Alexandra1978
15.03.11,12:15
Ahojte,
chcela by som poziadat o predlzenie RD z dovodu zleho zdr. stavu dietata do veku 6r. Chcela by som len vediet, ako je to teraz podla zakona od 01012011:
1. ci matka moze pracovat (prip. na dohodu), ak ano, ci su tam nejake obmedzenia
2 ci moze byt dieta umiestnene v skolke, ak ano, ci na 4 hodiny alebo cely den?
3. je nutne zamestnavatela pisomne poziadat o cerpanie predl. RD alebo staci len pisomne oznamit?

Mam take nejasne informacie o tom, vraj popri cerpani RD, resp. popri poberani rodic. prispevku (190EUR) je mozne aj pracovat, a dieta moze byt v skolke cely den, ale zda sa mi to nelogicke :confused:.
Dakujem.
ivka70
15.03.11,11:18
Ahojte,
chcela by som poziadat o predlzenie RD z dovodu zleho zdr. stavu dietata do veku 6r. Chcela by som len vediet, ako je to teraz podla zakona od 01012011:
1. ci matka moze pracovat (prip. na dohodu), ak ano, ci su tam nejake obmedzenia
2 ci moze byt dieta umiestnene v skolke, ak ano, ci na 4 hodiny alebo cely den?
3. je nutne zamestnavatela pisomne poziadat o cerpanie predl. RD alebo staci len pisomne oznamit?

Mam take nejasne informacie o tom, vraj popri cerpani RD, resp. popri poberani rodic. prispevku (190EUR) je mozne aj pracovat, a dieta moze byt v skolke cely den, ale zda sa mi to nelogicke :confused:.
Dakujem.

1. moze
2. max. na 4 hodiny
3. poziadat pisomne (najlepsie spolu s prilohou - potvrdenim o priznani naroku z UPSVaR)
Tweety
15.03.11,11:18
Ahojte,
chcela by som poziadat o predlzenie RD z dovodu zleho zdr. stavu dietata do veku 6r. Chcela by som len vediet, ako je to teraz podla zakona od 01012011:
1. ci matka moze pracovat (prip. na dohodu), ak ano, ci su tam nejake obmedzenia Môže pracovať bez obmedzenia.
2 ci moze byt dieta umiestnene v skolke, ak ano, ci na 4 hodiny alebo cely den? 3. je nutne zamestnavatela pisomne poziadat o cerpanie predl. RD alebo staci len pisomne oznamit? ÁNo, je nutné ho o to požiadať a to písomne.

Mam take nejasne informacie o tom, vraj popri cerpani RD, resp. popri poberani rodic. prispevku (190EUR) je mozne aj pracovat, a dieta moze byt v skolke cely den, ale zda sa mi to nelogicke :confused:.
Dakujem.
V texte.
Alexandra1978
15.03.11,11:29
Dakujem velmi pekne za promptne odpovede :)
Alexandra1978
23.04.11,11:14
Po case sa ozvam opät...
Informovala som sa priamo na UPSVR ohladom hore uvedenych zalezitosti a na moje prekvapenie, vraj od 01012011 je mozne, ze dietatko moze navstevovat skolku na celych 8 hodin a matka moze pracovat na plny prac. uväzok...Som z toho uz naozaj v pomykove, lebo tie informacie sa velmi rôznia, jeden povie tak, druhy onak...
Este by ma zaujimalo:
Moj PP s posl. zamestnavatelom spred MD stale trva, viem, ze by mi nevysiel v ustrety, ak by som aj chcela nastupit do prace, co sa tyka upravy prac. casu. Kvoli dorbcovi a castym chorobam zatial nechcem pracovat na plny uväzok. Preto kedze by som chcela vyuzit tu moznost privyrobenia si pocas RD, si hladam nejaku pracu bud na dohodu alebo skrateny prac. uväzok...Chcela by som vediet, ci mozem mat pocas trvania povodneho PP, zaroven pocas cerpania RP (alebo RD?, to by uz asi nebola dovolenka, vsak?) uzavriet PP s inym zamestnavatelom, dajme tomu aj na trvaly PP, ale na dobu urcitu alebo na skrateny uväzok...Mam nejaku povinnost, informovat o mojom dalsom PP mojho prveho zamestnavatela alebo ho vopred poziadat o nejake povolenie?

