Anairda
27.12.05,10:17
Firma nám zaslala dobropis na celú sumu faktúry zaslanej v septembri a následne vystavila správnu sumu na ďalšej faktúre spadajúcej do októbra. Ale dobropis bol vyhotovený až v novembri. Aký vzor použijem pre došlý dobropis 28 alebo 29? V prípade 28 sa mi to v DP DPH objaví v riadku 14 s mínusovým znamienkom, v prípade vzoru 29-oprava ZD sa mi to objaví v riadku 25. Riadok 23 ostal prázdny.
Ešte upozorním, že sme mesačný platcovia, DPH bola uplatnená v septembri aj v októbri a teraz by sme ju mali vrátiť.
Jana Acsová
27.12.05,09:43
Ak sa jedná o došlý dobropis, t.j. dobropisuje vám váš dodávateľ, má sa plnenie dostať do riadku 25 daňového priznania (nepatrí do riadku 23 ani 24). Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom ste obdržali doklad o oprave základu dane.
Anairda
27.12.05,09:56
Ano, to mi je jasné, ale do r. 25 ide oprava odpoč. dane podľa §.53 a tam sa píše: ak bola vykonaná oprava podľa § 25, ale v §25 sa píše, že základ dane sa opraví pri dodání tovaru alebo služby (nie pri nadobudnutí) a pri nadobudnutí tovaru z IČŠ (teda samozdanenie). Neviem kedy použiť vzor 28 a kedy 29.
Jana Acsová
27.12.05,10:04
S kódmi vám nepomôžem ... nepracujem s vami uvádzaným softvérom. Jedná sa o dobpropis z nadobudnutia tovaru z iného ČŠ EÚ?
Anairda
27.12.05,10:08
Nie, jedná sa o tuzemský dobropis.
Jana Acsová
27.12.05,10:21
Nie, jedná sa o tuzemský dobropis.Takže platí to čo som uviedla. .-) S ostatným si musíte počkať na užívateľov vášho softvéru.
Anairda
27.12.05,10:29
Vďaka, prečítala som si aj iné príspevky, všetci sa zhodujú, že do riadku 25, ale namalo by byť potom v § 25 uvedené, že základ dane pri dodaní a nadobudnutí tovaru alebo služby... sa opraví ?
Jana Acsová
27.12.05,10:36
Vďaka, prečítala som si aj iné príspevky, všetci sa zhodujú, že do riadku 25, ale namalo by byť potom v § 25 uvedené, že základ dane pri dodaní a nadobudnutí tovaru alebo služby... sa opraví ?Riadok 25 DP a § 25 ZDPH spolu súvisia iba tým, že sa jedná o doklad, ktorým sa opravuje základ dane. § 53 hovorí o oprave odpočítanej dane a odpočítava daň platiteľ, ktorý obdrží doklad od dodávateľa, t.j. nie vystavovateľ dokladu.

§ 25 sa týka platiteľa, ktorý doklad vystaví, t.j. dodávateľa.
§ 53 ods. 1 a 2 sa týka platiteľa, ktorý obdrží doklad, ktorým dodávateľ opravil základ dane, t.j. odberateľa.
Anairda
27.12.05,10:45
Jasné, nadpis hovorí za všetko. Srdečná vďaka za vysvetlenie.
LubenaK
27.12.05,19:06
Pri došlých dobropisoch je treba použiť vzor 29, nakoľko je platný podľa poslednej legislatívy o DPH.
anna 07
05.01.06,09:16
chcela by som sa opytat ako zauctujem ked mam DFA uhradenu v hotovosti (mam PPD od dodavatela, ale pre mna je to VPD) na 2845,- a v ten istz den mam vytavenu FA - dobropis na tu istu sumu (-2845,-Sk)

dakujem
UCET
05.01.06,10:24
chcela by som sa opytat ako zauctujem ked mam DFA uhradenu v hotovosti (mam PPD od dodavatela, ale pre mna je to VPD) na 2845,- a v ten istz den mam vytavenu FA - dobropis na tu istu sumu (-2845,-Sk)

dakujem

no neviem ale podla mna ak mas DFA a uz si ju uhradila v hotovosti VPD. tak potom mas vystaveny dobropis ktory tiez treba uhradit ci uz cez pokladnu alebo BU.
sara-ke
24.01.06,09:37
Prosim mohol by mi niekto napisat predkontaciu dosleho dobropisu (ja mam FA ako dobropis + PPD na sumu zo znamienkom minus) ako to mam zauctovat?? dakujem veeeelmi
liba2
24.01.06,10:00
Prosim mohol by mi niekto napisat predkontaciu dosleho dobropisu (ja mam FA ako dobropis + PPD na sumu zo znamienkom minus) ako to mam zauctovat?? dakujem veeeelmi
Ak som správne porozumela, máš dobropis v rade DF, potom ho zapíš znamienkom mínus. Ak ho máš v rade DD - znamienkom plus.
Úhradu v hotovosti cez pokladňu začni ako inkaso OF. Skontroluj si účty či ich program správne zapísal v doklade.
sara-ke
30.01.06,12:17
Prosim Vas mohli by ste mi niekto vysvetlit ako funguje dobropis? mam FA za tovar, ale este to nie je uhradene, tovar sme vratili a teraz nam dosiel dobropis ako to je teraz? mam uhradit tu FA a az potom bude dobropis? tak?

prosim o vysvetlenie dik
Tweety
30.01.06,12:26
Prosim Vas mohli by ste mi niekto vysvetlit ako funguje dobropis? mam FA za tovar, ale este to nie je uhradene, tovar sme vratili a teraz nam dosiel dobropis ako to je teraz? mam uhradit tu FA a az potom bude dobropis? tak?

prosim o vysvetlenie dik
Ak si naúčtovala fa, tak naúčtuješ aj dobropis a uhradíš ním túto nezaplatenú faktúru.;)
sara-ke
01.02.06,06:37
a co vtedy akosa uctuje ked ta fa uz bola uhradena napr. z pokladne a dojde dobropis

dakujem
renča1
01.02.06,06:46
a co vtedy akosa uctuje ked ta fa uz bola uhradena napr. z pokladne a dojde dobropis

dakujem

naúčtuješ ho tak ako keby faktúra k dobropisu nebola uhradená. V salde voči firme ti bude visieť s mínusov.čiastkami - dobropis-došlý v tvojom prípade je to pre teba pohľadávka, ktorú ti musia zaplatiť. Ak by ti od nich prišla ďalšia faktúra, tak tento dobropis si môžeš priradiť k tejto faktúre.:)
Tweety
01.02.06,06:58
a co vtedy akosa uctuje ked ta fa uz bola uhradena napr. z pokladne a dojde dobropis
dakujem
AK si už faktúru zaplatila a potom príde dobropis, buď tu platbu použiješ na úhradu ďalších záväzkov dodávateľa ,alebo Ti vráti peniažky.:eek: