lulu74
12.03.11,20:50
Prosím o radu-poradu cestovateľov turistov či domácich z okolia uvedených jaskýň.. chystám sa v lete so synom alergikom na speleoterapiu a vyberám si do ktorej jaskyne pôjdeme. Bude z toho ale rodinna dovolenka..14dňový pobyt,kde si v blízkom okolí jaskyne potrebujem nájsť ubytovanie formou privátu,či chata-penzion a sprijemniť si pobyt spoznávaním okolia. Zarazilo ma že cena za jeden vstup na speleoterapeutickú liečbu v Bystrianskej jaskyni je 20 euro a v Jasovskej 8,30 euro. Aj s pomocou Vás ktorí ste v tých končinách lepšie zorientovaní by som chcela vyskúmať v čom je ten dramatický rozdiel a pre ktorú jaskyňu a teda aj celé okolie a štýl dovolenky sa rozhodnúť. Uvitam tipy na vhodne ubytovanie v okoli jaskyn ,tipy na vylety,pripadne upozornenia a varovania a Vaše skúsenosti.
travelgirl
18.03.11,14:34
Ahoj lulu74,
podľa mňa je taký veľký cenový rozdiel medzi jaskynami len kvôli ich lokalite. Bystrianska jaskyňa sa nachádza v peknom horskom prostredí, kde je obrovské množstvo tipov na výlet. Píšeš, že to bude rodinná dovolenka. tak napr. blízko máte Čierny Balog, kde sa deti môžu poriadne "vyšantiť", je to tam veľmi pekne urobené, železnička, príjemný náučný chodník. Neďaleko sa tiež nachádza Muránska planina, známa hucúľskymi koňmi, deti sa môžu na koníkoch voziť, je tam v blízkosti salaš, dajú sa tam robiť príjemné prechádzky do okolia. Kúsok odtiaľ je Mýto pod Ďumbierom, znovu turistika a nádherné prostredie. Keďže v tejto lokalite je naozaj čo robiť a nebudete mať čas sa nudiť, je na zváženie, či budete ochotní dať viac peňazí za vstup do jaskyne. Okolie Jasovskej jaskyne mi príde na rodinnú dovolenku veľmi chudobné, na okolí nič zaujímavé nie je, preto sú v Jasove radi, keď nejaký turista zavíta.
xxx
Nech sa rozhodnete pre akékoľvek miesto, užite si to s rodinkou. :)
bv_alexandra
18.03.11,14:48
Bude to presne toou lokalitou, ono záleží či ste nároční alebo nie. Ak nie tak sa môžte ubytovať v kupeloch štós. my sme tam boli celý mesiac, a čo sa mi páčilo dalo sa tam chodiť na túry, ktoré sme zvládlii aj bez doprovodu skúseneho chlapa. Mamičky sme sa vyberali po značkach a vždy sme sa vrátili zdravé a šťastné, dá sa aj autom zájsť na blizke miesta. Skús popozerať na nete čo ktorá lokalita ponúka. Dokonca zo štosu chodia deti autobusom do jaskyne a dá sa dohodnúť aby syn chodil spoločne s ostatnými do jaskyne. :);)
http://www.kupele-stos.sk/SK/
buchač
18.03.11,14:50
Ahoj lulu74,
podľa mňa je taký veľký cenový rozdiel medzi jaskynami len kvôli ich lokalite. Bystrianska jaskyňa sa nachádza v peknom horskom prostredí, kde je obrovské množstvo tipov na výlet. Píšeš, že to bude rodinná dovolenka. tak napr. blízko máte Čierny Balog, kde sa deti môžu poriadne "vyšantiť", je to tam veľmi pekne urobené, železnička, príjemný náučný chodník. Neďaleko sa tiež nachádza Muránska planina, známa hucúľskymi koňmi, deti sa môžu na koníkoch voziť, je tam v blízkosti salaš, dajú sa tam robiť príjemné prechádzky do okolia. Kúsok odtiaľ je Mýto pod Ďumbierom, znovu turistika a nádherné prostredie. Keďže v tejto lokalite je naozaj čo robiť a nebudete mať čas sa nudiť, je na zváženie, či budete ochotní dať viac peňazí za vstup do jaskyne. Okolie Jasovskej jaskyne mi príde na rodinnú dovolenku veľmi chudobné, na okolí nič zaujímavé nie je, preto sú v Jasove radi, keď nejaký turista zavíta.
xxx
Nech sa rozhodnete pre akékoľvek miesto, užite si to s rodinkou. :)

...ach jo ...