Dakujem.
ivka70
23.04.11,18:09
Po case sa ozvam opät...
Informovala som sa priamo na UPSVR ohladom hore uvedenych zalezitosti a na moje prekvapenie, vraj od 01012011 je mozne, ze dietatko moze navstevovat skolku na celych 8 hodin a matka moze pracovat na plny prac. uväzok...Som z toho uz naozaj v pomykove, lebo tie informacie sa velmi rôznia, jeden povie tak, druhy onak...
Este by ma zaujimalo:
Moj PP s posl. zamestnavatelom spred MD stale trva, viem, ze by mi nevysiel v ustrety, ak by som aj chcela nastupit do prace, co sa tyka upravy prac. casu. Kvoli dorbcovi a castym chorobam zatial nechcem pracovat na plny uväzok. Preto kedze by som chcela vyuzit tu moznost privyrobenia si pocas RD, si hladam nejaku pracu bud na dohodu alebo skrateny prac. uväzok...Chcela by som vediet, ci mozem mat pocas trvania povodneho PP, zaroven pocas cerpania RP (alebo RD?, to by uz asi nebola dovolenka, vsak?) uzavriet PP s inym zamestnavatelom, dajme tomu aj na trvaly PP, ale na dobu urcitu alebo na skrateny uväzok...Mam nejaku povinnost, informovat o mojom dalsom PP mojho prveho zamestnavatela alebo ho vopred poziadat o nejake povolenie?

Dakujem.

Ano, mozes mat uzavrety iny PP pocas trvania prac. pomeru u povodneho zamestnavatela, ktory ta uvolnil na RD, pokial to nemas v pracovnej zmluve vylucene alebo tam nemas, ze ho musis poziadat o suhlas ci informovat.
A dnes naozaj plati, ze dieta moze byt v MS cely den a matka ma narok na plny rodicovsky prispevok, aj pri dietati s nepriaznivym zdr. stavom, asi to z noveho zakona vypadlo (aspon som to nenasla), v tom povodnom bolo, ze taketo dieta moze byt v MS max. 4 hodiny denne.
veronikasad
23.04.11,18:14
Ano, mozes mat uzavrety iny PP pocas trvania prac. pomeru u povodneho zamestnavatela, ktory ta uvolnil na RD, pokial to nemas v pracovnej zmluve vylucene alebo tam nemas, ze ho musis poziadat o suhlas ci informovat.
A dnes naozaj plati, ze dieta moze byt v MS cely den a matka ma narok na plny rodicovsky prispevok, aj pri dietati s nepriaznivym zdr. stavom, asi to z noveho zakona vypadlo (aspon som to nenasla), v tom povodnom bolo, ze taketo dieta moze byt v MS max. 4 hodiny denne.
Ivka, zo zákona o zdr.poistení nevypadlo

(9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
gabriska
23.04.11,18:25
Zaujimave, zrejme to bude nejaka diera v zakone ;)
veronikasad
23.04.11,18:28
Zaujimave, zrejme to bude nejaka diera v zakone ;)
Neviem, o akej diere píšeš. Ak dieťa chodí na celý deň do školky, má nárok na RP, ale štát nie je za ňu platitelom zdr.poistenia, lebo nie je zabezpečená osobná celodenná starostlivosť. Ak pracuje na prac.zmluvu, OK - ZP platí ako zamestnanec. Neviem ako by sa to riešilo, keby pracovala na dohodu. (z dohody sa odvody neplatia)
Alexandra1978
23.04.11,18:31
Dakujem, Ivka :) Teraz som si uz trochu istejsia :)
Teraz uz len poziadat o predlzenie RD, mam trochu obavy, ci mi to nakoniec schvalia, lebo som sa docitala na nete o roznych pripadoch, hlavne tazsich, kedy cerpanie predl. RD neschvalili, hoci dietatko malo naozaj vazne a caste zdr. problemy, ekzemy, alergie, traviace tazkosit, poruchy imunity a pod... a na druhej strane, bez problemov schvalia predlz. RD takej mamicke, ktorej dietatko ma len castejsie bezne detske choroby a odporucanie od pediatra...Niekedy mi ta nasa legislativa pride naozaj ako padnuta na hlavu :(
ivka70
23.04.11,18:33
Ivka, zo zákona o zdr.poistení nevypadlo

