Šebestová Jana
27.12.05,12:08
dostala som z ÚP dotáciu 40300,-sk za začatie podnikateľskej činnosti, ktorú mám od 1.1.2006 ,ale v tej zmluve je napísané, že nesmiem mať súbeh dvoch zamestananí, nesmiem podnikať v doprave a musím sprístupniť kontrole z ÚP nahliadnuť do účtovníctva, to chodia na kontrolu, čo som si za tú dotáciu kúpila a môžu mi aj kontrolovať účtovníctvo?
Problém je v tom, že keď som si podávala žiadosť v júni 2005 na ÚP o dotáciu, musela som napísať podnikateľský zámer, ako chcem túto dotáciu využiť, chcela som nakupovať tovar pre pre klientov,musím dodržať to, čo mám napísané v podnikateľskom pláne?alebo môžem robiť niečo iné, čo mám v živnostenskom liste.Bohužiaľ môj plán stroskotal,živnosť mi už začne plynúť a ja teraz rýchlo musím vymyslieť, čo budem robiť, pretože potom by som musela dotáciu vrátiť . Chcela som robiť dopravu, ale nemôžem.
Poraďte mi prosím, celé sviatky rozmýšľam, čo bude ďalej.
ďakujem
ondrejvla
27.12.05,12:48
dostala som z ÚP dotáciu 40300,-sk za začatie podnikateľskej činnosti, ktorú mám od 1.1.2006 ,ale v tej zmluve je napísané, že nesmiem mať súbeh dvoch zamestananí, nesmiem podnikať v doprave a musím sprístupniť kontrole z ÚP nahliadnuť do účtovníctva, to chodia na kontrolu, čo som si za tú dotáciu kúpila a môžu mi aj kontrolovať účtovníctvo?
Problém je v tom, že keď som si podávala žiadosť v júni 2005 na ÚP o dotáciu, musela som napísať podnikateľský zámer, ako chcem túto dotáciu využiť, chcela som nakupovať tovar pre pre klientov,musím dodržať to, čo mám napísané v podnikateľskom pláne?alebo môžem robiť niečo iné, čo mám v živnostenskom liste.Bohužiaľ môj plán stroskotal,živnosť mi už začne plynúť a ja teraz rýchlo musím vymyslieť, čo budem robiť, pretože potom by som musela dotáciu vrátiť . Chcela som robiť dopravu, ale nemôžem.
Poraďte mi prosím, celé sviatky rozmýšľam, čo bude ďalej.
ďakujem

