SMartina
11.03.11,18:08
Ahojte.
Živnostník kúpil parkovacie miesto na živnosť, dostal faktúru a vyplatil ho v hotovosti. V JÚ ALFE som túto faktúru zaúčtovala do kolónky Nákup DM. Ako sa odpisuje parkovacie miesto, do ktorej skupiny sa zaradí? Má niekto skúsenosť s takým nákupom? Ďakujem.:)
rodina1
11.03.11,17:19
Ahojte.
Živnostník kúpil parkovacie miesto na živnosť, dostal faktúru a vyplatil ho v hotovosti. V JÚ ALFE som túto faktúru zaúčtovala do kolónky Nákup DM. Ako sa odpisuje parkovacie miesto, do ktorej skupiny sa zaradí? Má niekto skúsenosť s takým nákupom? Ďakujem.:)

To parkovacie miesto je v akej hodnote?
enkhe
11.03.11,17:20
kolko to stalo
SMartina
11.03.11,17:21
Celková cena s DPH je: 13.825- EUR
rodina1
11.03.11,17:25
Celková cena s DPH je: 13.825- EUR
Ste platiteľmi DPH?
SMartina
11.03.11,17:28
Áno.
rodina1
11.03.11,18:10
Ešte, čo myslíš pod pojmom "parkovacie miesto". Je to celé zariadenie (teda rampa ...)
Ak je to taký ten automatický parkovací systém, ja by som ho zaradila do 2. odpisovej skupiny (samozrejme cenu bez DPH),
2-34 30.99 Ostatné dopravné zariadenia inde neuvedené
SMartina
11.03.11,18:28
druh pozemku: zastavané plochy a nádvoria,
spôsob využívania: nekryté parkovisko

takto je to v kúpno-predajnej zmluve

či je tam rampa, tak to neviem
rodina1
11.03.11,18:51
druh pozemku: zastavané plochy a nádvoria,
spôsob využívania: nekryté parkovisko

takto je to v kúpno-predajnej zmluve

či je tam rampa, tak to neviem

Jój, ale pozemky sa neodpisujú.

Zákon o dani z príjmov
§ 23
Hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania

(1) Z odpisovania sú vylúčené

a) pozemky,
b) pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky, ktoré nedosiahli plodonosnú starobu,
c) ochranné hrádze,
d) umelecké diela, 111) ktoré nie sú súčasťou stavieb a budov,
e) hnuteľné národné kultúrne pamiatky, 113)
f) povrchové a podzemné vody, lesy, jaskyne, meračské značky, signály a iné zariadenia vybraných geodetických bodov a tlačové podklady štátnych mapových diel,
g) predmety múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty.114)
SMartina
11.03.11,18:57
Ďakujem.

Tak to potom znamená, že to ide rovno do nákladov naraz celá suma. Správne?
rodina1
11.03.11,19:04
Ďakujem.

Tak to potom znamená, že to ide rovno do nákladov naraz celá suma. Správne?
Nie, nákup DHM je VNZD.

http://www.manoprint.sk/pdf/obchodny_majetok_vyuzivany_na_podnikanie_Pokyn_200 8.pdf (hlavne str. 3)
Mária.K.
11.03.11,19:13
Ďakujem.

Tak to potom znamená, že to ide rovno do nákladov naraz celá suma. Správne?
Do daňových nákladov by išiel až pri prípadnom predaji.
SMartina
11.03.11,20:46
Ďakujem, že mi pomáhate.

Takže to znamená, že teraz toto parkovacie miesto evidujem ako nákup DM (to je VNZD), z pokladne dám faktúru uhradiť, záväzok sa uhradí. A to je všetko, do nákladov sa nič nezapočíta. Až keď to bude predávať. Asi to len zaevidujem na kartu majetku. Bude to takto správne ? Ešte raz Vám ďakujem za pomoc.
..MARIA
12.03.11,08:32
ja som mala podobný prípad, parkovacie miesto, ale v podzemnej garaží, kúpené spolu s kancelárským priestorom . Je to aj na liste vlastníctva, má to hodnotu 13 500 €. bolo mi povedané, že to mám odpisovať ako stavbu, čiže 20 rokov. Ved nemožem to brať ako pozemok, ked to nie je klasifikonavé ako pozemok.
rodina1
12.03.11,08:56
Ďakujem, že mi pomáhate.

Takže to znamená, že teraz toto parkovacie miesto evidujem ako nákup DM (to je VNZD), z pokladne dám faktúru uhradiť, záväzok sa uhradí. A to je všetko, do nákladov sa nič nezapočíta. Až keď to bude predávať. Asi to len zaevidujem na kartu majetku. Bude to takto správne ? Ešte raz Vám ďakujem za pomoc.
Áno, tak to bude správne.
rodina1
12.03.11,09:00
ja som mala podobný prípad, parkovacie miesto, ale v podzemnej garaží, kúpené spolu s kancelárským priestorom . Je to aj na liste vlastníctva, má to hodnotu 13 500 €. bolo mi povedané, že to mám odpisovať ako stavbu, čiže 20 rokov. Ved nemožem to brať ako pozemok, ked to nie je klasifikonavé ako pozemok.

Ty máš trošku iný prípad ako zadávateľka témy:


druh pozemku: zastavané plochy a nádvoria,
spôsob využívania: nekryté parkovisko

takto je to v kúpno-predajnej zmluve
..MARIA
12.03.11,09:43
Ty máš trošku iný prípad ako zadávateľka témy:
ano, ospravedlnujem sa, a ti ďakujem za upozornenie.
ali8
21.03.11,19:02
ja mam takisto fa pred sebou nakup parkovacieho systemu v hodnote 14.236,51€ a tiez neviem ci do 1 ci do 2 odpisovej skupiny takisot mi nevedia poradit na danovom urade, ale asi to dam do 2odpisovej skupiny neviem to k nicomu priradit, ale este jedna otazocka kedze v zakone pise ze rocne odpisy sa zaokruhuluju na cele eura nahor, tak potom mam aj ten celkovy odpis tych 14.236,51€ zaokruhlit na cele eura nahor aby mi to vyslo? lebo ked ho nezaokruhlim a zaokruhlim len rocny odpis tak zostatkove ceny mi vychadzaju desatinne cisla , uvediem priklad:
14,236,51 :4 = 3559,127 to zaokruhlim na 3560€ a zostatkova cena mi vyjde 10.676,51 tiez ju zaokruhlit?