studentik
22.12.05,14:42
Potrebujem poradit, do ktoreho roka sa pripisu prijmy a vydavky v jednoduchom uctovnictve, ak firma B uhradi fakturu firmy A 30.12 ale firme A pridu peniaze na ucet az v novom roku?

Podla odpovedi sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet. Malo by teda platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Paula
22.12.05,13:46
Potrebujem poradit, do ktoreho roka sa pripisu prijmy a vydavky v jednoduchom uctovnictve, ak firma B uhradi fakturu firmy A 30.12 ale firme A pridu peniaze na ucet az v novom roku?Keď budú peniažky tvoje - máš ich na svojom účte - vtedy je to tvoj príjem OZD.
Aknazuz
22.12.05,13:49
prijmy a vydavky su o peniazoch - pokladnicny a bankovy doklad. Ked fyzicky peniaze odidu - vydavok, ked fyzicky peniaze pridu - prijem. Musi o peniazoch byt evidovane/uctovane/, nestaci len faktura.
studentik
22.12.05,14:15
Ak sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet, malo by platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Paula
22.12.05,14:18
Ak sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet, malo by platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Aha...........aby tak vám náhodou plány neprekazilia "rýchla banka".....
hron
22.12.05,15:06
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?

Je to opacne, prave toto zakon z titulu porucania vetru dazdu, nezmyselne v usili zbuzerovat kdekoho kto zaraba peniaze a plati z nich dane, ZAVIEDOL. Kedysi to bolo tak, ze si sa do 15.januara mohol rozhodnut, kam zauctujes peniaze. Ony totiz v konecnom dosledku su presne tak isto zdanene, ako po tomto "zdokonaleni". Zrejme z titulu tohoto "pravicoveho" nahladu na rozhodovanie jedinca.
STRELEC
23.12.05,07:10
Keď budú peniažky tvoje - máš ich na svojom účte - vtedy je to tvoj príjem OZD.
Nie vždy! Viď prijaté resp. zaplatené zálohy - potreba zhody s obdobím za ktoré sa poskytujú, alebo za ktoré boli prijaté
Paula
25.12.05,20:07
Nie vždy! Viď prijaté resp. zaplatené zálohy - potreba zhody s obdobím za ktoré sa poskytujú, alebo za ktoré boli prijaté
Nuž , poraďte mi teraz prosím:
1.ak zaplatím v r.2005 napr.stavebnej firme zálohu na materiál , ktorý požije na rekonštrukciu mojej firemnej budovy až v r.2006......potom pre mňa nie je zaplatená záloha výdavkom OZD v r.2005?
2.Ak zaplatím v r. 2005 zálohovú faktúru - predplatné časopisu na obdobie 2006/2007, tiež to nie je v r.2005 výdavok OZD?

Ďakujem za radu.
Daska
25.12.05,21:54
Zalohova faktura nie je danovy doklad, takze nie je...
andrej_rv
25.12.05,22:44
Nuž , poraďte mi teraz prosím:
1.ak zaplatím v r.2005 napr.stavebnej firme zálohu na materiál , ktorý požije na rekonštrukciu mojej firemnej budovy až v r.2006......potom pre mňa nie je zaplatená záloha výdavkom OZD v r.2005?
2.Ak zaplatím v r. 2005 zálohovú faktúru - predplatné časopisu na obdobie 2006/2007, tiež to nie je v r.2005 výdavok OZD?
Ďakujem za radu.
Ad 1. Ide o klasickú platbu vopred, pri ktorej je zaplatený preddavok v zmysle § 17 ods. 12 písm. b) ZDP daňovým výdavkom tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k splneniu dodávky. Za rok 2005 zaúčtuješ tento výdavok ako neovplyvňujúci daň (súčasne by sa mal zaevidovať medzi ostatné pohľadávky a vykázať vo výkaze o majetku k 31.12.2005). Do daňových výdavkov sa zahrnie interným dokladom ako nepeňažná operácia v roku 2006 (resp. v roku splnenia dodávky).
Ad. 2. V zmysle stanoviska MF SR sa nepovažuje za preddavok v zmysle § 17 ods. 2 písm. b) ZDP platba vopred za poistné, platby mobilným operátorom na prelome roka ani predplatné na noviny a publikácie, kedy sa plnenie poslytuje na určitý čas od doby zaplatenia. V zmysle tohoto stanoviska sa zaplatené predplatné na rok 2006 zaúčtuje ako výdavok ovplyvňujúci daň v zdaňovacom období, v ktorom došlo k jeho úhrade, teda v prípade uvedenom v otázke v r. 2005
betka
27.12.05,12:26
Andrej ma pravdu, na tieto zalohy by som davala velke bacha.- Ad 1. Vela firiem si na konci roka FA zalohy, a tym ovplyvnuje ZD. Daniari sa budu velmi tesit, ked to budu vyhadzovat z vydavkov ovpyv.ZD.
Paula
28.12.05,15:25
Citujem samú seba, nakoľko ma zaujíma, či to platí aj pre prípad FO-nepodnikateľa, ktorá má príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom vlastnej nehnuteľnosti.



....ak zaplatím v r.2005 napr.stavebnej firme zálohu na materiál , ktorý použije na rekonštrukciu mojej firemnej budovy až v r.2006......potom pre mňa nie je zaplatená záloha výdavkom OZD v r.2005? ....
andrej_rv
28.12.05,16:42
Citujem samú seba, nakoľko ma zaujíma, či to platí aj pre prípad FO-nepodnikateľa, ktorá má príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom vlastnej nehnuteľnosti.
Ustanovenie § 17 ods.12 písm. b) o preddavkoch sa vzťahuje na daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý buď:
- účtuje v sústave JÚ alebo
- vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 t.j. ide o daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 3 z prenájmu nehnuteľností uplatňujúceho preukázateľné výdavky alebo
- uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 - t.j. daňovník uplatňujúci výdavky % z evidovaných príjmov
Vychádzajúc z uvedených ustanovení, ak FO nepodnikateľ zdaňuje príjmy patriace do § 6 ods. 3 a vedie evidenciu o skutočných príjmoch a výdavkoch, ustanovenie o zahŕňaní preddavkov do základu dane sa podľa môjho názoru vzťahuje aj na neho.
Pri preddavku na nákup materiálu na rekoštrukčné práce na nehnuteľnosť okrem toho treba zvážiť, či pôjde o opravu alebo TZ nehnuteľnosti. Ak ide o technické zhodnotenie, preddavok na materiál alebo práce nebude daňovým výdavkom ani v roku splnenia dodávky a do daňových nákladov sa premietne až vo forme odpisov.
Zdeni
29.12.05,20:00
Ahojte poraďáci!
Chcem sa spýtať: a čo sa stane, ak dám do príjmu ovplyv. ZD za rok 2005
dve zálohové faktúry? Jedná sa o fakt. do Čiech jedna na 1,2 mil. a druhá za 800 tis., a z oboch som 50% fakturovala ako zálohu v 2005 a vyúčtovanie bude v 2006 po dokončení montáže. Potrebujeme mať nejaký DZ, takže môžem?
andrej_rv
29.12.05,20:22
Ahojte poraďáci!
Chcem sa spýtať: a čo sa stane, ak dám do príjmu ovplyv. ZD za rok 2005
dve zálohové faktúry? Jedná sa o fakt. do Čiech jedna na 1,2 mil. a druhá za 800 tis., a z oboch som 50% fakturovala ako zálohu v 2005 a vyúčtovanie bude v 2006 po dokončení montáže. Potrebujeme mať nejaký DZ, takže môžem?
Predpokladám, že účtuješ v JÚ. Potom podľa môjho názoru si to v zmysle znenia § 17 ods. 12 písm. b) Ty nemôžeš dať do príjmu a Tvoj partner (ak by bol registrovaný na Slovensku) do výdavku ovplyvňujúceho daň. Doporučil by som urobiť dodatok k zmluve, že časť prác vykonaná v r. 2005 sa vyfakturuje v roku 2005.
Ianina
30.12.05,08:30
Ahojky poradaci,

chcem sa opytat ci je danovo uznany vydavok v r. 2005 zaplatenie jazykoveho kurzu, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem.
hron
30.12.05,08:38
Predpokladám, že účtuješ v JÚ. Potom podľa môjho názoru si to v zmysle znenia § 17 ods. 12 písm. b) Ty nemôžeš dať do príjmu a Tvoj partner (ak by bol registrovaný na Slovensku) do výdavku ovplyvňujúceho daň. Doporučil by som urobiť dodatok k zmluve, že časť prác vykonaná v r. 2005 sa vyfakturuje v roku 2005.