Keď si dáš hľadať - Príspevok na podnikanie* nájdeš viac tém na týkajúcich sa tvojho problému. Ale som presvedčená, že príspevok musíš použiť na to, čo si mala v podn.pláne.
Martina_K
27.12.05,13:00
Aj ja som dostala dotáciu na začiatok podniknia. Už vopred ma upozorňovali, že to musí byť minuté v súlade s podnikateľským zámerom. Čiže ak mám v tom predloženom pod. zámere napísané napr. vedenie účtovníctva, tak musím z tej podpory kúpiť veci len na to - napr. PC software, vybavenie kancelárie .... . Ja som aj ČID, čiže znevýhodnená a ja tu podporu musím minúť do dvoch rokov. Neviem ako je to inde. Treba sa informovat na UPSVR.
KEJKA
27.12.05,21:03
dotáciu musíš minúť v súlade s podnikateľským plánom a tie 2 roky nesmieš vykonávať ionú činnosť, ani byť zamestnaná. Potom ti uznajú splnenie podmienok.
Šebestová Jana
27.12.05,22:08
Ja som napísala do podnikateľského plánu, že peniaze použijem na vybavenie kancelárie, to znamená, že si mienim kúpiť PC,softvér, tlačiareň, zriadiť internet a prenajať nejaké nebytové priestory, aby som mala kde podnikať.
KEJKA
27.12.05,22:40
to je v poriadku. Treba uchovať doklady o nákupe, dva roky podavať DP, kde budú len príjmy z podnikania. Po uplynutí stanovenej doby už iba čakať na prípadnú kontrolu, ale dá sa rozšíriť podnikanie , zamesznať sa ap.
Šebestová Jana
07.01.06,20:34
z tej dotácie z ÚP (40300,-sk) si plánujem kúpiť PC a príslušenstvo (tlačiareň, kopírku, registračnú pokladnicu) všetko na vybavenie kancelárie, môžem si tieto veci kúpiť aj na inzerát s kúpnopredajnou zmluvou,alebo nejaké vyradené z firmy, alebo si všetko musím kúpiť nové v obchode a odložiť pokladničné bloky?
lebo ak si mám kúpiť všetko nové, tak tie peniaze mi na to nebudú stačiť?
a ešte nehovorím o tom, že zháňam nejaký vhodný priestor, kde aj nájom bude dosť drahý, bývam totiž v starom meste
ďakujem
FYDKO
07.01.06,20:55
Ahoj Jana, ja som tiež dostala takú istú dotáciu ako ty a takže moje info :
- musíš si kúpiť všetky veci nové - to som sa aj ja pýtala na ÚP, majú to oni v nariadení, nič nesmie byť používané
- všetko čo kúpiš, no neviem od akej sumy musíš musíš dokladovať verejným obstarávaním, tak ja som "verejne obstarala " ešte aj tlakomer, možno je to blbosť ale informácie čo mi dali o verejnom obstarávaní som pochopila asi tak, že musím nájsť 3 rôzne ceny jedného výrobku a kúpiť si najlacnejší
- všetko musíš kúpiť podľa toho ako si uviedla v podnikateľskom zámere, ale ako už niekto tu v porade písal myslím že je taká možnosť, že ak by si potrebovala niečo zmeniť dá sa o to požiadať a napísať nové výdaje, neviem ako je to so zmenou podnikateľského zámeru, ten sa asi zmeniť nedá.
- doklady od nakúpených vecí musíš uchovávať nielen 2 roky, ale myslím ešte 10 rokov - teda tie veci čo si kúpila z dotácie, je to niekde v zmluve
- skontrolovať ťa môžu hocikedy, v priebehu tých dvoch rokov, aj po nich
- to čo kúpiš musíš označiť nálepkou čo ti dali na ÚP,hlavne ked prídu na kontrolu
a už si nespomeniem čo ešte, ak sa spýtaš a budem vedieť rada odpoviem, táto porada je úplne super, ja som sa tu strašne veľa naučila, a veľmi mi pomáha, tiež začínam, teda začala som už a veľa vecí mi je nejasných a tu sa ozaj dá veľa dozvedieť.prajem veľa šťastia.
Šebestová Jana
18.01.06,12:42
fydko mala si pravdu vo všetkom, čo si napísala, dnes som sa informovala na ÚP ako to vlastne je s dotácoiu, ktorú som dostala, musím vykonávať tú činnosť, ktorú som uviedla v podnikateľskom pláne, musím si nakúpiť nové veci verejným obstarávaním, všetko archivovať 10 rokov
aktaK
19.01.06,15:36
Dievčatá, čítali ste zadnú stranu Informácie o verejnom obstarávaní, ktorú ste museli obdržať pri podpisovaní na DÚ?
Mne podľa toho všetkého vychádza, že konkrétne pri dotáciách do cca 50.000 Sk /tam sa spomína DPH/ nie je potrebné verejné obstarávanie.
Hoci sa mi naozaj nechce veriť, že v každom prípade je toto verejné obstarávanie nutné, pôjdem si na DÚ tiež overiť moj konkrétny prípad, aj tak mi ešte chýbajú nálepky ESF.:D
P.S. Ostatné je všetko tak, no len to verejné obstarávanie...ak bude potrebné, budem to musieť urobiť spatne:mee:
Ako ste na to išli vy?
mihu
26.01.06,20:24
Ako sa vlastne dokazuje to, ci je zakupena vec nova ? Ved ja to kupim v obchode, ktory predava aj pouzite, aj nove veci a predavac ma bude ubezpecovat, ze je to urcite nove a samozrejme mi vyda patricny danovy doklad. Pritom to moze byt pouzita vec, on ju predava na komis a ja o tom nemusim vediet. Na doklade je povinny uvadzat, ze je to komis ?
RenataK
26.01.06,21:02
Ja som takúto kontrolu z ÚPSVR na dotáciu mala. Muselo byť všetko čo som nakúpila z príspevku pooznačované nálepkami ESF. Pracovisko označené "Toto pracovisko zabezpečuje implementáciu Národného projektu". Všetko muselo byť nakúpené v súlade s podn. zámerom. Pýtali si odo mňa aj kópie dokladov. VO som nerobila, teraz už presne neviem prečo, ale na začiatku podnikania som sa tým zaoberala a vyšlo mi, že nemusím robiť VO.
aktaK
06.02.06,12:13
Verejné obstarávanie sa naozaj koná až pri kúpe 1 veci nad 50 tis. bez DPH
( s DPH je to nad 59.500,- Sk ). Bola som si to overiť na úrade práce, hoci v tej informácii je to jasne rozpísané, ako som už bola spomínala. Takže sa nestresujme zbytočne. Panboh še nekazal šalic... :D
aktaK
06.02.06,12:26
Ako sa vlastne dokazuje to, ci je zakupena vec nova ? Ved ja to kupim v obchode, ktory predava aj pouzite, aj nove veci a predavac ma bude ubezpecovat, ze je to urcite nove a samozrejme mi vyda patricny danovy doklad. Pritom to moze byt pouzita vec, on ju predava na komis a ja o tom nemusim vediet. Na doklade je povinny uvadzat, ze je to komis ?

