avonboy
12.03.11,20:34
poznate ju? kto sa s nou moze popysit? ako spravne pestovat?
drobeceva
12.03.11,19:38
poznate ju? kto sa s nou moze popysit? ako spravne pestovat?
k pestovaniu neviem povedať, ale viem, o čom hovoríš. Mali to v záhrade moji starí rodičia. Pokiaľ viem, náročné na pestovanie to nebolo.
Mňamky, jedla som z rebarbory kompót. Ejha, ale si mi teraz narobil chúťky;)
lujza.j
12.03.11,19:41
avonboy
12.03.11,20:19
aj ju mate niekto na zahrade? asi by som zvolil mnozenie delenim kedze zo semena to : 1-nemusi vzklicit
2-delenim rastie hned mlada rastlinka
avonboy
12.03.11,20:20
a uz xcem pridavat fotky....PROSIIIM
hubatá
15.03.11,13:00
Keď som mala záhradu, tak som ju delila takto: skoro na jar keď zliezol sneh som ju vykopala a vtedy som videla začínajúce puky. Aby som puky nepoškodila tak ostrým nožom (alebo rýľom) som ich rozdelila na toľko ks koľko som potrebovala. Jedli sme to aj surové posypané cukrom a škoricou, alebo ako kompót a do koláčov.
Ozaj, neviete niekto o záhrade ?
hubatá
15.03.11,13:02
A čo sa týka pestovania: pestuje sa sama, akurát na zimu som ju obrezala od listov aby si oddýchla.
avonboy
15.03.11,14:33
noo rad by som ju vlastnil na zahrade tiez,
Chokma
15.03.11,18:19
My ju mame, mala ju tiez moja mamastara. A prave teraz uz zacina rasit. Vyzera ako taky lopuch a pouzivame z nej len tie stonky, ktore sa osupu, su kyslaste a pouzivame ich na kysnuty kolac - posypany nasekanou rebarborou a cukrom. Mnam. :)
avonboy
15.03.11,18:22
mnam len mi robte chutky:-)) ja ju poznam ako prilohu v podobe vareneho kompotu
durisovad
15.03.11,18:26
Rebarbora ma vyhodu v tom, ze je skor pouzitelna ako jablka. Stonky sa daju zrezavat pri priaznivej jari uz v maji, kdezto prve jablka dozreju az niekedy v lete. Chut je vynikajuca.
avonboy
15.03.11,18:28
no ako vidim tak poznaju ju viaceri:-) to ma tesi:-)
sisima
16.03.11,09:42
rebarboru som sadila minulý rok, na zimu jej odišli všetky listy... pomaličky prichádza jar... kedy približne začne rašiť rebarbora? po tej mojej sa akoby "zľahla zem", na zimu ma ostať len koreň v zemi? som z toho trošku zmätená... :)
avonboy
16.03.11,10:52
noo co ja viem tak najskor sa musi zem zohriat od slnka aby sa ona prebrala zo spanku a potom bude rasit
JaDo
16.03.11,21:12
Rebarbora rastie ako burina. Takmer nič ju nezničí.

Majú sa používať stonky, ktoré sú z obidvoch krajov skrátené o cca 3cm.
Po 24.6. sa už nepoužívajú, čo je spomenuté aj v nasledujúcom článku:

