Mirrrka
15.03.11,18:11
Dobrý deň, nevedela som kam tento dotaz zaradiť, skúsim sem.
Prosím viete mi niekto polopaticky vysvetlit (tak aby to bolo nespochybnitelne) prečo je nutné vystaviť písomne Cestovný príkaz na cestu ktorá už bola realizovaná a ten človek chce urobiť len vyúčtovanie pracovnej cesty? Môj argument že je to povinnosť v zmysle zákona o cestovných náhradách (písomne stanoviť koho, kam, kedy a za akým účelom firma posiela) nezabrala resp. padla otázka "a načo by mi to bolo veď už som sa vrátil, nič sa mi nestalo, je to len zbytočná byrokracia". Je to šéf - majiteľ a žiada odo mňa citáciu zákona "čo sa stane ak ten príkaz nebude vystavený". Zatiaľ som mu povedala, že cestovný príkaz je na to aby si vobec potom mohol nárokovať výdavky spojené so služobnou cestou a následne ich dostať do daňovo uznaných nákladov. Ale pochyboval, pretože "on je majiteľ a nad ním nikto nie je"...otázka vyplynula z toho že máme viacero štatutárov a podpisujú si "cesťáky" navzájom.

Ako to funguje u Vás? Kto podpisuje cestovný príkaz majiteľovi firmy? Nikde kde som robila som sa nestretla s tým aby sa cesťáky robili bez cestovných príkazov.
Tweety
15.03.11,17:26
Dobrý deň, nevedela som kam tento dotaz zaradiť, skúsim sem.
Prosím viete mi niekto polopaticky vysvetlit (tak aby to bolo nespochybnitelne) prečo je nutné vystaviť písomne Cestovný príkaz na cestu ktorá už bola realizovaná a ten človek chce urobiť len vyúčtovanie pracovnej cesty? Môj argument že je to povinnosť v zmysle zákona o cestovných náhradách (písomne stanoviť koho, kam, kedy a za akým účelom firma posiela) nezabrala resp. padla otázka "a načo by mi to bolo veď už som sa vrátil, nič sa mi nestalo, je to len zbytočná byrokracia". Je to šéf - majiteľ a žiada odo mňa citáciu zákona "čo sa stane ak ten príkaz nebude vystavený". Zatiaľ som mu povedala, že cestovný príkaz je na to aby si vobec potom mohol nárokovať výdavky spojené so služobnou cestou a následne ich dostať do daňovo uznaných nákladov. Ale pochyboval, pretože "on je majiteľ a nad ním nikto nie je"...otázka vyplynula z toho že máme viacero štatutárov a podpisujú si "cesťáky" navzájom.

Ako to funguje u Vás? Kto podpisuje cestovný príkaz majiteľovi firmy? Nikde kde som robila som sa nestretla s tým aby sa cesťáky robili bez cestovných príkazov.
Podlož to Zákonom o CN, konkrétne napr. § 29
(5) Zamestnanec je povinný najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa príchodu do miesta výkonu práce na území Slovenskej republiky predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie náhrad; lehoty na vyúčtovanie pracovných ciest ustanovené v § 36 ods. 3 sa v tomto prípade nepoužijú.
Náhrady pri pracovnej ceste
§ 3
(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.
Mirrrka
15.03.11,17:52
Ďakujem za odpoveď.
Presne toto som mu citovala že poverenie/vyslanie na pracovnú cestu musí byť PÍSOMNÉ a ešte pred pracovnou cestou. A on na to, že čo ak ho nebude mať, že veď vidím, že bol dva dni preč a žiadny príkaz nemal, že je už späť a vypisovanie a hlavne podpisovanie tlačiva Cestovný príkaz na cestu, ktorú už absolvoval je len zbytočná byrokracia. On má doklady (tankovanie, ubytko, parkovné, nárok na diéty a pod.) a nech mu to zúčtujem len v tlačive Vyúčtovanie pracovnej cesty a preplatím. A chce vedieť čo sa stane ak tam ten Cestovný príkaz jednoducho nebude, mám mu odcitovať konkrétny zákon. Ja už fakt neviem ako mu to vysvetliť. Je niekde v zákone napísané že bez PÍSOMNÉHO Cestovného príkazu nemôžem urobiť Vyúčtovanie pracovnej cesty?
Tweety
15.03.11,17:55
Ďakujem za odpoveď.
Presne toto som mu citovala že poverenie/vyslanie na pracovnú cestu musí byť PÍSOMNÉ a ešte pred pracovnou cestou. A on na to, že čo ak ho nebude mať, že veď vidím, že bol dva dni preč a žiadny príkaz nemal, že je už späť a vypisovanie a hlavne podpisovanie tlačiva Cestovný príkaz na cestu, ktorú už absolvoval je len zbytočná byrokracia. On má doklady (tankovanie, ubytko, parkovné, nárok na diéty a pod.) a nech mu to zúčtujem len v tlačive Vyúčtovanie pracovnej cesty a preplatím. A chce vedieť čo sa stane ak tam ten Cestovný príkaz jednoducho nebude, mám mu odcitovať konkrétny zákon. Ja už fakt neviem ako mu to vysvetliť. Je niekde v zákone napísané že bez PÍSOMNÉHO Cestovného príkazu nemôžem urobiť Vyúčtovanie pracovnej cesty?
Veď vyučtovanie PC sa robí na základe cestovného príkazu, ak ten nie je, nemôže byť ani žiadne vyúčtovanie PC.
Chobot
16.03.11,08:45
Dobrý deň, nevedela som kam tento dotaz zaradiť, skúsim sem.
Prosím viete mi niekto polopaticky vysvetlit (tak aby to bolo nespochybnitelne) prečo je nutné vystaviť písomne Cestovný príkaz na cestu ktorá už bola realizovaná a ten človek chce urobiť len vyúčtovanie pracovnej cesty? Môj argument že je to povinnosť v zmysle zákona o cestovných náhradách (písomne stanoviť koho, kam, kedy a za akým účelom firma posiela) nezabrala resp. padla otázka "a načo by mi to bolo veď už som sa vrátil, nič sa mi nestalo, je to len zbytočná byrokracia". Je to šéf - majiteľ a žiada odo mňa citáciu zákona "čo sa stane ak ten príkaz nebude vystavený". Zatiaľ som mu povedala, že cestovný príkaz je na to aby si vobec potom mohol nárokovať výdavky spojené so služobnou cestou a následne ich dostať do daňovo uznaných nákladov. Ale pochyboval, pretože "on je majiteľ a nad ním nikto nie je"...otázka vyplynula z toho že máme viacero štatutárov a podpisujú si "cesťáky" navzájom.

