abel
23.12.05,14:33
Bola som oslovená, či urobím DP osobe, ktorá je tzv. dobrovoľne nezamestnaná a predáva výrobky ORIFLAME. Za toto jej chodia na účet nejaké provízie, na DÚ nie je zaregistrovaná, nemá DIČ. Podľa akého paragrafu to bude príjem a čo si môže dať do výdavkov? Má niekto skúsenosti?
KEJKA
23.12.05,18:32
prvoradá info je údaj o celkovej výške provízie? Koľko získala za celý rok?
Zuziana
23.12.05,19:09
Známej doporučili? vystaviť si na oriflame živnostenský list, takže tento príjem zdaňuje ako príjem zo živnosti, platí odvody
KEJKA
23.12.05,19:21
presne - k tomu smerovala moja otázka, koľko zarobila. táto činnosť zakladá dôvod pre vybavenie ŽL, robí to sústavne a za účelom dosiahnutia zisku.... nie je to citát.
akby jej príjem nezakladal povinnosť podať DPFO, tak viacmenej o nič nejde. ale ak áno, tak treba ten ŽL.
abel
24.12.05,08:15
Mala vraj okolo 140.000.- Sk a ŽL si vybavuje od 1. 1. 2006.
Ona bola do mája doma ako žena starajúca sa o dieťa do 5 rokov, a popritom robila aj túto činnosť.
STRELEC
24.12.05,08:57
Ak predáva ORIFLAME, má uzatvorený nejaký typ zmluvy s firmou. Podľa môjho názoru, ťažko to potom posudzovať ako občasný a náhodilý príjem. Najmä ak z prijatých provízií je vidieť, že sa jedná o činnosť priebežnú, mala sa prihlásiť ako SZČO.
Ak je vzťah na základe napr. DoVP (menej pravdepodobné), tak vtedy by som to považoval za v poriadku.
ajobs
24.12.05,09:49
Určite si musí vybaviť aspoň živnosť, môže podnikať aj v rámci obchodnej spoločnosti.
Eva Farkasová
24.12.05,10:44
Som obchodná poradkyňa pre AVON /dcéra pre ORIFLAME/, máme uzavretú dohodu o vykonaní práce, daň odvádzame a firma platí za nás úrazové poistenie. Teda nie je potrebné živnostenské oprávnenie. Pokiaľ by som chcela založiť centrum /teda stať sa asistentkou/ v tom prípade by som to musela riešiť ŽL.
STRELEC
25.12.05,06:34
Som obchodná poradkyňa pre AVON /dcéra pre ORIFLAME/, máme uzavretú dohodu o vykonaní práce, daň odvádzame a firma platí za nás úrazové poistenie. Teda nie je potrebné živnostenské oprávnenie. Pokiaľ by som chcela založiť centrum /teda stať sa asistentkou/ v tom prípade by som to musela riešiť ŽL.
a) Neviem, čo znamená výraz "daň odvádzame". Pri DoVP preddavky na daň z príjmu zráža z brutto príjmu platiteľ a odvádza svojmu DU.
b) Ak sa jedná o činnosť pravidelnú (je možné to posúdiť napr. podľa toho, že mesačne sa na účte objavia provízie) tak asi DoVP v poriadku nie je.
Eva Farkasová
25.12.05,11:46
Sorry zle som sa vyjadrila, máš pravdu za tú daň. Preddavky zráža z hrubej mzdy platiteľ. Čo v prípade, že nedostávam provízie na účet, ale priamo mi ich odčítajú vo faktúre, ktorú mám uhradiť za prevzatý tovar. Jedná sa priemerne o 600,-/za mesiac. Podotýkam, že obj.kampaň nevyužívam každý mesiac.
STRELEC
25.12.05,12:30
Sorry zle som sa vyjadrila, máš pravdu za tú daň. Preddavky zráža z hrubej mzdy platiteľ. Čo v prípade, že nedostávam provízie na účet, ale priamo mi ich odčítajú vo faktúre, ktorú mám uhradiť za prevzatý tovar. Jedná sa priemerne o 600,-/za mesiac. Podotýkam, že obj.kampaň nevyužívam každý mesiac.
To, akým spôsobom dostávaš úhradu nie je podstatné, či v hotovosti, na účet, alebo zápočtom vzájomných pohľadávok a záväzkov (čo je vlastne Tvoj prípad). Nezdá sa mi, že by DoVP bola pri pravidelnej činnosti obhájiteľná. Skúmať to bude SP aj DÚ. Obe inštitúcie to zaujíma. Živn. úrad by to malo zaujímať tiež, ale jednoducho sa o tom nemá odkiaľ dozvedieť. Ibaže pri nejakej kontrole "zamestnávateľa".
Eva Farkasová
25.12.05,12:58
Ďakujem za odpoveď. Skúsim zavolať do AVONU, ale zasa mi poslali podpísať DoVP, tak neviem. Nerada by som mala nejaké problémy.
andrej_rv
25.12.05,13:25
Ďakujem za odpoveď. Skúsim zavolať do AVONU, ale zasa mi poslali podpísať DoVP, tak neviem. Nerada by som mala nejaké problémy. K tejto téme sa tu dosť diskutovalo vlani - http://www.porada.sk/showthread.php?t=1099&highlight=avon
abel
30.12.05,18:49
Prelúskala som príspevky, ale aj tak ma to neposunulo. Zatiaľ DIČ nemá, živnostenský list nemá, ale mala príjem a chce ho priznať a zdaniť. Zdravotné poistenie si od 9/2005 platí, kto by ju mohol pokutovať a za čo? Možno Živnostenský úrad za nedovolené podnikanie? Musím si vyžiadať, či má nejakú zmluvu z ORIFLAME. Aj tak ďakujem za všetky rady a názory.
Zlata
03.01.06,09:23
Neviem,či som na správnej porade a môj problém je nasledovný.
FO SZČO uzatvorila s internetovou obchodnou spoločnosťou zmluvu, že sprostredkuje zákazníkov, s ktorými uzatvorí zmluvu o členstve v tomto obchode. Z uzatvorených zmlúv a následne uskutočnených obchodov týchto klientov bude dostávať provízie.
Lenže, na samom začiatku dotyčná osoba sa v zmluve o sprostredkovaní dohodla uhradiť sumu 42.000,- ( tu aj zaplatil) ako vstupný poplatok .
Je to prádzková réžia?
Vedie JU a príjem za provízie je vedený podľa § 6.
Mne sa celá táto sprostredkovateľská činnosť nepáči, napr. čím vyššiu vstupnú sumu uhradí, tým vyššie provízie mu budú priznávané. Vidím to ako nejakú pyramídovú hru.
Zlata
03.01.06,12:22
Nikto sa mi nepozrie na tých 42.000?
Beata
03.01.06,12:30
Zlata, čo keby si sem hodila presné znenie článku zmluvy, ktorý hovorí o tom poplatku, aby sme videli súvislosti. Zatiaľ mi ten "vstupný poplatok" pripadá len ako vklad do podnikania - položka neovplyvňujúca ZD...
Zlata
04.01.06,06:33
Zlata, čo keby si sem hodila presné znenie článku zmluvy, ktorý hovorí o tom poplatku, aby sme videli súvislosti. Zatiaľ mi ten "vstupný poplatok" pripadá len ako vklad do podnikania - položka neovplyvňujúca ZD...