Tak napríklad, keď si voľačo zakúpim v bazáre, tak je najvačší predpoklad, že to nie je nové.
Keď som si zakúpila PC u riadneho predajcu, tak mi vystavil faktúru a tam mi aj vypísal riadne všetky jednotlivé komponenty výrobku, v podstate mam aj zaručný list. Neviem, či bazár by uviedol tieto údaje a takpod. :confused:
I keď neviem, či to nie je skôr myslené tak, aby sa nestalo niečo také, že mi moj manžel, alebo známy proforma predá starý opotrebovaný PC. Je to vlastne zjavne dańový únik, lebo som tie peniaze vlastne nikde neminula, lebo by to tak zostalo v rodine... :cool:
drako
01.12.06,10:20
dotáciu musíš minúť v súlade s podnikateľským plánom a tie 2 roky nesmieš vykonávať ionú činnosť, ani byť zamestnaná. Potom ti uznajú splnenie podmienok.
nesmieš byť zamestnaná????? popri podnikaní?
V tejto téme sa diskutovalo v r.2005, tak by ma zaujímalo či to ešte platí aj v r.2006, lebo v zmluve to nikde nevidím.
ola
01.12.06,17:20
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti - Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu preukázaných nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou.
Oprávnenou osobou na uplatnenie si nároku na príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť je uchádzač o zamestnanie vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke (t.j. 4 mesiace) , ktorý začne a bude vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej dva roky.
Hore citovaný zákon sa nikde nezmieňuje o podmienke, "nebyť" počas tých nasledujúcich dvoch rokoch aj zamestnaný.
Rozhodujúce je ustanovenie, že živnosť, na ktorej zriadenie bol poskytnutý príspevok, nesmie byť počas dvoch nasledujúcich rokoch pozastavená, alebo úplne zrušená. V opačnom prípade, musí uchádzač pomernú časť príspevku vrátiť. (Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia posudkového lekára).
Anja111
01.12.06,17:27
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti - Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu preukázaných nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou.
Oprávnenou osobou na uplatnenie si nároku na príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť je uchádzač o zamestnanie vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke (t.j. 4 mesiace) , ktorý začne a bude vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej dva roky.
Hore citovaný zákon sa nikde nezmieňuje o podmienke, "nebyť" počas tých nasledujúcich dvoch rokoch aj zamestnaný.
Rozhodujúce je ustanovenie, že živnosť, na ktorej zriadenie bol poskytnutý príspevok, nesmie byť počas dvoch nasledujúcich rokoch pozastavená.

