mirkarog
12.03.11,17:53
Dobrý večer,
prosím o radu v nasledujúcom probléme:
Dom pred 8 rokmi zdedili dvaja bratia, jedná sa o jednopodlažný dom so spoločným vchodom, ústnou dohodou rozdelený na dva byty. Oba byty fungujú nezávisle na sebe (el, voda, kurenie). Jeden z dedičov si musel na vlastné náklady vybudovať samostatné kúrenie, vodu, odpad, elekrinu, pretože dohoda s bratom nebola možná. Dohoda na oficiálne rozdelenie domu na dve bytové jednotky nie je možná, pretože jeden z vlasníkov chce byť výlučný vlastník celého domu, napriek nesúhlasu brata. Prosím o radu ako postupovať, v tomto prípade, kde jeden z bratov trvá na oficiálnom rozdelení nehnuteľnosti s pridelením orient. čísla a druhý túto dohodu blokuje a trvá na tom, že chce polovicu nehnuteľnosti odkúpiť, napriek tomu, že brat v nijakom prípade nechce dom predať. Ako donútiť brata k súhlasu na oficiálne rozdelenie domu?
Ďakujem pekne za Vaše rady.
Mirka
Mária27
12.03.11,17:05
Ak ste spoluvlastníkmi v rovnakých podieloch, odkúpenie domu by brat dosiahol len prostredníctvom súdu.
Keďže bol dom dorábaný, požiadajte o kolaudáciu domu, pričom ho žiadajte skolaudovať ako dom s dvomi bytmi s tým, že budete mať presne vymedzené spoločné časti a spoločné zariadenia ako v bytovom dome.
mirkarog
12.03.11,17:25
Nebolo nič dostavané len brat jednoducho odstrihol kábel na el. takže boli nutení robiť spomínané úpravy, aby sa tam dalo bývať. Jedná sa o rodičovský dom kde bývaju obaja bratia a nie je mi jasné ako by dosiahol predaj prostredníctvom súdu, ked ani jeden z nich nechce predávať svoj podiel. Mna len zaujíma ako oficiálne rozdeliť dom na dva byty so spoločným vchodom, aký je postup, ked sa brat nechce dohodnúť.
willma
12.03.11,17:27
Mária ti to napísala jasne - nechcú sa dohodnúť - rozhodne súd.
mirkarog
12.03.11,17:38
Aký je v tom prípade postup? Cez notára? Alebo?
Mária27
12.03.11,17:48
Ak chcete rozdeliť dom, nedá sa to inak, ako som ti napísala, nakoľko dom nie je vertikálne deliteľný. Musíte dosiahnuť len oficiálne zapísanie dvoch bytov v ňom.
Ten čo chce zručiť a vyporiadať spoluvlastníctvo bez dohody s druhým spoluvlastníkom, môže sa obrátiť na súd, ale súd mu nemusí vyhovieť.

Pozri občiansky zákonník o podielovom spoluvlastníctve, napr.:

§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
mirkarog
12.03.11,19:30
V poriadku, takže asi inak ako sudnou cestou to asi nepojde, neviete náhodou aké su vysoké súdne poplatky pri takomto prípade? Ďakujem.
3Ericek3
04.10.12,18:34
Dobry den chcel by som sa opytat ze ako mam postupovat pri takomto probleme....Moja mama s otcom sa rozviedli a po rozvode si kupili rod.dom a rozdelili ho na dva byty, kazdy ma zvlast vchod, spolocna elektrika a aj kurenie....Po case sa mama odstahovala do Prahy, dom dala mne (synovi)...Ja si chcem terz zobrat na maminu polovicu hypoteku aby, som si ho mohol zrekonstruovat, a od mamy odkupit...Mam od mami plnu moc...Ako mam ten dom rozdelit tak aby, som si ho mohol kupit???Aky je tam prosim postup??? Dakujem