darma
15.03.11,13:48
Prosím poradte čo robiť ak banka / bankový úradník/ poskytol tretej osobe informácie o mojich pomeroch na bežnom účte aké mám zostatky na ostatných účtoch ,aké úrokové sadzby,ktorá spol. mi posiela najviac financíi ,aké mám služby atď... ato viacerým osobám ,ktore to patrične zneužili.O tomto mám aj priame dôkazy či už listinné tak aj svedočné, ktoré moji neprajníci povedali na polícií atď... Môžem žiadať banku o odškodnenie ktoré mi spôsobil ich vyšší manager?Ďakujem.
bubkoch
15.03.11,12:59
prelozene do ludskej reci: chces povedat, ze banka poskytla informacie tvojej exmanzelke, ktora mala k uctu dispozicne pravo a ktore si zabudol zrušiť, a teraz od teba vymaha vyzivne jak brno ... :D
Chobot
15.03.11,13:17
Prosím poradte čo robiť ak banka / bankový úradník/ poskytol tretej osobe informácie o mojich pomeroch na bežnom účte aké mám zostatky na ostatných účtoch ,aké úrokové sadzby,ktorá spol. mi posiela najviac financíi ,aké mám služby atď... ato viacerým osobám ,ktore to patrične zneužili.O tomto mám aj priame dôkazy či už listinné tak aj svedočné, ktoré moji neprajníci povedali na polícií atď... Môžem žiadať banku o odškodnenie ktoré mi spôsobil ich vyšší manager?Ďakujem.

Žiadať môžeš, nie sú povinní vyplatiť. Môžeš sa však s nimi súdiť, budeš musieť ale vyčísliť výšku skutočnej škody, ktorá ti vznikla (predpokladám, že k priamej finančnej škode nedošlo, utrpelo len tvoje meno).


Ja na tvojom mieste by som najprv napísal sťažnosť banke, kde by som popísal, k čomu došlo a počkal si na ich vyjadrenie. Ak by sa k ničomu nemali, tak by som ich nabonzoval na úrad na ochranu os. údajov, že došlo k úniku os. údajov.
Braňo
15.03.11,13:37
Uvedené údaje nespadajú pod ochranu osobných údajov.
buchač
15.03.11,13:46
Uvedené údaje nespadajú pod ochranu osobných údajov.

Bankové tajomstvo

Zákon o bankách č. 483/2001 Z. z. v ustanovení § 91 určuje, že predmetom bankového tajomstva sú všetky informácie a doklady o záležitostiach, týkajúcich sa klienta banky alebo klienta pobočky zahraničnej banky, ktoré nie sú verejne prístupné, najmä informácie o obchodoch, stavoch na účtoch a stavoch vkladov.

Tieto informácie sú banka a pobočka zahraničnej banky povinné utajovať a chrániť pred vyzradením, zneužitím, poškodením, zničením, stratou alebo odcudzením. Informácie a doklady o záležitostiach, ktoré sú chránené bankovým tajomstvom, môžu banka a pobočka zahraničnej banky poskytnúť tretím osobám len s predchádzajúcim písomným súhlasom dotknutého klienta alebo na jeho písomný pokyn, ak tento zákon neustanovuje inak.
...
...
Zákon o bankách č. 483/2001 Z. z. v ustanoveniach § 91 ods. 3 až 4 stanovuje subjekty, u ktorých umožňuje banke poskytnúť správu o všetkých záležitostiach, ktoré sú predmetom bankového tajomstva bez súhlasu klienta, ide o nasledujúce subjekty:

– osoby poverené výkonom bankového dohľadu vrátane prizvaných osôb,
– audítori pri činnosti ustanovenej zákonom alebo osobitným zákonom,
– Fond ochrany vkladov na plnenie úloh podľa osobitného predpisu; stavebná sporiteľňa takúto správu podá aj osobám povereným kontrolou používania štátnej prémie v stavebnom sporení a hypotekárna banka aj svojmu hypotekárnemu správcovi a zástupcovi tohto hypotekárneho správcu a osobám povereným kontrolou používania štátneho príspevku v hypotekárnych obchodoch,
– súdu vrátane notára ako súdneho komisára na účely občianskeho súdneho konania, ktorého je klient banky alebo pobočky zahraničnej banky účastníkom alebo ktorého predmetom konania je majetok klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky,
– orgánu činného v trestnom konaní na účely trestného konania,
– daňového orgánu alebo colného orgánu vo veciach daňového konania alebo colného konania, ktorého je klient banky alebo pobočky zahraničnej banky účastníkom vrátane výkonu rozhodnutia alebo vymáhacieho konania,
– správy finančnej kontroly pri výkone finančnej kontroly u klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky,
– súdneho exekútora povereného vykonaním exekúcie podľa osobitného predpisu,
– orgánu štátnej správy na účely výkonu rozhodnutia, ktorým bola uložená klientovi banky a pobočky zahraničnej banky alebo veriteľovi klienta banky a pobočky zahraničnej banky povinnosť uhradiť peňažné plnenie,
– služby kriminálnej polície a služby finančnej polície Policajného zboru na účely plnenia úloh ustanovených zákonom,
– ministerstva pri výkone kontroly ustanovenej týmto zákonom alebo osobitným predpisom,
– správcu alebo predbežného správcu v konkurznom a vyrovnacom konaní, ak je klient banky alebo pobočky zahraničnej banky účastníkom konania,
– Úradu pre finančný trh na účely štátneho dohľadu ustanoveného osobitným predpisom,
– príslušného štátneho orgánu na účely plnenia záväzkov z medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, ak plnenie záväzkov podľa tejto zmluvy nemožno odmietnuť z dôvodu ochrany bankového tajomstva,
– Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby, vojenského spravodajstva a Policajného zboru na účely vykonávania bezpečnostných previerok podľa osobitného predpisu.

Za porušenie bankového tajomstva sa nepovažuje poskytovanie údajov potrebných na vykonávanie platobného styku prostredníctvom určenej právnickej osoby.
giga123
18.03.11,10:00
Tak toto je silná káva.Ja som pracovala v banke na oddelení podnik.úverov a podľa pracovnej zmluvy by bolo toto dôvodom na okamžité rozviazanie prac.pomeru.
Takže odporúčam doporučene sťažnosť na generálneho riaditeľa.
Myslím, že dotyčný/á/ si veľmi rýchlo uvedomí, akú chybu urobil/a/.
Určite by som to nenechala tak.
kankai
20.03.11,15:47
Možem sa pripojit, tiez sa mi to stalo, tretia osoba vedela takmer presne info, stazovala som sa v banke pisomne, ale viedlo to len k tomu, ze mi odpisali ze vsetko presetrili a nic nezistili a dufaju ze budem dalej vyuzivat ich služby, myslim ze je to marny boj zial, aspon tak to vyslo mne.