ajjjjka
14.03.11,19:09
Firma s.r.o. - dopravná spoločnosť má jediného spoločníka, ktorý je zároveň aj konateľ. Prepravuje tovar po celej SR, a túto činnosť vykonáva sám. Sídlo firmy aj trvalý pobyt spoločníka je v Prešove. Ak ide zaviesť tovar do Bratislavy, môže si na túto cestu urobiť cestovný príkaz, na ktorých by mal zohľadnené všetky náhrady, ktoré by mu podľa zákona patrili. Napríklad stravné. Takýchto ciest do mesiaca má približne 25. Mohol by si na každú takúto jazdu zúčtovať cestovné náhrady cez cestovný príkaz a boli by daňovo uznané?
KEJKA
14.03.11,18:51
môže, cestovné náhrady sú regulérne náklady.
25x do mesiaca na otočlu z Prešova do BA?
ak to bude vedieť aj zdokladovať - tá sro, prečo nie,
Alenaa
15.01.12,10:20
Prosím Vás,
konateľ-spoločník - v s.r.o., kde nemá žiadnych zamestnancov, vykonáva činnosť osobne, často mimo sídla firmy, na cesty používa súkr. MV - ktoré nahlásil na D.Ú. t.j. platí daň.
Akým spôsobom si má vyúčtovať cestovné náhrady, stravné?
Okrem toho má faktúry za ubytovanie - fakt. sú vystavené na s.r.o., s DPH.

Ak by si vypísal cesťák - nemôže si odpočítať DPH. Chce si fakt. naúčtovať jednoducho na firmu s odpočtom DPH.

Aký je správny postup?

Ďakujem za odpoveď, Alena
Tweety
15.01.12,10:54
Prosím Vás,
konateľ-spoločník - v s.r.o., kde nemá žiadnych zamestnancov, vykonáva činnosť osobne, často mimo sídla firmy, na cesty používa súkr. MV - ktoré nahlásil na D.Ú. t.j. platí daň.
Akým spôsobom si má vyúčtovať cestovné náhrady, stravné?
Okrem toho má faktúry za ubytovanie - fakt. sú vystavené na s.r.o., s DPH.

Ak by si vypísal cesťák - nemôže si odpočítať DPH. Chce si fakt. naúčtovať jednoducho na firmu s odpočtom DPH.

Aký je správny postup?

Ďakujem za odpoveď, Alena Veď ubytovaná nebola spoločnosť, ale konateľ, takže tento doklad sa pripočíta k cestovnému v CP ,bez nároku na odpočet dph.
KEJKA
15.01.12,11:14
Prosím Vás,
konateľ-spoločník - v s.r.o., kde nemá žiadnych zamestnancov, vykonáva činnosť osobne, často mimo sídla firmy, na cesty používa súkr. MV - ktoré nahlásil na D.Ú. t.j. platí daň..........................súkromné auto sa nenahlasuje, iba ho sro uvedie do DP DMV a zaplatí daň alikvotne podľa počtu mesiacov využívania.
Akým spôsobom si má vyúčtovať cestovné náhrady, stravné?
Okrem toho má faktúry za ubytovanie - fakt. sú vystavené na s.r.o., s DPH.

Ak by si vypísal cesťák - nemôže si odpočítať DPH. ....prečo?
Chce si fakt. naúčtovať jednoducho na firmu s odpočtom DPH....ak je doklad=faktúra správne vystavená so všetkými náležitosťami, kľudne.

Aký je správny postup?
Ďakujem za odpoveď, Alena
konateľ má nárok na cestovné náhrady, považuje sa za zamestnanca. /vem, sú diskusie okolo toho, môj názor je takýto/.
Vypíše si teda cesťák, napíše aj správu-pre zdokladovanie účelu jej konania.
V cesťáku si uvedie nárok na stravné, a cestovné náhrady za auto. Uvedie, že ubytovanie mu bolo poskytnuté, teda nepriloží faktúry k cesťáku.
Faktúry za ubytovanie účtuje sro - teda firma, ktorá ubytovanie zabezpečila a aj s nárokom na odpočítanie DPH.
Alenaa
15.01.12,11:55
Ďakujem za odpovede - Kejka, tak faktúru za ubytovanie naúčtujeme na firmu s odpočtom DPH.
Cesťák - náhradu za cestovné za použitie súkr. MV - ok.

Ešte nie som si istá, či si konateľ môže účtovať diéty vo výšky 8,80 €, /nad 18 hod./,alebo max. 3,80€.