Kukam jak puk a ono naozaj po 12 citani je to naozaj tak. Mozno je to trosku mimotemy ale aj tak mi neda:

A co DPH? Ta sa zase pracne vykonstruovala aj na zalohove faktury, ked povodne boli zalohove faktury bez DPH.
andrej_rv
30.12.05,09:21
A co DPH? Ta sa zase pracne vykonstruovala aj na zalohove faktury, ked povodne boli zalohove faktury bez DPH.Pre upresnenie - zálohové faktúry sú o ničom (nie je to ani účtovný ani daňový doklad) a nemajú žiadny súvis s DPH. Daňová povinnosť DPH vzniká až pri prijatím platby preddavku (napr. na základe zálohovej faktúry) - § 19 ods. 4 ZDP
evina
30.12.05,10:39
Ešte len málo doplním Andreja /lebo som sa stretla veľakrát s takouto chybou/-zálohovú faktúru samozrejme nemôžeš vystaviť s DPH, ak tak urobíš, musíš DPH odviesť. Daňový doklad musíš vyhotoviť ako píše Andrej tak pozor, aby to nebolo dvakrát :)...
hron
31.12.05,07:29
Ešte len málo doplním Andreja /lebo som sa stretla veľakrát s takouto chybou/-zálohovú faktúru samozrejme nemôžeš vystaviť s DPH, ak tak urobíš, musíš DPH odviesť. Daňový doklad musíš vyhotoviť ako píše Andrej tak pozor, aby to nebolo dvakrát :)...

Urobil som si vyhladanie podla hesla "zálohová".
Priznam sa bez mucenia, zjezili sa mi vlasy na hlave.
Kedysi, a nebolo to ani tak davno, ked boli este danove predpisy nesmierne zlozite som poznal
Pro forma fakturu - ta sa neuctovala, ta bola len podkladom pre platbu protistranou, a po zaplateni sa vystavila riadna faktura.
Zalohova faktura - riadny uctovny doklad, akurat bez DPH
Riadna faktura - aj s vycislenim pripadnych zalohovych faktur a kompletnym spocitanim DPH.

Teraz, po zjednoduseni danovych predpisov, je to pre mna dzungla.
Nezabudajme, tema vravi o JU.
A jahodka na kopceku slahacky. Do ZD sa zahrnali realne prijate, ci vydane peniaze. A to medzi 1 až 15. januarom bola moznost volby, kam s nimi.
Boli to strasne komplikovane casy...
evina
31.12.05,10:12
Urobil som si vyhladanie podla hesla "zálohová".
Priznam sa bez mucenia, zjezili sa mi vlasy na hlave.
Kedysi, a nebolo to ani tak davno, ked boli este danove predpisy nesmierne zlozite som poznal
Pro forma fakturu - ta sa neuctovala, ta bola len podkladom pre platbu protistranou, a po zaplateni sa vystavila riadna faktura.
Zalohova faktura - riadny uctovny doklad, akurat bez DPH
Riadna faktura - aj s vycislenim pripadnych zalohovych faktur a kompletnym spocitanim DPH.

Teraz, po zjednoduseni danovych predpisov, je to pre mna dzungla.
Nezabudajme, tema vravi o JU.
A jahodka na kopceku slahacky. Do ZD sa zahrnali realne prijate, ci vydane peniaze. A to medzi 1 až 15. januarom bola moznost volby, kam s nimi.
Boli to strasne komplikovane casy...
Hron, zálohová faktúra a proforma faktúra je prakticky to isté. Zálohová /proforma / faktúra sú doklady o ktorých v JÚ neúčtuješ tiež, ale až na základe prijatej alebo poskytnutej platby. Tieto doklady slúžia ako podklad na platbu predom. V JÚ sa zálohové faktúry rozlišujú od roku 2004, teda idú do príjmov/ýdajov na základe realizácie dodávky alebo služby.
Kvôli DPH /nie kvôli príjmom a výdajom/ sa na základe prijatej platby vystavuje Daňový doklad, na ktorom sa vyčísluje DPH a tu sa tiež účtuje len o DPH. Zálohové alebo proforma faktúry vždy treba odúčtovať v tzv. súhrnnej /konečnej alebo ostrej faktúre ako to mnohí nazývajú/.
Robertoz
31.12.05,11:10
Ad. 2. V zmysle stanoviska MF SR sa nepovažuje za preddavok v zmysle § 17 ods. 2 písm. b) ZDP platba vopred za poistné, platby mobilným operátorom na prelome roka ani predplatné na noviny a publikácie, kedy sa plnenie poslytuje na určitý čas od doby zaplatenia. V zmysle tohoto stanoviska sa zaplatené predplatné na rok 2006 zaúčtuje ako výdavok ovplyvňujúci daň v zdaňovacom období, v ktorom došlo k jeho úhrade, teda v prípade uvedenom v otázke v r. 2005

Vztahuje sa to potom tiez na platbu vopred za najomne za január 2006, teda je výdavok za nájomne na Január 2006 výdavkom OZD v r. 2005?
Dik
andrej_rv
31.12.05,11:50
Vztahuje sa to potom tiez na platbu vopred za najomne za január 2006, teda je výdavok za nájomne na Január 2006 výdavkom OZD v r. 2005?
Dik
Na úhrady nájomného (resp. jeho časti) vopred na ďalšie zdaňovacie obdobie sa vzťahuje ustanovenie § 17 ods. 2 písm. b) o preddavkoch. Nájomné za január 2006 zaplatené v roku 2005 je daňovým výdavkom až v roku splnenia služby, t.j. v roku 2006.
Ianina
03.01.06,08:13
Ahojky poradaci,

a co teda jazykovy kurz zaplateny v r. 2005. Ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
Muška
03.01.06,10:54
Na úhrady nájomného (resp. jeho časti) vopred na ďalšie zdaňovacie obdobie sa vzťahuje ustanovenie § 17 ods. 2 písm. b) o preddavkoch. Nájomné za január 2006 zaplatené v roku 2005 je daňovým výdavkom až v roku splnenia služby, t.j. v roku 2006.
Doplním
§ 19 odst. 4 Zákona o dani z príjmov.
Zaplatené nájomné FO za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Toto ustanovenie ukladá povinnosť časovo rozlišovať nájomné uhrádzané FYZICKEJ OSOBE.

Tzn., že musíš vedieť či je prenajímateľ FO , alebo PO
__________________
nika.sum
03.01.06,12:07
....
Kvôli DPH /nie kvôli príjmom a výdajom/ sa na základe prijatej platby vystavuje Daňový doklad, na ktorom sa vyčísluje DPH a tu sa tiež účtuje len o DPH. Zálohové alebo proforma faktúry vždy treba odúčtovať v tzv. súhrnnej /konečnej alebo ostrej faktúre ako to mnohí nazývajú/.

Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...
renča1
03.01.06,12:25
Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...

Tvoj príjem ovpl.základ dane bude až ked bude splnená služba. Pozri § 17 ods.12 písm.b).zákona o dani z príjmov.
Muška
03.01.06,12:33
Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...

