karinke
12.03.11,15:27
Dobrý deň

Prečítala som si tu asi všetko o daňových a účtovných odpisoch v JÚ, ale som sa iba domotala. Prosím skúsenejších o radu, príp. odvolavku na nejaky § aby som sa vedela odraziť.

FO podnikateľ kúpil vozidlo v hodnote 65 000,- EUR bez DPH 10.12.2011. Ako mám postupovať pri zúčtovaní jeho odpisov? Je možné dať pri uzávierkových operáciách do nákladov 16 250,- EUR (65000/4) alebo má nárok na odpis v nákladoch iba vo výške 1 354,17 EUR (65000/4/12)?

Veľmi pekne ďakujem za radu, už som z tých odpisov zúfalá.
Mária.K.
12.03.11,16:27
Dobrý deň

Prečítala som si tu asi všetko o daňových a účtovných odpisoch v JÚ, ale som sa iba domotala. Prosím skúsenejších o radu, príp. odvolavku na nejaky § aby som sa vedela odraziť.

FO podnikateľ kúpil vozidlo v hodnote 65 000,- EUR bez DPH 10.12.2011. Ako mám postupovať pri zúčtovaní jeho odpisov? Je možné dať pri uzávierkových operáciách do nákladov 16 250,- EUR (65000/4) alebo má nárok na odpis v nákladoch iba vo výške 1 354,17 EUR (65000/4/12)?

Veľmi pekne ďakujem za radu, už som z tých odpisov zúfalá.
Je potrebné určiť spôsob odpisovania (rovnomerný alebo zrýchlený. Pozrite si § 26, § 27 a § 28 zákona o dani z príjmov. Ak je vozidlo v 1. odpisovej skupine, pri obidvoch spôsoboch odpisovania je daňový odpis v prvom roku odpisovania 65000/4 a zaokrúhľuje sa na celé eurá nahor. V účtovníctve sa daňový odpis zaúčtuje sa ako daňový výdavok interným dokladom v rámci uzávierkových účtovných operácií.
Postup, ktorý uvádzate ako (65000/4/12) je možné uplatniť ako účtovný odpis, avšak takýto odpis nie je daňovým výdavkom. Fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva sa môže rozhodnúť, že účtovné odpisy sa budú rovnať daňovým. Ak sa rozhodnete pre tento postup, potom je pre vás výpočet 65000/4/12 irelevantný.
karinke
12.03.11,16:42
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Veľmi ste mi pomohla. Konečne to možem uzavrieť. Ďakujem ešte raz a prajem pekný víkend.
monikago
14.03.11,11:40
ahojte, potrebovala by som poradit, ci je mozna taka vec ako je odlozenie zauctovania odpisov, ide o to, ze nam vychadza v ucte strata a pri zauctovani odpisov ta strata este velmi velmi narastla a je mi zbytocne ich tam uctovat, resp. ci sa da dat nejaka vynimka aspon o tom, ze tie odpisy nemusim uctovat.
prepacate, mozno je to hlupa otazka, ale s odpisovanim nemam ziadne skusenosti a nema mi kto poradit.

dakujem dopredu za vsetky rady
Tweety
14.03.11,11:44
ahojte, potrebovala by som poradit, ci je mozna taka vec ako je odlozenie zauctovania odpisov, ide o to, ze nam vychadza v ucte strata a pri zauctovani odpisov ta strata este velmi velmi narastla a je mi zbytocne ich tam uctovat, resp. ci sa da dat nejaka vynimka aspon o tom, ze tie odpisy nemusim uctovat.
prepacate, mozno je to hlupa otazka, ale s odpisovanim nemam ziadne skusenosti a nema mi kto poradit.

dakujem dopredu za vsetky rady
Zákon o dani z príjmu pozná termín prerušenie odpisov. Takže ich nemusíš v DP uplatniť.
monikago
14.03.11,11:53
a v takom pripade sa iba prerusi na dany rok odpisovanie a v dalsom roku sa pokracuje, ale sa ten preruseny odpis prenesie az do dalsieho roku?
Tweety
14.03.11,11:55
a v takom pripade sa iba prerusi na dany rok odpisovanie a v dalsom roku sa pokracuje, ale sa ten preruseny odpis prenesie az do dalsieho roku?
§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
monikago
14.03.11,12:09
a este taka mala podotazocka, mozem si ten odklad uplatnit aj na odpis vyplyvajuci z leasingu? mame auto na leasing, splatky mam normalne kazdy mesiac zauctovane, ale este teraz ku konci roka mi treba odpis za to auto, tak neviem, ci si mozem aj ten prerusit
dakujem
Tweety
14.03.11,12:11
a este taka mala podotazocka, mozem si ten odklad uplatnit aj na odpis vyplyvajuci z leasingu? mame auto na leasing, splatky mam normalne kazdy mesiac zauctovane, ale este teraz ku konci roka mi treba odpis za to auto, tak neviem, ci si mozem aj ten prerusit
dakujem
Nie, u lízovaného majetku( finančný lízing) odpis nemôžeš prerušiť. Tu musíš odpisovať pravidelne po celú dobu lízingu.
janulka
14.03.11,12:21
Dobrý deň prajem, prosím vás chcela by som si odobriť postup so skúsenejšími:
-UJ zakúpila v 1/2010 DHM, v hodnote 3000,00 €. Nákup DHM je VNZD v peňažnom denníku členenie DM. Je zaradený v druhej odpisovej skupine, bude sa teda odpisovať 6 rokov,ÚJ rozhodla sa pre rovnomerné odpisy, teda odpis na rok 2010 sa rovná 3000,00/6 = 500,00€ cez ID ako VOZD.
ÚJ si v odpisovom pláne zvolila, že účtovne majetok bude odpisovať 10 rokov, teda 120 mesiacov, taktiež si stanovila, že odpis uplatní aj za mesiac január 2010 / v ktorom ho zaradila do používania / v ktorom ho aj nakúpila, účtovný odpis bude zaokrúhľovať na dve destinné miesta. /jedná sa o predajný stánok/. Teda teda účtovné odpisy mi budú činiť na mesiac 25,00€, za rok teda 300,00€. Takže vo Výkaze o MaZ uvediem DM v hodnote 2700,00 €. Počas roka nedošlo k technickému zhodnoteniu, len sa stánok opravoval, udržiaval.

OK?

Ďakujem za trpezlivosť. V odpisoch som nováčik. ďakujem

Prosím vás ešte by som chcela poprosiť o radu, niekde na porade v niektorom članku - prilepenom, som čitala že v JÚ sa takisto postupuje ako v PÚ, neviem či sa presne vyjadrím v PÚ nerobím, ale že sa upravuje základ dane o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpis. Je to pravda? Robí sa to tak aj v JÚ?
monikago
14.03.11,12:32
Nie, u lízovaného majetku( finančný lízing) odpis nemôžeš prerušiť. Tu musíš odpisovať pravidelne po celú dobu lízingu.


dakujem velmi pekne za rady, moc nam pomohli