zuzula221
15.03.11,15:55
Dobry den,

prosim o radu... chcela by som sa opytat na aky riadok v DP typu B treba uviest uroky zo stavebneho sporenia, ak chcem poziadat o vratenie zrazkovej dane z urokov...

Mam uroky uviest do príjmov? A zrazkovu dan potom treba uviest do riadku 99?

Dakujem
ppetka
15.03.11,15:10
Pridám sa, pretože ma to zaujíma, ale z iného súdka - vrátenie zrážkovej dane zo VšZP t.j.:
základ dane - vrátené poistné zo zapl. poistného na verejné ZP, o ktoré si platiteľ poist. znížil v predch. období znížil príjem podľa parag. 5 alebo 6 č. 595/2003Z.z = 157,82 €
zrazená a odvedená daň 29,98 €
vyplatené platiteľovi po zrazení dane 127,84 €

Zrážka dane zrealizovaná v mesiaci 06/2010.
To kde toto všetko mám napísať, a vôbec dáva sa to daň. priznania???

ďakujem
zuzula221
15.03.11,15:18
ako si to myslela, ze si znizil o preplatok prijem? ved o ten preplatok si prijem musi navysit a v tom pripade to treba zahrnut do DP k prijmom - bud zo zavislej cinnosti alebo SZCO
beroun
15.03.11,15:42
Stavebne sporenie:
príjmy (úroky) - oddiel VII, tab.2, riadok 2
zrážková daň - strana 9, riadok 99
k priznaniu treba dať ako prílohu fotokópiu výpisu za stavebného sporenia - aby daniari videli úroky a výšku zrazenej dane
ppetka
16.03.11,05:38
No ja som to všetko opísala z papiera tak, ako to bolo napísané v liste od VšZP. Ten pán je živnostík. Ktorú sumu - kde napíšem. Ďakujem.
zuzanna
21.03.11,08:31
Stavebne sporenie:
príjmy (úroky) - oddiel VII, tab.2, riadok 2
zrážková daň - strana 9, riadok 99
k priznaniu treba dať ako prílohu fotokópiu výpisu za stavebného sporenia - aby daniari videli úroky a výšku zrazenej dane

prosim chcem si to aj ja uplatnit a kedze mam invalidny dôchodoch tak v celom danovom priznani B vyplním len vyssie uvedené riadky prosim
beroun
21.03.11,23:06
V podstate áno.
Ešte treba vyplniť 1.stranu podľa predtlače, potom na riadok 70 treba dať nezdaniteľnú časť 4.025,70 EUR (keďže ste invalidný dôchodca, tak máte na ňu nárok) a samozrejme treba tiež vyplniť aj sčítacie riadky (tých je tam asi najviac) - je to vlastne matematika a v daňovom priznaní je uvedené čo s čím spočítavate :-) Potom tiež oddiel XIII (asi len "x") a XVI a riadok 118
vgabka
22.03.11,05:44
Pridám sa, pretože ma to zaujíma, ale z iného súdka - vrátenie zrážkovej dane zo VšZP t.j.:
základ dane - vrátené poistné zo zapl. poistného na verejné ZP, o ktoré si platiteľ poist. znížil v predch. období znížil príjem podľa parag. 5 alebo 6 č. 595/2003Z.z = 157,82 €
zrazená a odvedená daň 29,98 €
vyplatené platiteľovi po zrazení dane 127,84 €

Zrážka dane zrealizovaná v mesiaci 06/2010.
To kde toto všetko mám napísať, a vôbec dáva sa to daň. priznania???

ďakujem
Mám podobný prípad - na daňovom úrade mi kázali toto potvrdenie zo VšZP neprikladať k daňovému priznaniu, ale tým som vlastne daňovníka poškodila o takmer 140 €. Ako ste postupovali vy?
vgabka
22.03.11,05:45
V podstate áno.
Ešte treba vyplniť 1.stranu podľa predtlače, potom na riadok 70 treba dať nezdaniteľnú časť 4.025,70 EUR (keďže ste invalidný dôchodca, tak máte na ňu nárok) a samozrejme treba tiež vyplniť aj sčítacie riadky (tých je tam asi najviac) - je to vlastne matematika a v daňovom priznaní je uvedené čo s čím spočítavate :-) Potom tiež oddiel XIII (asi len "x") a XVI a riadok 118

Čo v prípade ak sa jedná o starobného dôchodcu? Potrebujem potvrdenie o vyplatenom dôchodku, aby som mu mohla uplatniť časť nezdaniteľnej čiastky?
Marína
22.03.11,05:48
Čo v prípade ak sa jedná o starobného dôchodcu? Potrebujem potvrdenie o vyplatenom dôchodku, aby som mu mohla uplatniť časť nezdaniteľnej čiastky?
Nepotrebuješ, daňovník svojim podpisom potvrdzuje správnosť údajov uvedených v DP.
Idiotka
22.03.11,10:25
Mám podobný prípad - na daňovom úrade mi kázali toto potvrdenie zo VšZP neprikladať k daňovému priznaniu, ale tým som vlastne daňovníka poškodila o takmer 140 €. Ako ste postupovali vy?

Príjem - preplatok - som dala do príjmov podliehajúcich zdaneniu,

strhnutú daň do daňového priznania, riadok 99- Suma preddavku vybraná podľa § 43 zákona.

A PRILOZILA SOM POTVRDENIE OD ZDRAVOT. POISTENIA.
wallie
22.03.11,13:36
Otázka:
Ako postupujú podnikatelia, ktorí účtujú v jednoduchom účtovníctve alebo používajú paušálne výdavky? Dajú si preplatky z RZZP do daňového základu? Čo so zrazenou zrážkovou daňou? Môžu ju považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočítajú od dane v daňovom priznaní? Môžu zrazenú daň z preplatku považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti a tento príjem vôbec neuvedú do základu dane?

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) cit. zákona vyberá daň zrážkou.

Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, je o preplatku z RZP súvisiacom s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti povinný účtovať, t. j. v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona o dani z príjmov je povinný tento príjem (hrubý príjem) zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 cit. zákona. Daň vybratá zrážkou z predmetného príjmu, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok v súlade s § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov môže odpočítať od dane vypočítanej v daňovom priznaní.

Daňovník, ktorý pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov uplatňuje výdavky percentom z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 10 cit. zákona (ďalej len „percentuálne výdavky“), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z takéhoto preplatku z RZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona o dani z príjmov preplatok z RZP súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti je povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z uvedených príjmov alebo daň zrazenú z takéhoto preplatku z RZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) cit. zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
Katy a R
22.03.11,15:06
Nepotrebuješ, daňovník svojim podpisom potvrdzuje správnosť údajov uvedených v DP.

V prípade ako je tento - vgabka ... ak uplatňuje rozdiel medzi NZDČ a dôchodkom - vyžadujú potvrdenie zo SP (alebo kópiu výmeru).
Ester plus
17.01.12,13:22
Bude možné aj za rok 2011 uplatniť vrátenie zrážkovej dane zo stavebného sporenia u starobného dôchodcu a študenta?
veronikasad
17.01.12,13:24
Bude možné aj za rok 2011 uplatniť vrátenie zrážkovej dane zo stavebného sporenia u starobného dôchodcu a študenta?
nebude - u nikoho.