Áno.
DPH v tvojom prípade - deň dodania - je deň zaplatenia.
Čiže ak odberateľ uhradí zálohu v 12/2005. Vystavíš "ostrú" faktúru s dňom dodania 12/2005.
Keďže služba bude vykonaná až v 2006 - príjem zaradíš v roku 2006 do uzávierkových operácií.
evina
03.01.06,12:38
Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...

Pochopila si to dobre, lebo je to presne tak. Pozri si bližšie aj príspevok 10 od Andreja a pre úplnosť Ti dávam citáciu §17 odst. 12 zákona o DzP-toto rozlišovanie záloh v JÚ platí od roku 2004:
paragraf 17:

12/ Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je a/ pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b/ poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.




Vystavenie daňového dokladu na základe prijatej platby súvisí s §19 odst. 4 a týka sa len a len DPH:
Paragraf 19:
4/ Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Treba si uvedomiť, že ide o dva rozdielne daňové zákony, ktoré riešia aj inú daň: daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
nika.sum
03.01.06,13:17
Áno.
DPH v tvojom prípade - deň dodania - je deň zaplatenia.
Čiže ak odberateľ uhradí zálohu v 12/2005. Vystavíš "ostrú" faktúru s dňom dodania 12/2005.
Keďže služba bude vykonaná až v 2006 - príjem zaradíš v roku 2006 do uzávierkových operácií.

Tu ostru fakturu vystavim na sumu prijatej zalohy a ked v januari doplati zvysok, vystavim fakturu, v ktorej odpocitam prijatu zalohu a celu sumu dam do prijmu. Je to tak? Toto sa vsetko tykalo JU. Ak sa nenahnevate skusim len trosku odskocit do PU. Tam to pojde na ucet 6.. tiez az po uhradeni celej sumy a dodani sluzby?
evina
03.01.06,13:26
Tu ostru fakturu vystavim na sumu prijatej zalohy a ked v januari doplati zvysok, vystavim fakturu, v ktorej odpocitam prijatu zalohu a celu sumu dam do prijmu. Je to tak? Toto sa vsetko tykalo JU. Ak sa nenahnevate skusim len trosku odskocit do PU. Tam to pojde na ucet 6.. tiez az po uhradeni celej sumy a dodani sluzby?
Tzv. ostrú alebo súhrnnú faktúru, v ktorej odpočítaš zálohu vystavíš na základe dodania tovaru/služby /ak doplatí zálohu nemusí ísť o realizáciu služby/dodávky tovaru/ a dáš do príjmu po zaplatení tejto faktúry /v JÚ/.

Čo sa týka PÚ zálohy nikdy nejdú na účet 6..., ale 314/324 t.j. nevchádzali nikdy do nákladov, resp. výnosov, ale až pri zúčtovaní služby, resp. dodania tovaru, čiže na základe súhrnnej /ostrej/ faktúry. V PÚ nerozhoduje moment úhrady fa, vchádzajú do výnosov a nákladov na základe realizácie...
nika.sum
03.01.06,13:37
Tzv. ostrú alebo súhrnnú faktúru, v ktorej odpočítaš zálohu vystavíš na základe dodania tovaru/služby a dáš do príjmu po zaplatení tejto faktúry /v JÚ/.
Čo sa týka PÚ zálohy nikdy nejdú na účet 6..., ale 314/324 t.j. nevchádzali nikdy do nákladov, resp. výnosov, ale až pri zúčtovaní služby, resp. dodania tovaru, čiže na základe súhrnnej /ostrej/ faktúry. V PÚ nerozhoduje moment úhrady fa, vchádzajú do výnosov a nákladov na základe realizácie...

Takze ak som ako platca DPH prijala v PU zalohy, vystavim fakturu na sumu prijatej zalohy, ale do prijmu to dam az po realizovani sluzby (vlastne preuctujem 324/311 a 311/602.
evina
03.01.06,13:41
Takze ak som ako platca DPH prijala v PU zalohy, vystavim fakturu na sumu prijatej zalohy, ale do prijmu to dam az po realizovani sluzby (vlastne preuctujem 324/311 a 311/602.
Ak si platiteľ DPH postupuješ tak. Pripájam Ti jeden link , ale je ich tú viac, daj si do lišty "hladať" heslo účtovanie zálohovej faktúry" a nájdeš presný popis:
http://www.porada.sk/t1630-uetovanie-zalohy-na-tovar-a-ostrej-faktury.html , je tam popis aj od Cenigovej
nika.sum
03.01.06,14:02
Evina ja som z toho cela z magorena. Nedavno som totiz davala k tymto zaloham otazku v teme: DPH z preddavku v MRP Win podvoj. (neviem sem zadavat cestu k temam, som pocitacovi antitalent). V tej teme som dostala rady, kt. sa mi zdaju ine ako v tych temach kt. si mi poradila...
evina
03.01.06,14:06
Evina ja som z toho cela z magorena. Nedavno som totiz davala k tymto zaloham otazku v teme: DPH z preddavku v MRP Win podvoj. (neviem sem zadavat cestu k temam, som pocitacovi antitalent). V tej teme som dostala rady, kt. sa mi zdaju ine ako v tych temach kt. si mi poradila...

Skúsim pozrieť..
zszitas
03.01.06,14:09
Ak som 23.12.2005 prerusil zivnost a 15.1. mi pridu este peniazky, co s nimi? Zdani sa to az za 2006? A co s podnikatelskym uctom v dobe prerusenej zivnosti (7 mesiacov)?
evina
03.01.06,14:29
Evina ja som z toho cela z magorena. Nedavno som totiz davala k tymto zaloham otazku v teme: DPH z preddavku v MRP Win podvoj. (neviem sem zadavat cestu k temam, som pocitacovi antitalent). V tej teme som dostala rady, kt. sa mi zdaju ine ako v tych temach kt. si mi poradila...
Nika v podstate Ti v tej téme odpovedali rovanko je tam len trochu mišung v pojmoch a jedine s čím nesúhlasím presne je tam príspevok 5, kde je spomenuté, že DPH zaraďuješ na základe až ostrej faktúry. Pokúsim sa Ti zhrnúť porovnnaním aj Tvojej otázky v MRP WIN:

1. Zálohovú faktúru nikdy nevystavuješ s DPH. Zálohovú faktúru vystavuješ len ako podklad pre prijatie platby predom. O tejto zálohovej faktúre vôbec neúčtuješ.

2. Prijmeš platbu na základe tejto zálohovej faktúry /účtuješ 221//324/ a do 15 dní si povinná v zmysle zákona o DPH vystaviť Daňový doklad s rozpisom DPH, ktorú aj musíš odviesť. Tu existujú dve možnosti:
a/ dodávka tovaru alebo služby sa uskutoční v tom mesiaci, v ktorom si prijala platbu, tak vystavuješ hneď tzv. súhrnnú /ostrú/ faktúru a na jej základe odvedieš DPH. Účtuješ 311/60...
311/343
324/311
b/ dodávka tovaru alebo služby sa uskutoční až po mesiaci, v ktorom si prijala platbu na základe zálohovej faktúry, teda niekedy neskoršie,tak si povinná vystaviť dva doklady: najprv tzv. Daňový doklad na základe prijatej platbydo 15 dní s rozpisom DPH , ktorú aj odvedieš a účtuješ len o tejto DPH 324/343, resp. niektorí aj cez iný 3... účet / a ak dôjde k realizácii dodávky/služby vystavíš súhrnnú faktúru, kde odpočítaš DPH a odvedieš len rozdiel DPH medzi DPH z prijatej platby a konečnej DPH. Na tejto súhrnnej faktúre odúčtuješ ntto aj DPH z prijatej platby. Na to účtovanie presne som Ti uviedla ten nick hore.
nika.sum
03.01.06,14:37
Evinka dakujem Ti velmi pekne, uz mi je to jasne...
evina
03.01.06,14:37
Evinka dakujem Ti velmi pekne, uz mi je to jasne...

