kisko@inmail.sk
14.03.11,06:15
Dobrý deň,aké su podmienky straty nároku pri výživnom na manželku.Zdá sa mi že okrem iného fyz. napadnutie,ale nie som si istý.
Ďakujem.
GabiZ
14.03.11,08:18
§ 72 Zákona o rodine rieši príspevok na výživu nasledovne:

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

Podľa § 73 tohto zákona: Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

Podľa § 75 ods. 2: Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.

Čo sa týka ustanovenia .....ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi, to znamená, že:
Dôvodom na použitie tohto ustanovenia môže byť podľa povahy konkrétneho prípadu aj trestná činnosť rozvedenej manželky (rozvedeného manžela), ktorá mala za následok rozviazanie pracovného pomeru a stratu možnosti zárobku.

To znamená, že z uvedeného vyplýva, že sa berie do úvahy trestná činnosť ale len v prípade, že by sa zmenili pomery oprávneného tým, že si sám zavinil ukončenie pracovného pomeru z dôvodu trestnej činnosti, ktorá mala dopad na jeho zamestnanie. Vtedy stráca nárok na platenie výživného.

V tvojom prípade ale asi ide o vyživovaciu povinnosť medzi manželmi, nie ste rozvedení, ako som pochopila? Tu platí, že:

§ 71

(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

Ak oprávnený manžel sa k povinnému chová hrubo, podvádza ho a iné, súd takéto skutočnosti vezme do úvahy a celý prípad preskúma. Tu by si ale asi musel dať návrh na súd, kde by však došlo k dokazovaniu.

Nárok na výživné počas manželstva by stratila, ak by ste sa rozviedli a v rámci rozvodového konania, ak by dala návrh na platenie výživného by sa zisťovali pomery tak, ako je uvedené hore.
kisko@inmail.sk
14.03.11,09:37
Pochopila si dobre sme ešte manželia.
Pojednávanie na výživné manželka som mal mať v štvrtok,avšak nakoľko ma napadla a som PN odročí sa to.
90% výdavkov na chod domácnosti platím ja.
Pokiaľ by sa stala situácia že nás rozvedú skôr ako prebehne pojednávanie býživné na manželku,bude,alebo nebude ešte pojednávanie výž. na manželku.Ďakujem
GabiZ
14.03.11,09:53
Takže skúsme to prakticky. Pojednávanie ohľadom výživného na manželku je odročené. Ide o výživné počas manželstva. Počas odročenia dôjde ale k rozvodu. V tom prípade stráca nárok na výživné ako manželka. V rozvodovom konaní však môže ona žiadať o výživné rozvedeného manžela, teda ak vás súd rozvedie. Alebo potom na základe jej návrhu na súd. Ale už to bude výživné na rozvedeného manžela. Čo sa tam posudzuje, som napísala v prvom príspevku.
kisko@inmail.sk
14.03.11,10:04
už mi to je jasné,ešte raz ďakujem
bubkoch
14.03.11,10:21
Takže skúsme to prakticky. Pojednávanie ohľadom výživného na manželku je odročené. Ide o výživné počas manželstva. Počas odročenia dôjde ale k rozvodu. V tom prípade stráca nárok na výživné ako manželka. V rozvodovom konaní však môže ona žiadať o výživné rozvedeného manžela, teda ak vás súd rozvedie. Alebo potom na základe jej návrhu na súd. Ale už to bude výživné na rozvedeného manžela. Čo sa tam posudzuje, som napísala v prvom príspevku.

neviem ci som ta spravne pochopil, ale v ziadnom pripade jeden z manzelov nestraca narok na vyzivne do rozvodu, ak sud stihne ich manzelstvo rozviest skor ako dojde k rozhodnutiu sudu vo veci vyzivneho do rozvodu ...
poznam pripad, kedy sud o "vyzivnom na manzela do rozvodu" rozhodol asi 2 roky po rozvode a povinny musel dané vyzivne za cca 6 mesiacov (od podania navrhu do datumu rozvodu) zaplatit po tych 2 rokoch
GabiZ
14.03.11,10:36
Asi som sa zle vyjadrila, ano bubkoch, máš pravdu. Ja som tým myslela, že tomu konaniu, ktoré je začaté sa nevyhne, to bude pokračovať po odročení. Ale ak by v tomto konaní neuspela a nebolo jej výživné na manželku priznané, tak potom môže žiadať po rozvode na výživné rozvedeného manžela. Áno, môže sa stať, že jej bude priznané a od dátumu návrhu po dátum rozvodu, jej v tom prípade musí tú časť uhradiť. Ale ak došlo k fyzickému napadnutiu, aj to súd zohľadňuje v konaní a toto výživné jej nemusí byť priznané aj z iných dôvodov (to už zadavateľ vie najepšie sám) a tým som myslela, že stráca nárok na výživné ako manželka. V konaní o výživné u rozvedeného manžela sa to však posudzuje trošku inak.