alaya1
13.03.11,08:03
Dobry den.

Potrebujem poradit, ohladne el.naboja v radiatora. Mam pisaci stolik v rohu izby, kde el.zastrcka je pred mojimi nohami, ak sedim pri stoliku na plastovej stolicke. Z lavej strany mam velmi blizko radiator, t.j. lavou rukou sa o neho opieram. Ak sa laktom dotknem miesta, kde na radiatore je termost.hlavica kde sa napaja na telo radiatora, dostanem hned el.supu.Stava sa to velmi casto, je to dost neprijemne, manzel ma z toho iba nervy.Povedal, ze som asi vodic elektriky. myslim si, ze nie je nieco v poriadku, lebo vcera vecer, ked som mala len kratasy, dostala som supu aj od bednePC na druhy stranu tela- prave koleno. Viete mi poradit?
220870
13.03.11,07:26
Ak je ten el.náboj zo statickej elektriny a zasahuje len vás a nikoho iného tak je chyba vo vás .Zrejme vo vašom oblečení .
alaya1
13.03.11,07:27
Praveze to nezasahujem oblecenie, ale nahe casti tela. Ked ta to miesto dam uterak, tak ma to netrasie.
Zasiahne ma to, ked sa nahym laktom opriem o tu cast, kde je termoregulator.
Je to dost silna supa.
220870
13.03.11,07:43
To je mi jasné.Statická elektrina sa vytvára trením .napríklad sveter o tričko,nohavice o plátenú stoličku a pod.Náboj prebehne na odkrytú časť ľudského tela.Vtedy ju cítite.Náboj má slabú intenzitu.Takže ak prejde cez oblečenie tak ho nepocítite.
alaya1
13.03.11,07:59
Takze mam slabe vedomosti z fyziky-).
Je to divne, lebo niekedy ma to trasie, niekedy nie a cez uterak vobec. Ale na lavom lakti mam taku, akoby odretu kozu, z toho-) Dakujem, uz som myslela, ze mame nieco s el, vedenim v byte.
Zoltan Miklos
13.03.11,08:40
mne sa to stava, ked si obleciem jeden konkretny sveter. zrejme je to nejaka umelina a ked sa laktou sucham o stol, generujem tym staticky el. naboj. ked sa potom dotknem kovovych predmetov, tak dostanem supu :-). takze ako to uz bolo spominane, je to oblecenie, ci kombinacia odevu. skuste zmenit oblecenie, potom stolicku (vravite,ze ju mate plastovu - plasty radi generuju staticku elektrinu), alebo skuste si dat na stolicku nejaku podusku (ci podzadnik, ci co sa to dava na stolicku). pripadne by som radil zmenit praci prasok a avivaz, ktory pouzivate. niektore avivaze robia saty statickymi :-).
v najhorsom pripade si mozete kupit antistaticky naramok :-) tento pouzivaju elektrotechnici ked pracuju s citlivymi suciastkami, aby staticka elektrina neznicila suciastku. naramok si date na ruku a druhy koniec (krokodil) pripnete o nieco kovove (napr. ten radiator). tym budete neustale uzemnena a vsetka generovana staticka elektrina sa hned uzemni a nehromadi.
tu je priklad: http://www.mikrona.sk/sortiment/antistatika-esd/naramky/donau-elektronik/2471-antistaticky-naramok-ic-100-s-kablikom
takze skusajte a dajte vediet, ci nieco pomohlo :-)
alaya1
13.03.11,09:37
Dakujem.
petmar
13.03.11,15:47
Ak je to telo na radiátor, tak je to statická elektrika.
Ešte pripomeniem, že je dobré mať spodné prádlo nie zo syntetických materiálov, ale prírodných. Potom na obuvi -napr. papuče nepoužívajte gumenú podrážku, ale koženú. Koberec ak je umelý (najmä z Poľska), tak tomu tiež nepridá.
Ale predovšetkým, tie výboje sú len pri jednopólovom dotyku? Ak by to bolo pri dvojpólovom dotyku,teda keď sa dotknete naraz kovovej časti počítača a druhou časťou tela radiátora, je to horšie, bola by to chyba v elektrickom rozvode.
alaya1
13.03.11,19:35
Ak je to telo na radiátor, tak je to statická elektrika.
Ešte pripomeniem, že je dobré mať spodné prádlo nie zo syntetických materiálov, ale prírodných. Potom na obuvi -napr. papuče nepoužívajte gumenú podrážku, ale koženú. Koberec ak je umelý (najmä z Poľska), tak tomu tiež nepridá.
Ale predovšetkým, tie výboje sú len pri jednopólovom dotyku? Ak by to bolo pri dvojpólovom dotyku,teda keď sa dotknete naraz kovovej časti počítača a druhou časťou tela radiátora, je to horšie, bola by to chyba v elektrickom rozvode.
Dakujem. trasie ma to, aj ked sa jednou rokou chytim obalu pocitaca a druhou radiatora. Co robit?
Flinstone
13.03.11,19:54
kovový obal počítača kope, ak nieje uzemnený impulzný zdroj počítača. Skontroluj napájací kábel a zástrčku, či má funkčnú ochranu zemnením, resp. nulovaním
petmar
13.03.11,23:31
Dakujem. trasie ma to, aj ked sa jednou rokou chytim obalu pocitaca a druhou radiatora. Co robit?
potom tam može byť rozdiel potenciálov, t.j. radiátor a skriňa počítača nie sú na spoločnej "nule" chyba môže byyť nielen v počítači ale aj niekde úplne inde aj mimo bytu, ak je to bytový dom, dotykové napatie môže prichádzať aj radiátorovými rozvodmi, ktoré nie sú riadne pospájané s nulovým bodom siete... mala by si požiadať elektrotecchnika, lepšie rev.technika o premeranie inštalácie a samozrejme odstránenie chyby
alaya1
14.03.11,07:27
potom tam može byť rozdiel potenciálov, t.j. radiátor a skriňa počítača nie sú na spoločnej "nule" chyba môže byyť nielen v počítači ale aj niekde úplne inde aj mimo bytu, ak je to bytový dom, dotykové napatie môže prichádzať aj radiátorovými rozvodmi, ktoré nie sú riadne pospájané s nulovým bodom siete... mala by si požiadať elektrotecchnika, lepšie rev.technika o premeranie inštalácie a samozrejme odstránenie chyby
Dakujem pekne, urobim napravu.