Zistila som nové údaje. Je to zmluva o sprostredkovaní predaja podľa Obch. zákonníka. Sprostredkovanie sa riadi 3 programmi, ktoré sú vypísané v zmluve, každý program je za inú sumu. Zmluva je podpísaná na jeden program.
Nová skutočnosť je, sprostredkovateľ dostal faktrúru na tú sumu, kde je napísané

RT Softwar Trade Partner .......... 42.000,-

Snáď by to mohlo byť takto ošetrené, ako nákup nehmotného inv.majetku do 50.000,- a do odpoč. výdavkov jednorazovo. Mýlim sa?
Zlata
04.01.06,11:47
Prosíííím, pozrie sa mi niekto na otázku?
Zita5
04.01.06,11:54
Zistila som nové údaje. Je to zmluva o sprostredkovaní predaja podľa Obch. zákonníka. Sprostredkovanie sa riadi 3 programmi, ktoré sú vypísané v zmluve, každý program je za inú sumu. Zmluva je podpísaná na jeden program.
Nová skutočnosť je, sprostredkovateľ dostal faktrúru na tú sumu, kde je napísané

RT Softwar Trade Partner .......... 42.000,-

Snáď by to mohlo byť takto ošetrené, ako nákup nehmotného inv.majetku do 50.000,- a do odpoč. výdavkov jednorazovo. Mýlim sa?


Ale m ten SW by musel aj fyzicky vlastniť a mať licenciu ako sprostredkovateľ . Nie? Alebo tomu nerozumiem .
Zlata
04.01.06,12:08
Ja tiež týmto druhom obchodov nerozumiem. Sú to len špekulanti.

Pointa veci je v tom, že to nazvali ako softwar - akože program, na základe ktorého bude sprostredkovateľ odmeňovaný. Za sprostredkovaný obchod dostane určité body. Čím drahší softwar - program si kúpil, tým vyššia je hodnota bodu. Body mu budú prepočítané na províziu.
Zita5
04.01.06,12:11
Ja tiež týmto druhom obchodov nerozumiem. Sú to len špekulanti.

Pointa veci je v tom, že to nazvali ako softwar - akože program, na základe ktorého bude sprostredkovateľ odmeňovaný. Za sprostredkovaný obchod dostane určité body. Čím drahší softwar - program si kúpil, tým vyššia je hodnota bodu. Body mu budú prepočítané na províziu.


No to sú skutočne špekulanti . Čiže tým programom je myslený postup práce s určitým finančným ohodnotením . Nie je to ako program na PC . Už som aj ja ako blbec , ale človek už uvažuje vo všetkých rovinách " čo tým básnik myslel " .
Zlata
04.01.06,12:24
No to sú skutočne špekulanti . Čiže tým programom je myslený postup práce s určitým finančným ohodnotením . Nie je to ako program na PC . Už som aj ja ako blbec , ale človek už uvažuje vo všetkých rovinách " čo tým básnik myslel " .

Presne si to vyjadrila.
V podstate je to výdavok na zabezpečenie zisku, čím väčší výdavok, tým väčší príjem. Lenže, čo je to za výdavok? Ja by som to zaradila do nehmotného majetku (ako niejaké práva) a kedže je to pod 50000, tak hned do výdavkov. Čo vy na to?
Zita5
04.01.06,12:33
Presne si to vyjadrila.
V podstate je to výdavok na zabezpečenie zisku, čím väčší výdavok, tým väčší príjem. Lenže, čo je to za výdavok? Ja by som to zaradila do nehmotného majetku (ako niejaké práva) a kedže je to pod 50000, tak hned do výdavkov. Čo vy na to?


Zlatka , ale ocitli sme sa v tej rovine ako pred tým . Ja Ti to poviem asi tak , že osobne by som to dala v JÚ do iných výdavkov . Jednoducho ten sprostredkovateľ musel zaplatiť túto sumu , čo by vlastne ani neklamal . Príjmy dosahuje , zdaňuje a čo viac môže ešte robiť . Nech si robia poriadky s tým , kto tú faktúru vydal .

Ale , ešte vysvetli spôsob ako predávajú výrobky ORIFLAME . Nemá si každý sprostredkovateľ tie výrobky zakupovať sám . Ako to am prebieha .
dari1
04.01.06,12:34
To, akým spôsobom dostávaš úhradu nie je podstatné, či v hotovosti, na účet, alebo zápočtom vzájomných pohľadávok a záväzkov (čo je vlastne Tvoj prípad). Nezdá sa mi, že by DoVP bola pri pravidelnej činnosti obhájiteľná. Skúmať to bude SP aj DÚ. Obe inštitúcie to zaujíma. Živn. úrad by to malo zaujímať tiež, ale jednoducho sa o tom nemá odkiaľ dozvedieť. Ibaže pri nejakej kontrole "zamestnávateľa".

Podla mna nejde o vykonavanie pravidelnej cinnosti, lebo ona sama si urcuje kde a kedy bude pracovat, koho oslovi -- moze mat jedneho zakaznika, alebo 100, podla jej sikovnosti. Takze si myslim, ze to cez dohodu maju dobre osetrene. Horsie, ak to nie je cez dohodu - oriflame to asi nema, takze tam mi vychadza, ak nemaju zivnost, iba prilezitostny prijem, co pri vyssich prijmoch a navyse napr.mesacnych, velmi nesedi. Ale inu moznost asi nema- a nemoze si uplatnit odpocitatelne pausalne vydavky.
Zlata
04.01.06,13:02
Ale , ešte vysvetli spôsob ako predávajú výrobky ORIFLAME . Nemá si každý sprostredkovateľ tie výrobky zakupovať sám . Ako to am prebieha .

S týmito obchodmi to tiež nie je celkom čisté.
Podľa mňa oni (tí predajcovia) nie sú sprostredkovatelia, lebo dostávajú faktúru na svoje meno a tú aj uhrádzajú. Neviem, či jo to tak aj ORIFLAME, ale v AVON to tak je. Moja dcera je kozmetička so svojou prevádzkou, ona je tieź ta AVON LADY. Tovar predáva zákazníčkam, ale príjem jej ide cez ERP. U nej to je v poriadku.
Mám ešte jeden prípad, obchoduje s firmou JUST a NAHRIN. Dlhé roky som sa dohadovala s tou SZČO, že je to predaj tovaru, potrebuje ERP, alebo vystavať fa + príjmovy pokl.doklad. Nakoniec došla s tlačivkami od JUSTu podobnými pokladničným dokladom a predaj týchto dokladov rozpisovala na ne. S privretými očami sa to dalo považovať za fakt., malo to por. číslo,názov ....
Myslím si, že príjem z takéhoto obchodu je riadny zdaniteľný príjem, a ak presahuje sumu 22900,- a nemá iné príjmy, musí podať priznanie.
Inak si myslím, že je to príjem § 6.
abel
11.02.06,08:05
Vraciam sa k tejto téme, lebo tú províziu z ORIFLAME chceme zdaniť, len som nevedela, kde to uviesť, keď nemala živnosť. Tak som prelúskala tie tri husto popísané strany zmluvy a tam som sa dočítala, že je to vlastne príkazná zmluva. Takže keď to dám do § 8, môžem jej tam dať 25 % výdavky?
Denda
11.02.06,16:34
Vraciam sa k tejto téme, lebo tú províziu z ORIFLAME chceme zdaniť, len som nevedela, kde to uviesť, keď nemala živnosť. Tak som prelúskala tie tri husto popísané strany zmluvy a tam som sa dočítala, že je to vlastne príkazná zmluva. Takže keď to dám do § 8, môžem jej tam dať 25 % výdavky?
Myslím, že nepoteším: http://www.porada.sk/showthread.php?t=15355&highlight=pau%B9%E1lne+v%FDdavky
abel
12.02.06,08:33
Denda, ďakujem, medzitým som to už aj ja našla a nakoniec som dala ten príjem do §6 ods. 2 písm. b) s tým, že nech sa deje, čo sa má:eek:
abel
23.02.06,19:09
Denda, ďakujem, medzitým som to už aj ja našla a nakoniec som dala ten príjem do §6 ods. 2 písm. b) s tým, že nech sa deje, čo sa má:eek:
Zase sa vraciam k tejto téme, neviem či niekoho zaujíma. Včera som bola na prednáške, ktorú robil Daňový úrad, a tam nám metodička povedala, že ak mal niekto príjem, pre ktorý by mohlo byť vystavené živnostenské oprávnenie, ale nie je, tak ho treba jednoznačne dať do § 8. Čiže tá provízia z ORIFLAME predsa len bude bez tých 25 % výdavkov. :mee: Bavte sa niekto so mňou :mee: :mee: :mee:
sklenkova
23.02.06,19:27
no ja poznám minimálne 5 ludí, ktorí pracujú pre AVON, ORIFLAME a pod. a s nejakou daňou sa netrápia, strhnú im to vo faktúre a hotovo. Moja mladá si tak privyrábala,ale odkedy im navrhla že si to zdaní sama (SZČO-Kaderníčka) odmietli, lebo vraj sa to tak nerobí.
ajobs
23.02.06,20:59
no ja poznám minimálne 5 ludí, ktorí pracujú pre AVON, ORIFLAME a pod. a s nejakou daňou sa netrápia, strhnú im to vo faktúre a hotovo. Moja mladá si tak privyrábala,ale odkedy im navrhla že si to zdaní sama (SZČO-Kaderníčka) odmietli, lebo vraj sa to tak nerobí.

