eja48
11.03.11,13:29
Dobrý deň,
prosím o pomoc – radu pre mojho 20-ročného syna študenta VŠ v Čechách. Syn poberá sirotský dôchodok a v tomto čase má možnosť pracovať na jednom školskom projekte na „Dohodu o provedení práce“, za túto prácu by mal dostať 16.000 Kč (približne 666 EURO).
Prosím Vás o radu alebo odkaz na nejaké konkrétne ustanovenie zákona, či aj v tomto prípade bude mať syn naďalej nárok na sirotský dôchodok.
Syn dnes poslal e-mailom dotaz na Sociálnu poisťovňu Bratislava, domnievam sa, že odpoveď do 30 dní dostane, žiaľ, potrebuje sa rozhodnúť do utorka – 15.3.2011, kedy má tú Dohodu podpísať.
Prosím, ak niekto tejto problematike rozumie, aby nám poradil.
eja48
12.03.11,08:06
Náš problém pomohla vyriešiť priamo Sociálna poisťovňa zrozumiteľným vysvetlením(odpoveďou synovi), že vo veci nároku na výplatu sirotského dôchodku musia byť splnené podmienky „nezaopatrenosti“ dieťaťa podľa par. 9 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (sústavná príprava na povolanie a vek do 26 rokov). Uvádzam to sem – možno sa niekomu zíde v podobnej situácii .
Kosto89
18.08.11,08:03
Mna by to tiez prave zaujimalo. Som poberatelom sirotskeho dochodku a stale som student 3 roc. VS. Lenze mam vybornu ponuku na pracu a mala by to byt na TPP takze pravdepodobne stratim tento narok na dochodok ?
tweedle
18.08.11,08:11
nárok na sirotský dôchodok nestratíš, pokiaľ nemáš 26 rokov,,
ja tiež pracujem na TPP a študujem dokonca dennom kombinovanou formou ( externe) a dôchodok normálne poberám. Dôchodok ti však pozastavia po Bc. štátniciach, ale ak nastúpiš na II. stupeň bude ti dôchodok vyplatený aj spätne..
Kosto89
18.08.11,08:19
Takze este na upresnenie aby som sa nic nespackal. Takze mam 1 rodica. Som studentom 3. roc. VS denne studium. Kedze tento rok mam lahky rozvrh tak chcem pracovat na TPP.

A kto bude odovzdavat zdravotnu, doteraz to bol stat. Teraz to bude zamestnavatel ?

Musim nejako oznamit socialke ze pracujem na TPP ?
tweedle
18.08.11,08:36
ak budeš na TPP odvody bude za teba platiť zamestnávateľ, nahlási ťa do ZP aj SP. ty nemusíš oznamovať nič, akurát posielať do SP potvrdenie o štúdiu,,,

ich nezaujíma to či máš ešte aj nejaký iný príjem okrem sirotského dôchodku, pre nich je dôležité, či máš menej ako 26 rokov, či máš 1 rodiča a či študuješ denne, ak to spĺnaš máš nárok na sirotský dôchodok,,
Kosto89
18.08.11,08:49
ok dakujem, velmi si mi pomohol.