Anka Ha
15.03.11,12:05
ahojte,

vedel by mi niekto poradiť , čo sa týka v podvojnom účtovníctve o inventarizácii majetku a záväzkov?

mám to spraviť a vytlačiť to do šanonu účtovnej závierky, k tomu účtu, ktorý má účtovný zostatok ku koncu roka alebo ako to je?
ďakujem pekne
Maya1
15.03.11,11:10
zostatky v hlavnej knihe musia sedieť s inventarizáciou buď dokladovou, alebo fyzickou. Neviem o čo konkrétne ti ide?
rdb
15.03.11,11:11
Inventarizácia majetku a zavazkou je bud dokladova, alebo fyzicka. Je to podla toho co inventujes.
Dlhodoby hmotny majetok a zasoby sa inventuju fyzickou inventurou, ostatne obvykle dokladovou. Musis mat doklady, ktorymi vydokladujes zostatok na ucte. Napriklad na 343 si prilozis podane danove priznanie za december a pripadne aj zaplatene DPH v 01/11. Malo by to sediet.
Na pohladavky a zavazky z obchodneho styku si pripravis ich zozonam (saldo), ktore by malo sediet so zostatkom uctov 311 a 321. A tak podobne.
petra:-)
15.03.11,11:12
Pri inventarizácii postupujete podľa zákona o účtovníctve:


INVENTARIZÁCIA

§ 29

(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

(2) Inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovná jednotka pre potreby zostavenia priebežnej účtovnej závierky vykonáva inventarizáciu len na účely vyjadrenia ocenenia podľa § 26 ods. 3. Ustanovenia o vykonávaní inventarizácií podľa osobitných predpisov45) nie sú týmto dotknuté.

(3) Pri hmotnom majetku okrem zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti môže účtovná jednotka vykonať inventarizáciu v inej lehote, ako je ustanovená v odseku 2, ktorá však nesmie prekročiť dva roky. Peňažné prostriedky v hotovosti musí účtovná jednotka inventarizovať najmenej štyrikrát za účtovné obdobie.

§ 30

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.

(2) Inventúrny súpis je účtovný záznam, ktorý zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4). Inventúrny súpis musí obsahovať tieto údaje:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) deň začatia inventúry, deň, ku ktorému bola inventúra vykonaná, a deň skončenia inventúry,
c) stav majetku s uvedením jednotiek množstva a ceny podľa § 25,
d) miesto uloženia majetku,
e) meno, priezvisko a podpisový záznam hmotne zodpovednej osoby za príslušný druh majetku,
f) zoznam záväzkov a ich ocenenie podľa § 25,
g) zoznam skutočného stavu rozdielu majetku a záväzkov,
h) odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov k dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, zistené pri vykonávaní inventúry na účely úpravy ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27, ak sú takéto skutočnosti známe osobám, ktoré vykonali inventúru,
i) meno, priezvisko a podpisový záznam osôb zodpovedných za zistenie skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
j) poznámky.

(3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.

(4) Fyzickú inventúru hmotného majetku okrem zásob, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Pritom sa musí preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci tohto účtovného obdobia.

(5) Inventarizačný rozdiel môže mať dvojaký charakter, a to

a) manko, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom; pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa označuje ako schodok,
b) prebytok, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.

(6) Rozdiely vyplývajúce z úpravy ocenenia podľa § 26 a 27 sa neposudzujú ako inventarizačné rozdiely.

(7) Inventarizačný rozdiel zaúčtuje účtovná jednotka do účtovného obdobia, za ktoré sa inventarizáciou overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov.


Inventarizujem všetky súvahové účty, ktoré majú ku koncu roka zostatok. Inventarizáciu si delím do častí - t.j. mám niekoľko inventúrnych súpisov (DHNIM, zásoby, finančné účty, pohľadávky a záväzky, kapitálové účty) a v inventarizačnom zápise skonštatujem súlad, resp. rozdiely medzi stavmi zistenými fyzickou a dokladovou inventúrou a stavmi v účtovnej evidencii. Prikladám to do zložky s ročnou účtovnou závierkou.
Anka Ha
15.03.11,18:17
Ďakujem veľmi pekne všetkým :)
Anka Ha
16.03.11,08:34
Inventarizácia majetku a zavazkou je bud dokladova, alebo fyzicka. Je to podla toho co inventujes.
Dlhodoby hmotny majetok a zasoby sa inventuju fyzickou inventurou, ostatne obvykle dokladovou. Musis mat doklady, ktorymi vydokladujes zostatok na ucte. Napriklad na 343 si prilozis podane danove priznanie za december a pripadne aj zaplatene DPH v 01/11. Malo by to sediet.
Na pohladavky a zavazky z obchodneho styku si pripravis ich zozonam (saldo), ktore by malo sediet so zostatkom uctov 311 a 321. A tak podobne.

