Iši
15.03.11,16:13
Prosím Vás, môžete mi dať odpoveď na otázku: ako správne sa majú rozúčtovať náklady na zrážkovú vodu. Sú názory, že podľa vlastníckeho podielu, iné že podľa bytov. Nepodarilo sa mi nájsť odpoveď vo Vyhláškach, ani zákonoch. Ale určite tie náklady sú účtované vodárenskými spoločnosťami aj v ďalších mestách. Ďakujem za odpoveď:confused:
luja5
15.03.11,17:42
Predpis neviem, ale v našom prípade u dvoch bytov s rôznymi správcami domov obidvaja rozúčtovávajú náklady na odvod zrážkovej vody rovnako, podľa spoluvlastníckeho podielu.
sito
15.03.11,21:36
Skúsim po svojom. Strecha je spoločná, ak sa opravuje, hradí sa oprava z FOaÚ. Do FOaÚ sa prispieva podľa majetkového podielu. Ak prší, dážď padá na strechu, ktorá je všetkých. Každý byt má na streche svoj podiel, všetky byty sú pod tou spoločnou strechou. Ako si spravodlivo rozdelia náklady za to, že voda z ich strechy im netečie do ich bytov, ale do kanalizácie. No podľa majetku pod strechou, majetkového podielu bytu v dome. A to sú m2 bytu.

Ak, väčšina povie, rovným dielom, je to spravodlivejšie? Pri FOaÚ, ale nemôžu povedať rovným dielom.
verkaz
16.03.11,07:34
Zrážková voda sa rozpočítava podľa spoluvlastníckeho podielu, tak isto poistenie domu.
Dala som si prekontrolovať a doplniť Dodatok k zmluve o spoločenstve právnikom v združení spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku a toto mi tam bolo doplnené v článku o vyúčtovaní platieb za plnenia spojené s užívaním bytov.
sito
16.03.11,21:44
O všetkom v bytovom dome rozhodujú vlastníci, vlastníci bytov!

Len jednú vec vlastníkom diktuje zákon. Tvorba FOaÚ musí byť podľa majetkového podielu bytu v dome. Súhlasím.

Rozhodnutie vlastníkov by malo mať logickú podstatu, malo by vyhovovať zdravému rozumu, nie vždy väčšine vlastníkov.
verkaz
17.03.11,12:20
Keď som to rozpočítala na byty, tak mi vyšlo na 1 byt 4,88 Eura na 1 byt ročne. Keď to počítam na spoluvlastnícky podiel, tak mi to vychádza od 4,44 do 5,60.
Toto sú drobnosti, ktoré vlastníkov nezaujímajú. Tí majú záujem a platby za teplo, TÚV a VaS.
sito
17.03.11,22:23
Keď som to rozpočítala na byty, tak mi vyšlo na 1 byt 4,88 Eura na 1 byt ročne. Keď to počítam na spoluvlastnícky podiel, tak mi to vychádza od 4,44 do 5,60.
Toto sú drobnosti, ktoré vlastníkov nezaujímajú. Tí majú záujem a platby za teplo, TÚV a VaS.

Verkaz, babka k babce, budú kapce.

Jedna skúsenosť z čias mojej aktívnej činnosti. SFO, teraz FOaÚ. Ak nie je žiadna mimoriadna investícia, tak výťahy sú pravidelným požieračom peňazí domu.

Zvyšoval sa paušál za výťahy z 1 500 Sk. na 1 800 Sk. od 1.7. v auguste som kontroloval výpis SFO. Už od 1.6. bol účtovaný paušál 1 800 Sk. Teda o 300 Sk naviac. Išiel som za výťaharmi a požiadal ich, aby si pozreli zmluvu, dohodu a dátum platnosti. To je omyl, to je, ale treba to dať na poriadok. Navrhli, že sa faktúra nebude prerábať, ale nasledujúci mesiac sa zaúčtuje len 1 500 Sk. V poriadku. Najprv som si skontroloval výpis, bol v poriadku. Išiel som za výťaharmi a požiadal ich o predloženie faktúry, aby si zvykli a zvykli si. Tiež, oprava strechy 15 000 Sk. Strecha nebola naša v inom meste, ale za naše peniaze opravená. Zo začiatku bolo takých kixov viac, Ale zvykli si, aby neboli.

Čo sa týka služieb, tiež sme si vyjasnili vzťahy OSBD dostalo faktúry nákladov za služby, tie mi predložili, ja som im na oplátku pozbieral úduje z domu, osobomesiace, vodu, teplú vodu, atď. Koncom marca, začiatkom apríla som prišiel, skontroloval, či zadali údaje, ktoré mi dali a ktoré som im dal ja. A požiadal o vytlačenie rozdelenia nákladov za služby v každom vchode jeden byt. Prišiel som domov, pozrel do svojho počítača, ak rozdelenie nákladov sedelo, zdvihol som telefón a dal súhlas k vytlačeniu ročného vyúčtovania. Nájomníci nemali čo reklamovať, toho čo sa týkalo rozdelenia nákladov za služby. Zálohové platby som nekontroloval, ale nedoplatky áno, tie peniaze domu chýbali.

