apo
23.12.05,19:29
Prosím poradiť,

daňové odpisy prerušením odložené na pozdejšiu dobu je možné použiť ako zostatkovú cenu investičného majetku, ktorý sme predali?

Jednoduchá otázka, či bude tak jedniduchá aj odpoveď. Zákon o dani z príjmu pozná zostkovú cenu, ale nehovorí či prerušením daňových odpisov sa zostatková cena pre daňové účely zvyšuje.

Ďakujem.

apo
andrej_rv
23.12.05,18:46
Odpoveď je tiež jednoduchá. Vstupná cena odpisovaného majetku pre účely dane z príjmu sa každoročne znižuje o uplatnené odpisy - § 25 ods. 3 ZDP. Ak by si teda neuplatnil u majetku žiadny daňový odpis, zostatkovou cenou (daňovým výdavkom) v prípade predaja je vstupná cena tohoto majetku.
apo
24.12.05,12:32
Ďakujem a prajem Štasné a veselé Vianoce o dobrý, prípadne lepší nový rok.
apo
apo
26.12.06,16:30
Ďakujem a prajem Štasné a veselé Vianoce o dobrý, prípadne lepší nový rok.
apo

Temer do roka a do dňa sa vraciam k tejto téme. Sú vianoce 2006 a v obchodných správach som našiel takúto informáciu:

Otázka:
V roku 2005 sa spoločnosť rozhodla, že preruší odpisovanie HIM. V roku 2006 spoločnosť uvažuje o predaji jedného hmotného majetku. Je možné za rok 2006 uplatniť odložený odpis (za rok 2005) v prípade predaja tohto majetku?

Odpoveď (Daňové riaditeľstvo SR):
V zmysle znenia § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov uplatňovanie daňových odpisov môže daňovník prerušiť (na jedno alebo viac zdaňovacích období) a potom pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo odpisovanie prerušené. To znamená, že ak za rok 2005 daňovník daňový odpis hmotného majetku neuplatnil z dôvodu prerušenia, v r. 2006 môže pokračovať v odpisovaní a dobu odpisovania má predĺženú o dobu prerušenia odpisov.
V prípade, že sa daňovník v priebehu r. 2006 rozhodne hmotný majetok predať, odpis za rok 2006 si uplatniť nemôže, nakoľko zákon o dani z príjmov stanovuje podmienku, ktorou je účtovanie o majetku k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia (§ 22 ods. 11 zákona o dani z príjmov). Podobne si nemôže v r. 2006 uplatniť ani daňový odpis za r. 2005.

(Zdroj: www.drsr.sk, ObchodneSpravy.sk)



Domnievam sa, že DRSR vo svojom stanovisku rozšírilo uhol pohľadu na problém prerušenia odpisov ako sme ho otvorili pred 12 mesiacmi.



Ak som dobre porozumel tomu čo DRSR dáva na známosť vo svojom stanovisku tak prerušený odpis nie je možné uplatniť ak majtetok nie je v inventúre 31.12.

Škoda, že DRSR nedalo odpoveď vo všetkých súvislostiach pri predaji investičného majetku. Aj keď to vo svojom stanovisku DRSR neuviedlo tak sa domnievam, že prerušené odpisy zvyšujú zostatkovú cenu investičného majetku tak ako sme uviedli v diskusii pred 12 mesiacmi my Poraďáci.

apo
beroun
26.12.06,16:41
Mne sa zdá, že odpoveď na tohtoročnú otázku máte v minuloročnej diskusii - a zostáva to nezmenené. Daňový odpis za roky 2005 a 2006 je 0,- Sk. To čo Vám daňový úrad neuzná v daňových odpisoch akoby ste našli v daňovej zostatkovej cene, ktorá je rovnaká ako pred prerušením odpisovania, t.j. k 31.12.2004 (ak ide o majetok obsatraný v roku 2005, tak sa rovná jeho vstupnej cene).
Daska
26.12.06,17:24
Nemozes si uplatnit danove odpisy ani za rok 2005 ani za rok 2006, ale do N sa ti dostane ZC majetku...
apo
26.12.06,17:43
Nemozes si uplatnit danove odpisy ani za rok 2005 ani za rok 2006, ale do N sa ti dostane ZC majetku...

