dareckova
26.12.05,07:49
Chcela by som sa spýtať ako to je s platením odvodov, ak má niekto založenú živnosť, nemá ju pozastavenú, ani v súčasnej dobe na ňu nepracuje ale pracuje ako zamestnanec u firmy, ktorá za neho všetko odvádza. Treba tú živnosť aspoň pozastaviť, aby nemusel platiť odvody zo živnosti? Na koľko maximálne sa dá živnosť pozastaviť alebo to nie je obmedzené? Ďakujem za odpoveď
ajobs
26.12.05,09:08
Chcela by som sa spýtať ako to je s platením odvodov, ak má niekto založenú živnosť, nemá ju pozastavenú, ani v súčasnej dobe na ňu nepracuje ale pracuje ako zamestnanec u firmy, ktorá za neho všetko odvádza. Treba tú živnosť aspoň pozastaviť, aby nemusel platiť odvody zo živnosti? Na koľko maximálne sa dá živnosť pozastaviť alebo to nie je obmedzené? Ďakujem za odpoveď

Aj keď nepracuješ momentálne na živnosť, musíš platiť odvody - do ZP min. 910 Sk, od roku 2006 min.966 Sk, do SP podľa tohto, či už si platila ako povinný plátca, alebo iba dobrovoľne.
Živnosť sa dá pozastaviť minimálne na dobu 6 mesiacov, maximálna doba nie je stanovená, a počas prerušenia sa dá pozastavenie predĺžiť.
dareckova
26.12.05,11:10
Ďakujem za odpoveď! A ešte jedna otázka: Aké poplatky sa platia za pozastavenie?
ajobs
26.12.05,19:49
Ďakujem za odpoveď! A ešte jedna otázka: Aké poplatky sa platia za pozastavenie?

Myslím, že sa to nespoplatňuje, ale určite hodnovernú info ti poskytne príslušný živnostenský úrad.
Oci
27.12.05,04:06
Ďakujem za odpoveď! A ešte jedna otázka: Aké poplatky sa platia za pozastavenie?
K žiadosti na pozastavenie živnosti treba doložiť kolok v hodnote 200 Sk.
Pepa
27.12.05,07:48
Aj keď nepracuješ momentálne na živnosť, musíš platiť odvody - do ZP min. 910 Sk, od roku 2006 min.966 Sk, do SP podľa tohto, či už si platila ako povinný plátca, alebo iba dobrovoľne.
Živnosť sa dá pozastaviť minimálne na dobu 6 mesiacov, maximálna doba nie je stanovená, a počas prerušenia sa dá pozastavenie predĺžiť.
Jedná sa o SZČO popri zamestnaní - zdravotné poistenie v tomto prípade nie je min. 910,- Sk /môže byť aj nižšie/.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
ajobs
27.12.05,14:38
Jedná sa o SZČO popri zamestnaní - zdravotné poistenie v tomto prípade nie je min. 910,- Sk /môže byť aj nižšie/.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

Súhlasím Erika, prehliadol som to, že ide o SZČO popri zamestnaní. Tam môžu byť preddavky aj nižšie ako 14% z MM, ak takýto preddavok vyjde menej ako 100 Sk, neodvádza sa.
tommail
31.12.05,11:48
1. Čiže ak som to správne pochopil, v prípade, že popri zamestnaní si založím živnosť 1.1.2006 tak do 1.7.2007 neodvázam odvody do SP. A čo ak k 30.6.2007 živnosť pozastavím. Nebudem odvádzať odvody spätne?

2. Stále nechápem ako je to s ZP. Je tu možnosť neplatiť odvody do ZP ako živnostník, keďžeuž za mňa odvádza odvody zamestnávateľ? Alebo musím odvádzať z minimálnej mzdy, t.j. 966 Skk

Prosím pomôžte mi to ujasniť si

Ďakujem
peto222
31.12.05,12:06
ja mam zivnost popri zamestnani a do ZP neplatim ani korunu preddavky
tommail
31.12.05,12:09
Ale potom to asu budes musieť doplatiť v ročnom zúčtovaní, alebo nie ??
janasokos
04.03.06,15:07
Poraďte mi, prosim. Je povinný platiť odvody SZČO popri zamestnaní, ak zaňho zamestnávateľ odvádza maximálne odvody? Živnosť si nechce zrušiť kvôli lízingu osobného auta a za rok 2005 mal aj príjmy zo živnosti.
Ďakujem za každú odpoveď.
Evanka
04.03.06,15:15
Poraďte mi, prosim. Je povinný platiť odvody SZČO popri zamestnaní, ak zaňho zamestnávateľ odvádza maximálne odvody? Živnosť si nechce zrušiť kvôli lízingu osobného auta a za rok 2005 mal aj príjmy zo živnosti.
Ďakujem za každú odpoveď. Ale maximá sú pre rôzne odvody odlišné. Ak je to z tej najvyššej hodnoty pre maximum, tak neodvádzaš zo živnosti nič.
janasokos
04.03.06,15:33
Evanka, vďaka.
stuko
12.03.06,18:16
Ale potom to asu budes musieť doplatiť v ročnom zúčtovaní, alebo nie ??
POkial sa nemylim, ak mas zivnost popri zamestnani, tak si mozes sam urcit vysku preddavku, v pripade sumy nizsej ako 100,- sa poistne neodvadza.

V kazdom pripade podavas rocne zuctovanie do ZP pricom, popri zamestnani neni stanoveny minimalny zaklad : V praxi teda ak zarobis 40 000,- predelis tuto sumu koef. 2,14 a nasledne vynasobis 14% a dostanes vysku poistneho za zuctovacie obdobie
dadika
13.03.06,15:37
Pošepkajte, prosím. Koľko bola min odvod na Zdravotné poistenie v r.2004?