Pokiaľ viem,FO-živnostník si môže dať do nákladov denne len 3,80 € - /alebo pri pracovnej ceste aj FO má možnosť účtovať si až 8,80€ ?

Obidve limity potrebujem vedieť, mám aj živnostníka aj konateľa, ktorí chodia na na prac. cesty na týždeň.

Som Vám veľmi vďačná za pomoc!
Alena
Alenaa
15.01.12,14:15
posúvam
Evanka
15.01.12,14:24
Ďakujem za odpovede - Kejka, tak faktúru za ubytovanie naúčtujeme na firmu s odpočtom DPH. Áno, nakoľko doklad za ubytovanie je vystavený na firmu

Cesťák - náhradu za cestovné za použitie súkr. MV - ok.
Ešte nie som si istá, či si konateľ môže účtovať diéty vo výšky 8,80 €, /nad 18 hod./,alebo max. 3,80€. Konateľ je v pozícii zamestnanca, teda pri pracovnej ceste, ktorá trvá nad 18 hod je to 8,80 €.

Pokiaľ viem,FO-živnostník si môže dať do nákladov denne len 3,80 € - /alebo pri pracovnej ceste aj FO má možnosť účtovať si až 8,80€ ? Má rovnakú možnosť ak ide o prcovnú cestu.

Obidve limity potrebujem vedieť, mám aj živnostníka aj konateľa, ktorí chodia na na prac. cesty na týždeň.

Som Vám veľmi vďačná za pomoc!
Alena

Odpovede v texte
Alenaa
15.01.12,14:32
Ďakujem pekne,

nebola som si istá, mýlilo ma nasledovné:

Pre rok 2011 sú sumy stravného pre jednotlivé časové pásma na základe opatrenia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny č. 533/2010 z 21. decembra 2010 o sumách stravného vo výške:
a) 3,80 eura pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 5,70 eura pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
c) 8,80 eura pre časové pásmo nad 18 hodín.
Živnostník si teda môže dať do nákladov za každý odpracovaný deň stravné vo výške 3,80 eura.
Prajem Vám pekný zvyšok nedele.
Alena
KatarinaNR
28.10.12,11:43
Dobrý deň,
poprosila by som o radu.
Konateľ a spoločník v sro zároveň, sro - bez zamestnanca, spoločník vykonávať predmety podnikania denne mimo sídla firmy. Nemá vodičský, tak chodí busom, môže si tieto náklady vo firme uplatňovať, alebo si môže robiť cesťák?
toto mi ešte nie je jasné
ďakujem veľmi pekne
veronikasad
28.10.12,12:02
Dobrý deň,
poprosila by som o radu.
Konateľ a spoločník v sro zároveň, sro - bez zamestnanca, spoločník vykonávať predmety podnikania denne mimo sídla firmy. Nemá vodičský, tak chodí busom, môže si tieto náklady vo firme uplatňovať, alebo si môže robiť cesťák?
toto mi ešte nie je jasné
ďakujem veľmi pekne
Katka, uveď konkrétnejšie o výkon akej činnosti ide.
KatarinaNR
28.10.12,12:07
Veronika,
ide o výkon pomocné stavebné práce, prípravné práce pre realizáciu stavby, a takéto, všetky tieto činnosti má zapísané v predmetoch podnikania, ale nie je "u seba" zamestnancom, ani iných zamestnancov spoločnosť nemá, a tiež ako konateľ nemá spísanú "zmluvu" o nároku na odmenu. Robí len činnosti smerujúce k dosiahnutiu zisku. Akurát, že chodí len k jednému odberateľovi, faktúru má mesačne len jednu a to tomu istému odberateľovi.
ďakujem
veronikasad
28.10.12,12:10
Veronika,
ide o výkon pomocné stavebné práce, prípravné práce pre realizáciu stavby, a takéto, všetky tieto činnosti má zapísané v predmetoch podnikania, ale nie je "u seba" zamestnancom, ani iných zamestnancov spoločnosť nemá, a tiež ako konateľ nemá spísanú "zmluvu" o nároku na odmenu. Robí len činnosti smerujúce k dosiahnutiu zisku. Akurát, že chodí len k jednému odberateľovi, faktúru má mesačne len jednu a to tomu istému odberateľovi.
ďakujem
Katka, na preplatenie cestovného v zmysle zákona o cestovných náhradách má nárok v prípade, ak ide o pracovnú cestu. Podľa toho čo píšeš, tieto činnosti skôr súvisia s výkonom práce zamestnanca, ako spoločníka. Možno by bolo vhodné uzatvoriť aspoň dohodu o prácach mimo prac.pomer, v tkorej by bolo cestovné ošetrené.
KatarinaNR
28.10.12,12:12
a dá sa toto veronika charakterizovať ako pracovná cesta? alebo môže si v tomto prípade dávať lístky z autobusu do nákladov?
KatarinaNR
28.10.12,13:25
dievčence, ešte by som poprosila o radu,
keď bude mať spoločník so "svojou" sro Dohodu o pracovnej činnosti a v nej zahrnuté preplácanie cesty na výkon činnosti busom, budú tieto náklady VOZD?
ďakujem
Tweety
28.10.12,13:27
dievčence, ešte by som poprosila o radu,
keď bude mať spoločník so "svojou" sro Dohodu o pracovnej činnosti a v nej zahrnuté preplácanie cesty na výkon činnosti busom, budú tieto náklady VOZD?
ďakujem
Ak pôjde o pracovné cesty, tak áno. Stravné a ost. podľa Zákona o CN. Ale musí to byť uvedené v Dohode.
Mila123
28.10.12,13:27
dievčence, ešte by som poprosila o radu,
keď bude mať spoločník so "svojou" sro Dohodu o pracovnej činnosti a v nej zahrnuté preplácanie cesty na výkon činnosti busom, budú tieto náklady VOZD?
ďakujem
Katka, nezabudni na DOPČ sa pracuje na 10 hod. týždenne......tak neurobí až také terno......
pavol54
28.10.12,14:06
až na tú prcovnú cestu( čo nevyjde z preklepu)
pavol54
28.10.12,14:15
dievčence, ešte by som poprosila o radu,
keď bude mať spoločník so "svojou" sro Dohodu o pracovnej činnosti a v nej zahrnuté preplácanie cesty na výkon činnosti busom, budú tieto náklady VOZD?
ďakujemAk táto otázka súvisí s "10-tkou" tak sa vykašli na riešenie spoločníka, ten si balí zisk, konateľ uzavrie zmluvu o nepravidelnom príjme za výkon funkcie s firmou a na základe toho si bude písať cesťáky koľko chce (len neviem ako to zo zdr poist ak nemá tieto platby z iného dôvodu( inde zam alebo szčo)
KatarinaNR
28.10.12,14:24
ok pavol54, čiže uzavrie s sro zmluvu ako konateľ o nepravidelnom príjme a cesťáky si môže dávať do nákladov? a bude vyplácaný napr. raz štvrťročne? tým pádom sa prihlási do sp, so ZP neviem ako to je, tak poprosím iné šikovné dievčence o radu :-)
ďakujem už vidím "svietielko" :-) resp. riešenie
KatarinaNR
28.10.12,14:33
a môžem niekoho poprosiť o priloženie vzoru takejto zmluvy?
ďakujem
Evanka
28.10.12,15:15
Firma s.r.o. - dopravná spoločnosť má jediného spoločníka, ktorý je zároveň aj konateľ. Prepravuje tovar po celej SR, a túto činnosť vykonáva sám. Sídlo firmy aj trvalý pobyt spoločníka je v Prešove. Ak ide zaviesť tovar do Bratislavy, môže si na túto cestu urobiť cestovný príkaz, na ktorých by mal zohľadnené všetky náhrady, ktoré by mu podľa zákona patrili. Napríklad stravné. Takýchto ciest do mesiaca má približne 25. Mohol by si na každú takúto jazdu zúčtovať cestovné náhrady cez cestovný príkaz a boli by daňovo uznané?
Podľa mňa by mal mať na prepravu tovaru pracovnú zmluvu. V tom prípade je ho možné pokladať v zmysle zákona o cestovných náhradách za zamestnanca .
Iné by bolo, keby bola pracovná cesta vykonaná z titulu funkcie konateľa. V takom prípade je pre tento výkon považovaný v zmysle zákona o CN za zamestnanca.
KatarinaNR
28.10.12,15:18
ešte jedna otázka,
môže spoločník a konateľ v jednej osobe mať vo firme zmluvu na výkon funkcie konateľa s nepravidelným príjmom a zároveň mať v tej istej firme DoPČ?
ďakujem
pavol54
28.10.12,15:24
ešte jedna otázka,
môže spoločník a konateľ v jednej osobe mať vo firme zmluvu na výkon funkcie konateľa s nepravidelným príjmom a zároveň mať v tej istej firme DoPČ?
ďakujem
a prečo?
Evanka
28.10.12,15:25
ešte jedna otázka,
môže spoločník a konateľ v jednej osobe mať vo firme zmluvu na výkon funkcie konateľa s nepravidelným príjmom a zároveň mať v tej istej firme DoPČ?
ďakujem
Spoločník a konateľ v jednej osobe môže a nemusí mať za výkon fcie konateľa príjem. Zamestnancom môže byť v akejkoľvek forme, zamestnanec v PP, DVP, DPČ to bezohľadu na to, či ako konateľ poberá odmenu alebo nie.
KatarinaNR
28.10.12,15:25
no aby mal náklady,
KatarinaNR
28.10.12,15:29
ale môže to byť v jednej a tej istej spoločnosti?
pavol54
28.10.12,15:30
ok pavol54, čiže uzavrie s sro zmluvu ako konateľ o nepravidelnom príjme a cesťáky si môže dávať do nákladov? a bude vyplácaný napr. raz štvrťročne? tým pádom sa prihlási do sp, so ZP neviem ako to je, tak poprosím iné šikovné dievčence o radu :-)
ďakujem už vidím "svietielko" :-) resp. riešenie
cesťáky si môžeš dávať vyúčtovať kedy chceš hoci aj na konci roka, nepravidelný príjem si môžeš vyúčtovať tak isto raz za rok, len to musíš rozpočítať na všetky mesiace rovnako od posledného priznania príjmu, ak je konateľ ešte inde zdravotne poistený, tak ho prihlasuješ na deň aj ho hneď odhlasuješ zo ZP a platí odvod do ZP z celej sumy
KatarinaNR
28.10.12,15:33
ďakujem veľmi pekne všetkým za radu,