Dal som Vám súhlas s Vaším stanoviskom vo vzťahu k zostatkovej cene majetku pri jeho predaji.


Pre mňa nový poznatok zo stanoviska DRSR je v tom, že opakované prerušenie odpisov s následným vyradením majetku z invetúry skôr než si uplatníme prerušené odpisy spôsobí že prerušené odpisy sa nikdy nedostanú do nákladov, lebo majetok nemáme v inventúre.

Zatiaľ som nemal takúto situáciu v žiadnom účtovníctve a myslím si, že je treba na túto možnosť ostatných poraďákov upozorniť.

Mám pocit, že v minulých diskusiách sa ešte nevyskytol názor v tom zmysle, že prerušené odpisy sa môžu :mad: prepadnúť:mad: ak majetok vyradíme z invetúry skôr ako uplatníme prerušené odpisy a nemôžeme dať do nákladov zostatkovú cenu ako pre predaji investičného majetku.

apo
beroun
26.12.06,18:13
Neviem či sme sa správne pochopili. Tie prerušené odpisy sa v podstate neprepadnú, lebo vlastne v úvodzovkách o ne bude vyššia daňová zostatková cena (keďže nebola v predchádzajúcich rokoch znížená z dôvodu prerušenia odpisovania). Len ako poznámka - hovoríme stále o daňových odpisoich/ZC a nie o účtovných odpisoch/ZC.
renča1
26.12.06,18:41
Temer do roka a do dňa sa vraciam k tejto téme. Sú vianoce 2006 a v obchodných správach som našiel takúto informáciu:

Otázka:
V roku 2005 sa spoločnosť rozhodla, že preruší odpisovanie HIM. V roku 2006 spoločnosť uvažuje o predaji jedného hmotného majetku. Je možné za rok 2006 uplatniť odložený odpis (za rok 2005) v prípade predaja tohto majetku?

Odpoveď (Daňové riaditeľstvo SR):
V zmysle znenia § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov uplatňovanie daňových odpisov môže daňovník prerušiť (na jedno alebo viac zdaňovacích období) a potom pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo odpisovanie prerušené. To znamená, že ak za rok 2005 daňovník daňový odpis hmotného majetku neuplatnil z dôvodu prerušenia, v r. 2006 môže pokračovať v odpisovaní a dobu odpisovania má predĺženú o dobu prerušenia odpisov.
V prípade, že sa daňovník v priebehu r. 2006 rozhodne hmotný majetok predať, odpis za rok 2006 si uplatniť nemôže, nakoľko zákon o dani z príjmov stanovuje podmienku, ktorou je účtovanie o majetku k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia (§ 22 ods. 11 zákona o dani z príjmov). Podobne si nemôže v r. 2006 uplatniť ani daňový odpis za r. 2005.

(Zdroj: www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), ObchodneSpravy.sk)



Domnievam sa, že DRSR vo svojom stanovisku rozšírilo uhol pohľadu na problém prerušenia odpisov ako sme ho otvorili pred 12 mesiacmi.



Ak som dobre porozumel tomu čo DRSR dáva na známosť vo svojom stanovisku tak prerušený odpis nie je možné uplatniť ak majtetok nie je v inventúre 31.12.

Škoda, že DRSR nedalo odpoveď vo všetkých súvislostiach pri predaji investičného majetku. Aj keď to vo svojom stanovisku DRSR neuviedlo tak sa domnievam, že prerušené odpisy zvyšujú zostatkovú cenu investičného majetku tak ako sme uviedli v diskusii pred 12 mesiacmi my Poraďáci.