A to sme boli družstevníci. Dnes sú všetky byty vo vlastníctve, ale správca SBD má prevahu, čo navrhne to si vlastníci schvália, Pokrok.

Nejde o 300 Sk., alebo o nejakú nezaujímavú položku, ale o princíp.

Aj veleryba, bola malá ryba.

S jedlom rastie chuť.
Halli
18.03.11,07:27
Sitečko najhoršie je to, že ty kontroluješ, prepočítaváš , vybavuješ, telefonuješ...ostatným je to šumafuk ...ááááále až príde k odmene zástupcovi vlastníkov:eek:...jáááj to sa všetci razom zobudia a majú plné huby....:rolleyes:
sito
18.03.11,07:30
Sitečko najhoršie je to, že ty kontroluješ, prepočítaváš , vybavuješ, telefonuješ...ostatným je to šumafuk ...ááááále až príde k poplatku zástupcovi vlastníkov:eek:...jáááj to sa všetci razom zobudia a majú plné huby....:rolleyes:

Nie, nie plné huby ... Všetko by chceli zožrať, niektorí ... :);)
verkaz
18.03.11,10:00
Takú skúsenosť mám aj ja. Náš bývalý správca nám zasielal výpisy z účtov ale len zostavy z počítača. Nedalo mi to zašla som tam do účtárni osobne a požiadala o výpis z banky. Účtovníčka mi ho dala a ja som žasla, keď na výpise FO z banky neboli vôbec odvádzané príspevky za niekoľko mesiacov ale na zostavách boli stavy tak, ako to malo byť. Nie je správca ako správca.
Tie nezrovnalosti boli aj dôsledok toho, že si robíme správu sami.
Ja keď som písala, že o tieto drobné centy ľudia nemajú záujem, tak to hovorím z vlastnej skúsenosti. Keď sa pýtajú na vyúčtovanie a ja im odpoviem, že ešte teplo a TÚV nemám spracovanú, tak mi povedia, že tie drobné ich nezaujímajú.

SITKO, hovoríš babka k babce - ale v čí prospech ? Tí, čo majú väčší podiel, tak budú chcieť rozpočítavať na byty a tí s menším podielom podľa podielu.
sito
19.03.11,08:17
Takú skúsenosť mám aj ja. Náš bývalý správca nám zasielal výpisy z účtov ale len zostavy z počítača. Nedalo mi to zašla som tam do účtárni osobne a požiadala o výpis z banky. Účtovníčka mi ho dala a ja som žasla, keď na výpise FO z banky neboli vôbec odvádzané príspevky za niekoľko mesiacov ale na zostavách boli stavy tak, ako to malo byť. Nie je správca ako správca.

Nezáleží ani tak na správcovi, ako na ľuďoch, krorí majú ...

Tie nezrovnalosti boli aj dôsledok toho, že si robíme správu sami.

Najlepší spôsob, nie vždy ...

Ja keď som písala, že o tieto drobné centy ľudia nemajú záujem, tak to hovorím z vlastnej skúsenosti. Keď sa pýtajú na vyúčtovanie a ja im odpoviem, že ešte teplo a TÚV nemám spracovanú, tak mi povedia, že tie drobné ich nezaujímajú.

Asi tak. Nevyprávaj mi koľko platím za bývanie, ale koľko mi vrátia. Nič! A čo tam robia, keď nič?

SITKO, hovoríš babka k babce - ale v čí prospech ? Tí, čo majú väčší podiel, tak budú chcieť rozpočítavať na byty a tí s menším podielom podľa podielu.

Dúmam, asi v dedkovi, ak má zodraté ...



Vydrž do konca mesiaca, potom už v každom dome budú topánky podľa veľkosti bytu. Ale aj tak budú niekde tlačiť. Ako nové ...

Opýtajú sa nás? Napíšu nám? Kde ...
verkaz
19.03.11,15:30
Hlavne vtedy sú spokojní, keď majú preplatky. Ale naozaj sú aj také prípady, keď mi prídu poďakovať, že to sú jediné peniaze, ktoré sa im podarí v dnešnej dobe ušetriť:rolleyes:
svojar
19.03.11,15:43
Verkaz, čo píšeš je pravda. Vlani som niektorým chcel znížiť zálohové predpisy, ale nechceli. Že by utratili a takto to majú za ten rok našetrené a dostanú naraz väčšiu /?/ sumu.
jamnik
19.03.11,16:27
Dá sa urobiť nejaký zápis alebo dohoda podpísaná pred notárom aby sa dalo dokázať alebo dokladovať to že moja dcéra ktorá má trvale bydlisko u mňa nemá svoj majetok v prípade exekúcie Keď robila pôžičku zo svojím manželom a bývala vtedy na podnájme. Aby exekútor nebral môj majetok? Ak niekto vie nech poradí.