rpi
15.03.11,14:50
Ahojte poraďáci,

som SZČO a idem si robiť svoje prvé DP a potreboval by som Vašu pomoc. Pracujem v programe ALFA od Krosu. Chcem sa opýtať, že čo mám robiť s bankovými výpismi? Ako ich účtovať, či účtovať v peňažnom denníku každý pohyb (vyberal som si aj na vlastné potreby hotovosť, resp. som niečo hradil aj kartou). Používam na podnikanie osobný účet (v SLSP mi ho odporučili, že je pre živnostníkov postačujúci).

Ďakujem za radu :)
ego.mc
15.03.11,14:32
Áno, účtujete o každom pohybe.
rpi
15.03.11,14:38
Ďakujem za odpoveď.

To znamená, že si musím do peňažného denníka zaznamenať aj súkromnú spotrebu? V ALFA potom ten pohyb zaúčtujem v Stĺpci peňažného denníka ako "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu"?
mysimis
15.03.11,14:40
Súkromné platby je potrebné účtovať ako neovplyvňujúci základ dane, či je to príjem alebo aj výdaj.
Tweety
15.03.11,14:40
Ďakujem za odpoveď.

To znamená, že si musím do peňažného denníka zaznamenať aj súkromnú spotrebu? V ALFA potom ten pohyb zaúčtujem v Stĺpci peňažného denníka ako "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu"?
Budeš účtovať len o pohyboch súvisiacich s podnikaním, teda o súkromných nie.
ego.mc
15.03.11,14:44
Hm, nesúhlasím. Ak nezaúčtujem súkromné pohyby, nebude mi súhlasiť stav účtu.
Tweety
15.03.11,14:46
Hm, nesúhlasím. Ak nezaúčtujem súkromné pohyby, nebude mi súhlasiť stav účtu.
To je pravda, ale prečo dávať súkromné pohyby do účtovníctva?
rpi
15.03.11,14:53
Tiež som asi toho názoru, že si zaevidujem všetky pohyby s použítím "iných výdavkov/príjmov". Jedine tak sa docieli, aby mi sedel stav na účte.

Ďakujem Vám za Váš čas a ochotu :) idem sa tomu ďalej venovať a dúfam, že mi už všetko bude sedieť :) ak nie, tak by som sa ozval...
Tweety
15.03.11,14:54
Tiež som asi toho názoru, že si zaevidujem všetky pohyby s použítím "iných výdavkov/príjmov". Jedine tak sa docieli, aby mi sedel stav na účte.

Ďakujem Vám za Váš čas a ochotu :) idem sa tomu ďalej venovať a dúfam, že mi už všetko bude sedieť :) ak nie, tak by som sa ozval...
Aspoň máš o robotu naviac, nebolo lepšie mať na podnikanie zvlášť účet?
ego.mc
15.03.11,14:56
@Tweety:
mimotemy Tak toto znie ako otázka pedagóga na hodine účtovníctva. :)

Už k téme: Nevidím rozdiel medzi účtom a pokladňou, kde tiež súkromné platby účtujeme ako osobnú spotrebu.
ivustek
15.03.11,15:02
Ak je osobný účet nahlásený na DÚ ako účet používaný na podnikanie, tak treba účtovať aj o súkromných platbách ako o PNZD a VNZD.
rpi
15.03.11,15:03
to Tweety: Tak to je pravda, lenže sa mi tam dostali náhodou súkromné nákupy...

...týmto ma ale napadá otázka, ako si riešiť vlastný plat? na ďalší účet si radšej previesť určitú čiastku?
ivustek
15.03.11,15:04
výberom z pokladne alebo z účtu na osobnú spotrebu
rpi
15.03.11,15:12
a teraz ma ešte napadla jedna otázka :)

Mám zopár jázd kde k nim nemám bločky o nákupe PHM, avšak existujú iné doklady potvrdzujúce účasť...obchodná zmluva, faktúra o nákupe tovaru... Je možné si za tieto jazdy uplatňovať cestovné náhrady?
martm001
15.03.11,15:41
Ahojte, teraz robim svoje prve danove priznanie a presne na tento isty problem som narazil.
Do vykazu o majetku a zavazkoch mam dat aky stav uctu? Skutocny ako je na vypise, alebo len peniaze suvisiace s podnikanim. Svoj osobny ucet som zacal pouzivat ako podnikatelsky, od kedy mam zivnost su na ucte len pohyby tykajuce sa podnikania, okrem prveho mesiaca, kde je to domiesane resp. su tam len sukromne pohyby, bol tam nejaky zostatok z predchadzajuceho mesiaca, urobil som niekolko vyberov z bankomatu a na ucet mi prisla mala ciastka (prijem) nesuvisiaci s podnikanim.
Rozmyslam co mam urobit: 1. do vykazu uviest rozdiel prijmov a vydavkov na BU tykajucich sa podnikania (nebrat sukromne pohyby v prvom mesiaci vobec do uvahy)
2. uviest skutocny stav k 31.12.2010, vybery zauctovat ako vyber penazi do pokladne (VNZD), ..., prijem nesuvisiaci s podnikanim (nemam ziaden doklad) - co s tym???, a co zostatok z predch. mesiaca ked som este nepodnikal, ten sa zauctuje ako, len ako zaciatocny stav?
3. najlepsie by bolo keby sa to dalo urobit tak ze sa ucet zacal pouzivat ako podnikatelsky az v druhom mesiaci podnikania (kedze v prvom su len sukromne pohyby). Ale neviem ci je to mozne, ale vsetko by sa tym vyriesilo.
Zita5
15.03.11,17:53
a teraz ma ešte napadla jedna otázka :)

Mám zopár jázd kde k nim nemám bločky o nákupe PHM, avšak existujú iné doklady potvrdzujúce účasť...obchodná zmluva, faktúra o nákupe tovaru... Je možné si za tieto jazdy uplatňovať cestovné náhrady?


§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)


(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 8

Zákon nepripúšťa žiaden iný doklad (FA,dohoda a podobne), jedine doklad o obstaraní PH, z ktorého je jasná jednotková cena .

P.S.Predpokladám, že sa jedná o súkromné vozidlo .