ondrej2
26.12.05,23:40
Dobrý deň.
Budem veľmi rád, ak mi niekto pomôže. Chystám sa uzatvárať rok (v PÚ) a našiel som nejaké daňové doklady so skorších období, konkrétne máj, august, samozrejme všetky z roku 2005. Som štvrťročným plátcom DPH a neviem, či si môžem uplatniť nárok na odpočet DPH a celkovo zaúčtovať tieto doklady v poslednom štvrťroku.
Ďakujem za odpoveď.
sonahelenamaria
27.12.05,06:04
Nie. Musíš podať dodatočné daňové priznanie za 2. a 3. štvrťrok 2005.
skatja
27.12.05,09:09
Ja by som dala do posledného kv.,ale možno skúsenejší by mohli objasniť ako to je s §51 ods.2 Platiteľ vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch/ samozrejme v rámci účtovného roka/ Stretla som sa s rôznymi výkladmi
Denda
27.12.05,09:18
Ja by som dala do posledného kv.,ale možno skúsenejší by mohli objasniť ako to je s §51 ods.2 Platiteľ vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch/ samozrejme v rámci účtovného roka/ Stretla som sa s rôznymi výkladmi
Pozrite:)
http://www.porada.sk/showthread.php?t=13428&page=3&pp=10&highlight=pr%E1vo+odpo%E8%EDtanie+dane+doklad
skatja
27.12.05,10:05
Súhlasím, len dodávam, že máme mnoho dokladov, ktoré nespĺňajú náležitosti daňového dokladu a potom treba čakať na opravený. Je to dobrý dôvod na neskoršie zaúčtovanie?
Jana Acsová
27.12.05,10:09
Súhlasím, len dodávam, že máme mnoho dokladov, ktoré nespĺňajú náležitosti daňového dokladu a potom treba čakať na opravený. Je to dobrý dôvod na neskoršie zaúčtovanie?Dátum vzniku účtovného prípadu vychádza z postupov účtovania a vašich interných postupov. Právo na odpočítanie dane vychádza zo Zákona o dani z pridanej hodnoty. To či je dôvod na posun uskutočnenia účtovného prípadu by mala riešiť interná smernica. Vznik účtovného prípadu a uplatnenie práva na odpočítanie dane spolu nesúvisia, resp. posudzujú sa samostatne.
Jana Acsová
27.12.05,10:10
Jana Acsová
27.12.05,10:16
ondrej2
27.12.05,10:40
Ďakujem, že sa zaoberáte mojim problémom. Ešte jeden dotaz. Veď pokiaľ som mal nárok na odpočet DPH napr. v 2. kvartáli napr. 5000,- Sk a neuplatnil som, a doklady majú všetko potrebné pre daňový doklad, nie je jedno, či si to odrátam v 3., alebo 4. kvartáli toho roka ? Veď v rámci roka (myslím, celková odvedená DPH počas celého raka) by to malo byť jedno. Nie ?
Jana Acsová
27.12.05,10:48
Ďakujem, že sa zaoberáte mojim problémom. Ešte jeden dotaz. Veď pokiaľ som mal nárok na odpočet DPH napr. v 2. kvartáli napr. 5000,- Sk a neuplatnil som, a doklady majú všetko potrebné pre daňový doklad, nie je jedno, či si to odrátam v 3., alebo 4. kvartáli toho roka ? Veď v rámci roka (myslím, celková odvedená DPH počas celého raka) by to malo byť jedno. Nie ?Jedno to určite nie je. V prípade kontroly by sa mohlo stať, že by bol doklad vylúčený zo zdaňovacieho obdobia, v ktorom bol uplatnený a to nie je veľmi príjemné riešenie. Uplatnenie práva na odpčítanie dane doporučujem využiť v rámci zákonných možností.

Vo vami uvádzaných príkladoch zrejme vznikla daňová povinnosť pri dodávke v 2. Q a vtedy je možné uplatniť odpočítanie dane v 2. a 3. Q ak ste obdržali faktúry, nie daňové doklady .-) do 25. 7. 2005.

V ostatných prípadoch vzniká právo na odpočítanie dane v zdaňovacom období, kedy platiteľ faktúru obdrží ... to je však potrebné si podľa môjho názoru obhájiť.
ondrej2
27.12.05,10:55
Hm... Asi to nechám tak a nebudem špekulovať. Za tie peniaze to nestojí. Ešte raz ďakujem.