Ach, to Slovensko............:confused: :cool: :eek:
abel
24.02.06,05:49
Hurá už sa so mňou niekto baví - hoci ďaleko ma to neposunulo:rolleyes:
Melnick
20.03.06,11:35
Hurá už sa so mňou niekto baví - hoci ďaleko ma to neposunulo:rolleyes:

Ako si to napokon vyriešila? Ja som sa s týmto problémom
trápila vlani. Nevedeli ani kompetentný 3x som prepracová-
vala DP nakoniec sa rozhodli, ze to nie je ani živnosťou,
ani podnikaním a výdavok môže byť v plnej výške ,ale
musia byť doložené výkazy o PaV, oMaZ.
Tento názor mala aj poradkyňa z nemenovanej firmy-slovenskej
jej kolega to zasa hodnotil ako neoprávnené podnikanie.
Takže teraz iba čakám na príp. kontrolu.
Tento rok sa mi zdá,že to dám tiež do §6 ods. 2pís. b Ak sa mýlim ,opravte ma.
Bolo by to jednoduchšie,keby sa Fo zaregistrovali /DIČ/,ale
akosi sa im to nechce,lenže pokuty ich budú bolieť
a čo je najhoršie nevyhnú sa im.
abel
04.05.06,22:40
Majka, ja som si až teraz všimla, že zase s tebou sa nikto nebavil. Ja som tú osôbku upozornila, že by to teda malo ísť do § 8 a bez výdavkov, čo sa jej samozrejme nepáčilo a dali sme to do §6 ods.2b):confused: Tento rok už má na to živnosť.
Zlata
07.12.09,19:38
Ahoj Poraďáci,
prešiel už nejaký rôčik a rada by som vedela , či je už jasnejšie v predaji tovaru typu AVON, ORIFLAME, HERBALIFE.

Je to predaj na základe živnostenského listu, a čo s ERP? Stále tvrdia predajcovia, že ich nepotrebujú. Je to tak? Má niekto s tým čerstvejšie skúsenosti?
Zlata
08.12.09,10:17
Ahoj Poraďáci,
prešiel už nejaký rôčik a rada by som vedela , či je už jasnejšie v predaji tovaru typu AVON, ORIFLAME, HERBALIFE.

Je to predaj na základe živnostenského listu, a čo s ERP? Stále tvrdia predajcovia, že ich nepotrebujú. Je to tak? Má niekto s tým čerstvejšie skúsenosti?

Prosím...........Nikto nemá skúsenosti ?
Lianka
08.12.09,14:10
Nemam s tym osobnu skusenost, nijako zvlast som sa tymto typom predaja nevenovala, ale Vyhlaska ERP hovori:

§ 1

(1) Daňový subjekt,1) ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"), používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou2) (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti. Uvedené sa nevzťahuje na subjekt, ktorý má v obchodnom registri vyznačený vstup do likvidácie alebo vyhlásenie konkurzu.

Rozumiem tomu tak, ze povinnost ma - je danovy subjekt, predava tovar. Aj ked nema prevadzku, ERP sa da vybavit na ambulantny predaj.
Zlata
08.12.09,14:24
Nemam s tym osobnu skusenost, nijako zvlast som sa tymto typom predaja nevenovala, ale Vyhlaska ERP hovori:

§ 1

(1) Daňový subjekt,1) ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"), používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou2) (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti. Uvedené sa nevzťahuje na subjekt, ktorý má v obchodnom registri vyznačený vstup do likvidácie alebo vyhlásenie konkurzu.

Rozumiem tomu tak, ze povinnost ma - je danovy subjekt, predava tovar. Aj ked nema prevadzku, ERP sa da vybavit na ambulantny predaj.

To je aj môj názor. Oslovila ma klientka, na spracovanie účtovníctva. Ona má aj prevádzku, kde robí "prezentácie" , tak tomu hovorí. Až vtedy som zistila, že sa jedná o "prezentovanie" produktov Herbalife. Tvrdí mi, že nikto nepotrebuje k tejto činnosti ERP, ukázala mi objednávky, k tomu dodacie listy a prijmový doklad. Že to tak funguje už veľa rokov. Tak neviem, čo mám urobiť.
Zuziana
08.12.09,14:56
Robím už niekoľko rokov účtovníctvo klientke, ktorá robí ORIFLAME. Nemám v tom jasno podnes deň. Nákupné fa z Oriflame vždy uplatujeme do výdavkov nejakým percentom - rozhodne ona. Vraj to slúži na prezentáciu. Zbytok je osobná spotreba. Provízia, ktorá chodí na účet je príjmom. Výrobky priamo nikomu nepredáva - teda nemá o tom žiadne doklady. Ak psi objednám niečo ja, tak to dostanem za nákupnú cenu. Bola by som rada, keby tu boli aj ďalšie Vaše skúsenosti, možno by nás to aspoň niekam posunulo.
Lianka
08.12.09,15:03
Robím už niekoľko rokov účtovníctvo klientke, ktorá robí ORIFLAME. Nemám v tom jasno podnes deň. Nákupné fa z Oriflame vždy uplatujeme do výdavkov nejakým percentom - rozhodne ona. Vraj to slúži na prezentáciu. Zbytok je osobná spotreba. Provízia, ktorá chodí na účet je príjmom. Výrobky priamo nikomu nepredáva - teda nemá o tom žiadne doklady. Ak psi objednám niečo ja, tak to dostanem za nákupnú cenu. Bola by som rada, keby tu boli aj ďalšie Vaše skúsenosti, možno by nás to aspoň niekam posunulo.

