susan012
11.03.11,18:57
Dobrý deň, potrebujem sa poradiť.Som na rodičovskej dovolenke a som tehotna. na MD by som mala isť 5.9. 2011 ale 12.8 ma syn 3 roky tak mi konči aj rodičovska dovolenka. Nastup do práce by mal byť 13.8 pokial to dobre chapem t.j. ale sobota. Bude sa mi to ratat už ako keby som bola v praci ta sobota nedela, lebo by som chcela ist od 15.8. na PN a počula som, že ked nastupim aspon 1 den do prace že budem dostavat taku matersku z hrubej mzdy, pokial by som nenastupila tak mi budu počitať z minimalnej mzdy.Ďakujem
ivka70
11.03.11,18:17
Este mozes cerpat dovolenku, na ktoru ti pocas MD (nie uz pocas RD) vznikol narok.
Chod do prace pred tym terminom a dohodni sa, nech ti povedia, kolko mas narok a hned si vypis dovolenku, ak s nou budu suhlasit.
susan012
11.03.11,20:39
A keby som si zobrala dovolenku a hned po dovolenke išla na PN tak by sa mi to ratalo z hrubej mzdy?
nikulik
11.03.11,21:00
Co znamena "pocula som"???
Aknastupite do zamestnania bude sa vam pocitat VZ,tak ze sa vypocita alikvotna cast kolko dni budete v praci a to podla toho aky plat budete mat pri nastupe, ci taky ako bol pred nastupom na MD alebo vam zamestnavatel spravi novy dodatok k zmluve.
susan012
11.03.11,21:10
Mne bolo povedane, že kebyže len 1 den budem v práci a potom by som išla na PN tak sa mi MD bude počitať z hrubej mzdy.
nikulik
11.03.11,21:26
Ano tak, ja som svoju odpoved myslela ze vypocita sa vam alikvotne denny VZ. Uz nerozmyslam, idem spat :)
ivka70
12.03.11,16:10
A keby som si zobrala dovolenku a hned po dovolenke išla na PN tak by sa mi to ratalo z hrubej mzdy?

Ano, dovolenka je pre odvody to iste ako praca.
Zuzulena
23.03.11,15:26
mám tento istý problém, lenže ja nemám dovolenku ja som na rodičovskom príspevku do 26.4.2011 a na novú MD nastupujem od 23.5.2011 neviem ako to mám vyriešiť aby mi nepočítali mateskú z minima, dnes mi v sociálnej povedali že ak pôjdem na PN tak mi ju budú počítať z vymeriavacieho základu ale materskú už z minima. Vie mi niekto poradiť. Moc ďakujem.
veronikasad
23.03.11,15:27
mám tento istý problém, lenže ja nemám dovolenku ja som na rodičovskom príspevku do 26.4.2011 a na novú MD nastupujem od 23.5.2011 neviem ako to mám vyriešiť aby mi nepočítali mateskú z minima, dnes mi v sociálnej povedali že ak pôjdem na PN tak mi ju budú počítať z vymeriavacieho základu ale materskú už z minima. Vie mi niekto poradiť. Moc ďakujem.
Prečo 2-krát tá istá otázka ?

