potocka
12.03.11,12:37
Dobry den poradaci :)

prosim Vas o pomoc, SZCO, ktora ma zivnost od r.2006 si platila za rok 2010 odvody do SP namiesto 96,90EUR az 97,80 EUR. Mozem jej zaratat do vydavkov celu sumu alebo jej mam priznat len tolko kolko si mala platit ?
To iste mam pri dalsom SZCO, ktory je uz 3 roky na dochodku a popritom mu bezala aj zivnost, ktoru si zrusil 1.2.2010. Odvody aj do SP aj do ZP za januar 2010 zaplatil 1.2.2010 taktiez v plnej vyske, ale pritom ako dochodca nemusi platit plnu vysku odvodov do SP a ani do ZP. Mozem mu to zaratat do vydavkov?

Dakujem za pomoc

Potocka
rodina1
12.03.11,11:41
Dobry den poradaci :)

prosim Vas o pomoc, SZCO, ktora ma zivnost od r.2006 si platila za rok 2010 odvody do SP namiesto 96,90EUR az 97,80 EUR. Mozem jej zaratat do vydavkov celu sumu alebo jej mam priznat len tolko kolko si mala platit ? áno, zarátaš celú sumu do výdavkov. Potom môžeš požiadať SP o vrátenie poistného zaplateného bez právneho nároku (teda, to, čo zaplatil naviac), keď SP poukáže tieto peniaze, zaúčtuješ ich ako POZD.
Alebo môžeš peniaze, čo zaplatil naviac, zaúčtovať ako VNZD, keď SP peniaze poukáže, zaúčtuješ ich ako PNZD.
To iste mam pri dalsom SZCO, ktory je uz 3 roky na dochodku a popritom mu bezala aj zivnost, ktoru si zrusil 1.2.2010. Odvody aj do SP aj do ZP za januar 2010 zaplatil 1.2.2010 taktiez v plnej vyske, ale pritom ako dochodca nemusi platit plnu vysku odvodov do SP a ani do ZP. Mozem mu to zaratat do vydavkov?
ako v prvej otázke
Dakujem za pomoc

Potocka
---
potocka
12.03.11,11:58
dakujem za pomoc :) a teraz ma napadlo, ked vracaju preplatok, tak oni ho hned aj zdania nie?
rodina1
12.03.11,12:02
dakujem za pomoc :) a teraz ma napadlo, ked vracaju preplatok, tak oni ho hned aj zdania nie?
SP nezdaňuje preplatok.

Zákon o sociálnom poistení
§ 145
Vrátenie poistného

(1) Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od

a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.

(2) Poistencovi, ktorý vykonáva viacero činností zamestnanca, Sociálna poisťovňa vráti poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zaplatené bez právneho dôvodu do 30 dní od

a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti tohto poistenca.

(3) Právo na vrátenie poistného sa premlčí do desiatich rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba uvedená v odsekoch 1 a 2 zúčtovaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

(4) Poistné, ktoré je Sociálna poisťovňa povinná vrátiť, sa použije na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne voči fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo voči jej právnemu nástupcovi.

Jednoducho SZČO nech napíše list v zmysle uvedeného §, že zaplatil poistné bez právneho nároku v takej a takej sume a poisťovňa mu ho do 30 dní vráti.
akire-erika
03.06.12,09:56
Dobrý deň poraďáci, sociálna poisťovňa mi vrátila preplatok na poistnom vyše 1.500 EUR. Ako mám postupovať v daňovom priznaní za rok 2012? tak ako pri preplatok na RZZ,? alebo uvediem rozdiel medzi uhradenými odvodmi a vráteným preplatkom od SP? Ale to budem mať mínusovú položku.
Ďakujem za pomoc
veronikasad
03.06.12,10:01
Dobrý deň poraďáci, sociálna poisťovňa mi vrátila preplatok na poistnom vyše 1.500 EUR. Ako mám postupovať v daňovom priznaní za rok 2012? tak ako pri preplatok na RZZ,? alebo uvediem rozdiel medzi uhradenými odvodmi a vráteným preplatkom od SP? Ale to budem mať mínusovú položku.
Ďakujem za pomoc
Čo je to za preplatok - patrí SZČO alebo zamestnávatelovi ? Nie sú to náhodou nemocenské dávky ?