Budiž TI odpustené ....travel girl - .....že " zcestované dievča " ...


















...neznalej ...;)




P.S.:
Zajtra idem tým smerom....chalupu v tom kraji - v tých horách mám ........he , ver mi , že je kde ísť a na čo sa pozerať ...
pivko
20.03.11,04:37
Jasovskej sa určite vyhni oblúkom.
Taserda
20.03.11,11:46
Blízko Jasova je Zádielská dolina a hrad,v KE Botanická záhrada, ZOO a vedľa Bobova dráha ,v Jasove pri jazere je Kemping s chatkami,neviem však či je v prevádzke.Z Kojšovskej hoľe pri Zlatej Idke je výhľad na Tatry.
http://www.scribblemaps.com/#id=_dqCaHgEdB
buchač
20.03.11,12:12
Prosím o radu-poradu cestovateľov turistov či domácich z okolia uvedených jaskýň.. chystám sa v lete so synom alergikom na speleoterapiu a vyberám si do ktorej jaskyne pôjdeme. Bude z toho ale rodinna dovolenka..14dňový pobyt,kde si v blízkom okolí jaskyne potrebujem nájsť ubytovanie formou privátu,či chata-penzion a sprijemniť si pobyt spoznávaním okolia. Zarazilo ma že cena za jeden vstup na speleoterapeutickú liečbu v Bystrianskej jaskyni je 20 euro a v Jasovskej 8,30 euro. Aj s pomocou Vás ktorí ste v tých končinách lepšie zorientovaní by som chcela vyskúmať v čom je ten dramatický rozdiel a pre ktorú jaskyňu a teda aj celé okolie a štýl dovolenky sa rozhodnúť. Uvitam tipy na vhodne ubytovanie v okoli jaskyn ,tipy na vylety,pripadne upozornenia a varovania a Vaše skúsenosti.

Blízko Jasova je Zádielská dolina a hrad,v KE Botanická záhrada, ZOO a vedľa Bobova dráha ,v Jasove pri jazere je Kemping s chatkami,neviem však či je v prevádzke.Z Kojšovskej hoľe pri Zlatej Idke je výhľad na Tatry.
http://www.scribblemaps.com/#id=_dqCaHgEdB

...to je to práve ...
To vhodné ubytko ...

Kedže sa jedná aj o financie na vstup do jaskýň , tak jediný zádrhel je akurát v tom Jasove ...je jeden fakt , že je tam komunita - ghetto ...zásadne tadiaľ chodím na tom 3 - 4 prevodovom stupni ...5 sa neoplatí ...

No fakt by som nezavrhoval túto lokalitu ...viď Taserda ...
Ak sa ubytuješ niekde v okolí ...povedzme Uhorná , Moldava , Zádiel ...tak potom máš aj viac možností na výjazdy ...Krásna Hôrka - hrad a mauzóleum , Medzev - múzeum , Šugov - hámory , Štós - kúpele ...........a o lesoch ani nevravím ...http://www.porada.sk/1425983-post46.html ....;):---:D

He ...privát ....že by som na Tebe zarobil ;):---:D....
lulu74
21.03.11,08:14
Jasovskej sa určite vyhni oblúkom.

Pivko.. no dakujem za radu stručnú a jasnú.. nemohol by si to trochu rozviesť? čože je tam taký problém?

a nie je tu nikto kto v tej bystrianskej jaskyni absolvoval speleoterapiu? sú tam normalne predavane 14 dňové turnusy..žiaden priamy účastník?
buchač
21.03.11,09:55
Pivko.. no dakujem za radu stručnú a jasnú.. nemohol by si to trochu rozviesť? čože je tam taký problém?

a nie je tu nikto kto v tej bystrianskej jaskyni absolvoval speleoterapiu? sú tam normalne predavane 14 dňové turnusy..žiaden priamy účastník?
Ale veď čítaj poriadne ...nič iné nie je potrebné ....

