alessi
12.03.11,17:00
Dobrý deň
mal by som záujem vytvoriť malé vydavateľstvo. živnosť mám, ale na iné predmety. takže viem že budem musieť automaticky si ísť rozšíriť predmet podnikania. Mám ale tieto nejasnosti:

1. Tlač knihy, ako aj distribuciu budem zabezpečovať externe, mam si rozširiť živnosť o sprostredkovanie služieb, či o vydavanie knih. alebo najlepšei o oba predmety?

2. Vydavateľstva su bud s.r.o.-čky alebo a.s., môžem to robiť aj na klasicku živnosť? fyzicka osoba podnikateľ alebo to treba kvôli zabepzpečeniu pretransformovať tiež na s.r.o.?

3. Názov firmy je automaticky aj názvom vydavateľstva, alebo môžem pre vydavateľstvo použivať iný názov a pre firmu iný?

4. distribuciu chcem zapezpečiť externým predajcom. Je tento predajca automaticky môh zamestnanec a musim viesť mzdové učtovnictvo alebop da sa to nejako ošetriť, aby som mu to ako inému podnikateľovi predal a on to už distribuoval na vlastne triko?
alessi
12.03.11,23:51
Po googleni som sa rozhodol pre brigadnikov, mzda bude percento zo zisku. Zmluva a zákony použijem google.
na co ostatne by som mal dbat este?
Ganzo
22.02.12,18:57
to by zaujimalo aj mna...asi tu s tym nema nikto skusenost :(
sroservis
22.02.12,20:17
Dobrý deň,

odpoviem len z pohľadu znalosti právnej úpravy, nemáme skúseností s vykonávaním tohto predmetu podnikania:

1. Tlač knihy, ako aj distribuciu budem zabezpečovať externe, mam si rozširiť živnosť o sprostredkovanie služieb, či o vydavanie knih. alebo najlepšei o oba predmety? Podľa môjho názoru potrebujete živnosť vydavateľská činnosť. Ak tlačovinu pre Vás vytlačí iný podnikateľ nepotrebujete polygrafickú výrobu. Pozrite si na http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie zoznam voľných živností, aby ste si preverili, ktoré činnosti budete vykonávať vo vlastnom mene a ktoré "nakúpite" od iných podnikateľov.


2. Vydavateľstva su bud s.r.o.-čky alebo a.s., môžem to robiť aj na klasicku živnosť? fyzicka osoba podnikateľ alebo to treba kvôli zabepzpečeniu pretransformovať tiež na s.r.o.? Môžete túto činnosť vykonávať aj ako fyzická osoba - živnostník, avšak vzhľadom na neobmedzené ručenie živnostníka celým svojim majetkom, odporúčam zvážiť, či neuprednostníte s.r.o. Ak danú činnosť nevnímate ako rizikovú, je zrejme finančne aj administratívne menej náročné začať podnikať na živnosť.

3. Názov firmy je automaticky aj názvom vydavateľstva, alebo môžem pre vydavateľstvo použivať iný názov a pre firmu iný? Toto som si nie som úplné istá a nechce sa mi to dohľadávať, ale myslím, že v tiráži by malo byť uvedené plné obchodné meno vydavateľa knihy - t.j. názov firmy, ale okrem toho si môžete vytvoriť označenie vydavateľstva, ktoré však nepredstavuje subjekt práva, iba nejakú formu firemnej identity (môže ísť o logo, ochrannú známku - nemusíte to mať ani osobitne chránené).

4. distribuciu chcem zapezpečiť externým predajcom. Je tento predajca automaticky môh zamestnanec a musim viesť mzdové učtovnictvo alebop da sa to nejako ošetriť, aby som mu to ako inému podnikateľovi predal a on to už distribuoval na vlastne triko? Svoj tovar môžete distribuovať vlastnými zamestnancami alebo inými podnikateľmi, záleží od toho, ako sa s nimi dohodnete (akú zmluvu uzavriete - či obchodnú alebo pracovnú) a akých partnerov si nájdete. Samozrejme, ak s niekým uzavriete pracovnú zmluvu, získate postavenie zamestnávateľa a musíte plniť zodpovedajúce povinnosti (registrácie do SP, zdravot. poisťovne, odvádzanie odvodov, platba mzdy a účtovanie o týchto povinnostiach.
alessi
23.02.12,18:28
mhm. dik...čiastočne som už medzičasom to poriešil samoštudiom. ale dik pre podobnych zaujemcov za zhrnutie.