majkakm
13.03.11,21:13
Dobrý deň, pán Mihal!
Chcem sa Vás spýtať, či mám nárok na NČZD na životné poistenie za rok 2010. V roku 2002 som uzatvorila s poisťovňou Allianz životné poistenie na dobu 10 rokov, jednorazovo sme ho hneď uhradili.Dôchodok mi začnú vyplácať až v roku 2012, keď dovrším 57 rokov. Poistníkom však bol môj manžel, ja som bola poistená. K zjednoteniu poistníka a poisteného došlo v roku 2007. Pracovníčka poisťovne mi potvrdenie nechce vystaviť a operuje tým, že od doby zjednotenia do roku 2012 neuplynie 10 rokov. Má pravdu ona, alebo ja, keď trvám na tom, aby mi potvrdenie vystavila, nakoľko ja som poistná 10 rokov.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď. majkakm
truch
13.03.11,21:25
Presne ten istý prípad som mala aj ja, ja som bola poistená a manžel poistník. Keď som uzatvárala poistku, vysvetľovali mi, že je to veľká výhoda, že keby sa manželovi niečo stalo, nebudem musieť poistku platiť. Potvrdenie nevydali ani mne, tak som si kvôli odpoč.položke uzatvorila novú poistku, ktorú teraz idem rušiť:( Myslím, že aj napriek tomu, že je to tvoja životná poistka, ti potvrdenie nevydajú, nie si poistník, ty oficiálne neplatíš,platí manžel.
Chobot
15.03.11,12:20
Dobrý deň, pán Mihal!
Chcem sa Vás spýtať, či mám nárok na NČZD na životné poistenie za rok 2010. V roku 2002 som uzatvorila s poisťovňou Allianz životné poistenie na dobu 10 rokov, jednorazovo sme ho hneď uhradili.Dôchodok mi začnú vyplácať až v roku 2012, keď dovrším 57 rokov. Poistníkom však bol môj manžel, ja som bola poistená. K zjednoteniu poistníka a poisteného došlo v roku 2007. Pracovníčka poisťovne mi potvrdenie nechce vystaviť a operuje tým, že od doby zjednotenia do roku 2012 neuplynie 10 rokov. Má pravdu ona, alebo ja, keď trvám na tom, aby mi potvrdenie vystavila, nakoľko ja som poistná 10 rokov.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď. majkakm

Nie som síce pán Mihál, ale odpoviem ti. Bohužiaľ poisťovňa má pravdu. Na to, aby sa dalo odpočítať z daní, musí byť poistník aj poistený tá istá osoba. Keďže poistníkom bol manžel, nespĺňaš podmienky na odpočet. To, že sa zmenil poistník v r. 2007 na situácii nič nemení, pretože až do r. 2007 bol poistníkom on. NAvyše poistné bolo hradené jednorazovo, takže darmo si bola ty poistníkom od roku 2007, tebe sa započítala len alikvótna časť od roku 2007. Teda ty si nemohla byť poistníkom na poistke 10 rokov a teda si nemohla splniť podmienku zákona.

Ty si síce bola poistený 10 rokov, ale neplatila si poistné ty....
Chobot
15.03.11,12:25
Presne ten istý prípad som mala aj ja, ja som bola poistená a manžel poistník. Keď som uzatvárala poistku, vysvetľovali mi, že je to veľká výhoda, že keby sa manželovi niečo stalo, nebudem musieť poistku platiť. Potvrdenie nevydali ani mne, tak som si kvôli odpoč.položke uzatvorila novú poistku, ktorú teraz idem rušiť:( Myslím, že aj napriek tomu, že je to tvoja životná poistka, ti potvrdenie nevydajú, nie si poistník, ty oficiálne neplatíš,platí manžel.


AJ len k tomu zvýraznenému - neviem, akú poistku máša, ale pokiaľ nie je poistený aj poistník, tak ti nehovorili pravdu. V prípade smrti poistníka prechádza povinnosť platiť poistné automaticky na poisteného. Jedine, ako som spomínal, že by bol poistený aj manžel na smrť. Treba si to skontrolovať v poistnej zmluve alebo vo VPP, či je to vyslovene uvedené, že v prípade smrti poistníka je poistený oslobodený od platenia poistného.

Býva to tak u poistení detí, kde poistníkom býva rodič. V prípade smrti rodiča zvykne byť dohodnuté, že dieťa je potom oslobodené od platenia poistného.