ak sa môžem spýtať ako vydokladujem napríklad k účtom : 323, 341,472...a u účtoch si niesom ista napriklad: 326 nevyfakturované dodávky som pripojila faktúru ktora mi potom prišla, alebo k účtu 331 som dala vyplatnu listinu podpísanu aj výplatný list, k 336 tak isto aj k 341, čo k 365???? a k 381 náklady budúcich období som dala taktiež faktúrku..mohli by ste mi to odkontrolovať?
petra:-)
17.03.11,06:08
Nemusíte ku každému inventarizovanému účtu prikladať doklady - v inventúrnom súpise skonštatujete zistený stav, stačí ak uvádzate odvovávky na doklady:

k účtu 323 - rezervy sú vytvorené na základe interných dokladov (rezerva na nevyčerpané dovolenky a soc. náklady, nevyfakturované dodávky, záručné opravy, vypracovanie RÚZ a DP....pri inventarizácii robíte kontrolu interných dokladov, či sú sumy rezerv správne, či sú zaúčtované všetky rezervy, a či súhlasia so stavom na účtoch rezerv)

k účtu 341 - kontrolujete, či stav na účte súhlasí so stavom podľa predpisov dane (DP, výmery), či súhlasí stav odvedených preddavkov a zrazenej dane v účtovníctve so stavom podľa výpisov z banky,

k účtu 472 - porovnávate - stav účtu k 1.1. - tvorbu (zároveň kontrolujete, či SF tvorený v priebehu roku zálohovo mesačne zodpovedá 0,6% z ročného objemu miezd) - čerpanie - konečný zostatok

k účtu 336 - kontrolujete, či zostatok na účte zodpovedá predpisu poistného z výkazov, špecifikujete čo je zostatok (napr. suma na účte 336 zodpovedá poistnému vykázanému, za mesiac december, ktoré je splatné v januári - môžete uviesť odvolávku na doklady - mzdová agenda - výkazy 12/2010)

k účtu 365 - špecifikujete, o aký záväzok sa jedná, kontrolujete správnosť vykazovanej sumy, uvádzate odvolávku na doklad (napr. zmluva o pôžičke)
dadika22
25.10.11,09:41
Dobrý deň, mala by som otázku ohľadne inventarizácie pohľ. a záväzkov. Je v súlade so zákonom o účtovníctve odosielanie odsúhlasení pohľadávok a záväzkov svojim obchodným partnerom k inému dátumu (pr. k 30.11.2011) ako je dátum zostavenia účtovnej závierky? Účtovná závierka sa v našej účtovnej jednotke zostaví k 31.12.2011.
petra:-)
26.10.11,05:11
Podľa môjho názoru nie, pretože inventarizáciou zistíte stav pohľadávok a záväzkov ku dňu 30.11. a nie ku dňu zostavenia účtovnej závierky. Zákon o účtovnícte v § 29 presne určuje, ku ktorému dňu sa inventarizácia vykonáva a v ods. 3 a 4 vymedzuje, v ktorých prípadoch môže byť vykonaná k inému dňu a aký je postup:

(2) Inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovná jednotka pre potreby zostavenia priebežnej účtovnej závierky vykonáva inventarizáciu len na účely vyjadrenia ocenenia podľa § 26 ods. 3. Ustanovenia o vykonávaní inventarizácií podľa osobitných predpisov45) nie sú týmto dotknuté.

(3) Pri hmotnom majetku okrem zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti môže účtovná jednotka vykonať inventarizáciu v inej lehote, ako je ustanovená v odseku 2, ktorá však nesmie prekročiť dva roky. Peňažné prostriedky v hotovosti musí účtovná jednotka inventarizovať najmenej štyrikrát za účtovné obdobie.

(4) Fyzickú inventúru hmotného majetku okrem zásob, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Pritom sa musí preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci tohto účtovného obdobia.
tictac7
26.10.11,05:21
Dobrý deň, mala by som otázku ohľadne inventarizácie pohľ. a záväzkov. Je v súlade so zákonom o účtovníctve odosielanie odsúhlasení pohľadávok a záväzkov svojim obchodným partnerom k inému dátumu (pr. k 30.11.2011) ako je dátum zostavenia účtovnej závierky? Účtovná závierka sa v našej účtovnej jednotke zostaví k 31.12.2011.

