Ivánuška
13.03.11,17:37
Ahojte, vôbec neviem do akej témy mam moju otázku vložiť tak zakladam novu, ak sa mi to podarí.
Čo riešim: pre SZCO pracovali fyzické osoby, činnosť je v oblasti urbárskych prác. Teraz potrebuje živnostník dať do výdaja ich vyplatenie. Zivnostníkovi bolo poradené že by mal urobiť Zmluvu o dielo, mne sa to javí na Dohodu o vykonaní práce. Viete mi prosím poradiť ktorý smer je správny? Je možné to urobiť len na tu zmluvu a vyhnuť sa tým povinnostiam ohladom personalistiky a miezd?
:confused::confused::confused:
veronikasad
13.03.11,16:42
Kedy pracovali ? Prečo to riešiš teraz a nie pred začiatkom výkonu práce ? Boli tieto osoby evidované na úrade práce ?, resp. majú živnosť ?
Ivánuška
13.03.11,17:10
Spracovávam DP živnostníkovi ktorý mi doniesol papiere teraz, preto to riešim teraz a on prišiel s takýmto návrhom ale chcel to so mnou odkonzultovať. Ja s tým ale skusenosti nemam, ale ak rozmýšlam tak mi vychádza DoVP. Totiž snaží sa klasika ponížiť ZD aby,.... ved vieš.. tak preto..
Doplnam že je to za minulý rok..2010
Znova doplnam, nie nemali živnosť , tým by to bolo jednoduchšie ale tak ako som písala su to FO. a či su na urade práce tak to teda netuším.
veronikasad
13.03.11,17:19
Jedna dobrá rada - ak ide o umelé znižovanie základu dane - daj od toho ako účtovník-živnostník ruky preč.

Ak ho "nahovoríš" na dohodu o vykonaní práce, vyrobíš mu viac pokút ako zníži základ dane (registrácia v SP, nepodané výkazy, nezaplatené odvody, nepodané prehlady na DU(pokuta za každý štvrťrok samostatne) ...
Ivánuška
13.03.11,17:29
toho som si vedomá čo sa týka DoVP čo je s tým spojené, do toho by som nešla, jaska. Len som chcela vedieť či je to možné na tu zmluvu tak ako mu to ktosi poradil. Ak by na tom nastojil, spíšem si písomne že je to na jeho triko, aby som bola chránena od toho..
veronikasad
13.03.11,17:33
toho som si vedomá čo sa týka DoVP čo je s tým spojené, do toho by som nešla, jaska. Len som chcela vedieť či je to možné na tu zmluvu tak ako mu to ktosi poradil. Ak by na tom nastojil, spíšem si písomne že je to na jeho triko, aby som bola chránena od toho..
Ak mu niekto takto radí znižovať základ dane, je to jeho problém. Učtovník účtuje na základe predložených dokladov. (a nevymýšla dodatočne živnostníkovi zmluvy). Ak by bola práca skutočne vykonaná - existuje spôsob ...
IVEB
13.03.11,17:42
A potom sa nedivme , prečo sú SZČO v súčasnosti takto v nemilosti. Typický príklad toho , o tom ako si môže SZČO znižovať základ dane a ako sa s tým manipuluje.
Ivánuška
13.03.11,17:46
veroni- ono to bolo vraj skutočne uskutočnené, len on nevedel či si to môže dať do vydaja a hlavne ako. zaujímavé je že to ma v živnostenskom ... počas roka to neriešili lebo nevedeli ako im vyjde ZD, nechce byť ani v mínuse ale nechce ani vela platiť. ...
Ja ale nie som ich radca-účtovník počas roka... len to teraz spracovavam ako posledná zachrana...