Nemam osobnu skusenost, ako som pisala, ale podla mna zakony platia pre vsetkych - preco by mali mat tieto dievcata nejake specialne? Neviem, presne, ake zmluvy maju s ORIFLAME uzatvorene, ale ak by som viedla uctovnictvo, uctovala by som riadne o kupe a predaji tovaru a viedla sklad, robila inventury. (O tom, ze tovar prevzali, je, predpokladam, doklad.) Kazdy vydaj zo skladu by musel byt klasifikovany - bud ako predaj tovaru, osobna spotreba alebo vydaj za ucelom prezentacie. Uplatnovanie nejakych % si neviem predstavit. Mne sa zda, ze dievcata si chcu vymysliet nejake vlastne pravidla vedenia uctovnictva.

Ako je to s (prijatymi) platbami? Klientka zaplatit jej, ona vystavi doklad vo svojom mene, alebo v mene ORIFLAME? A obdrzane peniaze posle dalej ORIFLAMu, a oni jej po urcitom obdobi poslu proviziu z predaja za urcite obdobie? Ta sprostredkovatelka za tovar neplati?
Zlata
08.12.09,15:31
Nemam osobnu skusenost, ako som pisala, ale podla mna zakony platia pre vsetkych - preco by mali mat tieto dievcata nejake specialne? Neviem, presne, ake zmluvy maju s ORIFLAME uzatvorene, ale ak by som viedla uctovnictvo, uctovala by som riadne o kupe a predaji tovaru a viedla sklad, robila inventury. (O tom, ze tovar prevzali, je, predpokladam, doklad.) Kazdy vydaj zo skladu by musel byt klasifikovany - bud ako predaj tovaru, osobna spotreba alebo vydaj za ucelom prezentacie. Uplatnovanie nejakych % si neviem predstavit. Mne sa zda, ze dievcata si chcu vymysliet nejake vlastne pravidla vedenia uctovnictva.

Ako je to s (prijatymi) platbami? Klientka zaplatit jej, ona vystavi doklad vo svojom mene, alebo v mene ORIFLAME? A obdrzane peniaze posle dalej ORIFLAMu, a oni jej po urcitom obdobi poslu proviziu z predaja za urcite obdobie? Ta sprostredkovatelka za tovar neplati?

Takéhoto spôsobu "podnikania" tu máme ako maku, no nie je mi jasné, ako to tu už dlhé roky môže takto fungovať. Že nemajú problém so zákonmi. Tí čo predávajú (Oriflame,Avon,Herbalife,Just...) bez živnostenského , ak ich rovno daňovému úradu neudá, tak sa im nemá čo stať. No je ich veľa, čo to robia cez živnosť. Tam som sa stretla s tym, že dostane fa so splatnosťou.
Ceny sú dodávateľské, predáva za doporučené. Fa uhradí cez účet. Od zákazníčiek zúčtuje doporučenú sumu a na prijmový blok označený špeciálnym logom "Just" s vlastnou pečiatkou a IˇCO/DIČ, vo vlastnom mene .
Keď som naliehala, že je to riadny predaj, že treba ERP, tak nesúhlasila, nakoniec odomňa odišla.
Teraz som natrafila na Herbalife, kde platia za tovar oproti dodávateľskej faktúre, ďalší postup je obdobný, na prijmové bločky vo vlastnom mene, prijíma hotovosť od zákazníkov.
Fakt tomu nerozumien, ako tieto renomované firmy môžu zavádzať ľudí?
ivan999
02.01.10,18:35
Dobry vecer,
Chcem sa opytat ci ked uzatvorim prikaznu zmluvu s dochodcom na aku sumu ju mozem max. uzatvorit aby nemusel podat DP a neplatil dan. Ako je to u cloveka na HPP ktory ma uzatvorenu prikaznu zmluvu.

Dakujem za odpoved
mona091
02.01.10,18:48
Takéhoto spôsobu "podnikania" tu máme ako maku, no nie je mi jasné, ako to tu už dlhé roky môže takto fungovať. Že nemajú problém so zákonmi. Tí čo predávajú (Oriflame,Avon,Herbalife,Just...) bez živnostenského , ak ich rovno daňovému úradu neudá, tak sa im nemá čo stať. No je ich veľa, čo to robia cez živnosť. Tam som sa stretla s tym, že dostane fa so splatnosťou.
Ceny sú dodávateľské, predáva za doporučené. Fa uhradí cez účet. Od zákazníčiek zúčtuje doporučenú sumu a na prijmový blok označený špeciálnym logom "Just" s vlastnou pečiatkou a IˇCO/DIČ, vo vlastnom mene .
Keď som naliehala, že je to riadny predaj, že treba ERP, tak nesúhlasila, nakoniec odomňa odišla.
Teraz som natrafila na Herbalife, kde platia za tovar oproti dodávateľskej faktúre, ďalší postup je obdobný, na prijmové bločky vo vlastnom mene, prijíma hotovosť od zákazníkov.
Fakt tomu nerozumien, ako tieto renomované firmy môžu zavádzať ľudí?

