H.B.
23.12.05,09:15
Prosim Vás ako mám zaúčtovať príspevok na vytvorenie chránenej dielne,ktorý bude prijatý 28.12.2005. Dohoda s Úradom práce je podpísaná k 21.12.2005.Povinnosť vytvorenia pracovných miest je do 3 mesiacov. Treba to zaúčtovať do výnosov ešte tohto roku?
Diamant
23.12.05,09:44
Do výnosov by som účtovala iba alikvótnu časť príspevku. Nie je to náhohou príjem oslobodený od dane?
malina
23.12.05,19:12
Prosim Vás ako mám zaúčtovať príspevok na vytvorenie chránenej dielne,ktorý bude prijatý 28.12.2005. Dohoda s Úradom práce je podpísaná k 21.12.2005.Povinnosť vytvorenia pracovných miest je do 3 mesiacov. Treba to zaúčtovať do výnosov ešte tohto roku?


Problematiku účtovania príspevku na vytvorenie chránenej dielne rieši Usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky k čerpaniu, účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi 11/2004.

Uvádza sa v ňom, že s účinnosťou od 1. 1. 2004 bol schválený nový zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ktorý problematiku zahrňovania dotácií do základu dane v súkromnom sektore rieši v § 17 ods. 1 a v § 19 ods. 2 písm. m), a to v nadväznosti na účtovné predpisy nasledovne:


Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva:

Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave podvojného účtovníctva je upravený v § 52 ods. 12 a 13 opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23054/2002 - 92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003 – 92 nasledovne:
a) príjem prostriedkov sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty a v prospech účtu 346 – Dotácie zo štátneho rozpočtu,

b) použitie prostriedkov sa účtuje na ťarchu účtu 346 – Dotácie zo štátneho rozpočtu so súvzťažným zápisom v nadväznosti na účel, na ktorý boli prostriedky použité, a to:
1. na obstaranie dlhodobého majetku a obstaranie technického zhodnotenia so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období,
2. na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak sa dotácia poskytla na úhradu nákladov, a to v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním nákladov vynaložených na príslušný účel.
Zahrňovanie do základu dane z príjmov nenávratných finančných príspevkov je upravené v § 56 ods. 12 Opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92 takto:

1. Prijaté nenávratné finančné príspevky na obstaranie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku (tzv. príspevky na investície) sa zaúčtujú na účte 384 – Výnosy budúcich období. Z tohto účtu sa postupne počas niekoľkých rokov (počas doby odpisovania hmotného majetku) rozpúšťajú do výnosov každoročne v sume zodpovedajúcej výške odpisu z konkrétneho dlhodobého majetku, na obstaranie ktorého bol príspevok poskytnutý, od doby zaradenia tohto majetku do užívania.
Vzhľadom na túto úpravu, vyplývajúcu z postupov účtovania, nadväzne zákon o dani z príjmov v § 19 ods. 2 písm. m) uvádza, že ak príspevok (dotácia, podpora) poskytnutý z prostriedkov štátneho rozpočtu (štrukturálnych fondov) je zahrňovaný do príjmov, potom aj výdavok, na úhradu ktorých bol takýto príspevok poskytnutý, je zahrňovaný do daňových výdavkov. To znamená, že pri odpisovanom dlhodobom majetku obstaranom z príspevku je súčasťou výnosov v každom roku len časť prijatého príspevku, a to vo výške zodpovedajúcej zaúčtovanému odpisu
z dlhodobého majetku. V prípade, že len časť obstarávacej ceny dlhodobého majetku je hradená z prostriedkov štrukturálnych fondov, potom aj v rovnakom pomere sa len čast prijatého príspevku zo zaúčtovaného odpisu zahrnie do výnosov.
2. Prijaté nenávratné finančné príspevky poskytnuté na úhradu prevádzkových výdavkov (tzv. prevádzková dotácia) sa účtujú do výnosov, pričom do nákladov sa zaúčtuje náklad, ktorý sa z tohto
príspevku uhrádza. Tieto príspevky (dotácie) v súlade s § 17 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov sú súčasťou výsledku hospodárenia a základu dane z príjmov v súlade s účtovníctvom. Táto skutočnosť je zdôraznená aj v § 19 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, podla ktorého, ak prijatý príspevok (dotácia) je zahrnutý do príjmov (výnosov), potom aj výdavok (náklad) hradený z príspevku je uznaným daňovým výdavkom.



Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého úctovníctva:

Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov je upravený opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti
o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého
účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane
z príjmov v znení opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003-92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní penažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti
na § 17 ods. 3 písm. h) zákona c. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. U daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva – uvedená problematika nie je riešená v postupoch účtovania, ale od 1. 1. 2004 priamo v § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov,
a to na rovnakých princípoch ako u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného úctovníctva. To znamená, že:
– nenávratný finančný príspevok určený na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa zahrnie do príjmov postupne vo výške odpisov zahrňovaných do daňových výdavkov,
– nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku.
ricij
24.12.05,09:38
Pekný príspevok od Ľudmily, ale táto dotácia je poskytnutá na vytvorenie nových pracovných miest (sám som ju dostal), pričom použitie finančných prostriedkov sa nedokladuje. Ak by bol daňovník povinný príspevok preinvestovať, dotácia by sa rozpúšťala podľa odpisov. Ale tu je povinný doniesť X pracovných zmlúv a udržať tieto pracovné miesta po dobu dvoch (v mojom prípade), resp. troch rokov. Ja by som dotáciu rozpúšťal podľa vytvoreného miesta, t.j. ak vytvoríte PM k 1.1.2006, tak každý rok 1/3. Ak to bude k 1.2., tak podľa mesiacov v roku. Poraďáci, aký máte vy názor? Sledovať na čo sa presne použijú peniaze z dotácie (ale peniaze sa miešajú na účte spolu s inými) alebo rozpúšťať podľa PM?
STRELEC
24.12.05,09:51
Pekný príspevok od Ľudmily, ale táto dotácia je poskytnutá na vytvorenie nových pracovných miest (sám som ju dostal), pričom použitie finančných prostriedkov sa nedokladuje. Ak by bol daňovník povinný príspevok preinvestovať, dotácia by sa rozpúšťala podľa odpisov. Ale tu je povinný doniesť X pracovných zmlúv a udržať tieto pracovné miesta po dobu dvoch (v mojom prípade), resp. troch rokov. Ja by som dotáciu rozpúšťal podľa vytvoreného miesta, t.j. ak vytvoríte PM k 1.1.2006, tak každý rok 1/3. Ak to bude k 1.2., tak podľa mesiacov v roku. Poraďáci, aký máte vy názor? Sledovať na čo sa presne použijú peniaze z dotácie (ale peniaze sa miešajú na účte spolu s inými) alebo rozpúšťať podľa PM?
Aj mne sa Ľudmilin príspevok páčil a aj som ho obodoval. Keďže sa tento druh finančného príspevku nedokladuje, účtovne by som ho nesledoval. Viac-menej pre vlastnú potrebu, možno pre budúcnosť, by som si urobil zápis k dokladom o príspevku o jeho využití a priebehu plnenia podmienky zamestnávaním ZPS.
KEJKA
26.12.05,11:20
Prosim Vás ako mám zaúčtovať príspevok na vytvorenie chránenej dielne,ktorý bude prijatý 28.12.2005. Dohoda s Úradom práce je podpísaná k 21.12.2005.Povinnosť vytvorenia pracovných miest je do 3 mesiacov. Treba to zaúčtovať do výnosov ešte tohto roku?
Podľa otázky ide o príspevok NA VYTVORENIE CHRANENEJ DIELNE.
viac o tom v otázke nie je. Vytvorenie môže znamenať aj nákup DHM, aj financovanie miezd aj náklady na prevádzku. Preto som považovala príspevok od Maliny za správny, a dala som tam súhlas. Zachytáva všetky možnost, treba si len vybrať. Výsledkom má byť účtovanie také, kde by bol vplyv dotácie neutrálny, t.j. dotáciu nezdaňujeme. Treba si samozrejme uvedomiť, že je to finančná výpomoc, vdaka ktorej dosiahneme lepší výsledok hospodárenia -náklady budú nižšie po zohľadnení dotácie.:)
malina
26.12.05,17:07
Prikladám link stránky, na ktorej je informácia o príspevku ÚP na zriadenie chránenej dielne:
http://www.upsvar-ke.sk/inf56Sa.doc

Zo stránky je zrejmé, že príspevok sa poskytuje z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu a účel jeho použitia je presne stanovený predovšetkým na mzdové náklady, v prípadoch dodatočne preukázaných nákladov aj na vybavenie chránenej dielne strojmi a zariadeniami. Aj keď úrady práce nevyžadujú zdokladovanie jeho použitia, dohoda podpísaná s ÚP zaväzuje prijímateľov príspevku, aby príjem a čerpanie tohto príspevku účtovali podľa vyššie spomínaného usmernenia MF SR.
Paula
06.02.06,18:47
Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého úctovníctva:



Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov je upravený opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti
o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého
účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane
z príjmov v znení opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003-92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní penažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti
na § 17 ods. 3 písm. h) zákona c. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.


U daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva

– uvedená problematika nie je riešená v postupoch účtovania, ale od 1. 1. 2004 priamo v § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov,
a to na rovnakých princípoch ako u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného úctovníctva. To znamená, že:
– nenávratný finančný príspevok určený na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa zahrnie do príjmov postupne vo výške odpisov zahrňovaných do daňových výdavkov,
– nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku.




Mám prípad SZČO, ktorá dostáva každý rok nenávratný príspevok na chránenú dieľňu ako refundáciu oprávnených nákladov v predchádzajúcom kalendárnom roku. Účtujem ho ako ako príjem OZD. Je tento príspevok príjmom zo živnosti, keďže so živnosťou súvisí, alebo patrí medzi ostatné príjmy? Ďakujem za radu.
KEJKA
06.02.06,20:11
to Paula...... zo živnosti...... odkazuje Malina. Ja s jej názorom súhlasím.
Paula
06.02.06,20:16
to Paula...... zo živnosti...... odkazuje Malina. Ja s jej názorom súhlasím.
Vďaka vám obom :)