Teším sa :)
nika.sum
03.01.06,14:40
Co s tym ak boli zalohove faktury vystavene s DPH, ale s poznamkou o tom ze to nie je danovy doklad?
evina
03.01.06,14:50
Co s tym ak boli zalohove faktury vystavene s DPH, ale s poznamkou o tom ze to nie je danovy doklad?
Ak je to možné radila by som Ti ich vymeniť, lebo ak sa vystaví doklad s DPH, potom by sa DPH aj mala odviesť. Či postačí pojem, že to nie je daňový doklad...???? Viem, že to veľa ľudí tak robí /že vystavuje zálohovú faktúru s DPH, resp. aj príjmové pokladničné doklady, resp. výdajkové na úhradu faktúr znovu aj s rozpisom DPH/, ale podľa mňa je to nesprávne. V §69 zákona o DPH je napr. ods. 5:
" Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň".
Je tu síce spomínaný neplatiteľ DPH, ale podľa mňa preto, že pre platiteľa samozrejme vyplýva povinnosť odviesť DPH, ak ju uvedie na doklade. Prakticky neviem potvrdiť, či už niekedy boli daňováci v tejto oblasti tak prísni...
nika.sum
03.01.06,14:59
Aha...dakujem
Ianina
03.01.06,18:50
Ahojky poradaci,

a co teda jazykovy kurz zaplateny v r. 2005. Ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
KEJKA
03.01.06,19:02
Co s tym ak boli zalohove faktury vystavene s DPH, ale s poznamkou o tom ze to nie je danovy doklad?
problém dodávateľa, ale tiež môže byť zmatok v pojmoch.
Ak ten doklad bol vystavený a dátumovo to sedí s platbou, tak odporúčam prekonzultovať s vystavovateľom, nech zmení text.
Ak ide o klasickú proforma faktúru, ked ešte k platbe nedošlo, tak si to nevšímajte, aj tak sa účtuje len platba na 314.:)
KEJKA
03.01.06,19:05
Ahojky poradaci,

a co teda jazykovy kurz zaplateny v r. 2005. Ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
a je vôbec jazykový kurz výdavok uznaný pre daňové účely?:eek: :eek: :eek:
evina
03.01.06,19:09
problém dodávateľa, ale tiež môže byť zmatok v pojmoch.
Ak ten doklad bol vystavený a dátumovo to sedí s platbou, tak odporúčam prekonzultovať s vystavovateľom, nech zmení text.
Ak ide o klasickú proforma faktúru, ked ešte k platbe nedošlo, tak si to nevšímajte, aj tak sa účtuje len platba na 314.:)

V tomto prípade bola otázka na vystavenú zálohovú faktúru zo strany dotazovateľa..
KEJKA
03.01.06,19:14
V tomto prípade bola otázka na vystavenú zálohovú faktúru zo strany dotazovateľa..
tak platí to isté, akurát, že je to teda tvoj problém :(
na základe čoho vystavuješ také faktúry? a prečo tam uvádzaš to čo uvádzaš?, Mimochodom "daňový doklad" už nie je termín v zákone o DPH, čo tým vlastne myslíš?
evina
03.01.06,19:17
tak platí to isté, akurát, že je to teda tvoj problém :(
na základe čoho vystavuješ také faktúry? a prečo tam uvádzaš to čo uvádzaš?, Mimochodom "daňový doklad" už nie je termín v zákone o DPH, čo tým vlastne myslíš?

Lida ja tým nemyslím nič, to sa týkalo celej diskusie v tejto téme dve stránky dozadu, prečítaj....len som zareagovala lebo Tvoja odpoveď nesúviselaˇs danou otázkou...
KEJKA
03.01.06,19:41
Lida ja tým nemyslím nič, to sa týkalo celej diskusie v tejto téme dve stránky dozadu, prečítaj....len som zareagovala lebo Tvoja odpoveď nesúviselaˇs danou otázkou...
aha, tak sa ospravedlnujem, naschval som odpovedala s citáciou, aby bolo jasné na čo odpovedám. A chytila som sa na tvoju udičku.... Lenže v praxi sa dost často stretávam s takými formuláciami a dosť ma to vytáča,
Tak ešte raz pardon ak som bola mimotemy
Ianina
03.01.06,19:47
Lidi,
ako predmet podnikania v zivnostenskom liste mam uvedene tlmocnictvo a prekladatelstvo. Je to dan. uznany vydavok? A ak je zaplateny v r. 2005, ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
KEJKA
03.01.06,19:50
Lidi,
ako predmet podnikania v zivnostenskom liste mam uvedene tlmocnictvo a prekladatelstvo. Je to dan. uznany vydavok? A ak je zaplateny v r. 2005, ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
No podľa mna je to zaplatená záloha, do základu dane sa to bude môct dat až za rok 2006, kedy sa kurz uskutoční. (úprava od roku 2004 - vid predchádzajúce príspevky, je tam aj citácia §§)
Ianina
03.01.06,19:55
A ako mi dokaze danovak, ze jazykovy kurz sa neuskutocnil v roku 2005? Musim to nejak zdokladovat? Nestaci vydavkovy pokladnicky doklad? Dakujem.
ivan01
03.01.06,21:10
Ak som 23.12.2005 prerusil zivnost a 15.1. mi pridu este peniazky, co s nimi? Zdani sa to az za 2006? A co s podnikatelskym uctom v dobe prerusenej zivnosti (7 mesiacov)?

Keď si 23.12.05 prerusil zivnost a kedze minimalne prerusenie je na 6 mesiacov tak sa na teba vztahuje § 17 ods 8.,9. pretoze podnikanie neobnovis do podania priznania (31.3.06). Ten hovori ze mas okrem ineho povinnost pohladavky evidovane k 31.12. pripocitat do prijmov r 05 takze akakolvek uhrada po tomto termine je pre teba uz len prijem nevpl.danovy zaklad. (uz to bolo zdanene v r 2005).
Co sa tyka podnikatelskeho uctu mozer robit co chces. Zrusit, nezrusit ....... Vyber si
nika.sum
04.01.06,09:54
tak platí to isté, akurát, že je to teda tvoj problém :(
na základe čoho vystavuješ také faktúry? a prečo tam uvádzaš to čo uvádzaš?, Mimochodom "daňový doklad" už nie je termín v zákone o DPH, čo tým vlastne myslíš?

Davala som sice otazku, ale netyka sa to mna. "Danovy doklad" resp. "nie je danovy doklad" je termin, kt. sa nachadza na zalohovych fakturach aspon co som si ja vsimla, dokonca aj zalohove fakt. za poradcu to tak uvadzali, ako by mala podla teba vyzerat zalohova faktura, budem rada ak mi niekto posle priklad spravne vystavenej zalohovej faktury, urcite to budem potrebovat. Dopredu dakujem
Zita5
04.01.06,10:14
Pochopila si to dobre, lebo je to presne tak. Pozri si bližšie aj príspevok 10 od Andreja a pre úplnosť Ti dávam citáciu §17 odst. 12 zákona o DzP-toto rozlišovanie záloh v JÚ platí od roku 2004:
paragraf 17:

12/ Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je a/ pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b/ poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.




Vystavenie daňového dokladu na základe prijatej platby súvisí s §19 odst. 4 a týka sa len a len DPH:
Paragraf 19:
4/ Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Treba si uvedomiť, že ide o dva rozdielne daňové zákony, ktoré riešia aj inú daň: daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.

Takže mám tomu rozumieť tak , že prijatý preddavok v roku 2005 nejde do príjmov OVZD / môj prípad - koniec obchodnej transakcie prebehne 2006 aj s ostrou fa v ktorej bude odpočítaný už zaplatený preddavok / Jedná sa teraz o daň z príjmu . Môžem sa rozhodnúť aj tak ,že preddavok dám do príjmu , pretože by mi to vyhovovalo .:confused: Mám z toho guláš , priznám sa .