že je tam komunita - ghetto
...čo môže na Slovensku alebo aj inde vo svete znamenať slovo ghetto ????

Predsa cigáni ...inde zasa černosi , ázijci ....všade kde len vkročíš ...aj v Londýne , New Yorku .....

Nedá mi a preto nie len odkaz dám ...celý článok kopírujem ...je potrebné sa zamyslieť ...
Odsúdi len ten , kto nepozná danú lokalitu ...iní nie ...
Ja ju poznám , mám v tom kraji chalupu , ako som spomenul / skoro rok som niečo hľadal , až som našiel .../...cigáni sú proste všade , nevyberieš si - nedá sa to ...
Ale keď poznáš svoje možnosti , ukážeš svoje schopnosti ...majú Ťa v úcte a rešpektujú ...
No je potrebné aj ich , aj im dať najavo rešpektovanie ich osobnosti ...
Tie moje schopnosti sú v priamom kontakte , slušnom správaní voči nim ...poprípade aj dať im zarobiť ...čučoriedky na objednávku beriem ;)...nemal som problém , napríklad , aj do auta jedného vziať , keď som sa z hubačky vracal tak ako aj on - unavení sme boli obaja ...
Moje možnosti sú zasa na opasku ...ako sa vraví ... " istota je guľomet ..." ...mne stačilo len devinu mierne zviditeľniť , len tak ...aby sa nepovedalo ...;):rolleyes::---:D:D:D


Keď je do neba ďaleko

Slovensko je mýtická krajina, ktorej ľudia žijú v médiách

Bol som na zdravotnej dovolenke. V Štóse. Viete, kde to je? Dominika to vie, ona tam žije. Ja som sa musel poriadne pozrieť do mapy, keď som tam cestoval. Nakoniec som trafil. Išiel som na kraj mapy a v Moldave nad Bodvou som odbočil doľava. Zastal som až tam, kde je svätý pokoj a čistý vzduch. A úžasní ľudia. Myslím domácich. S cezpoľnými je trošku problém. Ako všade. Ale nie až taký veľký, ako napríklad v Bratislave. Ja som cezpoľný prakticky nepretržite od svojich pätnástich rokov, takže viem, čo je to za chamraď.
Kašľúci anjelici

Dominika chodí do prvej triedy. Má problémy s prieduškami. Kašľúci anjelik. Bystrý. Aj keď do školy viac nechodí, ako chodí, so spolužiakmi krok drží. 7 + 7 spočíta hravo. Aj keď sa to ešte neučili. Poráta si prsty jednej ruky, pridá dva z druhej, potom tie isté prsty poráta ešte raz, ibaže nezačne od jednotky, ale od osmičky. Prsty mi vždy pomôžu, usmeje sa, keď ju Peťo pochváli, že výsledok je správny. Peťo je tu takisto na liečení. Aj on je kašľúci anjelik. Trochu väčší, lebo hoci je ešte len štvrták, váži a meria toľko ako máloktorý ôsmak. Som najväčší z triedy. Aj najmúdrejší, pochváli sa. Bezpochyby právom. Napríklad bezchybne ovláda hlavné mestá. Vie, kde leží Aruba. Zaujíma sa o kozmonautiku. Zaujíma sa prakticky o všetko.

Išli sme do jaskyne. Speleoterapia. Ujo a vy ste povedali, že ste prišli z Bratislavy... Áno. A Bratislava je na Slovensku? Bratislava je hlavné mesto Slovenska, zahučal Peťo. S prevahou štvrtáka, ktorý má nadhľad a nadváhu ôsmaka. Vzápätí kuc, kuc, predsa len – kašľúci anjelik. A u vás v Bratislave sa tiež hovorí po slovensky? – pýtala sa Dominika ďalej. Peter zbystril. Pravdaže, na Slovensku sa hovorí po slovensky, odpovedal som. Dominika šla ako píla, ale to hlavné ešte len malo prísť. Aj prišlo. A my doma prečo nežijeme na Slovensku, keď hovoríme po slovensky...? Nechápal som. Dominika mi hodila lano. ... v televízore vždy hovoria, že u nás na Slovensku, a my sme v televízore ešte nikdy neboli.

