format4
23.12.05,16:53
Prosím o radu. Ako konateľ firmy som do nej vložil požičku, ktorá bola použitá na akontáciu leasingu na auto. Auto nám po čase ukradli a poistovňa nám preplatila čiastku asi vo výške uvedenej požičky. Možem si túto čiastku vybrať, teda vrátitˇsi požičku? Ak áno ako pri tom postupovať a správne túto operaciu zaviesť do účtovníctva?
Jana Acsová
23.12.05,17:26
Prosím o radu. Ako konateľ firmy som do nej vložil požičku, ktorá bola použitá na akontáciu leasingu na auto. Auto nám po čase ukradli a poistovňa nám preplatila čiastku asi vo výške uvedenej požičky. Možem si túto čiastku vybrať, teda vrátitˇsi požičku? Ak áno ako pri tom postupovať a správne túto operaciu zaviesť do účtovníctva?Môžete, ak má spoločnosť dostatok disponibilných zdrojov. To vravíte, že má. Zaúčtovanie závisí od toho, na akom účte je podchytená pôžička. Ak sa o nej účtovalo (a nie ste spoločník) pravdepodobne je na účte 249, resp. inom záväzkovom účte. Splátka sa zaúčtuje v hotovosti, alebo bankovým prevodom a to 249/221,211. Pre účely vrátenia pôžičky nie je rozhodujúce, na čo boli peňažné prostriedky použité.

Ak ste sa spytovali na dokladovanie - doporučujem zmluvu o pôžičke.
PLD
18.11.06,07:21
moja otázka:
Možem ako zamestnanec a konateľ poskytnúť úver svojej firme za ten istý úrok ako mne/súkromnej osobe/ požičia banka.Ako si potom možem zaúčtovať úroky?Tieto úroky musím potom zdaniť?
Robím to takto krkolonme pretože firma nedostane úver pre krátku históriu, založenie s.r.o. v roku 2005.
ďakujem
sway
18.11.06,07:54
moja otázka:
Možem ako zamestnanec a konateľ poskytnúť úver svojej firme za ten istý úrok ako mne/súkromnej osobe/ požičia banka.Ako si potom možem zaúčtovať úroky?Tieto úroky musím potom zdaniť?
Robím to takto krkolonme pretože firma nedostane úver pre krátku históriu, založenie s.r.o. v roku 2005.
ďakujem

Podľa mňa je to v poriadku, musíš mať samozrejme zmluvu o pôžičke na jej základe účtuješ úroky 562/ xx do nákladov a tvoj príjem si zdaníš - musíš si podať daňové priznanie.;)
PLD
18.11.06,08:28
Ešte jedna otázočka pre sway.
Modelová situácia : požičiam 1 000 000 s ročným úrokom 7 %.Dostanem 1 070 000 z firmy ako príjem, ktoré ale musím aj ja ako fyz. osoba vrátiť banke, ktorá mi požičala.
Príjem fyz. osoby je 0?
Budem teda z tohto prijmu platiť dane?
Anja111
18.11.06,09:02
Ešte jedna otázočka pre sway.
Modelová situácia : požičiam 1 000 000 s ročným úrokom 7 %.Dostanem 1 070 000 z firmy ako príjem, ktoré ale musím aj ja ako fyz. osoba vrátiť banke, ktorá mi požičala.
Príjem fyz. osoby je 0?
Budem teda z tohto prijmu platiť dane?

V uvedenom príklade je zdaniteľným príjmom 70.000,-- Sk. Je to jeden z čiastkových základov dane v DP daňovníka.
sway
18.11.06,09:41
Ešte jedna otázočka pre sway.
Modelová situácia : požičiam 1 000 000 s ročným úrokom 7 %.Dostanem 1 070 000 z firmy ako príjem, ktoré ale musím aj ja ako fyz. osoba vrátiť banke, ktorá mi požičala.
Príjem fyz. osoby je 0?
Budem teda z tohto prijmu platiť dane?

Ak máš pôžičku ako občan a vieš vydokladovať presne výšku úroku a je rovnaký s prijatým úrokom, ja by som to uviedla v DP ako príjmy ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním o zákone o Dani z príjmu ZoDP_§6_ods.2_písm.b a uviedla by som príjmy 70 000 a výdavky 70 000 a do poznámok by som dala o čo ide, teda v DP uviesť ale v podstate daň sa platiť nebude, jednoducho by som to nepovažovala za klasické výnosové úroky, podľa mňa by sa to dalo obhájiť.
PLD
18.11.06,11:52
ako možem ešte jeden dotaz na sway:
Možeš sa prosím vyjadriť k téme začíname:nehnuteľnosť a s.r.o.
Akú cestu by si doporučil?nechať dom vo vlastníctve sro alebo ho prepísať na seba a účtovať nájom pre firmu?
ja som vo firme aj zamestnanec a mám určitý plat, potom si prenájmom zvýšim príjem, ktorý budem musieť zdaniť?
Modelová situácia:mam plat ako zamestnanec 12 000 a ešte z firmy za prenájom 5 000.
12x5 000 je 60 000 a to a mi zdaní 19%?teda budem platiť dane 11400 Sk?
Ďakujem
PLD
Zoltán Kovács
19.11.06,09:32
ako možem ešte jeden dotaz na sway:
Možeš sa prosím vyjadriť k téme začíname:nehnuteľnosť a s.r.o.
Akú cestu by si doporučil?nechať dom vo vlastníctve sro alebo ho prepísať na seba a účtovať nájom pre firmu?
ja som vo firme aj zamestnanec a mám určitý plat, potom si prenájmom zvýšim príjem, ktorý budem musieť zdaniť?
Modelová situácia:mam plat ako zamestnanec 12 000 a ešte z firmy za prenájom 5 000.
12x5 000 je 60 000 a to a mi zdaní 19%?teda budem platiť dane 11400 Sk?
Ďakujem
PLD

Áno, ak tú nehnuteľnosť si prepíšeš na seba, a pre sro budeš za nájom poskytovať priestory potom na konci roka budeš musieť podať daňové priznanie v rámci ktorého si tie príjmy z prenajmu zdaníš.
liba2
19.11.06,10:58
Modelová situácia:mam plat ako zamestnanec 12 000 a ešte z firmy za prenájom 5 000.
12x5 000 je 60 000 a to a mi zdaní 19%?teda budem platiť dane 11400 Sk?
Mysli pri tom ešte na odpočítateľnú čiastku...
sway
19.11.06,11:27
Áno, ak tú nehnuteľnosť si prepíšeš na seba, a pre sro budeš za nájom poskytovať priestory potom na konci roka budeš musieť podať daňové priznanie v rámci ktorého si tie príjmy z prenajmu zdaníš.

nezabudni na to, že nezdaníš celé príjmy, veď máš isto aj náklady s objektom, teda, náklady si dáš do kolonky výdaje a zdaníš len rozdiel;)