(9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,

To ale len znamena, ze ak dieta bude chodit do skolky na cely den, matka nebude poistencom statu a musi si platit sama zdravotne poistenie.
Ak vsak bude zamestnana, narok na RP ma az do 6 rokov a poistenie jej plati zamestnavatel zo zamestnania.
Nie?
veronikasad
23.04.11,18:35
To ale len znamena, ze ak dieta bude chodit do skolky na cely den, matka nebude poistencom statu a musi si platit sama zdravotne poistenie.
Ak vsak bude zamestnana, narok na RP ma az do 6 rokov a poistenie jej plati zamestnavatel zo zamestnania.
Nie?
http://www.porada.sk/1726209-post9.html
Alexandra1978
23.04.11,18:35
Veronika a ako je to s odvodmi za zdr. poistenie, ked som teraz na RD a drobec by mi nechodil do skolky? Pocas RD sa vseobecne neplati ZP, bez ohladu na to, ci je dieta v MŠ alebo nie?
Alexandra1978
23.04.11,18:40
Cisto teoreticky sa tento problem da vyriesit tym, ze by dietatko bolo umiestnene v MS na 4 hodiny? Vtedy by kto za mna platil zdr. poistenie?
veronikasad
23.04.11,18:42
Cisto teoreticky sa tento problem da vyriesit tym, ze by dietatko bolo umiestnene v MS na 4 hodiny? Vtedy by kto za mna platil zdr. poistenie?
štát v prípade, že nebudeš zamestnaná na prac. zmluvu.
ivka70
23.04.11,18:46
Veronika a ako je to s odvodmi za zdr. poistenie, ked som teraz na RD a drobec by mi nechodil do skolky? Pocas RD sa vseobecne neplati ZP, bez ohladu na to, ci je dieta v MŠ alebo nie?

Za mamicky na RD je vseobecne platitelom zdravotneho poistenia stat.
Alexandra1978
23.04.11,18:49
A co v pripade, kebyze pracujem na PZ a dieta je na 8 hodin v MŠ?
Alebo v pripade, ze pracujem na dohodu a dieta je na 8 h v MS?
Alexandra1978
23.04.11,18:53
Ivka,
takze podla tvojich slov, by som sa touto temou zrejme ani nemusela zaoberat? Je to potom jedno, ci cerpam RD alebo predlzenu RD, stale je to rodicovska dovolenka...
Este ma zaujima, ked by som podpisala PZ pocas cerpania RD, musim to nahlasit na UPSVR? Aby nedoslo k nejakemu omylu, lebo potom to uz vlastne nebude dovolenka, len budem cerpat vlastne rodicovsky prispevok...asi by bolo treba rozlisovat tieto dva pojmy...neviem, ci tomu rozumiem celkom spravne :/
V tom pripade by som si musela platit zdr. poistenie asi sama, ak by som mala novy PP a PZ...a len cerpala RP...
ivka70
23.04.11,19:08
Ivka,
takze podla tvojich slov, by som sa touto temou zrejme ani nemusela zaoberat? Je to potom jedno, ci cerpam RD alebo predlzenu RD, stale je to rodicovska dovolenka... asi hej :)
Este ma zaujima, ked by som podpisala PZ pocas cerpania RD, musim to nahlasit na UPSVR? ja by som im to oznamila, ze nastupujem do prace, musis sa potom aj odhlasit v ZP ako poistenec statu Aby nedoslo k nejakemu omylu, lebo potom to uz vlastne nebude dovolenka, len budem cerpat vlastne rodicovsky prispevok...asi by bolo treba rozlisovat tieto dva pojmy...neviem, ci tomu rozumiem celkom spravne :/
V tom pripade by som si musela platit zdr. poistenie asi sama, ak by som mala novy PP a PZ...a len cerpala RP... ak bude mat riadnu pracovnu zmluvu, prihlasi ta v ZP zamestnavatel
ak by si pracovala len na dohodu, musis sa prihlasit ako samoplatitel ty

v texte
inak, podobne to bude so socialnou poistovnou, tam sa treba odhlasit, ak si sa prihlasila na dochodkove poistenie pocas MD a RD
veronikasad
23.04.11,19:15
v texte
inak, podobne to bude so socialnou poistovnou, tam sa treba odhlasit, ak si sa prihlasila na dochodkove poistenie pocas MD a RD
Ivka, asi pred 2 týždňami som zisťovala v SP čo s dôch. poistením, ak dieťa navštevuje škôlku. Podla súčasného usmernenia (ale vraj aj tam sa pripravuje zmena), ak rodič pracuje na dohodu, SP nesleduje starostlivosť o dieťa a rodič je dôchodkovo poistený...
Alexandra1978
23.04.11,19:23
Ivka, a prosim a este, ak by som pracovala na dohodu len na maly pocet hodin (napr. len na 4-5 dni), aj v tom pripade sa musim odhlasit zo ZP, resp. nahlasit a zaplatit si poistne sama?A po 4-5 dnoch nanovo nahlasit, aby za mna opät platil ZP stat?
Ma zamestnavatel, u ktr. ja mam dohodu, nejaku nahlasovaciu povinnost na ZP alebo soc. poistovni alebo niekde inde?

