EvaSalsa
14.03.11,13:19
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadne odpisovania leasingu osobného vozidla v JÚ. chcela by som vedieť akú mám dať obstarávaciu sumu vozidla, od ktorej sa mi budú odpočítavať ročné odpisy. ide o súčet istín (zaplatenej + nezaplatenej= cena vozidla bez DPH) a DPH budem spolu s úrokom a poistným budem odpisovať mesačne ako prevádzkovú réžiu a istinu budem účtovať ako nákup DM alebo ide o sumu, za ktorú leasingovka auto odkúpila a ja budem istinu s DPH účtovať ako Nákup DM a ostatné ako prevádkovú réžiu?
Ďakujem za pomoc.
Eva
natascha
14.03.11,12:36
Podľa § 26 ods. 8 ZDP, HM prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa zákona o účtovníctve, zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania.
U HM obstarávaného formou finančného prenájmu je vstupnou (obstarávacou) cenou v súlade s § 26 ods. 8 ZDP
- istina zistená podľa účtovných predpisov, ktorou je rozdiel medzi celkovou dohodnutou sumou platby a nerealizovaným finančným nákladom + kúpna cena, za ktorú prejde vlastnícke právo na nájomcu po ukončení finančného prenájmu
- zvýšená o
- náklady súvisiace s obstaraním tohto majetku vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania, ktorými môžu byť
- napr. poplatok za uzatvorenie nájomnej zmluvy, ktorý uhrádza lízingovej spoločnosti pri podpise zmluvy,
- dopravné, montáž, clo hradené nájomcom a
- technické zhodnotenie vykonané na majetku do doby zaradenia do užívania hradeného nájomcom
- s výnimkou DPH, ktorá nikdy nie je súčasťou vstupnej ceny HM obstarávaného formou finančného prenájmu v súlade s ustanovením § 25 ods. 6 ZDP a to tak v prípade, ak majetok obstaráva platiteľ DPH, ako aj v prípade, ak majetok obstaráva neplatiteľ DPH. Uvedené je zavedené aj vzhľadom na skutočnosť, že zákon o dani z pridanej hodnoty považuje finančný prenájom len za službu. DPH pri finančnom prenájme sa zahrňuje vždy priamo do daňových výdavkov tak ako sa zaúčtuje do účtovníctva.
EvaSalsa
14.03.11,12:52
Ďakujem za rýchlu odpoveď. vzhľadom na to, že sa veľmi v účtovnej terminológii nevyznám chcela by som sa ešte spýtať, čo presne sa myslí tým rozdielom medzi celkovou dohodnutou sumou platby a nerealizovaným finančným nákladom? táto suma teda bude súčet všetkých splátok istiny, prvá zvýšená splátka, poplatok za uzatvorenie zmluvy a poplatok za odkúpenie auta po ukončení leasingu a to všetko bez DPH? a aby som sa uistila, že som to správne pochopila, lebo mám množstvo protichodných informácií z rôznych zdrojov... DPH zahrniemm do prevádzkovej réžie ako náklad súvisiaci d finančným prenájmom?