Popisujes ten lepsi pripad,

ja ma skusenost o nieco prilepsenu:

avon predajkyne objednaju tovar, za ktory zaplatia oproti vystavenej Fa,

(fakturovana suma je nizsia oproti cene z katalogu = rozdiel je provizia/odmena pre predajcov)

nasledne ten tovar predaju svojim odberatelkam,

pointa je v tom, ze nevystavuju ziadne PPD a i., odovzdaju im iba evidencny papierik, na ktorom je napisny tovar a jeho suma,

dovolim si tvrdit, ze vacsina tychto predajcov nema ziadne DIC, alebo zivnost,

a pritom ide naozaj o velke obraty - samozrejme ze pre firmu,

bolo by zaujimave posudit taketo obchody z pohladu danovnictva,
jana007
12.02.10,05:42
Kde bude zdanený príjem z provízií z AVONU a ORIFLAME v DP za rok 2009 ?
vikinka
22.02.10,11:45
Pripájam sa téme ohľadom zdaňovania provízie spoločnosti Nu Skin a jej nezavislych distributorov ,nie som si istá či platí v tomto prípade § 9 ZDP odst.2 písm.h/,kde úhrn týchto príjmov nepresiahol 5 nás.sumy ŽM.Má s tým niekto skúsenosti prosím? Dokonca podľa § 7a majú povinnosť sa registrovať pre daň a podávať súhrný výkaz.To som zvedavá koľko z týchto ľudí bude aj naďalej pokračovať v tejto činnosti,ak zistia aké povinnosti musia splniť.:confused:
vikinka
22.02.10,13:31
Posúvam...
vikinka
23.02.10,09:40
Pripájam sa téme ohľadom zdaňovania provízie spoločnosti Nu Skin a jej nezavislych distributorov ,nie som si istá či platí v tomto prípade § 9 ZDP odst.2 písm.h/,kde úhrn týchto príjmov nepresiahol 5 nás.sumy ŽM.Má s tým niekto skúsenosti prosím? Dokonca podľa § 7a majú povinnosť sa registrovať pre daň a podávať súhrný výkaz.To som zvedavá koľko z týchto ľudí bude aj naďalej pokračovať v tejto činnosti,ak zistia aké povinnosti musia splniť.:confused:
Prosím,nikto nemá skúsenosti?
felixh
20.03.10,21:02
Pytam sa na nazor na nasledovny pripad :
Pan evidovany na Urade prace cely rok 2009 ma na zaklade prikaznej zmluvy prijmy z ORIFLAME za rok 2009 cca 5000,-EUR.
Moja otazka c.1 znie : Moze mat problemy na UP kvoli horeuvedenym prijmom?
Otazka c.2 : Ak to zdanim podla par. 6 ods. 2/pis.b alebod/ a dam skutocne vydavky resp. 40% tak dan platit nebude /iny prijem nemala/ ?
Otazka c.3 : RZZP za rok 2009 musi urobit ak ano asi tlacivo C, kde bude platit 14% z hrubeho prijmu t.j. z 5000,-EUR ?? alebo zo zakladu dane ??
felixh
21.03.10,18:38
posuvam ...
felixh
22.03.10,07:09
nepomoze nikto ...
felixh
23.03.10,16:45
prosim pomozte ...
Tony1
31.01.11,20:16
Keď popri zamestnaní kámoška predáva oriflame. Príjem má z Oriflamu minimálny, cca 10 Eur mesačne, nemá ani DIČ ani nič. Nemá to pravidelne. Možno má nejakých 5-6 faktúr do roka. Takže ten jej ročný zárobok je nejakých, t.j. 60 Eur ročne. Môže mať z toho problém, ak to nezdaňuje? Inak jej nevýjde robiť RZZP, ale vďaka tomuto príjmu by si ho nemala robiť? Má s Oriflame zmluvu o sprostredkovaní. Ešte jedna otázka: Vedia to nejak zistiť DÚ alebo ZP, že má takúto zmluvu?
Tony1
04.02.11,21:04
Keď popri zamestnaní kámoška predáva oriflame. Príjem má z Oriflamu minimálny, cca 10 Eur mesačne, nemá ani DIČ ani nič. Nemá to pravidelne. Možno má nejakých 5-6 faktúr do roka. Takže ten jej ročný zárobok je nejakých, t.j. 60 Eur ročne. Môže mať z toho problém, ak to nezdaňuje? Inak jej nevýjde robiť RZZP, ale vďaka tomuto príjmu by si ho nemala robiť? Má s Oriflame zmluvu o sprostredkovaní. Ešte jedna otázka: Vedia to nejak zistiť DÚ alebo ZP, že má takúto zmluvu?
posúvam otázku
ego.mc
05.02.11,14:16
Vlastne na všetky otázky znie odpoveď áno: môže mať problém, mala by robiť RZZP a DÚ alebo ZP to vedia zistiť.
Tony1
07.02.11,21:28
Vďaka za odpoveď, vravela som jej to. Ale zaujíma ma, ako to zistia tie úrady? Je tam nejaká nahlasovacia povinnosť zo strany Oriflame, alebo niečo podobné? Veď tých predajcov Oriflame a Avon je také množstvo a verím tomu, že kopa z nich nie je nikde prihlásená.
Rozalka
15.02.11,20:35
Práve mi volala známa, že jej dcéra na základe mandátnej zmluvy sprostredkovávala predaj čohosi (podstata je ako tu spomínaná kozmetika, ale je to dačo iné), ona tovar kúpiť nemusela, len sprostredkovala.

