andrea
15.03.11,16:56
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako je to v prípade podnikateľa, živnostníka, ktorý vykonáva funkciu poslanca v obecnom zastupiteľstve.
Potrebujem vedieť hlavne aké odvody by mal platiť do zdravotnej poisťovne? Na zdravotnej poisťovni mi pani povedala, že to nieje tak ako bolo doteraz,keď odvadzal z minimalnej mzdy (lebo mal stále stratu). V januári odviedol 46,06 Eur. Ešte ma ta pani šokovala lebo mi povedala, že ho vedu ako zamestnanca. Z obecného úradu ho tak nahlasili. On je hlavne szčo. Prijmu z obecného úradu sa vzdal v prospech obce. Prosím Vás aké povinnosti alebo čo mám vlastne robiť?
andrea
23.03.11,08:24
Nikto mi nepomôže........neverím, že som unikát......

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako je to v prípade podnikateľa, živnostníka, ktorý vykonáva funkciu poslanca v obecnom zastupiteľstve.
Potrebujem vedieť hlavne aké odvody by mal platiť do zdravotnej poisťovne? Na zdravotnej poisťovni mi pani povedala, že to nieje tak ako bolo doteraz,keď odvadzal z minimalnej mzdy (lebo mal stále stratu). V januári odviedol 46,06 Eur. Ešte ma ta pani šokovala lebo mi povedala, že ho vedu ako zamestnanca. Z obecného úradu ho tak nahlasili. On je hlavne szčo. Prijmu z obecného úradu sa vzdal v prospech obce. Prosím Vás aké povinnosti alebo čo mám vlastne robiť?
Lucinka23
23.03.11,08:40
Aby som objasnila tú vec s obecným úradom. Novelizáciou zákona o zdravotnom poistení od 1.1.2011 je zamestnancom na účely zdravotného poistenia aj poslenec OZ. Ale za zamestnanca je považovaný iba v mesiacoch, kedy poberá odmenu, ktorá je príjmom zo závislej činnosti. Tz. ak poberá odmenu raz štvrtťročne, tak ho pracovníčka obecného úradu prihlási vždy od 1. do 30. resp. 31. daného mesiaca, teraz prvýkrát od 1.3-31.3.2011. A je jedno či si odmenu zobere pre seba alebo jej vzdá. Stále je vedený, ktorému bola odmena vyplatená.

Zároveň si myslím, že na odvody SZČO to nemá vplyv. Ale neskúmala som to lebo nemám takého poslanca.
Jana Motyčková
23.03.11,08:45
Súhlas s Lucinkou23. Akurát na odvody szčo pre ZP to má ten vplyv, že ak je súčasne zamestnancom tak v tom mesiaci sa na neho v szčo nevzťahuje minimálny základ, čiže ak bol doteraz v strate, tak v tom mesiaci neplatí poistné.
Ak sa vzdá odmeny - ale vopred, nie tým spôsobom, že mu bude zúčtovaná a on ju následne nechá pre obec - tak by v ZP ani nemal byť prihlásený ako zamestnanec a ako szčo by mal platiť minimálne preddavky.
andrea
23.03.11,08:45
Ďakujem Lucinka23 a Jane Motyčkovej.....
andrea
05.02.13,12:31
Ja sa ešte raz vrátim k tejto téme: Ide totiž o to, že
potrebovala by som poradiť, ako je to v prípade podnikateľa, živnostníka, ktorý vykonáva funkciu poslanca v obecnom zastupiteľstve. Zasadajú raz do mesiaca. Tam ma odmenu 14 eur. On je hlavne živnostník, ktorý "toči" dosť veľké peniaze a na koniec roka vďaka odpisom má stratu.
Potrebujem vedieť hlavne aké odvody by mal platiť do zdravotnej poisťovne? Prišiel mu totiž list zo zdravotnej poisťovne, že nemá platiť nič, lebo mal stratu....a je vedený ako zamestnanec na dajakom obecnom úrade kde ide raz do mesiaca na hodinu. Ľudkovia zlatí, však to je všetko na hlavu postavené....však keď má stratu mal by platiť aspoň minimum 55,02 eur.......Môže mi niekto poradiť niejaký zákon alebo ma niekto takýto prípad?????? Ja by som mu dala platiť 55,02 eur a nie oni mu napíšu, že jeho preddavok na zdravotné poistenie na rok 2013 je 0 - nula nulovatá........je to choré
Jana Motyčková
05.02.13,20:01
V podstate viď príspevok 4.