Viď môj prípad:

http://www.porada.sk/t16551-uhrada-zalohovej-fa-v-roku-2005.html
evina
04.01.06,10:24
Takže mám tomu rozumieť tak , že prijatý preddavok v roku 2005 nejde do príjmov OVZD / môj prípad - koniec obchodnej transakcie prebehne 2006 aj s ostrou fa v ktorej bude odpočítaný už zaplatený preddavok / Jedná sa teraz o daň z príjmu . Môžem sa rozhodnúť aj tak ,že preddavok dám do príjmu , pretože by mi to vyhovovalo .:confused: Mám z toho guláš , priznám sa .


Viď môj prípad:

http://www.porada.sk/t16551-uhrada-zalohovej-fa-v-roku-2005.html

Nemôžeš sa rozhodnúť. Z hľadiska dane z príjmu ak dodávka stroja sa uskutoční v marci 2006 pôjde celý príjem do roku 2006. Uhradený preddavok dáš do príjmov neovplyvňujúcich ZD, resp. upravíš v uzávierkových operáciách r. 2005.
Zita5
04.01.06,10:30
Nemôžeš sa rozhodnúť. Z hľadiska dane z príjmu ak dodávka stroja sa uskutoční v marci 2006 pôjde celý príjem do roku 2006. Uhradený preddavok dáš do príjmov neovplyvňujúcich ZD, resp. upravíš v uzávierkových operáciách r. 2005.

evina , možno sa čuduješ , že som uvažovala tým smerom , ale tam sa jedná skutočne o veľkú sumu . Moje pohnútky boli vznesené iba kvôli náhodnej kontrole , aby ma potom niekto nevykrúcal .:rolleyes: :rolleyes:
evina
04.01.06,10:35
Davala som sice otazku, ale netyka sa to mna. "Danovy doklad" resp. "nie je danovy doklad" je termin, kt. sa nachadza na zalohovych fakturach aspon co som si ja vsimla, dokonca aj zalohove fakt. za poradcu to tak uvadzali, ako by mala podla teba vyzerat zalohova faktura, budem rada ak mi niekto posle priklad spravne vystavenej zalohovej faktury, urcite to budem potrebovat. Dopredu dakujem


Nika pojem daňový doklad existuje z predchádzajúceho zákona o DPH 289/1995 v znení neskorších predpisov, terajší zákon používa pojem faktúra.

názov:Zálohová faktúra
dátum vystavenia:
dátum splatnosti:

V zmysle objednávky /napríklad/...Vám fakturujeme zálohu na .............. vo výške SK 10 000,-

podpis
evina
04.01.06,10:36
evina , možno sa čuduješ , že som uvažovala tým smerom , ale tam sa jedná skutočne o veľkú sumu . Moje pohnútky boli vznesené iba kvôli náhodnej kontrole , aby ma potom niekto nevykrúcal .:rolleyes: :rolleyes:

Vôbec sa nečudujem ja keď ide o milióny tiež zo strachu čítam zákon 100x, či to je naozaj tak :)
Zita5
04.01.06,10:46
Vôbec sa nečudujem ja keď ide o milióny tiež zo strachu čítam zákon 100x, či to je naozaj tak :)


Je to tak ako píšeš. To znamená , že moji chlopi budú tento rok vysoko, vysoko v mínuse a na budúci rok si môžu hodiť mašlu . Pretože za ten stroj, ktorého preddavok sa týka v roku 2005 zaplatili vyšše 5 000 000 Sk , čo ide do výdavkov - tovar . Do marca ho majú zgenerálkovať a ide lízingovke . V roku 2006 budu mať DZ ako hrom .Takže situácia na zaplakanie .:o :(
nika.sum
04.01.06,11:33
Dakujem Evina. Nika
hron
04.01.06,11:51
Nika pojem daňový doklad existuje z predchádzajúceho zákona o DPH 289/1995 v znení neskorších predpisov, terajší zákon používa pojem faktúra.

názov:Zálohová faktúra
dátum vystavenia:
dátum splatnosti:

V zmysle objednávky /napríklad/...Vám fakturujeme zálohu na .............. vo výške SK 10 000,-

podpis

Ja uz mam len taku uplne jednoduchu otazku. Je to len otazka terminologie, alebo je to skutocne tak? Dajmetomu mam zakazku, ktora sa da vecne splnit za dva-tri roky prace. To znamena, ze ten rok-dva nema ziadne danove prijmy, len "zalohy" - ale radsej to prenazvem - etapove faktury, alebo ciastocne faktury, a potom sa mu to cele nahrnie do danoveho zakladu v jednom roku? To predsa nemoze rozumne prezit ziadna firma, ktora nepredava krabice z police.
Manual
04.01.06,12:13
Je to tak ako píšeš. To znamená , že moji chlopi budú tento rok vysoko, vysoko v mínuse a na budúci rok si môžu hodiť mašlu . Pretože za ten stroj, ktorého preddavok sa týka v roku 2005 zaplatili vyšše 5 000 000 Sk , čo ide do výdavkov - tovar . Do marca ho majú zgenerálkovať a ide lízingovke . V roku 2006 budu mať DZ ako hrom .Takže situácia na zaplakanie .:o :(
Zitka a nedá sa vymyslieť niečo s dielčou fakturáciou ? Protistrana by nesúhlasila že niektoré činnosti boli hotové v r. 2005 ?:) Aby to v r. 2006 tak nebolelo.
Zita5
04.01.06,12:19
Zitka a nedá sa vymyslieť niečo s dielčou fakturáciou ? Protistrana by nesúhlasila že niektoré činnosti boli hotové v r. 2005 ?:) Aby to v r. 2006 tak nebolelo.

Ďakujem za reakciu , ale to Ti je obchod uzatvorený 30.9.2005 a končí 31.3.2006 . V hre je firma , ktorá berie stroj cez lízingovku a KPZ je uzatvorený s lízingovkou , ktorá podľa zmluvnej dohody zaplatila preddavok , ktorý bol uhradený v roku 2005 . Stroj sa zgenerálkuje a odvezie vlastne lízingovému nájomcovi , ale ako kupujúci vystupuje lízingova spoločnosť . Vieš a takí ľudia musia mať vždy pravdu . Toľko zmetkov narobili , že jedna radosť .

Čiže je to KPZ trojstranná - predávajúci , kupujúci a konečný užívateľ/nájomca lízingovky/.

A tu je čert zakopaný .
Manual
04.01.06,12:23
Ďakujem za reakciu , ale to Ti je obchod uzatvorený 30.9.2005 a končí 31.3.2006 . V hre je firma , ktorá berie stroj cez lízingovku a KPZ je uzatvorený s lízingovkou , ktorá podľa zmluvnej dohody zaplatila preddavok , ktorý bol uhradený v roku 2005 . Stroj sa zgenerálkuje a odvezie vlastne lízingovému nájomcovi , ale ako kupujúci vystupuje lízingova spoločnosť . Vieš a takí ľudia musia mať vždy pravdu . Toľko zmetkov narobili , že jedna radosť .

Čiže je to KPZ trojstranná - predávajúci , kupujúci a konečný užívateľ/nájomca lízingovky/.

