miki222
13.03.11,18:15
Ahojte poradáci. Som tu nový a zistil som, že táto stránka mi za poslednú hodinu priniesla viac než 2 dni na nejakom školení :) Mal by som otázočku. Predávam veci. Predávam veci rôzne. Od nápiek na notebook, cez hodinky, po tričká atď. Som seriózny. Predávam už od 1.1.2011 oficiálne po tom čo som zistil, že to ide mám živnosť na obchod a sprostredkovanie. Mám, ale veľký problém. Tovar beriem od dodávateľov z Polska, Maďarska, Nemecka. Na niektorý faktúru mám na niektorý nemám. Ide o tom tovar na ktorý faktúru nemám. Ja ho predávam oficiálne, peniažky prímam na účet ktorý eviduje pod mojim menom aj daňový úrad. Všetko mám v pláne poctivo zdaniť. Problém však nastáva s tým, že nie na všetko mám faktúru kde od koho som to kúpil. Jedonducho niektorý dodávateľ mi dá síce super cenu ale o faktúre nechce ani počuť. Všetok tovar je z EÚ. Žiadna čina. Podla účtovníčky s ktorou som mal sedenie existujú 2 cesty toho kam som sa dostal. Buď "paušálne výdavky" kde "vraj" nemusím mať žiadne doklady nikde nič iba proste zdaniť celý príjem čo prišiel na účet v priebehu roku. Alebo faktúry kúpiť. Vraj je veľa firiem čo mi vystavia to čo potrebujem a môžem si nadiktovať čo na faktúre má byť, aké sumy a oni mi to dodajú a tak môžem ušetriť aj 95% daňových poplatkov ale už musím tým pádom viesť minimálne jednoduché účto. Rozumiem tomu. Ale ako môžem ja nejakú faktúru kúpiť od niekoho koho nepoznám, neviem či ju nehodí do koša keďže to robia za 2-3% celkovej sumy. Akto to je? ako to funguje vie mi niekto rozsiahlejšie poradiť ako nemať problémy pri kontrole, že nemám doklady. Poviem príklad je 13.3.2011, obrat na tomto účte som mal doposial okolo 6000€ od januára. Z toho mi vyplíva, že kocom roku budem mať obrat trebarz 20 000€. Z toho si odpočítam 3500€ ak ich nezrušia doposiaľ, potom odvody ktoré som zaplatil a z toho zvyšku dám 20% štátu. Ale veď to je neslíchaná suma ktorú nebudem skadiaľ mať. Nemám také zisky na tých tovaroch. Jedná sa zvyčajne o 1-3€ provízia za jednu vec jej hodnota trebarz 10e a predám za 13e. Čiže jednoznačne mi vychádza jednoduché účto, ale ako keď nemám doklady o nadobudnutí :( vie mi niekto poradiť, ako to skúsiť riešiť? Ďakujem veľmi pekne a vopred sa opravedlňujem za gramatiku. ďakujem ešte raz
Dáša_
14.03.11,05:23
Tvoja otázka s kupovaním faktúr hraničí s etikou porady.

No ale aby si nepovedal, spočitaj si pomer, koľko máš nákupných faktúr a koľko máš kúpené bez papiera.

Ešte by si mohol uplatňovať paušálne výdavky 40%

Alebo kupovať iba od tých, čo dajú doklad

Kupovanie faktúr nie je šťastná cesta - ani po právnej stránke OK
miki222
14.03.11,05:58
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Budem sa riadiť teda etikou. Ešte raz ďakujem.