ppetka
16.03.11,06:42
Dobrý deň, mám živnostníka, ktorý za mnou prišiel na poslednú chvíľu. Z dokladov som zistila, že od 13.3.2010 do 31.5.2011 pozastavil živnosť. Každý mesiac platil odvody do ZP (od apríla už ako samoplatiteľ 28,92 €) - celý rok, ďalej má bankové výpisy. Otázka znie: čo mu mám dávať do výdavkov alebo skôr, po ktorý dátum, ako zaúčtovať bank. výpisy od apríla atď, ako ukončiť banku???? Považuje sa za živnostníka len do 12.3.2010? Prosím súrne? Ďakujem.
ivustek
16.03.11,08:56
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať v PD.
veronikasad
16.03.11,09:03
Dobrý deň, mám živnostníka, ktorý za mnou prišiel na poslednú chvíľu. Z dokladov som zistila, že od 13.3.2010 do 31.5.2011 pozastavil živnosť. Každý mesiac platil odvody do ZP (od apríla už ako samoplatiteľ 28,92 €) - celý rok, ďalej má bankové výpisy. Otázka znie: čo mu mám dávať do výdavkov alebo skôr, po ktorý dátum, ako zaúčtovať bank. výpisy od apríla atď, ako ukončiť banku???? Považuje sa za živnostníka len do 12.3.2010? Prosím súrne? Ďakujem.
Keďže živnosť neobnovil v lehote na podanie DP za rok 2010, nezabudni na upravu základu dane o neuhradené pohladávky a nespotrebované zásoby.
slnenko
18.03.11,13:39
Dobrý deň,
mám živnostníka, ktorý v minulom roku mal prerušenú živnost od 1.2.do 31.7.2010.viedla som mu účtovníctvo aj počas prerušenia...čiže v PD som účtovala príjmy z Odos.faktúr,platba odvodov za január....,poplatky za účet v banke, nakolko nebol zrušený podnik.účet, pretože chcel živnostník po 6 mesiacoch obnoviť živnosť.Poplatok za služ.telefon som neúčtovala do výdavkov...Postupovala som správne???? Ďakujem za odpoved.
tadamova.martina
18.03.11,19:29
Zdravím,
mňa by tiež veľmi zaujímalo, ako mám postupovať v prípade, keď je prerušená živnosť od 31.3. 2010 do 1.12.2010, ako mám vystaviť prílohu k DP - výkaz o P a V? spolu kumulovane ? alebo? nie je mi to vôbec jasné... a do výkazu o majetku a záväzkoch dám iba to čo mu plynulo od 1.12.2010? Totiž k 31.3.2010 mal nejaký stav iba vo finančných účtoch. Prosím o súrnu radu. Ďakujem
ego.mc
19.03.11,09:21
Dobrý deň,
mám živnostníka, ktorý v minulom roku mal prerušenú živnost od 1.2.do 31.7.2010.viedla som mu účtovníctvo aj počas prerušenia...čiže v PD som účtovala príjmy z Odos.faktúr,platba odvodov za január....,poplatky za účet v banke, nakolko nebol zrušený podnik.účet, pretože chcel živnostník po 6 mesiacoch obnoviť živnosť.Poplatok za služ.telefon som neúčtovala do výdavkov...Postupovala som správne???? Ďakujem za odpoved.
Nie.
Počas prerušenia živnosti nebol účtovnou jednotkou (ak neviedol účtovníctvo aj v súvislosti s inými príjmami), takže bolo treba vykonať účtovnú uzávierku ku dňu skončenia podnikania (Z. o účtovníctve § 16 ods. 6) a znovu ich otvoriť ku dňu opätovného začatia podnikania.
Ako VOZD počas tohoto obdobia by bolo možné uznať iba výdavky súvisiace s obnovením živnosti (nie bežné bankové poplatky) a tieto zaúčtovať cez uzávierkové operácie.
Príjmy z faktúr v období, kedy nepodnikal, bolo treba dať do POZD cez uzávierkové operácie.
slnenko
19.03.11,13:52
ale živnostník si živnosť obnovil od 1.8.2010 t.j. do lehoty na podanie danového priznania ...takže ak to dobre chápem...všetky bankové poplatky počas prerušenia živnosti budem účtovať ako VNZD.Dočítala som sa tu že do POZD počas prerušenia živnosti môžem zaúčtovať príjmy z faktúr vystavených pred prerušením živnosti..a odvod do fondov za január uhradený až vo februári, kedy bola prerušená živnost môžem dať do VoZD???? Ďakujem za radu..
ego.mc
19.03.11,14:52
To, že obnovil činnosť, znamená, že nemusí upravovať príjmy a výdavky o zásoby, pohľadávky a záväzky.
Počas prerušenia živnosti neúčtujete.
Odvody do fondov budú VOZD, tiež ich zaúčtujete v rámci uzávierkových operácií.
slnenko
19.03.11,15:45
takže počas prerušenia živnosti nič neúčtujem v PD...všetky príjmy a výdaje /t.j.poplatky banke,odvody do fondov atď/ zaúčtujem cez uzávierkové operácie, podobne ako odpisy...už tomu rozumiem...a dátum zaúčtovania bude 31.12??? to musím zaúčtovať každú položku zvlášt /popl.banke/ alebo stačí jednou položkou s dátumom 31.12??? vdaka
ivustek
19.03.11,16:12
takže počas prerušenia živnosti nič neúčtujem v PD...všetky príjmy a výdaje /t.j.poplatky banke,odvody do fondov atď/ zaúčtujem cez uzávierkové operácie, podobne ako odpisy...už tomu rozumiem...a dátum zaúčtovania bude 31.12??? to musím zaúčtovať každú položku zvlášt /popl.banke/ alebo stačí jednou položkou s dátumom 31.12??? vdaka

poplatky banke počas prerušenia živnosti by podľa mňa nemali byť v uzávierkových operáciách vo VOZD
slnenko
19.03.11,16:57
mám ich zaúčtovať ako VNZD???lebo účet nebol zrušený počas prerušenia živnosti....
ego.mc
19.03.11,18:10
Počas prerušenia živnosti sa nejednalo o podnikateľský účet, ale o súkromný.
Takže o poplatkoch vôbec neúčtujete.
slnenko
19.03.11,19:22
dakujem pekne za odpovede...
slnenko
20.03.11,11:23
a ešte by ma zaujímalo, ako je to s výkazmi o P a V a výkazmi o majetku a záväzkoch v prípade prerušenia živnosti. od februára do júla ....dakujem
slnenko
21.03.11,14:34
dobrý deň,
mám živnostníka, ktorý eviduje pohladávku voči firme, lenže firma sa dostala do konkurzu a pohladávku si živnostník už nemôže vymáhať.Môžem si túto pohladávku uplatniť cez uzáv.operácie za rok 2010????? a aký je postup...dakujem