Ako to funguje u Vás? Kto podpisuje cestovný príkaz majiteľovi firmy? Nikde kde som robila som sa nestretla s tým aby sa cesťáky robili bez cestovných príkazov.

JA by som trochu dal za pravdu aj tomu konateľovi. Príkaz na PC má zmysel vystaviť pred pracovnou cestou. Ide o to, aby bolo písomne podchytené, odkedy dokedy, odkiaľ a kam sa má uskutočniť PC, aby po realizácii cesty nevznikli pochybnosti, či zamestnanec mal cestovať kam cestoval, či použil schválený typ dopravného prostriedku, či dodržal čas prac. cesty, či dostal zálohu a koľko (záloha sa žiada na príkaze a vyznačuje sa do príkazu, teda je to aj doklad o výške zálohy).

Po tom, čo sa uskutočnila pracovná cesta už nemá zmysel vystavovať príkaz na pracovnú cestu. Cesta sa už uskutočnila a zamestnávateľ už potom musí akceptovať skutočnosti, ktoré uvedie zamestnanec na vyúčtovaní. V takom prípade podľa mňa ťahá za kratší koniec zamestnanec, lebo nebude vedieť preukázať napr. že mal povolené vykonať cestu vlastným autom (ak mu zamestnávateľ po skončení cesty nebude chcieť uznať náhrady za súkromné auto).

Nikde v zákone nie je povinnosť priožiť k vyúčtovaniu príkaz na pracovnú cestu, ani žiadna iná legislatíva to nevyžaduje. To je ako keby si manželovi po návrate z nákupu chcela dať zoznam, čo má kúpiť. Na čo, ak to už kúpil, a ak niečo nekúpil, tak nákup už nezmení.

Ak to konatelia nechcú, nemá zmysel vystavovať príkaz po skončení cesty. Dôležité je vyúčtovanie, nie príkaz na PC. V praxi sa často uskutočňujú cesty aj bez príkazu, najmä, ak ide o operatívne cesty, kde nie je priestor na "papierovačky" okolo príkazu. Ak na tom netrvajú tí, čo zodpovedajú za firmu, teba to nemusí trápiť a poslúchni ich....
Chobot
16.03.11,08:47
Veď vyučtovanie PC sa robí na základe cestovného príkazu, ak ten nie je, nemôže byť ani žiadne vyúčtovanie PC.

