everel
14.03.11,18:11
Zdravím Vás.
Mohli by ste mi pomôcť s problémom môjho syna?
Ako študent VŠ do 10/2010 pracoval na dohodu so zárobkom spolu 5.122 euro. Potom prešiel, stále ako študent, na živnosť. Tu zarobil za 11 a 12 mesiac 2010 450 euro na faktúry. Teraz ten problém. Odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne s povinnosťou prihlásenia platí len zo zárobku SZČO alebo to má všetko spolu zrátať za celý rok?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
14.03.11,17:15
Len zárobok zo szčo sa berie do úvahy.
Zárbok na dohodu je zo závislej činnosti, ktorý nemá vplyv na povinnú registráciu.
veronikasad
14.03.11,17:16
Zdravím Vás.
Mohli by ste mi pomôcť s problémom môjho syna?
Ako študent VŠ do 10/2010 pracoval na dohodu so zárobkom spolu 5.122 euro. Potom prešiel, stále ako študent, na živnosť. Tu zarobil za 11 a 12 mesiac 2010 450 euro na faktúry. Teraz ten problém. Odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne s povinnosťou prihlásenia platí len zo zárobku SZČO alebo to má všetko spolu zrátať za celý rok?
Ďakujem.
Podáva DP typu B do ktorého zahrnie príjem z dohody (§5) aj príjem z podnikania (§6).

Pri príjmoch z podnikania sa môže rozhodnúť či bude viesť účtovníctvo a uplatní si skutočné výdavky alebo príjem zdaní paušálom 40 % (bez preukazovania výdavkov).

Uplatní si celoročnú nezd.časť základu dane a daň zrazenú v zamestnaní si v DP započíta.

Ako SZČO je povinný podať aj RZZP, v ktorom uvádza len príjmy z podnikania (príjmy z dohody sa v RZZP neuvádzajú - ak by pracoval na prac. zmluvu, tie tam musí zahrnúť). Podáva RZZP typu B.

Pri príjmoch ktoré si uviedla mu nevznikne povinná registrácia SZČO v SP.

Podľa súčasne platného zákona o ZP by mal od 1.1.2011 platiť preddavky do ZP ako SZČO z minima - bez ohladu na to, že je študent. Pripravuje sa zmena, v parlamente je novela zákona o ZP.
everel
16.03.11,05:18
Ďakujem, to mi odľahlo. Už aj ide zrušiť živnosť. Vydržal pol roka a "pani usmievavá" ho už aj zrušila.