roman
27.12.05,11:41
Pekny den, mam 1 otazocku. Chcem vystavit fa pre odberatela sluzby, avsak na tuto sluzbu nebola objednavka, je mozne ze ju klient odmietne a neuhradi. V tom pripade vsak uz vystavenu fa musim riadne evidovat /podla chronologickeho cislovania/ a zapocitat ju ako prijem hoci by mi vznikla prakticky nedobytna pohladavka. Ak by som vystavil predfakturu a tu poslal odberatelovi a az po jej uhrade vystavil ostru, je mozny takyto postup? Teda ak by predfakturu neuhradil proste by som v ucte neevidoval ziadne dodanie sluzby...K tomuto ma doviedol laicky rozum, prosim ak sa mylim poradte. Vdaka.
ondrej2
27.12.05,11:06
Ja to robím tak, že po každom poskytnutí služby si nechám potvrdiť tlačivo (zostavené svojpomocne), kde je napísaný rozsah služieb, dátum a samozrejme cena , ktorá bude uvedená na faktúre ( už ostrej faktúre). V tomto prípade netreba ani objednávku a máš v rukách doklad potvrdení od tvojho odberateľa. Preddavková faktúra sa vystavuje ešte pred samotným zrealizovaním služby. Pokiaľ odberateľ má záujem, tak ju uhradí a zase máš doklad. Potom príde na radu vykonanie dohodnutej služby a potom mu vystavíš ostrú faktúru.
roman
27.12.05,11:19
S tym potvrdenim je to problem, ja prave ze s klientom fyzicky vobec nemusim byt v kontakte, jedna sa o webove sluzby, asi ta predfaktura bude najvhodnejsia, vyhotovenie sluzby bude vlastne nasledovat az po uhradeni predfaktury. Ide mi skor o to ako to bezi v praxi, ci odberatel nebude mat vyhrady uhradit najskor predfakturu a az potom cakat na sluzbu a doklad /ci sa v praxi nebrania platit "dopredu"/ a uctovna stranka je podstatna - ci predfakturu mozem /na rozdiel od ostrej fa/ jednoducho zlikvidovat ak ju neuhradi /bez evidencie/.
ondrej2
27.12.05,11:26
Môžeš si od neho vypýtať zálohovo len 50% a zbytok bude doplatený v ostrej faktúre. Všetko je vec dohody a ak má zákazník seriózny záujem, tak nebude robiť problémy. Preddavková faktúra sa podľa mňa nepovažuje za pohľadávku. Pokiaľ nebude uhradená nič sa nestane a váš obchodný vzťah nebude realizovaný.
roman
27.12.05,12:17
Môžeš si od neho vypýtať zálohovo len 50% a zbytok bude doplatený v ostrej faktúre. Všetko je vec dohody a ak má zákazník seriózny záujem, tak nebude robiť problémy. Preddavková faktúra sa podľa mňa nepovažuje za pohľadávku. Pokiaľ nebude uhradená nič sa nestane a váš obchodný vzťah nebude realizovaný.

Ano, to je idealne riesenie, staci na predfakturu dat vopred 10% a som poisteny, v pripade ak dodam sluzbu a klient neuhradi zbytok tak to je akoby storno poplatok, avsak odberatel je nuteny uhradit zvysok ak nechce prist o dodanie sluzby a 10%. Takto je aj ovca cela aj vlk syty. Dik Ondro.