Aby sme to zhrnuli, ake su moje nahlasovacie a plat.povinnosti v pripadoch:
1. som na predlzenej RD a podpisem PZ
1a - dieta je v MŠ na 4 hodiny
1b - dieta je v MŠ na 8 hodin

2. som na predlzenej RD a pracujem len na dohodu
2a - dieta je v MŠ na 4 h
2b - dieta je v MŠ na 8h

Este ma napada jedna otazka, v pripade, ze som pocas RD pracovala (na isty cas) a neodhlasila sa v SP z dochodkoveho poistenia; pocas tohto obdobia za mna zrejme duplicitne platil doch. poistenia zamestnavatel...Moze si SP narokovat na vratenie platby za doch. poistenia za toto obdobie, ked som pracovala? Na toto by som si zrejme mala dat pozor, ale ak dobre rozumiem, tak len vtedy, ak by som zacala pracovat na PZ ???
Anik
23.04.11,20:04
veronikasad -ivka 70
vďaka vám za vaše neoceniteľné rady
citujem Alexandra 1978 -Teraz uz len poziadat o predlzenie RD, mam trochu obavy, ci mi to nakoniec schvalia, lebo som sa docitala na nete o roznych pripadoch, hlavne tazsich, kedy cerpanie predl. RD neschvalili, hoci dietatko malo naozaj vazne a caste zdr. problemy, ekzemy, alergie, traviace tazkosit, poruchy imunity a pod... a na druhej strane, bez problemov schvalia predlz. RD takej mamicke, ktorej dietatko ma len castejsie bezne detske choroby a odporucanie od pediatra...Niekedy mi ta nasa legislativa pride naozaj ako padnuta na hlavu

Prepáč Alexandra1978 nemôžem ťa súdiť, ale tento tvoj príspevok sa mi celkom nevidí fér od teba - bohužiaľ tiež viem o tom svoje. Ak by som žiadala o predlženie RD kôli zlému zdr. stavu dieťaťa tak by som isto nedávala otázky, ktoré dávaš ty. sorry
Alexandra1978
24.04.11,11:45
Anik, samozrejme, ze nikto by nemal sudit druheho a obzvlast, ked nepozna detaily a suvislosti...Preto ma tvoj prispevok ani neurazil ;)
Neviem, preco za mojimi otazkami hladat nejaky "nefer"...
Vsak pracovat na dohodu alebo aj na zmluvu sa da aj z domu, a tak byt aj so svojimi detmi... Myslim, ze väcsina mamiciek privitala tuto zmenu zakona od jan.2011, kedy sa popri RD da aj privyrobit...A kedze je dost tazke vyzit len z jedneho platu a okrem beznych vydavkov este platit aj za lieky (my sme za posl. 2t minuli na liekoch vyse 70 eur!!!), tak kazdy hlada nejaku schodnu cestu, moznost, ako si privyrobit korunku navyse a zaroven byt so svojimi detmi co najviac, ako sa len da...
veronikasad
24.04.11,12:04
Alexandra, prečítaj si prosím všetky tvoje otázky v tejto téme a porovnaj s reakciou v príspevku č. 23 ...
Alexandra1978
25.04.11,11:41
Nuz, nech to vyznelo ako vyznelo...v mojom prispevku c.5 su zdovodnene moje otazky, a ja naozaj nechapem, voci komu alebo comu by moj prispevok mal byt nefer...Nebudem tu vymenovavat vsetky diagnozy, na ktr. trpia moje deti a cim vsetkym sme si presli od narodenia...
Len mne zasa naozaj pride nefer, ked sa dozvedam, ze mamickam, ktorych dietatko trpi vrodenymi poruchami, ma za sebou niekolko operacii, je alergicke, ma astmu, gastro tazkosti a pod. a kde sa v blizkej dobe nepredpoklada zlepsenie stavu, tak tymto mamickam neschvalia predlzenie RD a naopak, tym druhym, len vdaka tomu, ze si vdaka znamostiam "pozhanali" co najviac peciatok, alebo ani to nie, odsuhlasia schvalenie bez problemov...
Len na toto som narazala, mozno som nezvolila tie spravne slova, ale to nie je dovod, aby sme sa tu navzajom nedajboze osocovali...
Vsak poradu tu mame na to, aby sme si navzajom poskytli radu, prip. pomoc...a ja som naozaj vdacna za kazdu dobre mienenu radu...koniec-koncov, kazdy mame svoje svedomie...
veronikasad
25.04.11,11:50
Po case sa ozvam opät...
Informovala som sa priamo na UPSVR ohladom hore uvedenych zalezitosti a na moje prekvapenie, vraj od 01012011 je mozne, ze dietatko moze navstevovat skolku na celych 8 hodin a matka moze pracovat na plny prac. uväzok...Som z toho uz naozaj v pomykove, lebo tie informacie sa velmi rôznia, jeden povie tak, druhy onak...
Este by ma zaujimalo:
Moj PP s posl. zamestnavatelom spred MD stale trva, viem, ze by mi nevysiel v ustrety, ak by som aj chcela nastupit do prace, co sa tyka upravy prac. casu. Kvoli dorbcovi a castym chorobam zatial nechcem pracovat na plny uväzok. Preto kedze by som chcela vyuzit tu moznost privyrobenia si pocas RD, si hladam nejaku pracu bud na dohodu alebo skrateny prac. uväzok...Chcela by som vediet, ci mozem mat pocas trvania povodneho PP, zaroven pocas cerpania RP (alebo RD?, to by uz asi nebola dovolenka, vsak?) uzavriet PP s inym zamestnavatelom, dajme tomu aj na trvaly PP, ale na dobu urcitu alebo na skrateny uväzok...Mam nejaku povinnost, informovat o mojom dalsom PP mojho prveho zamestnavatela alebo ho vopred poziadat o nejake povolenie?