A tu je čert zakopaný .
Tak nič, len prežiť potom r. 2006 v "zdraví":):):)
Zita5
04.01.06,12:26
Tak nič, len prežiť potom r. 2006 v "zdraví":):):)

Myslím že to zdravie na to všetko bude potrebné , pretože nie je všetko vždy ružové ako sa zdá .:) :) :) :rolleyes:
Zita5
04.01.06,12:28
evinka ďakujem aj Tebe za reagovanie na môj príspevok :)
Aknazuz
04.01.06,16:54
Je to tak ako píšeš. To znamená , že moji chlopi budú tento rok vysoko, vysoko v mínuse a na budúci rok si môžu hodiť mašlu . Pretože za ten stroj, ktorého preddavok sa týka v roku 2005 zaplatili vyšše 5 000 000 Sk , čo ide do výdavkov - tovar . Do marca ho majú zgenerálkovať a ide lízingovke . V roku 2006 budu mať DZ ako hrom .Takže situácia na zaplakanie .:o :(
v roku 2006 si predsa mozu chlopi skorigovat DZ o celu stratu roku 2005. Tym sa situacia v roku 2006 vyriesi
Tweety
04.01.06,17:10
A tu je čert zakopaný .
Nehovorí sa, pes zakopaný?;) :p
andrej_rv
04.01.06,17:12
Ja uz mam len taku uplne jednoduchu otazku. Je to len otazka terminologie, alebo je to skutocne tak? Dajmetomu mam zakazku, ktora sa da vecne splnit za dva-tri roky prace. To znamena, ze ten rok-dva nema ziadne danove prijmy, len "zalohy" - ale radsej to prenazvem - etapove faktury, alebo ciastocne faktury, a potom sa mu to cele nahrnie do danoveho zakladu v jednom roku? To predsa nemoze rozumne prezit ziadna firma, ktora nepredava krabice z police.
Vychádzajúc z názvu témy ide zrejme o JÚ. Takáto dlhodobá zákazka sa pravdepodobne robí na základe zmluvy. A nič nebráni zmluvným stranám priamo v zmluve (alebo potom dodatkom pri zmene posudzovania preddavkov na daňové účely) dohodnúť čiastkovú fakturáciu po určitých obdobiach alebo ku koncu roku podľa stavu nedokončenej výroby. (Tú je mimochodom povinná sledovať a inventarizovať ku dňu účtovnej závierky v zmysle zákona o účtovníctve aj účtovná jednotka účtujúca v JÚ).
Ak ide o PÚ, tam sa to rieši jednoznačne buď účtovaním zákazkovej výroby alebo zaúčtovaním nedokončenej výroby do výnosov bežného roku. Podľa mňa rozumná firma bez ťažkostí nájde riešenie i na podobné prípady tak, aby "nepadla na hubu".
hron
04.01.06,18:21
Vychádzajúc z názvu témy ide zrejme o JÚ. Takáto dlhodobá zákazka sa pravdepodobne robí na základe zmluvy. A nič nebráni zmluvným stranám priamo v zmluve (alebo potom dodatkom pri zmene posudzovania preddavkov na daňové účely) dohodnúť čiastkovú fakturáciu po určitých obdobiach alebo ku koncu roku podľa stavu nedokončenej výroby. (Tú je mimochodom povinná sledovať a inventarizovať ku dňu účtovnej závierky v zmysle zákona o účtovníctve aj účtovná jednotka účtujúca v JÚ).
Ak ide o PÚ, tam sa to rieši jednoznačne buď účtovaním zákazkovej výroby alebo zaúčtovaním nedokončenej výroby do výnosov bežného roku. Podľa mňa rozumná firma bez ťažkostí nájde riešenie i na podobné prípady tak, aby "nepadla na hubu".

Ako tak rozumiem, evidenciu treba, ale cela ta stat neodpoveda na zakladnu otazku. Podlieha ta evidencia fakturacie dani z prijmov v aktualnom roku, alebo sa zdani az po odovzdani diela? Pochopte, nie kazdy je uctovnik...
andrej_rv
04.01.06,18:38
Ako tak rozumiem, evidenciu treba, ale cela ta stat neodpoveda na zakladnu otazku. Podlieha ta evidencia fakturacie dani z prijmov v aktualnom roku, alebo sa zdani az po odovzdani diela? Pochopte, nie kazdy je uctovnik...
Aby sme to posunuli ďalej - ide o JU alebo PU ?
KEJKA
04.01.06,18:43
Aby sme to posunuli ďalej - ide o JU alebo PU ?
sme v teme JU
andrej_rv
04.01.06,19:27
Ako tak rozumiem, evidenciu treba, ale cela ta stat neodpoveda na zakladnu otazku. Podlieha ta evidencia fakturacie dani z prijmov v aktualnom roku, alebo sa zdani az po odovzdani diela? Pochopte, nie kazdy je uctovnik...Ak ide o JÚ, na základnú otázku neviem odpoveď. Nemám totiž k dispozícii zmluvu. Súčasťou zmluvy o dielo (napr. na zhotovenie stavby) býva aj podrobne rozpracovaná časť o financovaní a fakturácii. Až na základe zmluvy je možné posúdiť, či bude dodávateľ fakturovať vykonané práce až po dokončení diela, bude fakturovať práce čiastkovo po dokončení kontrolovateľných etáp alebo bude zákazka priebežne financovaná formou preddavkov - buď časovo a objemovo dohodnutých v zmluve alebo prijatých na základe vystavených zálohových faktúr.
Pokiaľ to nie je predmetom zmluvného dojednania, podľa mojich poznatkov žiadny predpis neprikazuje zhotoviteľovi účtujúcemu v JÚ priebežnú fakturáciu. Zhotovenie diela je možné vyfakturovať až po dokončení a prevzatí odberateľom. Ak je však financovanie zabezpečené formou preddavkov, po zavedení povinnosti odvádzať DPH z prijatého preddavku veľký zmysel fakturovania až po ukončení diela u veľkých dlhodobých zákaziek nevidím. Okrem odvádzania DPH z preddavku (čo aj vzhľadom na diskusiu spôsobuje určité účtovnícke problémy) sa zbytočne komplikuje ako vyčíslenie základu dane, tak i jeho výška v náväznosti na vynaložené výdavky.
Takže na záver - fakturovať je možné podľa mňa aj naraz po ukončení diela, ktorého zhotovenie presahuje jedno zdaňovacie obdobie, ale ja by som to určite nerobil. A rozhodne by som pred opakovaným preddavkami uprednostnil čiastkové "ostré" faktúry za skutočne vykonané práce.
hron
04.01.06,20:27
Ak ide o JÚ, na základnú otázku neviem odpoveď. Nemám totiž k dispozícii zmluvu. Súčasťou zmluvy o dielo (napr. na zhotovenie stavby) býva aj podrobne rozpracovaná časť o financovaní a fakturácii. Až na základe zmluvy je možné posúdiť, či bude dodávateľ fakturovať vykonané práce až po dokončení diela, bude fakturovať práce čiastkovo po dokončení kontrolovateľných etáp alebo bude zákazka priebežne financovaná formou preddavkov - buď časovo a objemovo dohodnutých v zmluve alebo prijatých na základe vystavených zálohových faktúr.
Pokiaľ to nie je predmetom zmluvného dojednania, podľa mojich poznatkov žiadny predpis neprikazuje zhotoviteľovi účtujúcemu v JÚ priebežnú fakturáciu. Zhotovenie diela je možné vyfakturovať až po dokončení a prevzatí odberateľom. Ak je však financovanie zabezpečené formou preddavkov, po zavedení povinnosti odvádzať DPH z prijatého preddavku veľký zmysel fakturovania až po ukončení diela u veľkých dlhodobých zákaziek nevidím. Okrem odvádzania DPH z preddavku (čo aj vzhľadom na diskusiu spôsobuje určité účtovnícke problémy) sa zbytočne komplikuje ako vyčíslenie základu dane, tak i jeho výška v náväznosti na vynaložené výdavky.
Takže na záver - fakturovať je možné podľa mňa aj naraz po ukončení diela, ktorého zhotovenie presahuje jedno zdaňovacie obdobie, ale ja by som to určite nerobil. A rozhodne by som pred opakovaným preddavkami uprednostnil čiastkové "ostré" faktúry za skutočne vykonané práce.