http://www.porada.sk/t164341-rodicovsky-prispevok-materska-dovolenka.html
Zuzulena
23.03.11,15:33
súrne hľadám riešenie, ďakujem za pochopenie.
maad
16.05.11,17:12
Pekný deň, potrebovala by som poradiť, mám takýto problém: som zamestnaná na HPP a moja pracovná zmluva mi končí dňa 30.06.2011. Vo februári tohto roku som utrpela úraz som na PN a vyzerá to ešte na dlhodobejšiu liečbu.Lenže okrem toho som i tehotná a v polovici júna by som mala nastúpiť na materskú dovolenku.Ako by som mala postupovať teraz????Mám ukončiť PN na vlastnú žiadosť a dať sa vypísať na MD (samozrejme až v júni)?? Alebo je tu nejaká možnosť predĺžiť PN??Nárok na MD mi vzniká mám odpracovaných viac ako 3 roky.Ako postupovať???Poraďte kto má nejaké skúsenosti!!!!A ešte som sa chcela spýtať stále je možnosť dobrovoľne si priplácať k MD a tá lehota je 270 dní pred nástupom na MD alebo je tu nejaká zmena???
Neviem či uvažujem správne pred nástupom na MD by som mala ukončiť PN odniesť ukončenie PN zamestnávateľovi a doniesť mu súčasne potvrdenie o nástupe na MD keďže ešte stále budem v tom období zamestnancom..
Ako postupovať aby to bolo pre mňa výhodné. Vopred ďakujem za všetky rady...
maad
18.05.11,05:23
Pekný deň, potrebovala by som poradiť, mám takýto problém: som zamestnaná na HPP a moja pracovná zmluva mi končí dňa 30.06.2011. Vo februári tohto roku som utrpela úraz som na PN a vyzerá to ešte na dlhodobejšiu liečbu.Lenže okrem toho som i tehotná a v polovici júna by som mala nastúpiť na materskú dovolenku.Ako by som mala postupovať teraz????Mám ukončiť PN na vlastnú žiadosť a dať sa vypísať na MD (samozrejme až v júni)?? Alebo je tu nejaká možnosť predĺžiť PN??Nárok na MD mi vzniká mám odpracovaných viac ako 3 roky.Ako postupovať???Poraďte kto má nejaké skúsenosti!!!!A ešte som sa chcela spýtať stále je možnosť dobrovoľne si priplácať k MD a tá lehota je 270 dní pred nástupom na MD alebo je tu nejaká zmena???
Neviem či uvažujem správne pred nástupom na MD by som mala ukončiť PN odniesť ukončenie PN zamestnávateľovi a doniesť mu súčasne potvrdenie o nástupe na MD keďže ešte stále budem v tom období zamestnancom..
Ako postupovať aby to bolo pre mňa výhodné. Vopred ďakujem za všetky rady...
Naozaj nik nevie poradiť???
maad
19.05.11,06:34
Naozaj nik nevie poradiť???
????
veronikasad
19.05.11,06:38
Pekný deň, potrebovala by som poradiť, mám takýto problém: som zamestnaná na HPP a moja pracovná zmluva mi končí dňa 30.06.2011. Vo februári tohto roku som utrpela úraz som na PN a vyzerá to ešte na dlhodobejšiu liečbu.Lenže okrem toho som i tehotná a v polovici júna by som mala nastúpiť na materskú dovolenku.Ako by som mala postupovať teraz????Mám ukončiť PN na vlastnú žiadosť a dať sa vypísať na MD (samozrejme až v júni)?? Alebo je tu nejaká možnosť predĺžiť PN??Nárok na MD mi vzniká mám odpracovaných viac ako 3 roky.Ako postupovať???Poraďte kto má nejaké skúsenosti!!!!A ešte som sa chcela spýtať stále je možnosť dobrovoľne si priplácať k MD a tá lehota je 270 dní pred nástupom na MD alebo je tu nejaká zmena???
Neviem či uvažujem správne pred nástupom na MD by som mala ukončiť PN odniesť ukončenie PN zamestnávateľovi a doniesť mu súčasne potvrdenie o nástupe na MD keďže ešte stále budem v tom období zamestnancom..
Ako postupovať aby to bolo pre mňa výhodné. Vopred ďakujem za všetky rady...
Pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom. Ku dňu nástupu na materskú ukončíš PN-ku a gynekolog ti vypiše Žiadosť o materské. Obidva doklady odovzdáš zamestnávatelovi, ktorý ich postúpi do soc.poisťovne.

