole niečo nebude pozdávať, ak to dostatočne nevysvetlíš, tak tie náklady môžu škrtnúť a daň doplatíš. Ak to bude vo veľkom rozsahu a úmyselné, tak môže ísť aj o trestný čin a väzenie.

Konkrétne rady Ti tu nikto nedá, lebo v konečnom dôsledku sa budeš Ty obhajovať pred kontrolami, tak to musíš Ty vedieť posúdiť, čo si schopný obhájiť a čo nie.
vogueestylee
13.03.11,09:57
uz to pomali chapem, cize ako firma mozem kupit hocico ale len vec co si myslim ze mi danova kontrola uzna ze pomaha podnikaniu, si mozem dat do nakladov a teda odpocitat dph, s tym, ze ak uznaju ze to nepomaha, tak tu dan firma proste doplati.. spravne?

este ma tak napada - pocas roka ma majitel moznost si vyplatit nieco ako motivacna alebo ina odmena? aj firma zarobi 1000 euro, proste 500 z toho zoberie a da ako odmenu (zrejme sa to potom zdani, s tym samozrejme pocitam)..

..ak ma firma mensi obrat alebo predava len jeden produkt, musi stale mat podvojne? nestaci jednoduche uctovnictvo? firmu budem mat len ja, ja budem majitel a zrejme aj konatel, plat ziaden, len vo forme premii, nakup veci do kancelarie (pc a tak) a predaj software...
KEJKA
13.03.11,13:20
sro má povinnosť podvojné, s tým nič nenarobíš.
a z hľadiska uznateľnosti zvažuješ nielen DPH /platiteľ môžeš a nemusíš byť/
ale aj daň z príjmu /tam si zaregistrovaný od začiatku povinne/
odmenu, plat, pravidelný, nepravidelný príjem určíš ako konateľ sám - to je rozhodnutie spoločnosti, nie zákonov. Samozrejme musíš dodržať s tým spojené povinnosti - registrácie na DU, SP, ZP, prehľady, hlásenia....
vogueestylee
29.03.11,07:40
este ak mozem dve otazky:
1) byt ci nebyt platcom dph, logicky je lepsie ho neplatit, ale to sa zrejme mysli inac, ako to teda je?
2) ak ma firma zisk v jednom mesiaci dajme tomu 500 euro, mozem si kupit napr. rifle za 100 euro na firemnu kartu? do nakladov to nedam na odpisanie dph lebo to nesuvisi s podnikanim, ale firma si moze kupit co chce ak to chce nie? proste bude to majetok firmy alebo tak, da sa to vobec?
3)kolko tak bude stat uctovnicka mesacne? budem mat 1 pohyb kde mi pridu peniazky, no a potom dajme tomu 1 pohyb kde nieco kupim, na konci roka odmena konatela, proste nic extra ze vela poloziek.. aspon cca cena.. 5euro/50/500? nemam sajnu..
4) cela ta sranda ak sa mi nebude darit ma vyjde na cca 400 euro zalozenie, cca 400 zrusenie spolocnosti + naklady na uctovnicku za 1 rok ano?
5) poznate nejake fakt lacne sidlo firmy virtualne? lebo doma mi nechcu dovolit dat sidlo firmy, ze budu musiet podavat danove priznanie a je to praca naviac, tak potrebujem nejake fakt lacne sidlo firmy, ak niekto pozna dobru spolocnost...
Onko
29.03.11,13:56
este ak mozem dve otazky:
1) byt ci nebyt platcom dph, logicky je lepsie ho neplatit, ale to sa zrejme mysli inac, ako to teda je?

Nie je to také jednoznačné. Platca DPH má zároveň nárok na odpočet DPH. Je to individuálne a treba zvážiť, či bude treba platiť, či bude čo odpočítavať, a podobne.



