AndreaK.
15.03.11,10:10
Zdravím,
pokúšam sa vypracovať podnikateľský plán do školy (dúfam, že vás pri radení neodradí tento fakt, že to potrebujem "len" do školy :)). Ide o súkromné jasle, založila som ich ja sama, takže som jediný spoločník aj konateľ, a zároveň robím v podniku manažéra - proste vedúcu jasieľ a vediem účtovníctvo a mám 4 zamestnancov. Vlastne úlohou je vypracovať podnikateľský plán s tým, že žiadam investora o peniaze. Píšem to tak, že vlastním rodinný dom, ktorý potrebujem zrekonštruovať, aby priestory vyhovovali vyhláške o jasliach, no a na túto rekonštrukciu pýtam peniaze (nejaké zbúranie stien, postavenie nových, dvoje toalety, kúpa nábytku...). Dajme tomu, že dom má momentálne hodnotu 150 000 €. Chcem ho vložiť do podnikania ako základné imanie. Lenže on bude mať po rekonštrukcii väčšiu hodnotu nie? Vôbec neviem, ako zostaviť súvahu, lebo vlastne ZI dám 150 000 € a do aktív by to tiež malo ísť v tej sume, aby mi pasíva kryli aktíva nie? Ale dom už bude vo vyššej hodnote. A keď si vypýtam tie peniaze na rekonštrukciu - to pôjde do pasív ako cudzie zdroje, no a bude to napr. nejakých 50 000 € (nemám šajn, či je to veľa či málo, ak viete poraďte prosím v akom cenovom rozmedzí by to tak asi mohlo byť :(). Lenže hodnota domu sa mi predsa nezvýši až o 50 000 € ale o menej, tak zas sa mi nebudú rovnať aktíva s pasívami. Lebo pri tej rekonštrukcii sa platia robotníci a tak, a o ich mzdy a neviem čo ešte sa predsa nezvýši hodnota domu nie?
Na začiatku budem mať nejaké tie náklady na vybavenie jasieľ - kúpa hračiek, posteľného prádla, oblečenie pre zdravotné sestry atď. - ako to mám dať do nákladov? Či to sa nedáva? Môžem len napísať, že to pokryjem z vlastných zdrojov? To by som potom dala do pasív ešte, že mám účet v banke s tými peniazmi čo na to potrebujem či? Alebo mám akože rovno vložiť do podnikania všetky tieto veci a navýšiť tak hodnotu základného imania?
Predpokladám, že je lepšie nebyť platcom DPH - to som tu dakde čítala na Porade...
Rodinný dom vložený do podnikania ako ZI sa odpisuje?
Mám z toho úplný galimatiáš :confused: mohol by mi prosím niekto poradiť??