To nie je otazka na to ako je sformulovana zmluva, ale ako ju sformulovat.
A to ide ako z chlpatej deky, chapem, terminologicky sme velmi vzdialeni.
takze mam to chapat tak, ze terminologia:
zalohova faktura = preddavky <> ostra faktura.
Moze teda byt "ostra faktura" na nedokoncene dielo? Sice s kvantifikovanym objemom dodavky, ale stale nie ako celok.
A je velmi podstatna informacia, ci nieco mozem zahrnut do ZD pre dan z prijmu, alebo nie. Jednoduche uctovnictvo je ...teda vlastne bolo jednoduchym prave preto, ze nebolo treba si komplikovat zivot. Danovy zaklad sa riadil pohybom na ucte. Komplikacie velmi rad prenecham podvojnemu uctovnictvu.
A naposledy sa pokusim spytat sa :-). Bude teda preddavok, aj nabehnuty na ucet, sucastou aj ZD z prijmu v JU alebo nie. Ze v dph je to komplikovanejsie som si uz zvykol, prave naopak, dph na ciastkove faktury mi to skor zjednodusuju.
Aby som to zhrnul. Nie ja som ten, co si pyta obolus z cudzej prace, tak preco by som to mal byt ja, ktory sa musi prisposobovat...a neustale cosi sledovat, ci je nejako inaksie...alebo vobec nejako...
KEJKA
04.01.06,20:47
To nie je otazka na to ako je sformulovana zmluva, ale ako ju sformulovat.
A to ide ako z chlpatej deky, chapem, terminologicky sme velmi vzdialeni.
takze mam to chapat tak, ze terminologia:
zalohova faktura = preddavky <> ostra faktura.
Moze teda byt "ostra faktura" na nedokoncene dielo? Sice s kvantifikovanym objemom dodavky, ale stale nie ako celok.
A je velmi podstatna informacia, ci nieco mozem zahrnut do ZD pre dan z prijmu, alebo nie. Jednoduche uctovnictvo je ...teda vlastne bolo jednoduchym prave preto, ze nebolo treba si komplikovat zivot. Danovy zaklad sa riadil pohybom na ucte. Komplikacie velmi rad prenecham podvojnemu uctovnictvu.
A naposledy sa pokusim spytat sa :-). Bude teda preddavok, aj nabehnuty na ucet, sucastou aj ZD z prijmu v JU alebo nie. Ze v dph je to komplikovanejsie som si uz zvykol, prave naopak, dph na ciastkove faktury mi to skor zjednodusuju.
Aby som to zhrnul. Nie ja som ten, co si pyta obolus z cudzej prace, tak preco by som to mal byt ja, ktory sa musi prisposobovat...a neustale cosi sledovat, ci je nejako inaksie...alebo vobec nejako...
aj pre JU platí, že ak sa na prijatú zálohu viažu nejaké výkony, tak po dohode alebo podla zmluvy sa tieto môžu vyfakturovať ostrou faktúrou, aj ked je čiastková-teda nie na celú sumu celého diela. Potom záloha sa vlastne bude javiť ako úhrada faktúry.
hron
04.01.06,21:10
aj pre JU platí, že ak sa na prijatú zálohu viažu nejaké výkony, tak po dohode alebo podla zmluvy sa tieto môžu vyfakturovať ostrou faktúrou, aj ked je čiastková-teda nie na celú sumu celého diela. Potom záloha sa vlastne bude javiť ako úhrada faktúry.

Dohodnut sa nie je ziadny problem, podstatne je to ine :-). Co mozem zahrnut do zakladu dane. A to je ta podstatna informacia. Treba si uvedomit, ze je zasadny rozdiel v nakladoch, ked mate jeden rok minus 200.000 a platite odvody ako by ste mali plusovy prijem, a potom mate prijem 400.000.
Uplne iny, ked mate v jednom roku 200.000 a v druhom 200.000. Zaplatite minimalne o odvody z minimalnej mzdy naviac.
KEJKA
04.01.06,21:19
Dohodnut sa nie je ziadny problem, podstatne je to ine :-). Co mozem zahrnut do zakladu dane. A to je ta podstatna informacia. Treba si uvedomit, ze je zasadny rozdiel v nakladoch, ked mate jeden rok minus 200.000 a platite odvody ako by ste mali plusovy prijem, a potom mate prijem 400.000.
Uplne iny, ked mate v jednom roku 200.000 a v druhom 200.000. Zaplatite minimalne o odvody z minimalnej mzdy naviac.
ak je ukončená ucelená časť a teda je oprávnená po dohode čiastkova fakturácia, tak potom už závisí len od kalkulácie dodávateľa. Ak napr. má 10% zisk, tak potom mu fakturácia 200000 Sk mala mať súvisiace výdavky 180000 Sk. No ale sme v JU tak tie súvisiace výdavky múžu a nemusia byť zaplatené a naopak môže byť zaplatený materiál, ktorý sa zabuduje až v roku 2006. Nie je to jednoduché, uznávam. Ale ak je dohoda možná, tak zác´visá len od šikovnosti SZČO si to napočítať tak, aby mu to vyšlo.
.....
na okraj trochu mimo témy : teraz som sa od kamaratky dozvedela, že tiež taký mudroško počítal a počítal... firma mu uhradila faktúru na konci roka a on rýchlo peniaze použil na úhradu svojich zíáväzkov. Lenže státisíce mu boli pripísané na účet 29.12. (príjem) ale príkaz na úhradu bol zrealizovaný (výdavok) až 2.1.2006. To uvádzam len ako perličku bez otázky.
hron
05.01.06,06:16
na okraj trochu mimo témy : teraz som sa od kamaratky dozvedela, že tiež taký mudroško počítal a počítal... firma mu uhradila faktúru na konci roka a on rýchlo peniaze použil na úhradu svojich zíáväzkov. Lenže státisíce mu boli pripísané na účet 29.12. (príjem) ale príkaz na úhradu bol zrealizovaný (výdavok) až 2.1.2006. To uvádzam len ako perličku bez otázky.

No jo. Vsak ja uz mam davno vyjasnenu definiciu ucelu podnikania:
"Podnikanie je cinnost spojena s cielom uctovat podla zakona".
Neviem preco to este tak nie je v zakone :-)
nika.sum
05.01.06,09:19
Neviem mozno je to hlupa otazka. Musi byt v zmluve dohodnute ze im bude zaslana faktura na cast vykonanych prac? Neda sa to tak, ze sa vo fakture napise, ze im fakturuju prace vykonane od... do 31.12.2005 a zaloha je vlastne uhrada tejto faktury.
blondy
05.01.06,11:18
Ad. 2. V zmysle stanoviska MF SR sa nepovažuje za preddavok v zmysle § 17 ods. 2 písm. b) ZDP platba vopred za poistné, platby mobilným operátorom na prelome roka ani predplatné na noviny a publikácie, kedy sa plnenie poslytuje na určitý čas od doby zaplatenia. V zmysle tohoto stanoviska sa zaplatené predplatné na rok 2006 zaúčtuje ako výdavok ovplyvňujúci daň v zdaňovacom období, v ktorom došlo k jeho úhrade, teda v prípade uvedenom v otázke v r. 2005 [/quote]