2) ak ma firma zisk v jednom mesiaci dajme tomu 500 euro, mozem si kupit napr. rifle za 100 euro na firemnu kartu? do nakladov to nedam na odpisanie dph lebo to nesuvisi s podnikanim, ale firma si moze kupit co chce ak to chce nie? proste bude to majetok firmy alebo tak, da sa to vobec?

Takto by som si situáciu vôbec zbytočne nekomplikoval, radšej si vyplatiť odmenu, vybrať hotovosť alebo presunúť na súkromný účet, a súkromné veci si kupovať zvlášť. S tým by mal určite menšie problémy účtovník a daňová kontrola.


3)kolko tak bude stat uctovnicka mesacne? budem mat 1 pohyb kde mi pridu peniazky, no a potom dajme tomu 1 pohyb kde nieco kupim, na konci roka odmena konatela, proste nic extra ze vela poloziek.. aspon cca cena.. 5euro/50/500? nemam sajnu..

Na Porade nájdeš nejaké orientačné cenníky napríklad tu: http://www.porada.sk/t155260-cup-2011-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2011-a.html


4) cela ta sranda ak sa mi nebude darit ma vyjde na cca 400 euro zalozenie, cca 400 zrusenie spolocnosti + naklady na uctovnicku za 1 rok ano?
5) poznate nejake fakt lacne sidlo firmy virtualne? lebo doma mi nechcu dovolit dat sidlo firmy, ze budu musiet podavat danove priznanie a je to praca naviac, tak potrebujem nejake fakt lacne sidlo firmy, ak niekto pozna dobru spolocnost...

Pre začiatok by som možno odporúčal s niekým sa spojiť alebo k niekomu sa pripojiť, predsa len založiť si novú firmu, aby si si iba vyskúšal podnikanie, je podľa mňa zbytočné. Aj ja som na začiatok fungoval v rámci živnosti mojej mamy, a neskôr, keď sa to rozbehlo a vedel som, že sa to oplatí, tak som si založil vlastnú s.r.o.. Ušetríš zriaďovacie náklady, zrejme aj na prevádzkových, len sa budeš musieť podeliť o zisk. Záleží samozrejme na to, s kým sa ako dohodneš.
vogueestylee
01.06.11,06:51
zdravim Vas, tak sro uz pomali sa crta, nasleduje faza zapisu do ORsr, mam len otazku, budem zrejme konatel bez platu len na konci roka si zoberiem zisk, mam sa registrovat a platit zdravotne a socialne? lebo ja som zamestnany na TPP cize zamestnavatel za mna ako za FO odvadza vypalne statu, musim este aj ja ako majitel sro? Ak musim, co ak by som bol len konatel BEZ odmeny, vsetok zisk necham vo firme (samozrejme na kupim veci aby sa zisk znizil co najviac),

a este: AKO MAM POSLAT SPRAVU KEJKE? mne to nejde, ona mi poslala ale tam nemam nic ze odpovedat a ked som dal jej nick nemam tam ze poslat jej spravu, trochu nechapem to menu na spravy, a ja to ze mi poslala spravu som si vsimol par tyzdnov nato :(
Onko
01.06.11,12:49
zdravim Vas, tak sro uz pomali sa crta, nasleduje faza zapisu do ORsr, mam len otazku, budem zrejme konatel bez platu len na konci roka si zoberiem zisk, mam sa registrovat a platit zdravotne a socialne? lebo ja som zamestnany na TPP cize zamestnavatel za mna ako za FO odvadza vypalne statu, musim este aj ja ako majitel sro? Ak musim, co ak by som bol len konatel BEZ odmeny, vsetok zisk necham vo firme (samozrejme na kupim veci aby sa zisk znizil co najviac),


Povinné je iba zdravotné poistenie, a keďže ako zamestnanec si zdravotne poistený, netreba už nič riešiť.

Riešiť bude treba až vtedy, keď si začneš vyplácať nejakú odmenu, resp. dividendy budúci rok, a to v závislosti od toho, aké zákony budú vtedy, keď si začneš platiť :)