karci
23.12.05,08:21
Mám dvoch zamestnancov - dôchodcov, poberateľov starobného dôchodku.
Jeden pracuje na riadny pracovný pomer a má skrátený pracovný úväzok a jeho príjem je každý mesiac cca 3000 Sk. Nikdy nepresiahne polovicu výšky minimálnej mzdy. Budem za takéhoto zamestnanca odvádzať preddavky na poistné do zdravotnej poisťovne (4% za zamestnanca, 10% za firmu) aj po 1.1.2006 (príjem nižší ako polovica min. mzdy)? A keďže za takéhoto zamestnanca je platiteľom štát, zaplatené preddavky zamestnancovi aj zamestnávateľovi sa vrátia v ročnom zúčtovaní? Alebo sa preddavky nemajú platiť vôbec?
Druhý pracuje tiež na skrátený pracovný úväzok, ale jeho príjem je niekedy 3000 Sk niekedy 5000 Sk. V sume za rok však nezarobí viac ako sumu polovice min. miezd. Budem za takéhoto zamestnanca odvádzať preddavky na poistné každý mesiac, alebo len v mesiaci, kedy jeho príjem bol vyšši ako 1/2 min. mzdy? Čo v takomto prípade s ročným zúčtovaním preddavkov, vrátia sa preddavky zamestnancovi aj firme? (keďže nepresiahol v rámci roka sumu polovice min. miezd).
Ešte raz chcem pripomenúť, že ide o riadneho zamestnanca a nie dohodára.
Poraďte, mám z toho v hlave zmätok.
Jozef Mihál
23.12.05,07:29
Preddavky na ZP sa platia za každého zamestnanca, aj za dôchodcu, bez ohľadu na výšku jeho mesačného príjmu.

Preddavky platí zamestnanec i zamestnávateľ.

V ročnom zúčtovaní za r.2006 sa preddavky zamestnancovi i zamestnávateľovi vrátia, ak jeho celoročný VZ za rok 2006 bude max. 41.400 Sk.
karci
23.12.05,11:25
Preddavky na ZP sa platia za každého zamestnanca, aj za dôchodcu, bez ohľadu na výšku jeho mesačného príjmu.

Preddavky platí zamestnanec i zamestnávateľ.

V ročnom zúčtovaní za r.2006 sa preddavky zamestnancovi i zamestnávateľovi vrátia, ak jeho celoročný VZ za rok 2006 bude max. 41.400 Sk.

Pán Mihál, ďakujem za rýchlu odpoveď, rok 2006 mi je už teraz jasný. Ešte Vás poprosím, ako mám postupovať u týchto zamestnancov keď budem robiť v roku 2006 ročné zúčtovanie za rok 2005. Mám u týchto zamestnancov posudzovať celé obdobie od januára do decembra 2005, t.j. sledovať ročný príjem 39000 (3250x12) alebo až príjmy od septembra do decembra, t.j. 13000 (3250x4) alebo aké príjmy a za aké obdobie.
Jozef Mihál
23.12.05,11:55
Mám u týchto zamestnancov posudzovať príjmy od septembra do decembra, t.j. 13000 (3250x4)

Viď vyšší text