Dominika je z Medzeva, Peťo z Jasova. Medzev je mestečko ako vystrihnuté z pohľadnice. Príde prvý jarný dážď, bude ešte krajší. Jasov je skvost. Barokový kláštor premonštrátov, famózna jaskyňa, hrad... A cigánska osada. Kto chce vedieť, ako vyzerajú predmestia Kábulu, alebo slumy v Nairobi, nech sa páči. Kúpele Štós majú bohatú tradíciu. Aj prítomnosť. Liečil sa tam prezident Edvard Beneš, komponista Jaroslav Ježek, básnik Laco Novomeský. Podstatnú časť svojho života tam strávil sochár Vojtech (Béla) Loffler.

Dýchacie a pohybové problémy si tu liečili a liečia tisícky ľudí, ktorých mená sú starostlivo zapísané v kúpeľných knihách. Radi sa vracajú. Bodaj by nie. Personál je skvelý, procedúry prospešné. Rastú tam jedle a buky, ktoré dvaja dospelí muži neoblapia. Čistý vzduch sa tu meria na kubíky, svätý pokoj na desaťročia.
Povyberané hrozienka

Peťo Dominiku strašil, že v jaskyni budú netopiere. Boli. Zazimované vyzerali ako hrušky, ktoré prečkali prvé aj posledné mrazy na konároch. Dominika povedala, že sa nebojí. Dvaja päťroční pacoši mali na strach z netopierov doslova recept. Ja ich osolím. Okorením, kontroval druhý! Opaprikujem!! Hodím ich do guláša! Oteckovia sa len prizerali. Kašľúci anjelici takto vybavili aj srnku v lese. Odrežem jej hlavu! A potom ju odhodím, kuc, kuc! Oteckovia, ktorí boli na ozdravnom pobyte so svojimi malými prieduškármi ako garde, sa len nezúčastnene pozerali z okna. Na krajinu, po zime trochu unavenú vlastnou nehybnosťou.

Večer kašľúci anjelici už spali alebo hrali svoje kruté detské hry. V kaviarni liečebného domu sa zišli len ich oteckovia. Prišli aj mamičky a ostatní kúpeľní hostia, napospol cezpoľná zostava. Po treťom kábeešku sa to rozbehlo. Cigáni sú čvarga. Maďarom nerozumie ani vlastná mať. Židia boli vždy jedna banda. V Bratislave je príšerne draho a aj tak tam nič nemajú. To sa už pridali dámy. Pili fernet s tonikom. Politika je jedna veľká špinavosť. Už ani tá SuperStar nie je to, čo voľakedy... A tieto reklamy, to kde má človek na to brať, keď všetko ide len hore a hore!

S nami cezpoľnými je vždy problém. Prídu, povŕtajú sa, povyberajú hrozienka z koláča, zbalia najkrajšie baby, ak vôbec pozdravia, tak len na pol huby, do očí med, za chrbtom. Škoda reči. Títo sa nerozprávali. Nadávali. Na všetko. Na všetko, čo sa v telke šustlo. Tichý les okolo, Medzev, Jasov, ich deti, srnky, netopiere, oni navzájom, to všetko prestalo existovať. Rozprávali sa s veľkoplošnou obrazovkou nad barom. Viedli dualóg s televíziou. S televíziami, lebo barman prepínal televízne stanice podľa rytmu reklamných brejkov.

Telka si húdla svoje, oni si húdli svoje. Vo svite obrazovky pôsobili ako jaskynní praľudia zhromaždení okolo ohňa. Po stenách tancovali ich vlastné mátožné tiene. Svetlo ich malo zachrániť pred tmou tam vonku. Lenže toto svetlo, na rozdiel od ohňa v jaskyni, ich zmätok a strach pred svetom v tme a za tou tmou, len zväčšovalo. A zrazu mi bolo jasné, odkiaľ tá Dominikina otázka. Slovensko je pre ňu nejaká mýtická krajina, ktorej ľudia žijú v médiách. Ani nie ľudia, krvilační nadľudia. Normálni ľudia žijú tu, doma, kde je božské ticho a svätý pokoj. Tu, odkiaľ je do neba ďaleko. Do Bratislavy raz toľko.

http://komentare.sme.sk/c/5812937/ked-je-do-neba-daleko.html