Prosím ťa kde by som našla konkrétne toto stanovisko MF? Nemôžeš ho sem prilepiť?
Muška
05.01.06,12:52
Blondy, keď cituješ nejaký príspevok, tak nemaž tie hranaté zátvorky, potom nevidieť od koho je "citát"
blondy
05.01.06,13:00
OK, polepším sa :D:D:D

ide o príspevok č. 10 od andrej_rv
andrej_rv
05.01.06,19:50
1. zalohova faktura = preddavky<> ostra faktura.
2. Moze teda byt "ostra faktura" na nedokoncene dielo? Sice s kvantifikovanym objemom dodavky, ale stale nie ako celok.
3.A naposledy sa pokusim spytat sa :-). Bude teda preddavok, aj nabehnuty na ucet, sucastou aj ZD z prijmu v JU alebo nie.
Skúsim to nejako zrozumiteľnejšie zopakovať:
1) téza zalohova faktura = preddavky neplatí celkom. Zálohová faktúra je neúčtovateľný doklad, na základe ktorého sa môžu poslať preddavky. Ale tie sa môžu poslať aj bez zálohovej faktúry - na základe zmluvy alebo...na dobré slovo. Účtuje sa až príjem preddavku - na jednej strane do denníka ako peňažný pohyb, ale zároveň by sa mal zaúčtovať ako záväzok voči tomu, kto ho poskytol, až kým sa preddavky nevysporiadajú ostrou faktúrou (celkovou alebo čiastkovou). A samozrejme, na prijatý preddavok treba vyhotoviť faktúru na dph.
2. Môže. Najmä ak je to zmluvne dohodnuté. Napr. aj dodatkom.
3. Nebude. Ak nedôjde k splneniu dodávky (dokončeniu a vyfakturovaniu) v roku poskytnutia preddavku, preddavok nie je príjmom podliehajúcim dani. Do základu dane sa dostane až v roku splnenia dodávky.
Preddavok by do základu dane vstúpil len vtedy, keby si cez rok bral preddavky a na konci roka to vysporiadal ostrou faktúrou na dokončenú časť diela.
Najlepšie je (aj z hľadiska DPH) nebrať preddavky, ale radšej rovno vystavovať ostré čiastkové faktúry, úhrada ktorých je vždy zdaniteľným príjmom.
P.S. Nikto z nás na porade nemôže, že zákony sú také aké sú... A netvoríme ani účtovnícku terminológiu.
Jana Acsová
05.01.06,20:03
A je velmi podstatna informacia, ci nieco mozem zahrnut do ZD pre dan z prijmu, alebo nie. Jednoduche uctovnictvo je ...teda vlastne bolo jednoduchym prave preto, ze nebolo treba si komplikovat zivot. Danovy zaklad sa riadil pohybom na ucte. Komplikacie velmi rad prenecham podvojnemu uctovnictvu.
Len všeobecne ... zmluvy o dielo, najmä týkajúce sa stavebných prác majú spravidla dohodnuté etapy a podľa nich prebieha aj fakturácia. Pre účely DPH je to tzv. čiastkové plnenie, pre účely dane z príjmov sa v tomto nejedná o platbu vopred, nakoľko protihodnotou je odovzdaná časť diela. A to sa týka JÚ aj PÚ.
Všeobecne platí zásada, že ak sa platbou kryje časť plnenia, nie je to považované za platbu vopred. A čiastkovo fakturovať je možné a v prípade stavebných prác aj bežné.
hron
06.01.06,10:46
OK, dakujem andrejovi aj AVO za trpezlivost pri jasneni si pojmov. Takze rezume znie, v zmluve sa NESMIE vyskytovat slovo ZALOHA, toboz preddavok, ak prace na dodavke diela presahuju zdanovacie obdobie a clovek chce rovnomerne vykazovat danovy zaklad. V tom nestastnom pripade s nakupom 5 milionoveho zariadenia mala teda figurovat v zmluve klauzula o fakturovani zakupenia zariadenia na ucely vykonania generalky a tak podobne.

OK, andrej, za trpezlivost si momentalne bodik odkladam, minul som ho na AVO. Ale mas ho u mna schovany :-)
evina
06.01.06,13:24
OK, dakujem andrejovi aj AVO za trpezlivost pri jasneni si pojmov. Takze rezume znie, v zmluve sa NESMIE vyskytovat slovo ZALOHA, toboz preddavok, ak prace na dodavke diela presahuju zdanovacie obdobie a clovek chce rovnomerne vykazovat danovy zaklad. V tom nestastnom pripade s nakupom 5 milionoveho zariadenia mala teda figurovat v zmluve klauzula o fakturovani zakupenia zariadenia na ucely vykonania generalky a tak podobne.

OK, andrej, za trpezlivost si momentalne bodik odkladam, minul som ho na AVO. Ale mas ho u mna schovany :-)

Hron bodík môžeš dať aj Andrejovi-zaslúži si, nesmieš dať len 2x tomu istému :)
hron
06.01.06,13:53
Hron bodík môžeš dať aj Andrejovi-zaslúži si, nesmieš dať len 2x tomu istému :)

Zelena je teoria, sediva je prax zivota. A zivot ma naucil...ze sa neda...
Tak som sa aspon omluvil.

Uz je to vyrovnane, aj ked nie celkom nalezite :-). Ono dat bodik pri navode na lahke zbohatnutie za tazko vydobitu pracu...noale to je o zivote...
evina
06.01.06,15:13
Zelena je teoria, sediva je prax zivota. A zivot ma naucil...ze sa neda...
Tak som sa aspon omluvil.

Uz je to vyrovnane, aj ked nie celkom nalezite :-). Ono dat bodik pri navode na lahke zbohatnutie za tazko vydobitu pracu...noale to je o zivote...

mimotemy Nedá sa dať ani v rámci jednej témy dvom rôznym ľuďom? To som nevedela a myslím, že by bolo správnejšie keby sa to dalo ...
hron
06.01.06,15:31
mimotemy Nedá sa dať ani v rámci jednej témy dvom rôznym ľuďom? To som nevedela a myslím, že by bolo správnejšie keby sa to dalo ...

Je to vsetko v ramci zmluvy. Keby si nezabudla na zmluvu, a pridala, ze aj tak sa to do zakladu dane v JU nezapocitava, tak to mohlo zostat v teme :-)
evina
06.01.06,15:49
Je to vsetko v ramci zmluvy. Keby si nezabudla na zmluvu, a pridala, ze aj tak sa to do zakladu dane v JU nezapocitava, tak to mohlo zostat v teme :-)

:):) .
andrej_rv
06.01.06,16:58
Je to tak ako píšeš. To znamená , že moji chlopi budú tento rok vysoko, vysoko v mínuse a na budúci rok si môžu hodiť mašlu . Pretože za ten stroj, ktorého preddavok sa týka v roku 2005 zaplatili vyšše 5 000 000 Sk , čo ide do výdavkov - tovar . Do marca ho majú zgenerálkovať a ide lízingovke . V roku 2006 budu mať DZ ako hrom .Takže situácia na zaplakanie .:o :(

v roku 2006 si predsa mozu chlopi skorigovat DZ o celu stratu roku 2005. Tym sa situacia v roku 2006 vyriesi
Ešte sa trošku k tomuto príspevku vrátim. Je pravda, že možný nepriaznivý vplyv preddavkov na základ dane je možné do istej miery v roku splnenia dodávky vyriešiť použitím straty na zníženie základu dane. V JÚ je však oveľa väčším problémom vymeriavací základ pre odvody. Netreba zabudnúť, že pre účely určenia vymeriavacieho základu sa použije čiastkový základ dane z r. 59 DPFO typu B, teda pred uplatnením straty. Ak teda FO v jednom roku vykáže stratu napr. 900 tis. Sk, v nasledujúcom zisk 1 mil Sk, daň zaplatí len zo 100 tis. Sk (19 000). Mesačný VZ pre odvody však nebude minimálny VZ, ale vyše 41 tisíc. A to je za rok na len odvodoch do SP naviac okolo 150 tis. Sk...
Znechutenie hrona z celej legislatívy "jednoduchého" účtovníctva po neustálych novelách je preto úplne pochopiteľné. V každom prípade si treba dopady preddavkov na daň i na odvodové povinnosti veľmi dobre zvážiť a orientovať sa radšej na fakturáciu čiastkových plnení.
evis
18.01.06,21:35
Doplním
§ 19 odst. 4 Zákona o dani z príjmov.
Zaplatené nájomné FO za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Toto ustanovenie ukladá povinnosť časovo rozlišovať nájomné uhrádzané FYZICKEJ OSOBE.

Tzn., že musíš vedieť či je prenajímateľ FO , alebo PO
__________________

Znamená to, že keď účtujem v JU a v 12/2005 uhradím nájomné právnickej osobe za mesiac 01/2006, tak tento výdavok časovo nerozlišujem a tento výdavok mi ovplyvní DZ roku 2005?