maverick27
12.03.11,18:49
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu. Rodičia predali byt. Kupujúci to riešil cez stavebné sporenie. Aby však banka vyplatila peniaze, bolo potrebné podpísať kúpnu zmluvu a tú odniesť na kataster. Ten následne na nehnuteľnosť vystavil plombu. Banka ma termín, do kedy peniaze prevedie kupujúcemu a ten to ma následne vyplatiť rodičom. Čo sa stane, keď do stanoveného termínu neprídu peniaze na účet? Kataster to stornuje a plomba sa odstráni, alebo ako kataster overuje, že peniaze za byt neboli vyplatené a tým pádom sa nezmení vlastník bytu? Pretože pokiaľ tam bude plomba, byt nemôžeme ďalej predávať.
Ďakujem pekne.
Mária27
12.03.11,18:06
Môžeš od neho vymáhať sumu a s úrokmi. Môžeš aj od zmluvy odstúpiť, trochu by to však dlhšie trvalo, lebo mu musíš dať ešte dodatočnú dobu a potom žiadať kataster ...

Občiansky zákonník

§ 48 (Odstúpenie od zmluvy)
(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

Omeškanie dlžníka
§ 517
(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.
(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ...
maverick27
12.03.11,18:10
To mi pripadá dosť choré, niekto nevyplatí v stanovenej lehote a ešte mu dávať viac času? Máme ďalších záujemcov o byt, ktorí nebudú večne čakať. Ja len dúfam, že peniaze vyplatia v dohodnutom termíne.
ivka70
12.03.11,18:42
Preco nemate v zmluve dohodnute, ze banka vyplati peniaze priamo vam? Tak sa to bezne robi.
maverick27
12.03.11,19:08
Pretože on platil RK zálohu a on si vybavoval úver vo vyššej hodnote. A pokiaľ nie je vyznačená plomba v katastri, banka mu peniaze nevyplatí. A už so to celé dosť dlho ťahá a na peniaze majú posledné 4 dni, preto sondujem čo ďalej, keď peniaze nebudú v stanovený deň na účte :confused:
ivka70
13.03.11,11:56
Pretože on platil RK zálohu a on si vybavoval úver vo vyššej hodnote. A pokiaľ nie je vyznačená plomba v katastri, banka mu peniaze nevyplatí. A už so to celé dosť dlho ťahá a na peniaze majú posledné 4 dni, preto sondujem čo ďalej, keď peniaze nebudú v stanovený deň na účte :confused:

Napriek tomu moze byt v zmluve vyplatenie na 2 rozne ucty, vam kupna cena, jemu zvysok.
maverick27
13.03.11,14:35
Neskoro...