Dakujem.
Alexandra, odpovede na všetky otázky z tohto príspevku si dostala. V ďalších si sa niekolkokrát pýtala na prácu na 8 hod. popri "starostlivosti o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom".

Bez ohladu na to, čo ti povedali na UPSVaR - ak si dieťa vyžaduje osobitnú starostlivosť a z toho dôvodu rodič poberá rod. príspevok po 3. roku veku dieťaťa, nemalo by byť v škôlke 8 hod. denne. (zákon o zdr.poistení to ani neumožňuje).

Aj ja to považujem za špekuláciu - či sa ti to páči alebo nie.
Alexandra1978
25.04.11,12:58
Ako som pisala, som vdacna za vsetky odpovede, este raz dakujem .
Viac uz asi ani nemam co dodat..len mi je smutno z vasich reakcii...
pivko
10.05.11,02:30
Známej končí RD 9.6.2011 ,chcela by však zostať na RD do 1.9. kedy jej dieťa nastupuje do školky. Je to možné? ako to vybaviť? Je vraj také niečo ako predĺžená RD.
pivko
10.05.11,06:12
Známej končí RD 9.6.2011 ,chcela by však zostať na RD do 1.9. kedy jej dieťa nastupuje do školky. Je to možné? ako to vybaviť? Je vraj také niečo ako predĺžená RD.
Posúvam:mee:
miroh
03.06.11,11:06
Aky je prosim rozdiel medzi rod. prispevkom a príspevkom na starostlivosť o dieťa pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave vyzadujuci osobitnu starostlivost? A ci mozme nasho maleho davat aj do sukr. skolky a na kolko? A este aka je vyska tychto prispevkov? Posudok nam prisiel a mame im este nieco oznamit na urade . Mame s toho hokej. Manzelka je zamestnana a ja som zivnostnik. Vdaka .
veronikasad
03.06.11,12:34
Známej končí RD 9.6.2011 ,chcela by však zostať na RD do 1.9. kedy jej dieťa nastupuje do školky. Je to možné? ako to vybaviť? Je vraj také niečo ako predĺžená RD.
ak nebude mať schválenú dlhšiu RD na ÚP z dôvodu nepriaznivého stavu dieťaťa, je to v podstate neplatené volno u zamestnávatela. S rozumným zamestnávatelom je lepšie dohodnúť sa na ukončení prac.pomeru, matka sa prihlási v ZP aj SP ako osoba starajúca sa o dieťa od 6 rokov veku. Platitelom zdr. aj dôchodkového poistenia počas tohto obdobia je štát. Od 1.9. uzatvoriť nový pracovný pomer.
veronikasad
03.06.11,12:37
Aky je prosim rozdiel medzi rod. prispevkom a príspevkom na starostlivosť o dieťa pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave vyzadujuci osobitnu starostlivost? A ci mozme nasho maleho davat aj do sukr. skolky a na kolko? A este aka je vyska tychto prispevkov? Posudok nam prisiel a mame im este nieco oznamit na urade . Mame s toho hokej. Manzelka je zamestnana a ja som zivnostnik. Vdaka .
Príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje vo výške preukazatelných nákladov na starostlivosť, ak je suma vyššia ako rodičovský príspevok.

Po dovršení 3 rokov veku dieťaťa dieťa môže navštevovať škôlku max 4 hod. denne.