apo


DRSR sa vyjadrilo podľa zákona o dani z príjmu k problematike správne a zrozumiteľne. Odpoved z drsr sa rovná odpovedi od Andreja_rv a od poraďáka beroun. O prerušený odpis neprídeš, pretože prerušený-neuplatnený odpis ti zostáva v ZC. Máš zajedno či si prerušený odpis uplatníš v ďalšom zdaň.období alebo až pri predaji za splnených podmienok podľa zákona o dani z príjmu. Ide tu len o časový posun z dôvodu prerušenia odpisu a jeho uplatnenia do daň.nákladoch (výdavkoch) pri predaji.
apo
26.12.06,19:43
DRSR sa vyjadrilo podľa zákona o dani z príjmu k problematike správne a zrozumiteľne. Odpoved z drsr sa rovná odpovedi od Andreja_rv a od poraďáka beroun. O prerušený odpis neprídeš, pretože prerušený-neuplatnený odpis ti zostáva v ZC. Máš zajedno či si prerušený odpis uplatníš v ďalšom zdaň.období alebo až pri predaji za splnených podmienok podľa zákona o dani z príjmu. Ide tu len o časový posun z dôvodu prerušenia odpisu a jeho uplatnenia do daň.nákladoch (výdavkoch) pri predaji.

Príspevok č. 7 z tejto témy som upravil o text:

a nemôžeme dať do nákladov zostatkovú cenu ako pre predaji investičného majetku

Takže zopakujem.

Moja teoretická úvaha nad stanoviskom DRSR je o tom, že ak vyradím majetok ako nepotrebný, opotrebovaný a mám neuplatnené prerušené odpisy z minulých obdopbí tak tieto už nemôžem dať do nákladov.

Výnimkou je náklad vo forme zostatkovej ceny pri predaji investičného majetku, ale tento problém sme vyriešili už pred rokom ako ste viacerí na to poukázali.

Teraz upriamujem pozornosť na ten fakt, že ak evidujeme prerušené odpisy musíme majetok držať v zozname majetku a invetarizovať ho každý rok k 31.12. aby sa mohli uplatniť prerušené dańové odpisy aj keď predmetný majetok už nepotrebnujeme, nepoužívame ho, ba dokonca nám môže byť naobtiaž jeho fyzická existencia.

Prosím o názor na stanovisko DRSR cez prizmu neuplatnených odpisov na mejtku, ktorý je nadbytočný a nepredajný.

apo
Daska
26.12.06,19:57
...Moja teoretická úvaha nad stanoviskom DRSR je o tom, že ak vyradím majetok ako nepotrebný, opotrebovaný a mám neuplatnené prerušené odpisy z minulých obdopbí tak tieto už nemôžem dať do nákladov. ...

Ak je majetok opotrebovany a neda sa pouzivat, mozes ho vyradit likvidaciou.
§ 19 ZoDP hovori:

(3) Daňovými výdavkami sú aj

b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku;
apo
26.12.06,21:16
Ak je majetok opotrebovany a neda sa pouzivat, mozes ho vyradit likvidaciou.
§ 19 ZoDP hovori:

(3) Daňovými výdavkami sú aj

b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku;

No SUPER, na možnosť uplatniť zostatkovú cenu ako daňový výdavok (náklad) aj pri vyradení majetku som pozabudol. Takže o odložené dańové odpisy nemôžeme prísť.

Ďakujem za vianočnú diskusiu, asi nie som jediný čo v tento deň dobieha DPH za november.

Pozdravujem všetkých čo sa zapojili a este raz veľké ď.

apo
Daska
26.12.06,21:21
...asi nie som jediný čo v tento deň dobieha DPH za november.

...