http://dratvova.blog.sme.sk/c/228747/Rebarbora-kysly-usmev-vyvola.html
avonboy
17.03.11,10:01
no k tej kyslosti-je to predsa jej dominanta tak sa netreba cudovat:-)
rozborova
28.03.11,08:09
Tiež mám na záhrade rebarboru,mala ju tam ešte svokra a ja ju mám už vyše 30 rokov.Robím z ne j hlavne štrúdlu,mňam..
avonboy
28.03.11,08:35
tisko zavidim...mnam
Fanny62
29.03.11,15:10
Ja som si rebarboru kúpila pred 2 rokmi od Starkla. Prvý rok nič moc. Minulý rok som z nej raz robila dobrý kysnutý koláč s mrveničkou. Teraz začína vyháňať prvé puky zo zeme.
Chokma
29.03.11,15:25
dostat kupit aj semiacka rebarbory :)
sisima
30.03.11,09:13
... moja rebarbora už začína rašiť... takže moje obavy boli zbytočné... :) tiež som zvedavá ako sa jej bude dariť tento rok...;)
beba13
31.03.11,07:13
rebarbora je nezmar ked som ju prekopavala ,tak na povodnom mieste vyrašila tiež
BXLmiami
31.03.11,07:42
Dúfam,že je nezmar,zasadila som prvý raz pred týždňom a celý čas jej v mysli pomáham rásť.:)
avonboy
31.03.11,08:08
no ja som kupil dnes semeno rebarbory tak som zvedavy co narastie:-)
hubatá
31.03.11,10:31
Rebarbora je mňamka:
a/ s tvarohom: z rebarbory stiahneme hrubú šupu, pokrájame na kocky, osladíme, dáme škoricu a klinček. Podusíme a vychladnuté zmiešame s tvarohom. Môžme zmes rozmixovať na spôsob "termixu".
b/ s vanilkovým pudingom: podusenú, ochutenú rebarboru navrstvíme na vanilkový puding a ozdobíme čiapočkou šľahačky,
c/ podusenú rebarboru premiešame s ušľahanou šľahačkou,
d/ samozrejme že rebarboru môžme zmiešať aj s nejakým kompótom a upiecť kysnutý koláč.
avonboy
31.03.11,13:32
ako som dnes semiacka kupil tak ich pojdem aj zaniest- DOSTANEM REBARBORU:-) jupi
ajuschka
02.04.11,17:54
ahoj avonboy, len tak na okraj, v lidli teraz maju sadenicky rebarbory, su v takych plastovych miskach ako byva napr. mlete maso. u nas v Galante ju este stale maju, tak mozno aj u vas sa vyskytne. moja uz caka na zasadenie :) zajtra na nu pride rad
Erzebeth
02.04.11,18:40
Tiež mám na záhrade rebarboru. Robím z nej hlavne koláče. urobím maslové cesto, rozvaľkám a dám na plech do teplej rúry trochu zapiecť. Na to uložím na drobné kocky pokrájanú rebarboru premiešenú s cukrom a škoricou a navrch nalejem piškótové cesto. Po upečení posypem cukrom.
avonboy
02.04.11,18:58
ahoj avonboy, len tak na okraj, v lidli teraz maju sadenicky rebarbory, su v takych plastovych miskach ako byva napr. mlete maso. u nas v Galante ju este stale maju, tak mozno aj u vas sa vyskytne. moja uz caka na zasadenie :) zajtra na nu pride rad

no ale co z toh oked u nas v lidli takmer ani nic nemaju... ja tam osobne ani moc nechodim kedze v letaku je toho tolko a ked tam clovek pride tak nic z toh onemaju...
avonboy
02.04.11,18:59
Tiež mám na záhrade rebarboru. Robím z nej hlavne koláče. urobím maslové cesto, rozvaľkám a dám na plech do teplej rúry trochu zapiecť. Na to uložím na drobné kocky pokrájanú rebarboru premiešenú s cukrom a škoricou a navrch nalejem piškótové cesto. Po upečení posypem cukrom.
mnam vyskusam:-)
avonboy
03.04.11,14:31
vazeni, dnes som si bol odkopat koren rebarbory od krstneho-ja zhanam a on ju ma v zahrade uz roky vraj ako hovori... tak uz ju mam zasadenu aj ja v zahrade:-) jupi:-)
ajuschka
04.04.11,10:36
no ale co z toh oked u nas v lidli takmer ani nic nemaju... ja tam osobne ani moc nechodim kedze v letaku je toho tolko a ked tam clovek pride tak nic z toh onemaju...

no ono tam treba prist dost skoro. vacsinou je uz vsetko vypredane ak tam prides neskor ako o siedmej rano ten den ked zacina akcia. :D u nas v galante to ale ide akosi pomalsie. s tou rebarborou boli aj elektricke motycky v dobrej cene, ale dostala som sa tam az 3 dni po zacati akcie a bolo ich tam este asi dvadsat :) obcas sa tam ozaj opati zajst. teraz je tam taliansky tyzden, chystam sa zbehnut po strojcek na cestovinky :)
avonboy
04.04.11,14:10
takze bude tyzden s cestovinami:-) v tvojej rodinke:-)
Fanny62
02.05.11,13:05
Rebarbora mi ide kvitnúť. Poraďte, či ten kvet vyrezať, alebo ho nechať odkvitnúť? A ešte, podľa čoho viem, kedy si už môžem odrezávať stonky a čo so slabými listami?
willma
02.05.11,15:24
http://www.agroporadenstvo.sk/rv/zelenina/sadime_rebarboru.htm
ďakujem ujo google Výsledky 1 - 10 for zber rebarbory. (0,00 sekúnd)
beba13
08.05.11,20:12
práve mi kvitne rebarbora
ajuschka
18.05.11,07:55
jooj ako vam dobre. moja ma vytrvalo ignoruje a vobec ale vobec nechce vykuknut zo zeme :(
Ajk&
18.05.11,08:00
Musíš ju nechať dokvitnúť, kvet uschne a potom môžeš rezať: režeš tie mladšie výhonky nie sú drevnaté, sú bledšej farby ......
Chokma
18.05.11,14:24
Mozno fotka patri skor do inej rubriky, ale aj s touto suvisi... :)

