matus7
12.03.11,22:26
Ahojte! Cez leto som pracoval v USA a neviem, ci mi letny prijem z USA zo zavislej cinnosti (z ktoreho mi USA vratia vsetky statne aj federalne dane) ovplyvnuje/znizuje nezdanitelnu ciastku cca 4000 eur ktora bola aktualna za rok 2010. Som danovy rezident SR. Za kazdy tip Vam velmi pekne dakujem!
Marína
12.03.11,21:44
Ahojte! Cez leto som pracoval v USA a neviem, ci mi letny prijem z USA zo zavislej cinnosti (z ktoreho mi USA vratia vsetky statne aj federalne dane) ovplyvnuje/znizuje nezdanitelnu ciastku cca 4000 eur ktora bola aktualna za rok 2010. Som danovy rezident SR. Za kazdy tip Vam velmi pekne dakujem!
Nie, neovplyňuje, nezdaniteľnú časť základu dane 4025,70 € si môžeš uplatniť v plnej výške. Aj keď s USA podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia platí metóda zápočtu dane, môžeš využiť pre teba výhodnejšiu metódu, vyňatie príjmov podľa ZDP § 45 ods. 3 písm. c) ZDP (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#45)
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

V takomto prípade z príjmu z USA žiadnu daň platiť nebudeš. Preto píšem len o tomto príjme, neviem, či si dosiahol ďalší príjem na území SR.
matus7
13.03.11,10:19
Avsak treba do danoveho priznania uviest tento prijem? DAkujem
Marína
13.03.11,12:01
Áno, tento príjem priznáš, t. z. v DP uvedieš a zároveň ho zo zdanenia vyjmeš(od celkových príjmov odpočítaš).
Napr. ak si poberal len tieto príjmy vo výške napr. 1000 €, zároveň si ich v tej výške odpočítaš, tvoj základ dane = 0.
zuzkadzugi
14.03.11,07:52
Príjmy zo zahraničia vstupujú do základu dane a výjmu sa až zo základu dane zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane, t.j. ovplyvňujú NČZD.