mimotemy Nie si :( aj ja sa s nou mordujem uz cely den... mimotemy

Prajem prijemny zvysok dna a vsetko dobre v novom roku
striebro1
29.01.07,07:20
dobry den,
chcela by som poradit. mozem si uplatnit prerusenie odpisovania §22/9 aj pri leasingu. Mam leasing na obrabaci stroj a odpisy by som mala uplatnit vo vyske podla §26/8. Neviem ci mozem uplatnit prerusenie odpisovania ak mam majetok na leasing????
Tweety
29.01.07,07:31
dobry den,
chcela by som poradit. mozem si uplatnit prerusenie odpisovania §22/9 aj pri leasingu. Mam leasing na obrabaci stroj a odpisy by som mala uplatnit vo vyske podla §26/8. Neviem ci mozem uplatnit prerusenie odpisovania ak mam majetok na leasing????
Nie, na lízing sa nedá použiť prerušenie odpisovania.
Marcela16
02.03.10,19:13
určite je to trápna otázka, ale nejako som z toho mimo... ako to vlastne je, že sa prerušujú daňové odpisy - v DUPP som sa dočítala, že účtovné to neovplyvní, že tieto sa majú zaúčtovať a teda sa zaúčtujú na 551/08? a potom sa to už len v daňovom priznaní ošetrí tak, aby to nebolo v nákladoch?
verca2
02.03.10,19:35
áno, tak ako píšeš. Prerušené sú iba daňové odpisy, o účtovných účtuješ naďalej, pričom ich suma bude pripočítateľnou položkou.
evuš
04.03.10,07:49
Ahojte,
nemôžu sa prerušiť odpisy na 1 rok i daňové i účtovné /ak sa daný rok stroj nepoužíva/ ? Alebo je možné prerušiť iba tie daňové ? Ďakujem
verca2
04.03.10,20:21
Ahojte,
nemôžu sa prerušiť odpisy na 1 rok i daňové i účtovné /ak sa daný rok stroj nepoužíva/ ? Alebo je možné prerušiť iba tie daňové ? Ďakujem

Neviem či si už našla odpoveď, ale podľa mňa účtovné odpisy prerušiť nemôžeš. Pozri ale §20 Postupov účtovania PU
(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

Mne z toho vyplýva, že účtovne majetok odpisujem naďalej, ale v zmysle postupov si upravím odpisovanie podľa očakávaného budúceho využitia majetku. Nepoužívaný majetok sa síce fyzicky neopotrebováva, ale predsa dochádza k nejakému morálnemu opotrebeniu...
apo
05.03.10,07:53
V sekcii podvojného účtovníctva som vytvoril tému a nik sa nechytá.

Mám otázku.
Klient mal starý vysokozdvižný vozík. Kúpil dva nové, ktoré mu policajti pred 4 rokmi zhabali nakoľko sa predpokladalo, že pochádzajú z trestnej činnosti. Tento rok sa kúpil nový vozík a aj sa zaradil do majetku. Ako to býva hneď nato mu policajti vozíky vrátili.

Na 4 vysokozdvižné vozíky je to malá firma. Navrhol som riešenie, že jeden z vozíkov necháme na obstaraní investície, alebo zaradíme a nebudeme odpisovať ani daňovo ani účtovne.

Otázka:
Môže byť majetok na karte (účet 022) bez odpisovania, alebo je lepšie ho nehať na obstaraní investície (účet 042). Štvrtý vozík čaká na svoj osud, možno sa predá, možno sa dá do nájmu, čas ukáže.

Ďakujem.

apo
dasasopi
07.03.10,12:16
Potrebovala by som poradiť. Pri odpisovaní som si zvolila metódu DO=UO /zrýchlený odpis/. V roku 2008 som daňovo prerušila odpisovanie. Účtovne som odpísala podľa odpisového plánu. Chápem, že sa mi už nebudú rovnať DO s UO, ale mám otázku pri účtovných odpisoch pokračujem ako pri zvolení odpisovania?