Od januára má živnosť, čo však s minulým rokom?
Nehodí sa mi to ani do § 6 a ani 8. Kam by ste to dali?

Žeby r. 8 v § 6? Hovorí síce o sprostredkovaní sporenia, ale ako "NAPRÍKLAD".
Katy a R
15.02.11,21:02
.. toto by nepomohlo:confused: http://www.porada.sk/t157929-mandatne-zmluvy-z-pohladu-zakona-o-dani-z-prijmu-sp-zp-v-roku-2011-a.html
§ 5 neprichádza náhodou do úvahy (závislosť):confused::confused:
Rozalka
16.02.11,18:16
Závislosť tam je, ale listy o provízii nemôžem považovať za Potvrdenie o príjme.
Je na nich vyčíslený "Manažérsky bonus" a celkom na konci jedna múdra veta: Upozorňujeme na Vašu zodpovednosť za úhradu prípadne sa uplatňujúcej daňovej povinnosti.

Poobzerala som sa za tou firmou, ide o MLM.
Arava
22.02.11,08:24
Prosím poraďákov o radu,zamestnanec mi doniesol potvrdenie z Prvej stavebnej sporiteľne, ktorá mu vyplatila províziu za uzatváranie zmlúv o stavebnom sporení " V roku 2010 Vám bola pri sprostredkovaní obchodu poukázaná celková suma 295,50 EUR . Zároveň Vás upozorňujeme na Vašu povinnosť vysporiadať uvedenú sumu u príslušného správcu dane. "Môžem províziu posudzovať ako príležitostný príjem ktorý je do výšky 925,25 EUR od dane oslobodený??? a uvedenému zamestnancovi urobiť Ročné zúčtovanie dane???
Arava
23.02.11,10:30
Kedže mi nikto neodpovedal tak som ničo zistila ja - ohľadom vyplatenej provízie: " zamestancovi ktorý mal vyplatené provízie nemôžem robiť Ročné zúčtovanie dane, musí sám podať daňové priznanie typ B , kde uvedie príjem zo závislej činnosti v oddieli V a v oddieli VI do riadku 8 príjmy z činnosti sprostredkovateľa podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou. "
Katy a R
23.02.11,10:36
Kedže mi nikto neodpovedal tak som ničo zistila ja - ohľadom vyplatenej provízie: " zamestancovi ktorý mal vyplatené provízie nemôžem robiť Ročné zúčtovanie dane, musí sám podať daňové priznanie typ B , kde uvedie príjem zo závislej činnosti v oddieli V a v oddieli VI do riadku 8 príjmy z činnosti sprostredkovateľa podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou. "

.. lenže ten tvoj zamestnanec je SZČO .. a že je jeho povinnoťou robiť DP B .. to veľmi dobre vie (veď má DIČ):confused: či:eek:

a doplním, že aj rzzp
tigy
02.03.11,08:26
Tiez mam taky problem,
kolegyna (riadny PP) ma poprosila, aby som jej spravila DP, cca pol roka robila sprostredkovatelku poziciek a dostala za to provizie spolu cca 380 eur. Nema zivnost ani DIC, po tom polroku s tym skoncila...
Ja by som jej to dala do §8 ako Ostatne prijmy a zdanila cele, ale nechcem jej poskodit, az by sa tam dali uplatnit nejake pausalne vydavky, cize ide mi o to, ci by to nemohli byt prijmy podla §6 zo sprostredkovania, aj ked v poznamkach zakona o DzP pisu len napr. o sprostredkovani poistenia a zaistenia...

Neviete poradit? Pisala som kvoli tomu aj dopyt na Danovy, zatial sa neozvali...
tigy
02.03.11,08:31
A co sa tyka Oriflame, tak ma uplne zaskocilo to, ze ta zlava sa da povazovat za prijem.... povazovala som to za obycajnu, vyhodnejsiu klubovu cenu pre toho, kto je u Oriflame registrovany, ze ma tym padom zlavu na nakup vyrobkov :eek:
56800
04.03.11,17:07
no aj ja robim oriflame popri HPP a robím si aj sama DP / tento príjem sa priznavá a robí DP len ak zarobí určitú sumu neviem kolko je teraz ale niekedy to bol príjem vyšší ako 40 000.
Províziu z orifl. uvádzam v oddieli VI. v tabulke v riadku 6 -z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním.
Živnost ani DIČ nemám.- uvádza sa r.č.
Tiež si robím aj RZZP
56800
04.03.11,17:09
zabudla som napísať, že na tlačive FO B
56800
04.03.11,17:11
member, moja kolegyňa tiež má taký príjem a viem, že si robí DP a uplatňuje si aj výdavky v %
56800
04.03.11,17:20
member, moja kolegyňa tiež má taký príjem a viem, že si robí DP a uplatňuje si aj výdavky v %

to je pre tigy.
Zita5
04.03.11,17:48
no aj ja robim oriflame popri HPP a robím si aj sama DP / tento príjem sa priznavá a robí DP len ak zarobí určitú sumu neviem kolko je teraz ale niekedy to bol príjem vyšší ako 40 000.
Províziu z orifl. uvádzam v oddieli VI. v tabulke v riadku 6 -z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním.
Živnost ani DIČ nemám.- uvádza sa r.č.
Tiež si robím aj RZZP

Provízia z oriflame nie je správne priradená .
56800
05.03.11,09:23
Provízia z oriflame nie je správne priradená .

prečo si to myslíš ? robím to tak už niekolko rokov /poradila mi to kamoška, ktorá robí DP pre podnikateľov/ tiež kamošky, ktoré robia Oriflame.
na DÚ ma neupozornili, že to robím zlé.... tak neviem
tigy
05.03.11,15:51
Provízia z oriflame nie je správne priradená .