75874
verkaz
18.05.11,15:11
Teraz som prišla zo záhrady, kde ma skoro porazilo. Môj zlatý synáčik dnes kosil a samozrejme skosil mi rebarboru. Myslel si, že je to lopúch. Tak som sa tešila na nedeľný koláč a už som sa najedla.
Kvaka
18.05.11,15:31
Mozno fotka patri skor do inej rubriky, ale aj s touto suvisi... :)

75874
Vyzerá to lákavo, najbližšie urobím aj ja nejaký koláč. Minulý týždeň som robila rebarborový džem, 8 malých pohárov, oblámala som asi 1/3 stoniek. Kvety vylamujem, nenechám ich kvitnúť, nikde som tak počula. Mám iba jeden koreň, už má minimálne 20 rokov, nič s ním nerobím, nehnojím, len obtrhám okolo burinu, ak narastie.
Kvaka
18.05.11,15:32
Teraz som prišla zo záhrady, kde ma skoro porazilo. Môj zlatý synáčik dnes kosil a samozrejme skosil mi rebarboru. Myslel si, že je to lopúch. Tak som sa tešila na nedeľný koláč a už som sa najedla.
Verkaz, to je smola, teda, nedalo sa to ešte zachrániť? Či to posekal na kúsky?
Chokma
18.05.11,17:15
Vyzerá to lákavo, najbližšie urobím aj ja nejaký koláč. Minulý týždeň som robila rebarborový džem, 8 malých pohárov, oblámala som asi 1/3 stoniek. Kvety vylamujem, nenechám ich kvitnúť, nikde som tak počula. Mám iba jeden koreň, už má minimálne 20 rokov, nič s ním nerobím, nehnojím, len obtrhám okolo burinu, ak narastie.

Ja som tiez kvety vylamala, nech sa rastlinka zbytocne nesili do kvetu a starala sa viac o listy. ;-) Kolacik piekla mamina, je suprovy, mnam. :)
Ajk&
19.05.11,05:08
Ja kvety dávam preč až sú suché, veď musí každá rastlina odkvitnúť. A nevyháňa vám potom kvety celé leto?
A hentá pokosená rebarbora bude opäť krásna, akurát že nebude taká vysoká prvý rok, ale pôjde troška do šírky. Uvidíš aká bude na rok krááásna....
Chokma
19.05.11,07:16
Ja kvety dávam preč až sú suché, veď musí každá rastlina odkvitnúť. A nevyháňa vám potom kvety celé leto?
A hentá pokosená rebarbora bude opäť krásna, akurát že nebude taká vysoká prvý rok, ale pôjde troška do šírky. Uvidíš aká bude na rok krááásna....

Nemusi odkvitnut. Napr. pri muskatoch tiez niektori obtrhavaju kvety skor, ked je rastlinka mensia, aby sa podporil rast listovej casti. Aspon taky efekt by to malo mat. ;)
Silvernola
20.05.11,02:53
Ja kvety dávam preč až sú suché, veď musí každá rastlina odkvitnúť. A nevyháňa vám potom kvety celé leto?
A hentá pokosená rebarbora bude opäť krásna, akurát že nebude taká vysoká prvý rok, ale pôjde troška do šírky. Uvidíš aká bude na rok krááásna....
Ak trvalka nemá možnosť vytvoriť kvet a semeno, zásobné látky hromadí, znamená to, že vytvára viac koreňov a listov. A pri rebarbore ide o tie.
LillySK
22.05.11,10:58
ahojte, ma niekto na podarovanie rebarboru?mne vymrzla, postovne zaplatim..
rozborova
23.05.11,19:22
Teraz som prišla zo záhrady, kde ma skoro porazilo. Môj zlatý synáčik dnes kosil a samozrejme skosil mi rebarboru. Myslel si, že je to lopúch. Tak som sa tešila na nedeľný koláč a už som sa najedla.
Nie si sama,mne minulý rok tak pokosil nevestin synovec,tiež v domnení,že to je lopúch.A keď sa začala konečne rozoberať,tak mi ju zase zať zahádzal pri prestavbe zemou.Je to však bojovníčka,vyrástla aj cez tú hŕbu zeme a je pekná.