Daniellita26
12.03.11,15:08
Dobry den prajem,

mam takyto problem: S manzelom byvame v rodinnom dome, ktory patri jeho rodicom. Jeho otec zomrel a teraz riesia dedicske konanie. Dom by mal byt napisany na mojho manzela s tym, ze vyplati surodencov a jeho matka bude mat dozivotne pravo v tom dome byvat. Problem spociva v tom, ze ona nesuhlasi s tym, aby som sa majitelkou domu stala aj ja, jeho manzelka.
Manzel mi prislubil, ze ked prepisu dom na jeho meno, tak potom ho on dodatocne napise aj na mna. Pretoze si myslim, ze ked sme manzelia a spolu financujeme napr. prerabku domu, vyplacanie surodencov, tak mam aj ja pravo byt jeho spolumajitelkov. Mam obavy, ze v prípade rozvodu by som ja mohla skoncit bez strechy nad hlavou a neviem si vobec predsavit ako by ma manzel potom vyplacal. Tvrdi mi, ze vsetko co by sme vynalozili do oprav a prerabania by islo akoze napoly a z toho by ma potom vyplatil. No mam z toho riadne nervy. Pride mi to dost hlupe, zbierat si listocky a zapisovat cely zivot co sme spolocne do domu, ktory bude len jeho vkladali.
Da sa to dodatocne prepisat aj na mna ale tak aby nebolo treba podpis jeho matky, ktora bude mat dozivotné právo bývania?
Dakujem za odpovede.
arizona
12.03.11,14:36
Ked tvoj muz zdedi dom, bude to iba jeho majetok. Ak sa rozhodne ti polovicu darovat, bude jeho rozhodnutie.To , ze matka tam ma pravo dozitia na tom nic nemeni,jej podpis nepotrebuje k tomu,aby mohol so svojim majetkom nakladat ako uzna za vhodne.


mrk aj sem http://www.porada.sk/t27861-lv-list-vlastnictva-nehnutelnosti-doplneny-o-manzelku.html
pepsikova
12.03.11,14:49
...ale vôbec ti to nemusí byť "hlúpe" zbierať lístočky...pokiaľ svokra nechce, aby si bola aj ty dedičkou, tak by ja som jej vysvetlila, že však aj ona bude v dome bývať a iste bude potrebovať nejakú starostlivosť-ktorú jej bude musieť poskytnúť jej syn-dedič..lebo ty budeš len spolunájomník a nebudeš povinná sa o ňu starať.....a prerábky by sa tiež nejaké veľké nekonali, lebo neprispeješ...oni títo starší ľudia si neuvedomujú, že budú potrebovať pomoc, že syn,v ktorom sa vidia a všetko mu dajú, pracuje a nemá čas...záleží na tom, aký máš so svokrou vzťah, ale mala by si na ňu vymyslieť nejaký manéver,pokiaľ chcete s manželom ešte do toho domu aj investovať...ono sa dnes často stáva, že niekomu veríš- a dopadne to inak, než čakáš...
Mária27
12.03.11,17:13
Ak by ste sa rozviedli, tak či tak nezostaneš v dome bývať, bude ťa vyplácať. Nie je jednoduché zapisovať si náklady, ale nie je to ani spravodlivé. Kedysi sa dom dal postaviť či kúpiť za 150 tisíc, dnes to skočilo na dva milióny.
Možno bude lepšie, ak dom ohodnotíte pred prerábkou a po nej a určíte výšku tvojho podielu. Podiel je podiel, zostane rovnaký.
pepsikova
12.03.11,17:33
..a ak by si to riešila, ako ti múdro poradila Mária, tak svokre kludne povedz, že nepotrebuješ jej dom..poriešiš to s manželom a v dome bude pokoj...