Tvojej otázke ohladom DNP nerozumiem. Platíš si DNP alebo sa chceš prihlásiť len teraz ?
maad
19.05.11,06:43
Neplatím si DNP pretože som bola informovaná že je potrebné mať uhradené tých 270 dní a ja by som tú lehotu nestihla splniť.Len pre informáciu som chcela vedieť či sa niečo nezmenilo a stále trvá povinnosť platenia tých 270 dní. ďakujem za odpoveď..
veronikasad
19.05.11,06:45
Neplatím si DNP pretože som bola informovaná že je potrebné mať uhradené tých 270 dní a ja by som tú lehotu nestihla splniť.Len pre informáciu som chcela vedieť či sa niečo nezmenilo a stále trvá povinnosť platenia tých 270 dní. ďakujem za odpoveď..
do konca roka trvá. Čo bude od 1.1.2012 nevie nik - včera vláda schválila daňovú a odvodovú reformu, návrh ide do parlamentu.
hanka11
19.05.11,06:57
Zdravim, poradi niekto aj mne?
zistila som, ze som tehotna, som v 6.tyzdni..pracujem nepretrzite od roku 1994, chcela by som vediet, ci sa mi oplati dobrovolne pripoistit na nemocenske skrz co najvyssie mozne materske.
Dakujem uz teraz :)
veronikasad
19.05.11,06:59
Zdravim, poradi niekto aj mne?
zistila som, ze som tehotna, som v 6.tyzdni..pracujem nepretrzite od roku 1994, chcela by som vediet, ci sa mi oplati dobrovolne pripoistit na nemocenske skrz co najvyssie mozne materske.
Dakujem uz teraz :)
aby ti vznikol nárok na materské z DNP, potrebuješ 270 dní poistenia do pôrodu. Stíhaš ?
hanka11
19.05.11,07:22
nie do zaciatku poberania materskej? ..to asi nestiham..a keby som si aj zacala platit DNP, tak nezacne SP potom vyplacat neskor do toho maxima ked ubehne tych 270 dni platenia DNP ?
veronikasad
19.05.11,07:25
nie do zaciatku poberania materskej? ..to asi nestiham..a keby som si aj zacala platit DNP, tak nezacne SP potom vyplacat neskor do toho maxima ked ubehne tych 270 dni platenia DNP ?
Nie nezačne vyplácať neskôr. Podmienku musíš splniť najneskôr do pôrodu. (Stihla by si, keby si ukončila súčasný pracovný pomer - vtedy sa do 270 dní započíta aj ukončené predch.poistenie. Ale nové zamestnanie by malo do nástupu na materské trvať min.90 dní)
hanka11
19.05.11,07:40
mozem ukoncit PP na 1 den a znova sa zamestnat u toho isteho zamestnavatela a zacat platit DNP a dostanem maximalnu matersku? pochopila som to spravne?
veronikasad
19.05.11,07:41
mozem ukoncit PP na 1 den a znova sa zamestnat u toho isteho zamestnavatela a zacat platit DNP a dostanem maximalnu matersku? pochopila som to spravne?
Ak stíhaš 90 dní nového nem.poistenia zo zamestnania - ano

Ešte jedna podmienka - DNP musí trvať minimálne 26 týždňov, inak dávka z DNP bude z minima.
hanka11
19.05.11,07:45
no hadam stiham..termin je v januari 2012:)
dakujem Ti za pomoc
veronikasad
19.05.11,07:49
Hanka, podmienky o ktorých som písala, platia v roku 2011. Včera vláda schválila daňovú a odvodovú reformu - či budú platiť aj v roku 2012 ti nikto nezaručí ...
Xanti
19.05.11,09:11
mozem ukoncit PP na 1 den a znova sa zamestnat u toho isteho zamestnavatela a zacat platit DNP a dostanem maximalnu matersku? pochopila som to spravne?
Nie nepochopila si to správne, ak ukončíš PP a znovu sa zamestnáš tak DNP si budeš môcť platiť len z rozdielu maxima a tvojej hrubej mzdy. Tj. potom by si sa musela rozhodovať či požiadaš o materskú zo zamestnania ( tým pádom nič nemusíš teraz robiť ) alebo ak je DNP vyššie tak požiadaš o dávku z DNP .
Z oboch poistení materskú mať nemôžeš. Lebo pri oboch poisteniach treba mať splnenú podmienku 270 dní platenia.
A pri tom prerušení sa to nespraví.

Príklad:
zarábaš 317 eur v hrubom, ak ukončíš zamestnanie. A znovu sa zamestnáš z takou istou mzdou tak materská bude 60% z toho teda 190,2 eur cca .

Ak si založíš DNP tak bude z rozdielu 1116,75 -317= tj. VZ 799,75 eur a mesačne budeš platiť do SP 35,18 eur . Pokiaľ toto budeš platiť 26 týždnov a požiadaš o materskú z DNP tak tvoja materská bude 479,85 eur cca.
Ale maximum nijak raz už mať nebudeš :(
hanka11
08.06.11,05:33
ešte raz sa spýtam, lebo už neviem na čom som :)
pracujem a nechcem prerušiť HPP..termín pôrodu bude v 1/2012..hrubá mzda 610€..270 dní DNP nestíham..takže neoplatí sa mi platiť si DNP z rozdielu 1116,75-610=506,75€ aby som si navýšila materskú ?
Ester plus
08.06.11,07:54
Naša pracovníčka nastupuje na MD od 13.06.11 čo všetko a kde to musí zamestnávateľ nahlásiť.
Xanti
08.06.11,09:53
ešte raz sa spýtam, lebo už neviem na čom som :)
pracujem a nechcem prerušiť HPP..termín pôrodu bude v 1/2012..hrubá mzda 610€..270 dní DNP nestíham..takže neoplatí sa mi platiť si DNP z rozdielu 1116,75-610=506,75€ aby som si navýšila materskú ?
Nie neoplatí.
hanka11
08.06.11,11:06
ďakujem veľmi pekne za rady