jahoszmsk
13.03.11,16:32
Caute, mam na vas jednu otazku, nakolko si neviem poradit. Som zamestnanec v s.r.o, a chcem sa spytat, v akej vyske mam dostat nahradu za plateny sviatok, cez ktory som doma a nepracujem, ak moja zakladna mzda je 350eur, plus dostavam kazdy mesiac odmeny (premie) 600eur, cize moj hruby prijem je 950eur. Dakujem za odpoved.
jamis
13.03.11,15:36
Náhrada za sviatok sa platí priemerkou mzdy z predchádzajúceho štvrťroka
jahoszmsk
13.03.11,15:48
No mne sviatok platia len zo zakladnej mzdy, nie z priemernej. Ako mam teda postupovat?
Tweety
13.03.11,15:51
No mne sviatok platia len zo zakladnej mzdy, nie z priemernej. Ako mam teda postupovat?
AK máš mesačnú mzdu, neodpracovaný sviatok máš preplatený tak, ako keby si pracoval,( tvojou mesačnou mzdou) teda nie náhradou.
§122 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
jahoszmsk
13.03.11,16:05
Prepac, ale aj tak tomu nerozumiem... Mna hlavne zaujima, kolko eur priblizne mam dostat zaplatene za sviatok. Ci cast z 350 eur, alebo cast z 950 eur, kedze moj hruby prijem je uz rok priblizne kazdy mesiac tolko. Dakujem.
Tweety
13.03.11,16:09
Prepac, ale aj tak tomu nerozumiem... Mna hlavne zaujima, kolko eur priblizne mam dostat zaplatene za sviatok. Ci cast z 350 eur, alebo cast z 950 eur, kedze moj hruby prijem je uz rok priblizne kazdy mesiac tolko. Dakujem.
Veď som ti napísala, že to máš platené ako mzdu, nie ako náhradu mzdy, takže ak si odpracoval celý mesiac a mesačne máš 1300 €, tak si mal dostať 1300 €, bez ohľadu nato, či bol, alebo nebol sviatok.
jahoszmsk
13.03.11,16:15
Este mi poradis, ako mam dalej postupovat, resp. co mam povedat nasej uctovnicke? Dakujem.
Tweety
13.03.11,16:16
Este mi poradis, ako mam dalej postupovat, resp. co mam povedat nasej uctovnicke? Dakujem.
V čom chceš ešte poradiť, v čom postupovať? Vari chceš radiť mzdárke, ako má vypočítať mzdu? To snáď nie, to by mala zvládnuť, či?
jahoszmsk
13.03.11,16:27
Lenze ja prichadzam o peniaze ked to zle pocita.
ivka70
13.03.11,16:32
Lenze ja prichadzam o peniaze ked to zle pocita.

Ale ona to nepocita zle, ked si precitas 4. prispevok, tak ti mozu pri mesacnej mzde namoesto nahrady mzdy platit sviatok tak kao keby si ho odpracvoal, teda dostanes zan riadnu mzdu, pocitanu zo zakladu.

Za akych podmienok dostavas odmeny, to uz musis vediet ty.
Tweety
13.03.11,16:40
Lenze ja prichadzam o peniaze ked to zle pocita.
A ako si prišiel na to, že to počíta zle?
jahoszmsk
13.03.11,16:41
Lenze keby nebol sviatok a som v praci, tak mam zaplatene nie cca 15 eur, ale cca 43 eur. Odmeny (premie) co dostavam, je priklad nejaka mzda za najazdene kilometre plus nadcasy. Som vodic.
Tweety
13.03.11,16:45
Lenze keby nebol sviatok a som v praci, tak mam zaplatene nie cca 15 eur, ale cca 43 eur. Odmeny (premie) co dostavam, je priklad nejaka mzda za najazdene kilometre plus nadcasy. Som vodic.
Lenže si nepracoval, mal si tzv. vyložené nohy na stole, a ešte si to mal zaplatené mzdou, je to v súlade so ZP.
jahoszmsk
13.03.11,16:51
Ja som si len myslel. ze sa sviatok plati rovnako ako dovolenka. Vtedy tiez mam nohy vylozene na stole.
veronikasad
13.03.11,16:54
Ja som si len myslel. ze sa sviatok plati rovnako ako dovolenka. Vtedy tiez mam nohy vylozene na stole.
o nič neprichádzaš. Pretože keby sa ti počítala náhrada za sviatok a nie odpracovaný deň (to by si musel mať zakotvené v pracovnej zmluve alebo internom mzdovom predpise firmy), inak by sa počítal priemerný hodinový zárobok.
jahoszmsk
13.03.11,17:01
o nič neprichádzaš. Pretože keby sa ti počítala náhrada za sviatok a nie odpracovaný deň (to by si musel mať zakotvené v pracovnej zmluve alebo internom mzdovom predpise firmy), inak by sa počítal priemerný hodinový zárobok.
a preco je rozdiel medzi nahradou za sviatok a nahradou za dovolenku?
veronikasad
13.03.11,17:05
a preco je rozdiel medzi nahradou za sviatok a nahradou za dovolenku?
nie je žiadny rozdiel. Ale pri mesačnej mzde je sviatok súčasťou mesačnej mzdy. Už to máš v príspevkoch niekolkokrát zopakované. Firmy neporušuje Zákonník práce.

Ak by si ho mal platený priemerným zárobkom, musíš to mať v pracovnej zmluve. Potom môžeš reklamovať u účtovníčky.
jahoszmsk
13.03.11,17:17
Pises ze nie je rozdiel, len dovolenka je platena priemernym zarobkom a sviatok je plateny podla mesacnej mzdy?
veronikasad
13.03.11,17:20
Pises ze nie je rozdiel, len dovolenka je platena priemernym zarobkom a sviatok je plateny podla mesacnej mzdy?
Čítaj prosím ťa, čo ti tu píšeme. Sviatok je platený priemerom, ak máš v pracovnej zmluve hodinovú mzdu !!!
Tweety
13.03.11,17:27
Pises ze nie je rozdiel, len dovolenka je platena priemernym zarobkom a sviatok je plateny podla mesacnej mzdy?
§ 116 ZP
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

A k sviatku, pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou, som už odpovedala vyššie.