Môže byť. Kopec firiem nevystavuje príkazy na PC. Dôležité je vyúčtovanie, nie príkaz. AK vyúčtovanie podpíše nadriadený a nikto vyšší príkaz nevyžaduje, je to z hľadiska účtovníctva v poriadku.
alušik
16.03.11,11:41
Vo väčšine odpovede súhlasím s Chobotom. Po skončení pracovnej cesty je to už určite zbytočné. Aj keď... ja to tiež nakoniec dorobím, lebo je to prvá strana tlačiva, na ktorom sa robí samotné vyúčtovanie...
Stretla som sa s prípadom, kedy boli na SC vyslaní 2 zamestnanci, ktorí cestou havarovali a žiaľ išlo o smrteľnú nehodu a nechcite vedieť, aké problémy mal z toho zamestnávateľ, že nebol v aute žiadny príkaz na pracovnú cestu. Je potom totiž dosť spochybniteľné, či išlo naozaj o pracovnú cestu... Teraz bez príkazu nikto nikde z firmy nejde, aj keď by išlo len o cestu 20 km tam a späť.Takže tá "birokracia" má naozaj svoj zmysel, keď sa robí v riadnom čase, tak ako sa má...;)
Chobot
16.03.11,14:30
Vo väčšine odpovede súhlasím s Chobotom. Po skončení pracovnej cesty je to už určite zbytočné. Aj keď... ja to tiež nakoniec dorobím, lebo je to prvá strana tlačiva, na ktorom sa robí samotné vyúčtovanie...
Stretla som sa s prípadom, kedy boli na SC vyslaní 2 zamestnanci, ktorí cestou havarovali a žiaľ išlo o smrteľnú nehodu a nechcite vedieť, aké problémy mal z toho zamestnávateľ, že nebol v aute žiadny príkaz na pracovnú cestu. Je potom totiž dosť spochybniteľné, či išlo naozaj o pracovnú cestu... Teraz bez príkazu nikto nikde z firmy nejde, aj keď by išlo len o cestu 20 km tam a späť.Takže tá "birokracia" má naozaj svoj zmysel, keď sa robí v riadnom čase, tak ako sa má...;)

Samozrejme mojim príspevkom som nechcel povedať, že cestovný príkaz nie je potrebné vystavovať. Ale treba ho vystaviť pred začiatkom cesty. Po skončení cesty je to už zbytočné.
JarkaL
16.03.11,14:55
Keď som robila firmu, ktorá mala povinný audit, auditorka ma prinútila vystavovať cestovný príkaz kôli 2 lístkom po 14,- Skk dvakrát do mesiaca, kedy pracovníčka niesla prac.oblečenie do čistiarne a späť (asi 3 zastávky autobusom).
Teraz sa už na tom len smejem.
Chobot
17.03.11,08:02
Keď som robila firmu, ktorá mala povinný audit, auditorka ma prinútila vystavovať cestovný príkaz kôli 2 lístkom po 14,- Skk dvakrát do mesiaca, kedy pracovníčka niesla prac.oblečenie do čistiarne a späť (asi 3 zastávky autobusom).
Teraz sa už na tom len smejem.

Cestovný príkaz, alebo vyúčtovanie pracovnej cesty? Pokiaľ trvala na vyúčtovaní pracovnej cesty, tak to je pochopiteľné a samozrejmé.

Alebo požadovala, aby si vypracovala aj príkaz na pracovnú cestu aj vyúčtovanie? Teda 2 tlačivá?
Mirrrka
26.04.11,06:46
Idem nadviazať...
Prosím Vás kto vysiela (podpisuje cestovný príkaz) na pracovnú cestu pre konateľa/majiteľa/štatutára firmy? Môže alebo má si ho podpísať sám? Alebo si ho vôbec nemusí vystaviť a stačí keď predloží vyúčtovanie?
Ide o osoby, ktoré sú riadnymi zamestnancami svojej firmy. Berú to naľahko ale zodpovedná som samozrejme ja :(
Konečne sa ide robiť vo firme smernica a tam chcem napísať presný jednoznačný postup.
adi11
26.04.11,07:47
Idem nadviazať...
Prosím Vás kto vysiela (podpisuje cestovný príkaz) na pracovnú cestu pre konateľa/majiteľa/štatutára firmy? Môže alebo má si ho podpísať sám? Alebo si ho vôbec nemusí vystaviť a stačí keď predloží vyúčtovanie?
Ide o osoby, ktoré sú riadnymi zamestnancami svojej firmy. Berú to naľahko ale zodpovedná som samozrejme ja :(
Konečne sa ide robiť vo firme smernica a tam chcem napísať presný jednoznačný postup.
statutarovi firmy podpisuje cestovne prikazy jeho zastupca
Mirrrka
26.04.11,07:49
statutarovi firmy podpisuje cestovne prikazy jeho zastupca

A na základe čoho? Je to niekde v zákone? Ja argumentujem tým, že ak sú zamestnancami tak ich na PC vysiela firma takisto ako ktoréhokoľvek iného zamestnanca. Ale nedarí sa mi ich presvedčiť, vraj sú to len zbytočné papierovačky.
adi11
26.04.11,07:57
A na základe čoho? Je to niekde v zákone? Ja argumentujem tým, že ak sú zamestnancami tak ich na PC vysiela firma takisto ako ktoréhokoľvek iného zamestnanca. Ale nedarí sa mi ich presvedčiť, vraj sú to len zbytočné papierovačky.

nuz na zaklade Zakona o CN...vid prispevok c.2 a aj ostatne..
plne s tvojou argumentaciou suhlasim, len musis aj ich presvedcit o tom a dat to aj do smernice, potom si na to zvyknu a budu to realizovat