áno, je to v súlade so zákonom. Treba len napísať, že stav po odsúhlasení pohľadávok s odberateľmi k 30.11. bol vo výške xxx, v období od 1.12. do 31.12. boli prírastky xxx a úbytky xxx, teda konečný stav je xxx, ktorý súhlasí s údajmi v hlavnej knihe. Toto je úplne bežná vec. Predsa ani inventarizáciu majetku a zásob (myslím účtovú triedu 0 a 1) vo väčšej spoločnosti nie si schopná urobiť presne 31.12.
dadika22
26.10.11,07:09
Ďakujem vám za odpovede. Mne to presne vylučoval ten §29 ods. 2. Tu vo firme to zvykli robiť k tomu 30.11., mne sa to však zdalo také polemické, preto som sa pýtala aj na názory iných. Takže ešte raz ďakujem.
Marie00
07.12.11,08:58
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, účtovný stav majetku mi nesedí so skutočným stavom (centové rozdiely v odpisoch). Rozdiel je 12,62 eur, čo s tým? Tiež mám rozdiel na 331 - nevyplatená mzda zamestancovi v roku 2006, ktorý už pre nás nepracuje? Poradí niekto ako riešiť takéto rozdiely?
Ďakujem
Adiks
07.12.11,10:52
K príspevku 10: Nesúhlasím, inventarizácia pohľadávok a záväzkov k inému dátumu ako 31.12. je porušením zákona o účtovníctve. Podľa § 30 ods.4 zákona o účtovníctve k inému dátumu ako k 31.12. je možné vykonať len fyzickú inventúru zásob a hmotného majetku. Dokladovú inventúru nie. To neznamená, že sa má robiť 31.12., ale že sa má robiť k 31.12. a nie napríklad k 30.11.
tictac7
07.12.11,11:04
K príspevku 10: Nesúhlasím, inventarizácia pohľadávok a záväzkov k inému dátumu ako 31.12. je porušením zákona o účtovníctve. Podľa § 30 ods.4 zákona o účtovníctve k inému dátumu ako k 31.12. je možné vykonať len fyzickú inventúru zásob a hmotného majetku. Dokladovú inventúru nie. To neznamená, že sa má robiť 31.12., ale že sa má robiť k 31.12. a nie napríklad k 30.11.

...sorry, ale ja som nikde nepísala, že dokladovú inventúru si robí k 30.11.. K 30.11. má len odsúhlasený stav s dodávateľmi a odberateľmi, dokladovú inventúru si robí k 31.12. s tým, že k odsúhlasenému stavu sa prirátajú prírastky a odrátajú úbytky. Takže neviem, aký nesúlad so zákonom tu riešiš....
...akože naozaj netuším v akej veľkej spoločnosti robíš, teda koľko mávate bežne ku koncu akéhokoľvek mesiaca neuhradených pohľadávok a záväzkov, ale keby všetci robili odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov k 31.12., tak asi nikto nepodá včas DP.
Adiks
08.12.11,23:13
Ešte raz zopakujem, nepostupujete správne a nekonáte v zmysle, ale v rozpore so zákonom o účtovníctve. O prírastky a úbytky v období medzi vykonaním inventúry a 31.12. sa môžu upravovať len údaje FYZICKEJ inventúry. Pozri si § 30 ods.4 zákona o účtovníctve. Veľkosť spoločnosti nemôže odôvodňovať to, že sa dokladová inventúra nerobí k 31.12. Zákon o účtovníctve neumožňuje vykonávať dokladovú inventúru k inému dátumu ako k 31.12. Umožňuje to iba v prípade fyzickej inventúry zásob a majetku, aj s uvedením toho, ako v tomto prípade postupovať.
KEJKA
09.12.11,15:53
...sorry, ale ja som nikde nepísala, že dokladovú inventúru si robí k 30.11.. K 30.11. má len odsúhlasený stav s dodávateľmi a odberateľmi, dokladovú inventúru si robí k 31.12. s tým, že k odsúhlasenému stavu sa prirátajú prírastky a odrátajú úbytky. Takže neviem, aký nesúlad so zákonom tu riešiš....
...akože naozaj netuším v akej veľkej spoločnosti robíš, teda koľko mávate bežne ku koncu akéhokoľvek mesiaca neuhradených pohľadávok a záväzkov, ale keby všetci robili odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov k 31.12., tak asi nikto nepodá včas DP.
ako chceš upraviť stav pohľadávok o prírastky a úbytky? Anonymne?
K 31.12. musíš mať dokladovú inventarizáciu pohľadávok, t.j. presne musíš vedieť, kto ti dlhuje a koľko.
Súhlasím však, že písomne odsúhlasenie môže byť aj k inému dátumu.
Alenkacs
28.02.12,09:33
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom inventarizácie majetku a záväzkov k 31.12. podľa §29 a §30 zák.o účtovníctve, je potrebné vypisovať rozsiahle inventúrne súpisy? Nestačí vytlačiť príslušné účty a analytiky a priložiť doklady? Spraviť tzv."dokladovú inventúru" Vopred Vám ďakujem za odpoveď. Alena
mery24
20.03.12,12:14
ako zúčtovať rozdiely zistené pri inventúre ktoré sa ťahajú už z minulých rokov, ten majetok je už odpísaný ale oprávky mínus majetok nemám 0, ale celý majetok je plne odpísaný, ťahá sa to už z minulých rokov, chcem to dať do poriadku, ako to opraviť?
nesedí mi 022 so skutočnosťou, ako to opraviť ? a čo s tým v daňovom priznaní???

opravila som to preúčtovaní na AE účtov 022 a 029, prebytok som účtovala 029/648, čo mám urobiť s účtom 089 Oprávky? majetok je už plne odpísaný, ale ja tam nemám oprávky v plnej výške účtu 029, čo s tým aby to sedelo???? prosím poradte mi :confused::confused:
hindovka
29.03.12,16:00
Dobry den, chcem radu ako ma prakticky vyzerat zapis o inventarizaciii rozdielu majetku a zavazkov. Viem, ze su to fondy, HV...Vopred dakujem za radu