Ja mám tiež informácie len o tom, že živnosť, na ktorú bola dotácia poskytnutá, musí byť prevádzkovaná najmenej dva roky.
Danila
01.12.06,17:44
Čítala som dnes na Infoaréne, v časti samozamestnanie vyjadrenia odborníkov na túto tému. Podľa nich nie je možné z týchto príspevkov ani zakúpenie použitého tovaru/ bazár/, ani ďalšie zamestnanie. Niektoré UP to majú výslovne v zmluvách. Asi je vhodné pozrieť aj schému de minimis.
Daska
01.12.06,19:39
No ludia tak Vam poviem, kamaratka si zobrala dotaciu na predajnu s galanteriu a latkami a este ani sekac si popri tom nemohla otvorit, az po tych 2 rokoch...
MILKA58
01.12.06,19:47
Ja som dostala dotáciu z ÚP na samozamestnanie v apríli tohto roku a upozornili ma na to, že príspevok môžem použiť len na veci, ktoré som mala definované v podnikateľskom zámere, živnosť musím mať otvorenú minimálne 2 roky a od tohto roku už neplatí zákaz sa aj zamestnať. Bolo mi povedané, že keby som si našla dobré zamestnanie, môžem kľudne sa pri živnosti aj zamestnať.
ola
01.12.06,20:03
No..každopádne sme tu teraz pomiešali dva druhy dotácií, i keď zrejme idú z jedného "finančného mieška"
Dotácia podľa schémy "de minimis" má okrem iných aj stanovenú túto podmienku:
3.Predloženie dokladu preukazujúceho, že žiadateľ, ktorý žiada o príspevok na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, je osobou zapísanou v Obchodnom registri SR alebo osobou, ktorá vlastní živnostenské oprávnenie, alebo iné než živnostenské oprávnenie podľa osobitných predpisov.
- A naopak v žiadosti o poskytnutie príspevku z regionálneho ÚPSVaR je zákonom stanovené, že žiadateľ musí byť uchádzač o zamestnanie v predpísanej dĺžke, čo samozrejme znamená, že v čase žiadosti nemôže byť držiteľom živnostenského oprávnenia, lebo práve na jej začatie dotáciu
žiada.
Netvrdím, že čerpanie dotácie podľa schémy "minimis" nemá svoje osobité podmienky a predpisy, ale aj tieto ustanovenia musia korešpondovať s literou zákona. (§ 49)

Zákon o službách zamestnanosti - od 01.08.2006


Žiadateľ o príspevok musí predložiť "Podnikateľský zámer", v ktorom má presne špecifikovanú činnosť, na ktorú dotáciu žiada a musí ju aj dodržiavať. Svoju činnosť si môže rozšíriť, ale ÚPSVaR mu dotáciu uzná len na činnosť uvedenú vo schválenom zámere.
ola
01.12.06,20:12
Nejako sa nedá nalinkovať na ten zákon, tak sem zavesím aspoň príslušný paragraf:

§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.

(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť požiada písomne. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len "príspevok"). Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60.

(3) Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.

(5) Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa osobitného predpisu, 48) od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.

(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť.

(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) druh samostatnej zárobkovej činnosti,

b) maximálnu výšku príspevku,

c) spôsob poskytovania príspevku,

d) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,

e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,

f) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní.

(8) Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku podľa odseku 7 je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť, v lehote do troch mesiacov, ak sa s úradom nedohodne na inej lehote a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
Terezap
02.12.06,17:10
Chcem sa ešte vyjadriť k zamestnaniu popri živnosti. Od 01.01.2006 môžete popri živnosti aj pracovať, čiže mať pracovnoprávny vzťah. Ak ste uzatvorili dohodu do 31.12.2005 a v podnikaní sa Vám veľmi nedarí, môžete o tom informovať úrad práce. Úrad Vám vystaví dodatok k dohode s tým, že popri podnikaní môžete aj pracovať.