Cena majetku 424.48,50

Odpisový plán Uplatnené DO
UO 1r 106.122,- DO 1r 106.122,-
UO 2r 159182,- DO 2r 159.182,-
UO 3r 106121,- DO 3r 0,-
UO 4r 53.059,50 DO 4r 106.121,-
DO 5r 53.059,50
môžem to takto odpísať???
Zuzanak1
12.03.10,17:31
ahojte, môžem prerušiť odpisy aj na preskačku (JU),
v r. 2007 - preruším
v r. 2008 - uplatním
v r. 2009 - preruším ?
Tamila
12.03.10,17:33
ahojte, môžem prerušiť odpisy aj na preskačku (JU),
v r. 2007 - preruším
v r. 2008 - uplatním
v r. 2009 - preruším ?
Áno, môžeš
Zuzanak1
12.03.10,18:17
Áno, môžeš
ďakujem pekne.
ichromekova
13.03.10,09:32
Ahojte, môžem prerušiť odpisy ak sa na kúpu majetku zobral spotrebný úver? Pri lízingu sa nesmie, ale je to aj v tomto prípade? Ďakujem.
Anja111
13.03.10,09:37
Ahojte, môžem prerušiť odpisy ak sa na kúpu majetku zobral spotrebný úver? Pri lízingu sa nesmie, ale je to aj v tomto prípade? Ďakujem.
Pri úvere môžeš prerušiť odpisovanie DHM...
ichromekova
13.03.10,11:21
Ďakujem krásne
Ďuri Z
13.03.10,15:54
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať som neplatca DPH - 1.1.2009 som si zobral auto na leasing - a môj problém je v tom, musím ho odpisovať?, mám veľa nákladov a splátky leasingu dávam ako VNZD, je to prvý rok - čo mám uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch. Je to vôbec možné?
Ďuri Z
13.03.10,16:05
posúvam
Tamila
14.03.10,16:49
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať som neplatca DPH - 1.1.2009 som si zobral auto na leasing - a môj problém je v tom, musím ho odpisovať?, mám veľa nákladov a splátky leasingu dávam ako VNZD, je to prvý rok - čo mám uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch. Je to vôbec možné?
Auto na leasing sa odpisuje daňovo po dobu prenájmu a odpis sa nedá prerušiť. Nesúvisí to s tým, či si alebo nie si platca DPH.
rodina1
14.03.10,17:14
Tak ako napísala Tamila, auto na leasing musíš odpisovať, avšak tieto odpisy si nemusíš dať do nákladov.
ivka22
27.03.11,03:54
je mozne odpisat doteraz rovnomerne odpisovany majetok tak ze by som ho v r.2010 doodpisovala cely aj ked nebude vyradeny? neviem totiz aky je tam potom rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismy...tento majetok sa vsak stale pouziva
za skoru odpoved vopred dakujem
KEJKA
27.03.11,06:43
rozlišuj v otázke UO a DO.
UO -môžeš meniť odpisový plán a v účtovníctve doodpisovať
naďalej ho môžeš evidovať,vyraďuje sa až pri likvidácii, predaji, darovaní,.....

DO - musíš dodržať spôsob odpisovania, ale môžeš odpisovanie prerušiť, DO v DPPO neuplatniť 1 aviac rokov, ale potom uplatníš DO, ako bez prerušenia.
mikat
29.03.11,05:37
Dobry den, ja by som sa chcela informovat ohladom odpovede Kejky?...co to znamena uplatnit ako bez prerusenia? To znamena, ze ked by sme si napr. my neuplatnili odpisy za rok 2010, prerusili by sme odpisovanie a pokracovali by sme odpisovat v roku 2011, pouzili by sme sumu tu, ktora bola pred prerusenim odpisovania?
Dakujem, Katarina
KEJKA
29.03.11,16:08
Dobry den, ja by som sa chcela informovat ohladom odpovede Kejky?...co to znamena uplatnit ako bez prerusenia? To znamena, ze ked by sme si napr. my neuplatnili odpisy za rok 2010, prerusili by sme odpisovanie a pokracovali by sme odpisovat v roku 2011, pouzili by sme sumu tu, ktora bola pred prerusenim odpisovania?
Dakujem, Katarina
dúfam, že hovoríme len o daňovom odpisovaní, účtovne odpisovať musíš podľa odpisového plánu.
Ak máš stanovené DO napr. 1000,1000,1000,1000 pričom NC je 4000
tak prerušenie znamená, že napr. 1.rok DO uplatníš, 2. rok je prerušenie, ale 3.rok pokračuješ druhou sumou 1000.
ak by si mala napr. zrýchlené DO, vymyslím si

800,
1100,
1300,
800
.........spolu 4000
1.........800
2............0
3...........0
4.........1100
5..............0
6...........1300
7.............800
===============model prerušenie pre dva roky, a potom ešte jeden rok.
pokračuje sa "normálne" najbližším nasledujúcim odpisom.
mikat
03.04.11,13:24
DAKUJEM velmi pekne, velmi ste mi pomohli.
KEJKA
03.04.11,15:13
fajn, tak klikni na vyriešené.................