A kam by sa mala zaradit?
tigy
10.03.11,08:57
Tiez mam taky problem,
kolegyna (riadny PP) ma poprosila, aby som jej spravila DP, cca pol roka robila sprostredkovatelku poziciek a dostala za to provizie spolu cca 380 eur. Nema zivnost ani DIC, po tom polroku s tym skoncila...
Ja by som jej to dala do §8 ako Ostatne prijmy a zdanila cele, ale nechcem jej poskodit, az by sa tam dali uplatnit nejake pausalne vydavky, cize ide mi o to, ci by to nemohli byt prijmy podla §6 zo sprostredkovania, aj ked v poznamkach zakona o DzP pisu len napr. o sprostredkovani poistenia a zaistenia...

Neviete poradit? Pisala som kvoli tomu aj dopyt na Danovy, zatial sa neozvali...

Takze Danove riaditelstvo dnes odpovedalo, pripajam pre info:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Sprostredkovanie tovaru a služieb je v súlade so živnostenským zákonom živnosťou.
V prípade, že v rozpore so živnostenským zákonom č. 455/1991 Zb. vykonávate túto činnosť, pre daňové účely si príjem z jej vykonávania uvediete v oddiele č. VIII, v tabuľke č. 3 v riadku 11 - iné.
V súlade s ust. § 8 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. sa do základu dane zahŕňa zdaniteľný príjem znížený iba o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutia. Nie výdavky na jeho zabezpečenie a udržanie ako sú napr. cestovné náhrady, odpisy ap.

Sekcia metodiky daní
Odbor služieb pre verejnosť

Čiže to posúdili ako príjmy podľa §8 :(
Katy a R
22.03.13,10:46
Ja len oprášim tému - že či toto (predch príspevok) platí aj v súčasnosti . Ako by to malo byť správne?
matuma
05.09.13,14:46
Je rok 2013 a kamarátka sa na mňa obrátila o radu ohľadom zdanenia provízie,ktorú dostáva od kozmetickej firmy z predaja svojich zaregistrovaných distribútorov. Podala daňové priznanie (nerobila som ho ja)
a ozvala sa VŠZP a tak napísala na Finančnú správu SR a z ich odpovede jej nebolo vôbec jasné ako riešiť situáciu.
Prečítala som si otázky a odpovede k téme a musím povedať, že stále mi nie je jasné ako to vlastne s tými distribútormi kozmetiky a iných výrobkov vlastne je.
Prikláňam sa ale k názoru, že pokiaľ distribútor predáva výrobky priamo spotrebiteľovi tak je to určite § 6 ods. 1 - príjem zo živnosti. Pokiaľ ale nakupuje výrobky len na svoju spotrebu a potom má zaregistrovaných ďalších distribútorov a z ich nákupov dostáva províziu - tak prikladám otázku a aj odpoveď z Finančného riaditeľstva SR i keď odpoveď je klasicky všeobecná. Pri týchto distribútorských a sprostredkovateľských zmluvách by človek potreboval právnika aby mu to správne zaradil.
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás so žiadosťou o zorientovanie resp. vysvetlenie, nakoľko som bola Všeobecnou zdravotnou poisťovňou vyzvaná, že som si nesplnila oznamovaciu povinnosť o začatí samostatnej zárobkovej činnosti. Mám trvalý pracovný pomer ale popri ňom pracujem vo firme sieťového marketingu a príjem, ktorý som dosiahla cez provízny systém /hoci to bola za celý rok nízka suma 2162,60 EUR/ bola som povinná podať daňové priznanie.Požiadala som mzdárku o potvrdene o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti a priateľka mi urobia daňové priznanie z dani z príjmov fyzickej osoby, kde v oddieli VI. vyplnila bod 8 - z činnosti sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou ods.2 písm.d/. Daň som riadne zaplatila. Ja som sa totiž bola v decembri pýtať na Daňovom úrade ako mám postupovať a bolo mi povedané, že musím tieto príjmy dodaniť s príjmami z trvalého pracovného pomeru a tak som aj učinila. Žiadne DIČ mi nebolo pridelené a preto Vás prosím o radu, či som postupovala zle a čo mám ďalej robiť. Je potrebné takisto sa nahlásiť aj do Sociálnej poisťovne? Veľmi rada by som veci dala na pravú mieru.

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa zákona o dani z príjmov sa príjmy sprostredkovateľov zaraďujú medzi príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2 zákona o dani z príjmov), ak nepatria do príjmov uvedených v § 5 citovaného zákona. O týchto príjmoch pojednáva § 6 ods. 2 písm. d).

Podľa ustanovenia § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov, je fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1, povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať správcu dane o registráciu.

Podľa § 67 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len daňový poriadok) daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

Registračné tlačivo ?Prihláška k registrácii ? fyzická osoba? je k dispozícii na každom daňovom úrade (prípadne kontaktnom mieste alebo pobočke), alebo ho možno získať aj na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR (www.financnasprava.sk), sekcia daňová, v ponuke Daňové tlačivá ? Daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá ? Žiadosť o registráciu FO.

K otázke povinnosti registrácie resp. prihlásenia sa do sociálnej a zdravotnej poisťovne nie je Finančné riaditeľstvo SR kompetentné zaujať stanovisko. V tejto veci odporúčame kontaktovať predmetné inštitúcie.