vlasto18
15.03.11,19:50
Dobrý den!

Chcel by som sa opytat, jedneho znameho otec si dlksie neplatil zdravotnu poistku a po druhe teraz mu prislo z banky ze je v minuse okolo 600eur. A ma dve deti ale nie z toho isteho manzelstva jedno je plnolete(zarobkovocinne) a druhe nie. A chcem sa opytat ze ked by sa mu volaco stalo tak ci by ten jeho dlh zdedili jeho deti lebo on nema majetok. A ak ano tak ci by to platilo aj v tedy ak by vydedil iba jedno alebo musel by aj to druhe. A ak by iba jedno vydedil tak ci to druhe by to potom zdedilo ten dlh??
vlasto18
15.03.11,18:51
A dakujem vopred za odpoved!
ivka70
15.03.11,19:04
Dlhy sa dedia iba do vysky majetku.
Ak su aktiva nulove, tak zdedis 0 eur aj z dlhov, nech su akokolvek vysoke.
Vzdy je moznost pri dedicskom konani sa vzdat dedicstva.
Dieta moze rodic vydedit len zo zakonnych dovodov, pri urcenom zavete musi nedospele dieta zdedit celu svoju zakonnu cast, dospele aspon polovicu zakonnej casti.
pepsikova
15.03.11,19:06
..dlhy sa dedia..a na vydedenie musí mať pádny dôvod..dobre by bolo, keby si svoje dlhy zaplatil a nie rozmýšlal, ako vydediť deti...
arizona
15.03.11,19:10
Dobrý den!

Chcel by som sa opytat, jedneho znameho otec si dlksie neplatil zdravotnu poistku a po druhe teraz mu prislo z banky ze je v minuse okolo 600eur. A ma dve deti ale nie z toho isteho manzelstva jedno je plnolete(zarobkovocinne) a druhe nie. A chcem sa opytat ze ked by sa mu volaco stalo tak ci by ten jeho dlh zdedili jeho deti lebo on nema majetok. A ak ano tak ci by to platilo aj v tedy ak by vydedil iba jedno alebo musel by aj to druhe. A ak by iba jedno vydedil tak ci to druhe by to potom zdedilo ten dlh??

Vydedit vlastne dieta nie je zas tak jednoduche.

vydedit moze ak :

-Ak potomok v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch.
-Ak o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať.
-Ak bol potomok odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka.
-Ak potomok trvalo vedie ne*usporiadaný život.


Ak otec nema ziaden majetok,iba dlhy mozu sa dedicia zriect dedicstva
vlasto18
15.03.11,19:17
takze pokiel nema ten pan ziadny majetok tak vlastne deti nezdedia nic a ani jeho dlhy? a potom aj zostanu volakomu na krku tie dlhy?
Dakujem
ivka70
15.03.11,19:20
takze pokiel nema ten pan ziadny majetok tak vlastne deti nezdedia nic a ani jeho dlhy? a potom aj zostanu volakomu na krku tie dlhy?
Dakujem

Nie, nezostanu.
ZP ich bude musiet odpisat ako nevymozitelne.

ak by vsak znameho otec vlastnil dom, ktory by deti zdedit chceli, tak ten ma vyssiu hodnotu ako hodnota dlhov, museli by teda dlh vyplatit rovnakym podielom, akym by zdedili dom.
vlasto18
15.03.11,19:28
pokial viem tak dom nevlastni otec ale jeden zo synou. tak tym padom je ich otec bez majetku. a tak potom ani z tej banky ani zp by nemohli od tych synou volako vymahat dlh? a potom ked to nezaplati tak co sa s ich ocom moze stat ked to nebude mat ako zaplatit? Dakujem
ivka70
15.03.11,19:33
pokial viem tak dom nevlastni otec ale jeden zo synou. tak tym padom je ich otec bez majetku. a tak potom ani z tej banky ani zp by nemohli od tych synou volako vymahat dlh? a potom ked to nezaplati tak co sa s ich ocom moze stat ked to nebude mat ako zaplatit? Dakujem

Dlh moze ZP vymahat za jeho zivota, napr moze mat exekuciu na dochodok.
vlasto18
15.03.11,19:41
no ak ked neni este na douchodku? Este ma voliake roky do douchodku. A tak potom ked ta nebude mat banka a ani zp ako vymouct tak je mozne ze by isiel aj do vezenia? Dakujem
ivka70
15.03.11,19:45
no ak ked neni este na douchodku? Este ma voliake roky do douchodku. A tak potom ked ta nebude mat banka a ani zp ako vymouct tak je mozne ze by isiel aj do vezenia? Dakujem

Exekutor si pocka, kym bude msat nejaky prijem, pripadne vlastnictvo ...
Ice dive
15.03.11,19:50
no ak ked neni este na douchodku? Este ma voliake roky do douchodku. A tak potom ked ta nebude mat banka a ani zp ako vymouct tak je mozne ze by isiel aj do vezenia? Dakujem
no 600 evri nie je taká suma, že by za to zatvárali... určite má dajaký príjem... dávku v hmotnej núdzi, podporu v nezamestnanosti a pod... z čoho by sa dal ten dlh strhávať... prípadne by sa počkalo kým niečo bude mať... zo vzduchu predsa nežije...