pavol54, nechápem ešte ako rozpočítať na všetky mesiace rovnako?
Evanka
28.10.12,15:37
ale môže to byť v jednej a tej istej spoločnosti?
Môže
Rozalka
28.10.12,15:40
ďakujem veľmi pekne všetkým za radu,

pavol54, nechápem ešte ako rozpočítať na všetky mesiace rovnako?
Nekomplikuj si život nepravidelnými príjmami.
pavol54
28.10.12,15:49
ďakujem veľmi pekne všetkým za radu,

pavol54, nechápem ešte ako rozpočítať na všetky mesiace rovnako?
tak že si otvoríš sociálnu poisťovňu, na to máš špeciálny výkaz, napríklad posledný nepravidelný príjem mal v decembri 2011 teraz ďalší bude mať v decembri 2012 vo výške 120€ tak to vydelí 12 a na výkaze na každý mesiac to nahadzuje a on si to sám vyráta odvody. k tomu spoločníkovi a konateľovi spoločník je kapitalista ktorý nepracuje vložil vklad ale môže mať dpoč, a môže ísť do 29.10. do Košíc, konateľ koná teda v mene spoločníkovho kapitálu, maká a ide 29.10 do košíc takže si obaja vypíšu cesťáky ale ak je to jedna a tá istá osoba tak môže jeden takže načo by si komplikoval život dvoma pracovnými vzťahmi pre tú istú osobu v jednej firme
KatarinaNR
28.10.12,15:52
ok, takže na základe DoPC si môže robiť cesťáky
pavol54
28.10.12,15:53
Nekomplikuj si život nepravidelnými príjmami.
lenže ako konateľ s nepravidelným príjmom mám iné odvody ako konateľ zamestnanec niektoré v SP neplatí.ja to mám tak a potom celý rok môžem s peniazmi hýbať a nemusia byť v SP a ZP každý mesiac. už dávno to tak malo byť.
Evanka
28.10.12,15:57
ok, takže na základe DoPC si môže robiť cesťáky
Áno, na práce nesúvisiace s konateľskou činnosťou môže vyúčtovať pracovné cesty ako zamestnanec na DoPC. Musí to však byť v dohode dojednané.
Môže však vyúčtovať aj pracovné cesty, ktoré vykoná z titulu činnosti konateľa. (Aj keď nepoberá žiadnu odmenu).
KatarinaNR
28.10.12,15:59
Evanka, ďakujem veľmi pekne.
Evanka
29.10.12,12:13
Som rada, ak pomohlo